היי
אשמח לדבר בפרטי עם מתלבטים כמוני

מוזר שאת מכנה את תרבות ההלקאה וההאשמה העצמית

הרווחת כ"כ בין הישראלים כ-: "אין תרבות אנושית סבירה ואין שום רצון לשנות כי הסיסמה היא "אצלנו הכל בסדר, אנחנו הכי טובים, הכי חכמים וכל האחרים? טפיייי טפשים וחסרי תרבות".
באמת? הישראלים הם אלופים בגינוי עצמי.
המציאות, כמובן, מורכבת יותר. יש אנשים טובים יותר וטובים פחות, מנומסם יותר ומנומסים פחות. גם בחו"ל.
דוגמונת אחת: כשאני נוהגת ומבקשת הדרכה, רוב הנהגים (אלה שאינם מחטטים באף) מתגייסים בשמחה למשימה, מכוונים ומאותתים ולפעמים אפיו מלווים אותי כברת כביש. ולא, אני לא בלונדינית.

מה ענין שמיטה וגו'?

יש מה שאומרים ישראלים מסוימים כשהם מדברים על המדינה בינהם ויש ההתנהגות הרווחת.
העובדה שאנשים מוכנים להראות את הדרך היא מצויינת רק השאלה כמה פעמים באותו היום לא נתנו זכות קדימה, לא שמרו מרחק, צפרו באלימות למי שנסע לאט או עקפו בפראות, עברו על קו לבן העיקר להתקדם מכונית וחצי קדימה או נסעו בנתיב שמיועד רק לפניה ימינה העיקר לא לעמוד בטור הממתינים?
כמה עמדו בדאבל פארקינג "רק כדיח להנוציא את הילד, מה יש?" כמה עצמדו על מעבר חציה או מדרכה וכשביקשת שלא יעשו כך כי את לא יכולה לעבור או כי ילדייך חוצים שם כביש בדרך הביתה ודיברו באופן שהקיר הסתובב לא לשמוע?
כמה צעקו עלייך רק משום שאת לא בעד מפלגה כזו או אחרת? או כי נעבך באמת איכפת לך מהפן האנושי של החיים ולא בהכרח מהמוצא?

להמשיך?

כמה מהם נשפו עשן סיגריות בפנייך ברגע שראשך הגיח מדלת הקניון כי קשה לא לעשן או לפחות להתרחק כמה מטרים הצידה ממש,
כמה השליכו ליכלוך ברחוב ואם הערת קיללו אותך-את אמך ואת היום בו נולדת?

עיזבי באמת, אני גדלתי בארץ הזו ולימדו אותי לאהוב, להוקיר ולכבד ואז כשאת גדלה ומתבגרת ומגלה מה קרה לערכים עליהם גדלת, כמה מהם מבוססי העמדת פנים וחוסר יושר, מה התרחש במדינה הזו ולאן הגיעו הדברים.
כשאת מגלה שהכנסת ה"מכובדת" לא מייצגת את עמדותייך בשום צורה, שאין כבוד לאזרח הפשוט שאינו נתמך סעד "סתם" בן מעמד הביניים, שחינוך כאן זו קלישאה לא מצחיקה ואין מקצוע שמכבד את בעליו
אז קול הנפץ נשמע למרחוק.

אל תספרי לי איפה אני חיה, את אולי חיה במציאות אחרת- אשרייך אבל אל תמכרי לי אותה כי אני מכאן, לפחות כמוך.

מכירים את לשון העם שלהם?

הצחקתיני צחוק גדול.
ילדים בישראל לא מבינים את הנקרא גם בכיתה ח'.

הילדים בישראל מכירים את התרבות של ישראל, הילדים בקנדה מכירים את התרבות של קנדה.

כמו שהילדים בישראל לא מכירים את קנדה, ככה הילדים בקנדה לא יודעים על המנהג הנאה בישראל לצעוק את זמני כניסת השבת ברמקול מתחת לחלון של אנשים שמנסים לנמנם.

כל מקום ומנהגיו.

חלק גדול ממי שעובר לקנדה לא ממש חשוב לו שהילדים שלו יכירו את מנהגי העם היהודי. חוגגים כי חוגגים, בשביל לעשות שמח. לא יותר ולא פחות.

מי אמר שאנשים בכלל רוצים שהפאבליק סקול ילמד את זה או שהם רוצים שהילדים שלהם ילמדו את זה?

כמו שבישראל בתי ספר לא מלמדים יידיש ואף אחד לא ישלח את הילדים שלו לבית ספר פרטי שמנחיל את השפה והתרבות, ככה גם אנשים שעברו לגור בקנדה טוב לחלקם עם מה שיש בברירת המחדל.

ממש נעול אצלך שלכולם נורא חשוב שהילדים יחגגו את פסח וכל הג'אז הזה. זה לא המצב.

מניסיון אישי, הרבה אנשים לא חושבים רחוק כל כך

וחושבים שהילד ממילא שומע עברית בבית, אז הוא לא צריך ללכת ללימודי יום ראשון, וחגים כבר חוגגים בבית, אז לא צריך יותר מזה.
ואז הדברים קורים מעצמם, ותתפלא, להרבה אנשים צובט בלב לראות שבסופו של התהליך הילד שלהם, או הנכד שלהם, הוא בור ובער וגם לא מעוניין.
אפילו גיסי, הפרופסור לכלכלה, שלא שלח את ילדיו לבי"ס של יום ראשון כי הוא תיעב אותו בילדותו, חש אכזבה לנוכח העובדה שהוא היהודי האחרון בביתו.

הוא האחרון?

ואשתו לא יהודיה?

אבא שלי היה האחרון במשפחתו שדיבר יידיש. כנראה שגם לו זה צבט.
נו? בשביל זה צריך היה צריך להעניש אותי עם בי"ס ליידיש? על זה שקצת צובט? מה יידיש תתן לילד בישראל?
אותו דבר כמו לחגוג את הסהרנה בקנדה.

יש דברים שנדונו להעלם. אם זה לא מספיק חשוב להורים, זה לא חשוב לילדים. כל אחד עושה לעצמו את החשבון על מה הוא נלחם עם הילדים ועל מה לא. את גדלת בישראל לפי מסורות שונות לגמרי מהמסורות שההורים שלך גדלו עליהם. נראה לך שקנדה זה אחרת לגמרי, אבל זה לא. זה אותו פער. פשוט הזדקנת ואת רואה את התהליך דרך עיניים של אדם שיש לו פער עם הדור הצעיר.

מדובר בפער דורות כמו כל פער דורות אחר.

קשה לראות את ההבדלים?

אבא שלך דיבר אידיש. אתה לא. שניכם משתייכים לאותה קבוצה. לא עזבתם אותה. כן, הקבוצה משתנה, אבל היא עדיין קיימת ואתם בתוכה.
אתה מדבר על מציאות שבה אנשים עוזבים את הקבוצה כדי להיטמע בקבוצה אחרת. הם אובדים לקבוצה. אולי בשמחה, אבל מבחינת הקבוצה, היא איבדה אותם.
ואל תדבר איתי במושגים אוניברסליים. האובדים לא התמזגו עם הגזע האנושי. הם נכנסו לקבוצות אחרות: איטלקיות, אסיתיות, פרוטסטנטיות. רוב האנשים רוצים להשתייך ולכן הם מעדיפים לחיות במסגרת הקבוצה.
ואגב, גיסי גרוש. האקסית שלו התחתנה עם לא יהודי.

anonymous669

New member
אוף על מה את מדברת בכלל?

מי קבע איזה דת עדיפה, איזה קבוצה עדיפה, איזה מסורת עדיפה או Whatever.
הוצאת לכולם פה יותר מידי אנרגיות.
אולי יש פה הבדל מהותי בתפיסה.
לפי תפיסתי, כל בני האדם הם חיות שהתפתחו באבולוציה גנטית ואין שום חשיבות לכל דבר שאת או פנטים אחרים מנסים לכפות. אין עדיפות לאף אדם בהיולדו על פני אחר ואין אף פיסת אדמה ששווה למות או אפילו להקריב בשבילה. זה חסר משמעות. בדיוק כמו ההיסטוריה של המדינה שאתה כבר לא שייך אליה, בדיוק כמו אם הבן שלי לא ידע עברית או יביא גויה הביתה, או חלילה אתאיסטית (טפו), בדיוק כמו המשמעות "הדתית" של חג מסויים מעבר ל FUN של לחגוג אותו, וכו'.
אז בחייאת, מספיק להוציא אנרגיה מיותרת על לכולם, על כלום. לכי עשי כרצונך בחייך, עד כמה שניתן בכענן. המ, עוד יתרון בקנדה.

אז לסיכום:
whatever

ההורים לא עוזבים בשביל להיטמע

הם עוזבים ונטמעים. כמו שאבא שלי עזב מה שעזב ונטמע איכשהו חלקית בישראל. למעשה ההורים שלו עזבו, הוא היה ילד קטן. בדיוק המצב שאת מתארת לגבי מי שעובר לקנדה.

גם מי שעובר לקנדה לא עוזב את הקבוצה שלו במובן הרחב יותר, הוא נשאר חלק מהאנושות.

אני אדבר במונחים אוניברסליים, כי אלו המונחים שלי. את תדברי במונחים שלך. בבקשה אל תגידי לי באיזה מונחים לדבר ובאיזה לא לדבר.

קבוצה היחוס שלי היא לא הקבוצה שגרה בישראל. יש לי עוד ערכים חוץ מחיבה לחומוס. אני מאמין שחברה צריכה לתמוך באלו שגורלם לא שפר עליהם. נכים, זקנים וסתם חלשים. אני מאמין שאנשים צריכים לחיות חיים משוחררים מכפייה דתית. מבחינה זו ישראל היא כבר מזמן לא קבוצת הייחוס שלי.

אם רוב האנשים רוצים להשתייך או לא רוצים אני לא יודע. אני לא מכיר את רוב האנשים. אבל אני יודע שגם אלו שרוצים "להשתייך" לא משתייכים רק על רקע אתני. יש אנשים שמשתייכים לקבוצות עניין, לקבוצות פוליטיות, לקבוצות תחביב.

העולם יותר רחב ממה שאת מכירה בישראל. הייתי מציע לך לנסוע פעם לטיול.

זה בסדר שישראל היא לא קבוצת הייחוס שלך

אבל אין כל סיבה באותה נשימה להוציא את דיבת הארץ רעה ולתאר אותה כמדינה המתאכזרת לחלשים שבה.
אתה הרי יודע שזו הכללה גסה ולא הוגנת. כמו גם האמירה (שחוזרת הרבה אצל חלק מהמגיבים כאן) שהדבר הטוב היחיד בארץ הוא חומוס. זה עיוות המציאות.
כיוון שהשעה כאן מאוחרת, לא אוכל להגיב יותר. לילה טוב וערב טוב ותרגיש טוב איפה שאתה נמצא.

המדינה מתאכזרת לחלשים.

זה לא אופייני רק לישראל. זה גם בארה"ב ובזימבבואה ככה.

אם המדינה מצפה מנכה זקן שיתקיים על 1500 שקל בחודש, זו לא הכללה גסה. זו מדיניות.

תרגישי טוב גם את במטריקס שלך.
ליל מנוחה וחלומות פז, ותזהרי שלא יאכלו אותך זומבים.

המדינה מתאכזרת לא רק לחלשים, לכולם מלבד שכבה

דקה עליונה.

1500 ש"ח ? הזקן מעל גיל 80 תקבל 1560 !!

באנגליה למשל הקצבה לא גדולה יותר, אבל הדיור במימון הממשל (המקומי) והתרופות באמת חינם.
-----

אחת הסיבות שעזבתי (לאירופה בינתיים) היא ההבנה שלמרות שאני מרוויח בסדר ומעלה. אין לי סיכוי לעזור לילדים שלי לקנות דירה

ובלי עזרה אין להם סיכוי.

-----
ז"א החיים שלהם צפויים להתגלגל מכמה שנים של סיכון חיים בצבא,
אל שנים ארוכות של מאמץ עם מיסים הולכים וגדלים , שרוב הסיכויים יביא אותם עניים לזקנה במדינה שלא תספק את צרכיהם.

מסקרנות, לאיזו קבוצה את (מאמינה) שאת שייכת?

ע"פ עולם המושגים ואוצר המילים שאת מפגינה פה, אני מניח שאת מתכוונת לקבוצת "היהודים". אשמח אם כן לשמוע את הגדרתך לגבי מהי קבוצת "היהודים", ומתי בדיוק נוצרה והתגבשה. עוד יותר אשמח לשמוע את דעתך המלומדת, באשר לכמה הקבוצה היא הומגנית, ואיך צריך ואפשר למנוע ממנה להשאר כזו.

אני פשוט מאוד סקרן לדעת האם את באמת ובתמים חושבת שכל חברי קבוצת "היהודים" הם אכן "יהודים". וליתר פירוט, האם יש לך הוכחה כל שהיא (לא שהיא באמת חשובה, אבל אני מניח שעבורך היא כן) שסבת-סבתך הנוצריה לא נאנסה ע"י טאטארי מוסלמי, נכד למנצ'ורי זן-בודהיסטי ואינואיטית עובדת אלילים מיוקון, ברחה מהבית ונאספה ע"י צועני מטרנסילבניה, ויחד הם פנו לעזרת הקהילה היהודית במולדובה והציגו עצמם כאנוסים מספרד? ואם אין לך הוכחה שזו אינה ההסטוריה האישית שלך, אבל את כן יכולה ומרשה לעצמך להמשיך לחיות עם אי הודאות הקלילה הזו, אז מה אכפת לך אם צאצא שלך בעוד 5-6 דורות יתהה באותה תהיה וגם יוותר לעצמו מחוסר אפשרות להוכיח או מחוסר איכפתיות? בקיצור - כולנו בני אדם, וזו קבוצת ההתייחסות הרלוונטית היחידה.

Jeannie

New member
אפשר פשוט לא לעשות ילדים

ואז להגר בשקט, אין דילמות.

demon80

New member
In my opinion the purpose is

to educate children not to be afraid from all these skulls,ghosts,zombies etc . And it's kinda nice though.
It's like Purim in Jewish religion

No worries.

מה "לגבי הילדים"?

הילדים גדלים, בריאים, חיים, שמחים.
אתה מתכוון לשאלה הקריטית "האם גם הנכדים שלכם יהיו יהודים"?
יש אנשים שזה לא מטריד להם את קצה הביצה.

למעלה