המשיח ואלוהים?!

Handy Alley

New member
מדע הוא בהכרח חילוני.

כישוף, מיסטיקה, פילוסופיה הם יוצאי דופן.

Gilliana

New member
"אלוהים" ו-"אחד" ...

זו כבר סתירה, משום ש-"אלוהים" זה ברבים (היחיד הוא "אלוה") וזה לא "אחד" אלא "יחיד" - זה פירוש המילה "מונו".

Handy Alley

New member
אל יחיד.

כן. אז את מאמינה שאלוהים מתיחס למשהו ברבים? אם כבר פתחתי באנומרציה של דברים חילוניים. או לפחות לא דתיים. יהודים אורתודוקסים. הם לא דתיים, לפי דעתי. הם פשוט עדר של מכמון.

Gilliana

New member
אני לא מאמינה בכלום

אני מסבירה לך את העובדות. ודעתך, עם כל הכבוד, לא משחקת כאן, משום ששוב - יש עובדות והעובדות הן שדת קמה סביב אמונה באל. אם אין אמונה באל (אחד או רבים), אין דת ואין דת ללא אמונה באל (והים) כנ"ל, לכן לומר שאלוהים הוא רעיון חילוני, זו אמירה (תסלח לי - כן?) אבסורדית.

Handy Alley

New member
אז בואי נבחין בין מונותאיזם ופוליתאיזם

אני טוען שמונותאיזם זה רעיון פוליטי. ופוליתאיזם זה משהו יותר מורכב ויצירתי מזה. אל המלחמה למשל לא יהיה אל פוליטי. אלא אם כן תאדיר אותו לרמה יוצאת דופן. שאנשים הלכו להלחם הם השתמשו ברעיונות של אל המלחמה כדי להיות לוחמים טובים. הם לא נלחמו בשם האלים האלה, אלא בעזרתם. לעומת הרעיון המונותאיסטי שמקביל למלכות, ושלטון אבסולוטי כאן בעולם הזה. ופוליטיקה היא פרי תכנון בני אדם, לכן אני מסיק שבגלל שזה אך ורק אנושי ללא טענה ל"מיסטיקה" אז מדובר בכלי קריפטו-חילוני. דגש על הקריפטו.

0Pandemonium0

New member
ואני מניח שגם אלה העובדות, הא?

כי אני חושב שההיסטוריה, אפשר אפילו להגיד הפרה-היסטוריה, אומרת אחרת. ודי עם האנטי והפופוליזם.

Gilliana

New member
בעיקרון כן

ודווקא ההיסטוריה היא זו שמוכיחה שדתות מאז ומתמיד שימשו לצרכים פוליטיים. למעשה, אין מקום שמוכיח זאת טוב יותר מאשר התנ"ך.

0Pandemonium0

New member
לא משנה בכלל למה הן שימשו. את לא מבינה?

עצם הקיום של משהו והשימוש שעושים בו יכולים להיות דברים שונים לחלוטין. זה שאנשים השחיתו את הרעיון הדתי לצורך שימושים פוליטיים, לא הופך את הדתות במקורן לרעיונות פוליטיים או לכלים פוליטיים. דת מגיעה מאמונה. הדתות הגיעו כדי להסביר את תופעות הטבע שהאדם העתיק לא הבין, ולכן המציא להן מקורות שונים. הוא פשוט המציא, בדיוק כך, כי לא היו לו את הכלים והידע לביצוע מחקר מדעי. ולהמצאה הזאת, שאת הברקים זורק אדם מזוקן שיושב בעננים, אנחנו קוראים אמונה. כדי להיעזר בישויות המיסטיות האלה, כדי להתחבב עליהן וכדי לנצל את כוחן, התפתחו ריטואלים מסוימים. מנהגים. טקסים. אלה הפכו לחגים, שמבוססים על חוקים. החוקים הם יסוד הדת, שהיא ישות מאורגנת לעומת האמונה, שהיא דבר מלבד המצאה דמיונית. אני חושב שכבר אמרתי, אבל אחזור על זה: אנשים מסוימים מאמינים שכשחתול שחור חוצה את הכביש, זה יביא להם מזל רע. האם אנשים אלה הם אנשים דתיים? האם אמונה זו היא חלק מדת? לא. היא פשוט אמונה. היא המצאה. היא משהו שלא מסתמך על עובדות ועל החלק הרציונלי של המוח, אלא על הרגש והאינטואיציה, הדמיון. האמונות התפתחו לדתות, אבל הדתות הן לא רעיון פוליטי. פשוט משתמשים בהן לשם מטרות פוליטיות, שימוש שלא היה קיים במקור. אני חושב, בדיוק כמוך, שדתות הן יצור חולני שיש להיפטר ממנו. דתות מאורגנות, זאת אומרת, עם חוקים ומצוות והיררכיה וספרי קודש. במקור לא היו דברים כאלה, והדתות כיום הן השחתה של רעיון. כמו האידיאה שירדה מהמישור האסטראלי, הצטמקה כדי להידחס דרך החריץ אל העולם הגשמי, והושחתה. אלה פסאודו דתות. דתות שקר. ויש להיפטר מהן. אבל את חייבת להבין שמבחינה היסטורית הדת היא לא כלי פוליטי, אלא כלי אמוני שמטרתו לעזור לאדם להבין. בעבר, ללא כלים ומדע, זה התאים. כיום זה כבר לא. התאוריות הדתיות בדבר האיש הזורק ברקים הופרכו לטובת המתח החשמלי הנוצר בין יונים טעונים. אנקדוטה מאתמול בערב, כשאכלתי ארוחת ערב עם סבתא: בכל פעם שהיא מעבירה סכין מהיד שלה למישהו אחר היא יורקת, וכך גם כשהיא מקבלת אותה. היא עשתה את זה גם הפעם וכנראה הערתי איזה משהו, אז היא אמרה: "ככה עושים" ושאלתי למה. אז היא צחקה ואמרה "כדי שלא תדקור אותי" אז גם אני צחקתי ואמרתי לה, "אה, למה? ממתי דוקרים מישהו בסכין שמקבלים ממנו?" היא אמרה שהיום דוקרים, מה שלא היה פעם. "זה דבר חדש". אז אמרתי: "כי היום כבר לא יורקים."

Gilliana

New member
זה לא מדוייק

נכון שבעת העתיקה צמחו "הסברים" לכל מיני תופעות טבע בדמות אלים, אבל אני מדברת על הדתות הגדולות - יהדות, נצרות ואיסלאם, לא על התרבויות העתיקות דוגמת רומי ויוון העתיקה.

0Pandemonium0

New member
אז תצייני את זה. חוץ מהדתות הגדולות, כמו

שקראת להן, אל תשכחי שיש עוד הרבה דתות אחרות. אגב, הן לא כאלה גדולות. התכוונת לדתות המונותאיסטיות. אני חושב שיש יותר בודהיסטים מיהודים, לפחות. ויש שינטו, טאואיזם, קונפוציאניזם, דתות פאגאניות שונות, זורואסטריאנים, דתות כישוף, דתות שאמאניות, הרבה דברים כאלה. כל אלה גם דתות, אז תגידי שאת לא מתכוונת אליהן.

Gilliana

New member
אבל העובדה היא...

שרעיון המשיח הגיע במקור מתוך הדתות - וזו עובדה שאי אפשר להתווכח איתה, אז מה "נו גילי באמת?"

Handy Alley

New member
סילוף מגניב

זה כמו להגיד שהתורה של היטלר היא ב"מקור" מניטשה, דרווין, וכיוצא בכך. נו בוודאי.

Gilliana

New member
למה סילוף? זה לא נכון?

תראו לי בבקשה היכן קיים המושג "משיח" לפני היהדות והנצרות.

Handy Alley

New member
אני יחיד. לא רבים.

אני יודע שאין עדיין את האפשרות בפרטים להראות את זה, הם רק מתקעשים עם הפטיש הזה של "זכר/נקבה" כל הזמן, אבל אני יודע שיום יגיע ויחזור להם הבורג לראש.

Gilliana

New member
../images/Emo6.gif מצחיקול!!!

אמרתי "תראו" כי אתה לא היחיד שטוען שרעיוןם המשיח הוא חילוני ולכן ביקשתי ברבים. פארשטעייט?

Handy Alley

New member
כן :]

זה נושא גדול למען האמת, אני לא יכול לטעון טענות חד משמעיות עדיין. זה מצריך טיפול יותר ארוך. ואני לא חושב שאני מוכן ועם כל הכלים לטפל בזה עדיין. יכול להיות שהמשיח זה רעיון דתי. אבל יש בו דברים וסממנים שיכולים בקלות להוביל לביקורת שיש כאן סתירה, ואלמנטים חילוניים. או לפחות אנושיים.

Gilliana

New member
אולי יש אלמנטים חילוניים, אבל...

כפי שאמרתי קודם - תכל'ס, הרעיון צמח מתוך הדתות.

למעלה