ההזמנה

einatt8

New member
ההזמנה

ההזמנה
מילים עינת טמסות

1.9.2012

רוח ראשונה של סתיו ,נשבה בצמרת עץ האלון שבמרפסת הגדולה, בביתם השכור.
סטפן ישב בנדנדה , ושקעה במחשבותיו , על עברו .
דווקא עכשיו הוא מתגעגע למשהו שלא היה לו מעולם אמא , אימו עזבה אותו כשהיה בן שלוש , ואביו לקח אותו אל חסותו ,והיום שהוא כבר בדרך להקים משפחה משל עצמו ,מוצא את עצמו רגע לפני ההכנות מהרהר בה, רק לפני כחודש וחצי הציע לרות אהובתו שתהיה אישתו, בדרך המיוחדת והמקורית כל כך לו , בישיבה במסעדה יוקרה שהזמין אותה מראש, כי רצה להראות לה את אהבתו הגדולה אליה .
וזו הסכימה מיד ,כשהניח בידה את הקופסא הכחולה שקנה אצל חנות התכשיטים גרנית.
נזכר איך הציע לה ,וסומק קל היה בלחיו , זכר שהגיש לה אותה ,כשברקע ניגן כנר במסעדה, את רואה רות , כל יהלום שבטבעת זו היא האהבה הגדולה שלי אלייך ,וזו התרגשה משמחה.
הם הכירו במקרה בתור לבנק , ומשם פרחה לה אהבה ,וחלומות שרקמו יחדיו ,רות ידעה על עברו של סטפן ,וכמה קשה לו בכל פעם שמדברים על המילה אמא, כמה היא טעונה אצלו .
וזו שידעה מה עובר בליבו , סיפרה לאימה , והיא החליטה לאמצו לליבה , כל פעם שהיו נפגשים אצל הוריה, אמרה לו אתה יכול לבוא להתייעץ איתי על כל דבר ,היושב בליבך, כמו האושר שאתה מעניק לבת שלנו ,אני יעניק לך את הדמות שאתה כל כך רוצה ,והוא היה מאושר .
הוא נזכר , תוך כדי שהוא מסדר את ההזמנות לחתונה, הזמנה פשוטה עם שיר שרות בחרה שחיבר בניהם וסיפר במדויק את הרגשות של השנים , ואת הטבעות המובלטות בזהב על גף ההזמנה .
הוא חשב על אימו שגרה בפאריז ,דמיין איך הוא יגיש לה אותה , כל כך רוצה לראות את פניה, מרוב השנים כבר היה נדמה לו כי שכח איך הן נראות .
דמעה זלגה בענייו ,למה .?שאל את עצמו הוא שוב נוגע במקום הזה ,למה.? הוא שוב פותח את הפצע הזה שלא הפסיק לדמם בתוכו .
אולי בגלל עכשיו , שהוא רוצה להקים לעצמו משפחה , הוא רוצה שהחתונה שלו תהיה שלמה עם אמא ואבא ,הוא נזכר באביו , כל כך הרבה התבגר השתנה , סגר את הלב שלו לאהבה אמתית וכנה , למרות שלא פעם מוצא את עצמו במערכות יחסים שהוא מתחיל ומסיים מייד , פוחד להישבר בשנית .
וזה לא הפריעה לו , הבין שיש רגעים בחיים שצריך לשחרר ולתת ללב גם דרור אחר ,ורגש שאולי כן ימצא והוא יהיה מאושר בשבילו, כשהוא לא מצא וראה שהוא ויתר , לא לחץ על אביו לנסות בשנית .
רות מייד אהבה אותו כששמעה את הסיפור שלו , איך גידל ילד לבד , איך העניק לו את כל האהבה שבעולם , ושורשים וערכים , ולכן היא כל כך אוהבת אותו וכל כך שמחה שהוא יהיה חמה .
היא ראתה אותו מחלון המטבח מהרהר , וידעה על מה היא הוציאה אשכול ענבים , והניחה אותם בקערית פלסטיק , ויצאה אל המרפסת הגדולה , על מה אתה חושב אהובי שאלה, כולם אמר ופניו הרצינו , אך בכלום הרגישה במרירות שלו , אני יודעת מה בליבך , אני רוצה למצוא את אימי , אני רוצה להגיש לה את ההזמנה לחתונה , בשביל מה לך , למה אתה שוב מתחיל , כי זה מעגל שלא הושלם את לא מבינה , אני מבינה ,את לא יכולה אמר , לך יש אמא ויש אבא שאוהבים אותך וגידלו אותך מגיל אפס , לי היה אבא שהוא גם אמא ,לך היו ארוחות חומות ,אני ואבי היינו צריכים להיות זמנים אצל חברים טובים שלו , שלא תמיד היו חברים באמת , אבל תמיד ריחמו עליו, בגללי ,הוא ראה איך היא האדימה , וקצת נעלבה הוא ידע שאמה עושה הכל בשבילה ובשבילו שיהיה להם טוב ,אבל הוא לא יכול הוא רוצה לדעת למה ,.? ואם תראה אותה , שאל זה ישנה אצלך משהו , מה בדבר הכבוד שלך לאביך , שלא מוכן לשמוע את שמה , שלא מוכן שיזכרו אותה , כי היא פגעה בו , אתה לא חושב עליו , אני חושב רות, סליחה שהרמתי את קולי ואחז בידה ברכות, והיא הבינה אותו וקיבלה אותו בחיבוק ונשיקה ללחיו ,אל תנבור במה שאתה לא צריך אבל ,זה לא יהיה שלם , זה יהיה אתה תראה , כשאמי ואביך יכניסו אותך לחופה כשאביך יכניס אותי לחופה כמו שסיכמנו אל תדאג ,למה אתה דואג על כל דבר , כי אני רוצה רות, הלב שלי לא שלם .
החלטתי וזהו רות, אני נוסע לפריז תכיני לי בבקשה תיק קטן עם כל מה שכרוך מחר אזמין כרטיס טיסה ,הוא צלצל לאביו , שאמר לו שהוא חייב לנסות למצוא אותה שהוא יודע איפה היא גרה בפריז , היא גרה ליד המסעדה הזו שהיה בה שף , הוא יודע הוא מכיר את המקום הרי שנה וחצי הוא היה מתגורר בה .
אביו שהיה קצת כעוס בעניין אחל לו בכל זאת בהצלחה , ואמר לו אתה יודע בני , גם אם לא תמצא את אשר בקשת תמיד אני אהיה שלך גם אבא וגם אמא אתה יודע , היא לא ידעה באמת להיות אמא , וגם לא רעיה .
הימים חלפו מהר , והגיע הרגע המיוחל , הוא נסע לפריז יום שלם חיפש אותה , ומצאה אותה זרוקה בבניין ישן ליד אותה המסעדה ,שעבד שם , וכמה בירך את המנהל שלה שנתן לה ארוכות חמות לאכול כי היא לא יכלה לכלכל את עצמה , בקושי יכלה למשש את שיכרות הדירה הגבוה , אבל זו אמא שלו ,דמה זורם בדמו ,הוא תמיד חיפש אותה בדמויות מבוגרות שהוא הכניס לחייו , ולא מצא אותם עד שפגש ברות, שסיפקה לו את הכל .
הוא דפק על הדלת , וזו פתחה אותה ,הוא נדהם לגלות אישה מבוגרת לגילה , לא מטופחת מספיק , שערותיה לא מסורקות , שיניה שבורות , והיא צרודה מרוב העישון הרב שהיא מעשנת ,בביתה שוכנת הצחנה .
אמא הוא אמר לה ,וזו הכירה את דמותו , הרגישה בלב שלה שהוא מצא אותה , ולמה שאלה בליבה , היא סגרה לו את הדלת , לא רצתה לשמוע מה יש בליבו , וזה לא ויתר , זה אני סטפן בנך בכורך , הבן של פרוספר ,אני לא מכירה שום אדם שקוראים לו כך וגם לא את שמך , ענתה לו במבטא ,צרפתי כבד שהוא ידע את פשר הדברים , הוא ניסה לטף את לחייה להרגיש את הרגש הזה , רגש שאמר הנה הוא סוגר אותו .
וזו היסטה מהר את ידו , אמא אמר ודמעות זלגו מעיניו , הוא הבין שאין אם מי לדבר הוא עשה את הדרך חזרה ,אך לא לפני שכתב לה מכתב קטן עם כמה שורות שהוא רוצה שהיא תבוא לארץ ,שהוא רוצה שהיא תהיה חלק מהחתונה שלו , הוא רוצה לראותה תחת חופתו כמו כל חתונה רגילה שיש בה אבא ואמא .
והכניס לה הכל תחת הסדק הקטן של הדלת ,כל הדרך הלך שפוף עצוב ושבור , צדקה רות שאמרה לו למה , למה אתה תמיד נוגע בזה ואם לא תשלים את המעגל , זה לא נורא אמי תהיה לצידך בכל זמן שתרצה .
ואביו , כמה כאב על אביו שאם היה רואה אותה היום היה עוד יותר נשבר, כשהוא היה ילד הוא אהב לספר לו על כמה שאימו הייתה אישה יפה מאוד , כמו שחקנית קולנוע ידועה משנות השלושים והארבעים , כמו מרלין מונרו הידועה .
אם היה רואה אותה עכשיו , גם הוא היה בוכה , הוא ארז את הבגדים הזמין שוב טיסה וחזר לארץ , חזר אחר ,שבור פגיע יותר , אך גם משלים אם העובדה שהיא לא רוצה אותו בחייה , כשהיא נמצאת במקום כל כך אומלל ,במקום שהוא לא האמין שתהיה בו .
הימים חלפו והגיע רגע החתונה , כולם נכנסו לעולם והם היו יפים כל כך , האושר שפע בעיניהם הוא הכניס אותה אם השיר שהוא כל כך אהב נשבע .
כי הוא אהב אותו מאותו הסרט הנוסטלגי ההוא שכל כך הבין את הרקע של הילד , כי הרגיש שהסרט דיבר אליו כל כך ,ולראות את האושר שבעיני רות שהוא כל כך אוהב אותה , ואחר כך שהקדיש לה את השיר בראשית היו שמיים גן בלי עדן גן בלי שער ולמשמורת נתן לי הוא אותך לי אותך כך שר לה ברמקול , וזו הייתה מאושרת וגם הוא , לפתע תוך כדי הריקודים אביו זיהה דמות אישה מבוגרת שעומדת מול האולם , ומכניסה לתיבה מעטפה , הוא ראה אותה ולא האמין שזו האישה שאהב בפעם הראשונה ,זו שכינה אותו מרלין מונרו של הקולנוע הישן והטוב , הוא קווה שהבן שלא לא רואה אותה , מספיק שברה לו את הלב כשהוא רצה לתת לה את ההזמנה , וכמה הוא בכה שהוא חזר ,בגללה , אך כשבא לדבר איתה היא נעלמה כלא הייתה ,טוב שכך הרהר לעצמו לאחר שיצא אחריה .
כשהחתונה הסתיימה ,הוא ורות החלו לעשות את הסידורים בכדי לשלם לאולם את השמחה הגדולה והיפה שהייתה להם , בין המעטפות הוא גילה את הכתב המוכר של אימו , רות הוא קרא לה בקול רועד , מה קרה משהו , אתה בסדר היא , הוא גמגם, היא , היא לקחה מידו את המעטפה וראתה שהיא הניחה בתוכה סכום כסף אומנם זעיר , אבל סכום , עם מכתב קצר שכתבה לו משפט אחד ויחיד שלא מחייב לכלום , בני מאחלת לך את כל הטוב שבחיים,
לא חתמה את שמה עליו , ולא אמרה זה אמא , כלום כל כך קר ויבש , באותם הרגעים הרגיש כי הוא רוצה לשוחח אם אביו על אף השעה המאוחרת , הוא הרגיש שכל כוחו נתלש מגופו כמו העלה השלכת של הבוגנוויליה שבחצר , והרוח מטלטלת אותו בעוצמה כל כך חזקה, אבל הוא חייב , חייב להגיד לו ,את מה שהוא מרגיש בלב , אחרי חמש פעמים הוא שמע את קולו אבא אמר , כן בן , אני רוצה להגיד לך משהו שלעולם לא אמרתי אני אוהב אותך , ואני גאה שאתה אבא שלי , ועל כל מה שעברנו ביחד אני מודה לך מכל הלב , אתה גם אבא וגם אמא בשבילי , אני לא מחפש אותה יותר לא רוצה , בשבילי היא לא קיימת כמו שאני לא קיים בשבילה , אני אקים משפחה ואלך בדרך שלך ובדרך שאבחר לילדיי ,
והעניק להם את כל האהבה שבעולם , הם לא יצטרכו לעבור את מה שעברתי , הם לא יצטרכו ללמוד את מחיר הטעויות שלנו המבוגרים , הם ירגישו בכל עוצמת הרגש של התום ,
אני אוהב אותך אבא , גם אני בן , הוא ניתק וראה את רות כבר יושבת לראות חדשות , ופניה קורנות וכשהוא בא לשבת , ב

למעלה