המופלטה והשד העדתי

ענבר.

New member
המופלטה והשד העדתי

לפני הרבה הרבה שנים, נהגתי להגיע לכל ארוע שהוזמנתי אליו, מתוך רצון אמיתי לכבד את המזמינים. הפעם הראשונה בה ביקרתי במימונה, היתה מביכה. לא ידעתי לקראת מה אני הולכת וחשבתי, נו מה כבר יכול להיות, נשב, נדבר, נצחקק ונחזור הביתה. הגעתי לבית עמוס שולחנות, שעמוסים במטעמים שלא הכרתי. מוזיקה מזרחית ברקע, תופים רועשים, אנשים בלבוש מסורתי ועל הכל ניגנה השפה המרוקאית, שאני כמובן לא מבינה. כל הערב התנהל בשפה לא מובנת לי, בשירים לא מובנים, ובדחיקת צלעות – תאכלי, תאכלי. למען האמת, לא הרגשתי בנוח. מאז עברו הרבה שנים ואני למדתי לסנן הזמנות. אין לי דבר וחצי דבר נגד מנהג המימונה. למדתי את המשמעות שלו, הבנתי את המקורות מהם מגיעים הסממנים, ואני בעד חייה ותן לחיות. אז מה כן מפריע לי? מפריע לי הניכוס הפוליטי של המימונה. מפריע לי שזה הולך ותופס מקום של "חג לאומי", למרות שזוהי חגיגה עדתית. מפריע לי שאם אתה דמות ציבורית ולא מופיע למימונה, אתה לא נחשב. מפריע לי שרשת ב' ברדיו מגוייסת במשך כל היום רק למימונה. אם הפולנים היו חוגגים מימונה...וואי וואי...איזה קולות היינו שומעים בגנות האשכנזים השמאלנים שמנכסים להם יום פרטי לחג לאומי. זהירות מהבקבוק ההוא, מתרוצץ בו שד עדתי....

magy

New member
לא יכולת להגיד את זה יותר טוב

|כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ| |כ|

magy

New member
../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif../images/Emo45.gif

בשנה הבאה תהיה רומניאדה פולניאדה צ'יכאדה בולגריאדה יוגוסלביאדה מימוניאדה עיראקיאדה

magy

New member
סליחה, לעירקים יש סהרנה

ושוב חוזרים לקיפוח האשכנזים בשמורות.......

softy

New member
בעוד חמישים שנים נגיד

נוכל לראות שנוסף חג רישמי לחגי ישראל בלוח השנה. אף אחד כמובן לא ידע ולא יזכור שהחג הזה עשה התגנבות יחידים אל המספרים הכחולים שעל הלוח. אני באופן אישי אין לי כלום נגד מרוקאים, נהפוך הוא, אחד החברים הכי טובים שלי משתייך לתפוצה הזו, האמת שגם אין לי כלום בעד המרוקאים ואני גם לא מפספס אף הזדמנות להזכיר לו לאותו חבר את העובדה הזו. ובכל זאת, אני שמח בכל פעם ופעם להיות מוזמן ולאכול את דיברי המתיקה השונים בכל פה כשבכל פעם מחדש אני נשבע שזו תהייה הפעם האחרונה. לצערי הרב אחי האשכנזים אף פעם לא הזמינו אותי לטיש, בקושי לגפילטה פיש כך שאין לי שום בעיה שעם ישראל על כל תפוצותיו יאמץ עוד חג אחד אל חיקו. למה יום ולנטיין כן ומימונה לא? הא? למה האפליה הזו?

magy

New member
אף אחד לא דיבר נגד אף אחד

אבל בחלוקה הכללית של החגים צריך חג אחד ספרדי - וחג אחד אשכנזי כמו הרבנים...... שיהיה צדק. למה לא חג של ממליגה? עם שמנת וגבינה קשה מגורדת ומיצ' על האש? איזה צויקה קטנה, ופפנאש רצ'יטוּרה וצ'וֹרבה דה בּוּרטה? לרקוד עם הקוריצה "חורה" (הורה) ופריניצה. גם אני רוצה חג עם שורש. רצוי שורש רציני.
לא הוזמנת לגפילטע טיש?

magy

New member
אחר כך אפשר לחשוב גם

על חג יידי. עם קרעפאלאך על האש וורעניקעס וקישקע בבר בי קיו.. קרטופאלאך במדורה (אה, זה ל"ג בעומר) מיט א ביסלע יועך מין לוקשן....... פארפאלאך אונד קאשע

ענבר.

New member
בחלוקה הכללית

צריך להפחית את כמות החגים. ריבוי החגים מוריד אותנו אל מתחת לקו העוני......

magy

New member
בחלוקה הכללית יש יותר

חגים, ערבי חגים, ימי זיכרון פוסט חגים אחרי החגים מאשר ימי חול רגילים.......... חגים כחול אשר שפת הים......

magy

New member
מצד שני,

טוב שיש ערבי חגים זו ההזדמנות היחידה שדשים בנושא הרעבים מתייחסים לעוני בערבי חגים ברדיו......... אז אולי המציאו את החגים עבור הדלפונים? זה רעיון........ המצאה תנכית....

ומה אני אגיד שאני חצי חצי?

טוב הפסיכולוג שלי מטפל בזה והוא בכלל פולני לא יודע כלום על מופלטה. תגידו, מופלטה זה אופי?

ענבר.

New member
יש לך חבר מרוקאי????

נו, ואני עוד העזת לחשוב עליך טובות
ואם כורדי, טוניסאי, אתיופי, גרוזיני (מחק את הלא מיותר) היה מזמין אותך בכל שנה לאכול, לא היית הולך? היית !! יש אנשים שאצלהם זה ענין של גרגרנות
אתה יודע מה זה טיש? הרבי זורק את הפרורים שנשארו לו בצלחת לקהל היושב סביב השולחן. מי בכלל רוצה את הפרורים האלה? רוצים את כל הצלחת !! אנחנו בעד אפלייה מתקנת, לאשכנזים כמובן.

magy

New member
לפי מה שקראתי בעיתון

קיין מקוריות קיין חידוש אין במופלטה זו כולה פיתה מטוגנת......... אז מה הרבותא? עַבַדה, עַבַדה, רבּוֹטַה....

ענבר.

New member
אפרופו גזר

איפה בדיוק הם שומרים את השמרים להכנת המופלטה???? הרי ידוע ששמרים צריכים לתפוח,ושאסור להחזיק אותם בבית בבחינת חמץ. אז איך זה שחצי שעה אחרי שהחג יוצא כבר יש מופלטות על השולחן?

למעלה