הידעת?💡

יעלקר

Well-known member
מנהל
לוּסִי יַקִּירָתִי,
כָּתַבְתִּי סִפּוּר זֶה לְמַעֲנֵךְ, אֲבָל כְּשֶׁהִתְחַלְתִּי לְכָתְבוֹ לֹא שִׁעַרְתִּי כִּי יְלָדוֹת מְמַהֲרוֹת לִגְדֹּל מִסְּפָרִים. כְּתוֹצָאָה מִכָּךְ אֶת מְבֻגֶּרֶת כְּבָר מִלְּהַאֲזִין לְסִפּוּרֵי מַעֲשִׂיּוֹת, וְעַד שֶׁיַּדְפִּיסוּ אֶת הַסֵּפֶר וְיִכְרְכוּהוּ תִּהְיִי מְבֻגֶּרֶת עוֹד יוֹתֵר. וְאוּלָם, בְּיוֹם מִן הַיָּמִים תִּהְיִי מְבֻגֶּרֶת בְּמִדָּה מַסְפֶּקֶת לַחְזֹר וְלִקְרֹא סִפּוּרֵי מַעֲשִׂיּוֹת, אָז תּוֹרִידִי אֶת הַסֵּפֶר מִמַּדַּף גָּבֹהַּ, תְּנַעֲרִי אֶת הָאָבָק מִמֶּנּוּ וְתֹאמְרִי לִי אֶת דַּעְתֵּךְ עָלָיו. אֲנִי אֶהְיֶה אָז, כַּנִּרְאֶה, כְּבַד-אֹזֶן מִלִּשְׁמֹעַ אֶת דְּבָרַיִךְ וְיָשִׁישׁ מִכְּדֵי שֶׁאֲבִינֵם, וְאוּלָם גַּם אָז עֲדַיִן אֶהְיֶה
סַנְדָּקֵךְ אֹהֲבֵךְ
ק.ס לוּאִיס

(מתוך: האריה, המכשפה וארון הבגדים/ ק.ס לואיס, מחברות לספרות. תרגום: שושנה וידל)

היום (29 בנובמבר 1898) הוא יום הולדתו ה-125 של הסופר קלייב סטייפלס לואיס, בורא ממלכת נרניה הקסומה.
כמו כל סופר רווק אוקספורדי, נזקק גם ק.ס לואיס למוזה צעירה.
את ההקדשה היפה הזו הוא כתב לילדה לוסי ברפילד, בתו של חברו, שהייתה בת סנדקותו וההשראה לכתיבת האריה המכשפה וארון הבגדים.
הוא ביסס עליה את הדמות הראשית בספר - לוסי, יפת הצמות, הצעירה בבני משפחת פאבנסי והראשונה הנכנסת לארון הבגדים, מגלה את הממלכה הקסומה ומתיידדת עם מר טומנוס הפאון.
לוסי ברפילד הייתה ילדה ונערה מלאת חיים. היא עסקה בריקוד ובמוזיקה והיו לה תוכניות גדולות לעתיד.
בשנת 1963, אותה השנה שבה מת לואיס, אובחנה לוסי עם טרשת נפוצה, מחלה ניוונית שקטעה את קריירת הריקוד שלה. היא חייתה שנים ארוכות עם המחלה, מרותקת למיטת ביה"ח.
ילדים מרחבי העולם כתבו מכתבים ללוסי הספרותית, וחלקם הגיעו אל לוסי בארפילד ושמחו את ליבה. היא אהבה את סנדקה והעריכה את ההקדשה כמתנה יקרת ערך, שאפשרה לה לצאת למסעות בדמיון, מסעות שהמחלה לא אפשרה לה לצאת אליהם במציאות.
ספריית בית אריאלה
1701253009886.png
ראה גם

 
למעלה