הוא או היא

הוא או היא

אם יש מילה בזכר שההסבר שלה הוא נקבה או ההיפך, האם צריך להתייחס במילת הקשר לזכר או לנקבה? (הוא או היא?)
למשל
מגעת הוא כובע או מגבעת היא כובע.

אבו זקן

New member
תחביר

נושא המשפט הוא "מגבעת" ולכן *היא*... (מה שלא יהיה).
&nbsp
יש עמימות מסוימת במקרים בהם יש צמד מלים בתפקיד הנושא, למשל "רוב האנשים חושבים ש..." לעומת "רוב האנשים חושב ש..." ודומני שהאקדמיה מתירה את שני האופנים האלה. מכל מקום הבעייתיות הזאת לא קיימת בקשר לשאלה שלך.

תודה ועוד שאלה

מה קורה אם המילה היא לועזית? אני יודע שזה כבר לא קשור לנושא של המשפט אבל בדיוק נתקלתי בזה כשבאתי לתקן את מה שהצעת.

trilliane

Well-known member
מנהל
מה אמור לקרות? גם למילה לועזית יש מין דקדוקי בעברית

השאלה למה הכוונה ב"לועזית"

אם מדובר במילים ממקור לועזי שהתאזרחו בעברית, יש להן מין דקדוקי שנקבע בדרך כלל על פי צורתן: טלפון - זכר; טלוויזיה - נקבה; רדיאטור - זכר; וכד'.
אם הכוונה לשמות לועזיים (לונדון, אפל, קרמשניט) המין נקבע בדרך כלל לפי מה שהשם מייצג: [העיר] לונדון היא... [חברת] אפל היא... [עוגת] קרמשניט היא... וכד'.
לפעמים אפשר גם וגם: קוקה קולה הוא משקה מתוק; קוקה קולה היא חברה ענקית.

trilliane

Well-known member
מנהל
שאלה טובה וטעות נפוצה במשפטי זהות שבהם הנשוא הוא שם עצם

רבים מתאימים את האוגד לנשוא במקום לנשוא. במשפטים כאלה סדר המילים קשיח ולא מקובל לשנותו (אם כי זה קורה לעתים) ובאופן טבעי מקובל לראות בשם העצם הראשון את הנושא.
&nbsp
במשפט שנתת הזהות היא דו כיוונית וכמו כן לא יידעת את הנושא או את הנשוא, ולכן ניתן להפוך ביניהם:
מגבעת היא כובע
כובע הוא מגבעת
&nbsp
כאמור, באופן טבעי נסתכל על שם העצם הראשון בתור הנושא ולכן נתאים אליו את האוגד. עם זאת, במקרה הזה, ומכיוון ששניהם מיודעים (ליתר דיוק לא מיודעים) באופן זהה, אפשר להפוך. אפשר לומר "מגבעת הוא כובע" ובכך להבהיר ש"כובע" הוא נושא המשפט שלי. זה לא מקובל ונשמע מוזר (ולא הייתי ממליצה על כך) אבל אפשרי. במקרה כזה מוטב גם ליידע את הנושא, למשל "כובע היא המגבעת" ואז יש היררכיה וברור יותר מי הנושא ומי הנשוא. כאמור, מוטב לא להפוך ולהיצמד לסדר הטבעי והמקובל שבו הנושא הוא שם העצם הראשון.

אבו זקן

New member
טעות סופר

"רבים מתאימים את האוגד לנשוא במקום לנשוא" א"נשוא" השני צ"ל "נושא" כמובן. אם את מסוגלת לערוך את מוזמנת לעשות זאת ולמחוק את ההערה הזאת.

trilliane

Well-known member
מנהל
אכן, תודה על התיקון. אין אפשרות לערוך מעבר ל-15 דקות.

למעלה