דוח בזן Q1- תוצאות

tby1

Active member
משהו יפה(או לא, תלוי איך מסתכלים על זה) שאני רואה מאז פרוץ מלחמת רוסיה-אוקראינה, הוא שגם כשהנפט מתקן בחדות, מרווחי הזיקוק שומרים על עוצמה יחסית. אתמול הנפט כבר הגיע לפחות מ-10% ממחירו טרום הפלישה, ומרווחי הזיקוק עדיין פי כמה ממרווחי הזיקוק טרום הפלישה.
קשה לי לשים את האצבע בדיוק על כל הסיבות, וגם המנכ"ל נשאל על כך בשיחת הועידה היום, אבל בשונה מהנפט, כאן אין קרטל ואף אחד לא יכול להעלות תפוקה ולהזרים עוד היצע לשוק כך פתאום, ומצד שני, כל תקלה, כל טיפולים תקופתיים וכו' מורידים את ההיצע, והביקוש נראה קשיח כרגע.
זו גם לא תעשייה שיהיו בה השקעות גדולות, כי אין למרווחים האלה שום ערובה והתעשייה הזאת הולכת אל מותה הבלתי נמנע.
בגלל הסיבות האלה אני כן אופטימי שהפעם המחזוריות יכולה להישבר קצת או לפחות להתנהג קצת שונה מבדרך כלל, כי אני לא רואה בניית היצע גדולה שעומדת להגיע לשוק באיזשהי צורה, והביקוש צפוי להיות חזק לפחות בעשור הקרוב וגם מעבר לכך.
תמחור בז"ן לעומת זאת משקף קטסטרופה בטווח זמן הבינוני או חזרה סופר מהירה לממוצע בטווח זמן המיידי.

יש עניין ואין המלצה
אני לא מבין מהיכן המידע מגיע המבסס ההצהרות שלך - "זו גם לא תעשייה שיהיו בה השקעות גדולות, כי אין למרווחים האלה שום ערובה והתעשייה הזאת הולכת אל מותה הבלתי נמנע.". או "כי אני לא רואה בניית היצע גדולה שעומדת להגיע לשוק באיזשהי צורה" - מה זה לא רואה? הכל מפורסם....

וזה עובדתית פשוט לא נכון. תקרא כאן: https://www.offshore-technology.com/comment/asia-refinery-capacity-additions/
Globally, 416 upcoming crude oil refinery projects are expected to start operations from 2021 to 2025

תעשיית הזיקוק לא הולכת לשום מקום אלא את ימציאו תחליף לפלסטיק, לדלק סילוני / אוניות / משאיות / גנרטורים או איך לחשמל את הרכבים במדינות בלי תשתית חשמל המסוגלת לתמוך בגידול הייצור הנדרש (רוב המכוניות בעולם....) .

בורסה 2008

Well-known member
יש פרויקטים, אבל גם הם חווים עיכובים ובעיות והם בסך הכל באים לנסות להחזיר תפוקות שאבדו בשנים האחרונות במגזר. מגזר הזיקוק העולמי איבד יכולות רבות בשנים האחרונות ובמקום לצמוח הוא התכווץ, ולא צריך להתאמץ לחפש כדי למצוא אין סוף כתבות על כך(אין לי כח להביא קישורים, סלחו לי). יש בעיית היצע כרגע, וכמו שאנחנו מכירים גם כאן מבז"ן, כל סופה בארה"ב, תקלות וכו' יוסיפו שמן למדורה הזאת.
שוב, אני לא רואה איזו בניה מאסיבית שתציף את השוק ותביא למחזוריות הקבועה הזאת של ירידת מרווחים לשפל.

לטווח הקצת יותר רחוק, התעשייה הזאת בהחלט הולכת. אז לא עוד עשור, עוד שניים. כל שנה שעוברת, אנחנו מתקרבים לקץ התעשייה, וההשקעות בה(שלוקחות הרבה מאד זמן ועומדות תחת רגולציות קשות) נהיות פחות ופחות כדאיות, לעומת ביקוש שעוד אמור לעלות בעשור הקרוב ואז להתייצב לעוד כמה שנים לפני שיירד. אני לא רואה כרגע איך פותרים את הבעיה הזאת, שהתעשייה צועדת אל מותה(אפשר להתווכח מתי) וכל שנה שתעבור, ההשקעה בתעשייה תהיה פחות ופחות כדאית. אתה מוזמן להציג לי דרך לפתור זאת. אולי אשתכנע.

tby1

Active member
יש פרויקטים, אבל גם הם חווים עיכובים ובעיות והם בסך הכל באים לנסות להחזיר תפוקות שאבדו בשנים האחרונות במגזר. מגזר הזיקוק העולמי איבד יכולות רבות בשנים האחרונות ובמקום לצמוח הוא התכווץ, ולא צריך להתאמץ לחפש כדי למצוא אין סוף כתבות על כך(אין לי כח להביא קישורים, סלחו לי). יש בעיית היצע כרגע, וכמו שאנחנו מכירים גם כאן מבז"ן, כל סופה בארה"ב, תקלות וכו' יוסיפו שמן למדורה הזאת.
שוב, אני לא רואה איזו בניה מאסיבית שתציף את השוק ותביא למחזוריות הקבועה הזאת של ירידת מרווחים לשפל.

לטווח הקצת יותר רחוק, התעשייה הזאת בהחלט הולכת. אז לא עוד עשור, עוד שניים. כל שנה שעוברת, אנחנו מתקרבים לקץ התעשייה, וההשקעות בה(שלוקחות הרבה מאד זמן ועומדות תחת רגולציות קשות) נהיות פחות ופחות כדאיות, לעומת ביקוש שעוד אמור לעלות בעשור הקרוב ואז להתייצב לעוד כמה שנים לפני שיירד. אני לא רואה כרגע איך פותרים את הבעיה הזאת, שהתעשייה צועדת אל מותה(אפשר להתווכח מתי) וכל שנה שתעבור, ההשקעה בתעשייה תהיה פחות ופחות כדאית. אתה מוזמן להציג לי דרך לפתור זאת. אולי אשתכנע.
אלו לא הנתונים שאני מכיר, אבל כל זמן שאתה לא מביא אסמכתאות למה שאתה אומר, אין על מה להתדיין.

בורסה 2008

Well-known member
כתבתי שתסלחו לי, אבל זה באמת מאד פשוט לכתוב בגוגל Refining capacity ולהתחיל לסנן.

אם אתה מוצא נתונים אחרים, כנראה גוגל עובד עלינו, ובעתיד נראה למי הוא מציג את האמת :)

dw

Well-known member
מנהל
מתוף דף הפייסבוק של בזן:

התייחסות בזן לפרסומים אודות כתב אישום בנוגע לפעילות משנת 2016:
בזן מכחישה את כל הטענות שעולות מכתב האישום ותוכיח את טענותיה המקצועיות בבית המשפט.
בזן ומנהליה מפעילים את מתקני הקבוצה במקצועיות ובבטיחות, תוך שמירה על תקני איכות הסביבה המחמירים ביותר החלים עליה.
פעילות הייצור בכאול – שנחקרה במשך שש שנים תמימות – מנוהלת ללא רבב, תוך הקפדה על הסביבה.

בורסה 2008

Well-known member
אקדים ואומר שאני עדיין חושב שבז"ן זולה מאד, ואני עדיין חולק על חלק מההערכות ארוכות הטווח של TBY, אבל לאחר עוד קצת סדר בנתונים, אני נוטה להתיישר לכיוון הרווח השנתי החזוי שלו ב-2022 לצערי, ואת עקב הפסד פשוט בלתי נתפס שצפוי השנה מעסקת הגידור. אם מרווח הזיקוק הממוצע יהיה 20$, ההפסד יהיה כ-475M$. זה כמעט 40% מהשווי העכשווי של בז"ן. מילא זאת היתה חברה כמו איתקה עם מדיניות גידור קבועה ומוצהרת שגם עזרה לה ברגע משבר, אבל בז"ן ספגה את כל ירידות המרווחים בקורונה ובחרה לבצע את עסקת הגידור ועוד תוך כדי הרחבת מקסימום התפוקה המגודרת בזמן הגרוע ביותר, וגם לא נתנה לכך הבהרות מספקות בדוח השנתי(כשכבר היו ידועות חלק מההשלכות ההרסניות).
אני חושב שבזן מקבלת פה פרמיית הנהלה שלילית רצינית בשוק.
למרות כל זה, התזרים של בזן צפוי להיות חזק ביותר השנה ויעזור אולי להוריד מינוף וגם להיות קצת יותר נדיבים בחלוקת דיבידנדים. גם ירידה קלה במחירי הנפט יתמכו בתזרים מכיוון סעיפי ההון החוזר שב-2021 גרעו יותר מ-600M$ מהתזרים.

לא הבנתי כמה אתה צופה רווח שנתי?
אם החברה תרוויח ברבעון 350 ללא הפרשה לגידור, לא רואה איך זה לא תהיה שנה מצוינת לבזן.
צריך לזכור גם שעלויות המימון של בזן הן לא זולות (וחלק מהגיוסים שלה היו ברביות לא זולות) ככה שתזרים של 600 מליון בשנה אמור ליצור לה חיסכון משמעותי בעלויות מימון בהמשך (על אף עליית הריבית).
לגבי ההנהלה, עושה רושם שכל ההנהלה שלהם מתחלפת תדיר ככה שלהאשים את ההנהלה זה פשטני מדי, עיסקת הגידור מבאסת אבל זה מהלך די לגטימי של החברה בטח אחרי הטראומה של הקורנה והרצון להבטיח יציבות (אמנם הם ניסו להציג יציבות אבל תקופת הקורנה כמעט הרגה את בזן).
בזן תמשיך תמיד להיסחר בפרמיה שלילת בגלל נושא הזיהום והמוניטין השלילי ובגלל חוסר הבהירות להמשך קיומה.
אני כן מקווה שהיא תיתן תשואה עודפת בשוטף כל עוד מכפילי הרווח שלה יהיו אטרקטיבים

בורסה 2008

Well-known member
קשה להגיד במדויק כי המרווחים מאד תנודתיים, אבל 300M$ נראה לי כמו משהו ריאלי.
יש גם הפסד על הפוזיציה של 2023 שישוערך כבר בשנה הזאת אם המרווחים יהיו גבוהים בסוף השנה.
אכן, אני מצפה מבזן שתוריד מינוף ותחתוך את עלויות המימון. הן באמת כבדות מאד. הם הצהירו שיעשו כך, בוא נראה שיעמדו בזה.

לגבי עסקת הגידור, דיברנו על כך מספיק לדעתי. בשורה התחתונה ומבחן המציאות זו קטסטרופה, וקטסטרופה גם שלא הדגישו את זה כבר בדוח השנתי כשהיה ידוע היקף הנזף הפוטנציאלי.

לגבי התמחור- תן לי רק תמחור דומה לחברות בחו"ל ואהיה מרוצה. לא צריך מכפילים דו ספרתיים :).

בורסה 2008

Well-known member
בימים האחרונים ירידה חדה במרווחי הזיקוק ובעיקר במרווח הבנזין. מרווח הסולר(המרכיב הגדול ביותר במכירות בז"ן) עדיין גבוה מאד ונמצא סביב 40$, אבל המגמה כרגע חזקה. למטה. פעם שעברה זה נעצר בערך ברמות האלה וחזר לשיאים. מעניין לראות האם אנחנו לפני חזרה לרמות נורמליות או המשך זיגזג ברמות הגבוהות.
אם אני מנסה למצוא סיבה לירידה, אז אולי על רקע החששות ממיתון והגילום שלו בחלק מהסחורות לאחרונה.

בורסה 2008

Well-known member
בזן לא מפסיקה לחטוף.
לדעתי, בניכוי הפסדים משיערוך של הרבעון הראשון והשני, בזן נסחרת בערך 0.7 על ההון העצמי שלה, ובמצב הנוכחי עושה תשואה של עשרות אחוזים על ההון בשנה.
לא מבין לאן זה עוד יכול לרדת ומה בדיוק השוק מתמחר פה.

סיבות אפשריות:
1. מאבקי השליטה ומאבקי הסדרות בפטרוכימיים. אולי סיום הסאגה הזאת ויציאה סופית של החברה לישראל תתן קצת וודאות לשוק.
2. פשוט חוסר בביקוש. אחזקות המוסדיים בבזן הן 0, ויכול להיות שבשוק העלוב שלנו פשוט אין מספיק קונים לסחורה מוחרמת על ידי המוסדיים.
3. ההנהלה. אין לי ספק שהשוק לא אוהב את הנהלת בזן ולא סומך עליה.
4. אפשר לכתוב שגם סגירת המפעלים, אבל זה כל כך רחוק וגם צפוי שיהיה פיצוי על כך, כך שאני פחות מייחס משמעות לכך.

בורסה 2008

Well-known member
אני לא מצפה מכתבות כאלה והמלצות אנליסטים להשפיע, במיוחד כשידוע ששום מוסדי לא קונה פה בשוק את בז"ן.
בנוגע לעבודה:
1. אני חושב שהם קצת אופטימיים בנוגע לשנה הזאת, גם לגבי ה-EBITDA ובטח לגבי הרווח הנקי. מאד תלוי מה יהיו המרווחים בחצי שנה הקרובה, אבל צריך לזכור שהגידור ל-23 ישפיע על הרווח הנקי לשנה הזאת, ולכן אם יהיו מרווחים גבוהים, השיערוך של הגידור ל-23 יגרום להפסד גדול(שיוחזר בשנה הבאה).
2. כותבים שם על שיפוץ ב-2024 שיפגע בתזרים, ועדיין, הקטינו את התזרים החופשי ל-117M$ בלבד. נראה לי קצת מוגזם.
3. מניחים צמיחה לאינסוף של 0%. התחזית היא שהביקוש למוצרי נפט ימשיך לעלות לפחות בעשור הקרוב.

יש שם עוד כמה סעיפים אני חולק עליהם, והם כמובן גם לא מביאים בחשבון שום פיצוי עתידי או שימוש בקרקעות של בז"ן על ידי החברה לעסקי נדל"ן.
ועם כל זה, עדיין מגיעים ל-1.5 למניה. אני חושב שזה צריך להיות גבוה בהרבה, ואין שום סיבה שבז"ן תיסחר מתחת למחירי טרום הקורונה.

אבל אני מחזיק ויש לי עניין בנייר, אז אין המלצה כמובן

* עריכה- אירוע שיש לשים אליו לב הוא דיווח ביום חמישי של חברת VALERO, חברת זיקוק גדולה בארה"ב. יש מצב שזה ייתן כיוון לסקטור בטווח הקצר.

jsphs

Well-known member

כונסי הנכסים של סדרא ח - מבקשים לחלק את מניות בז"ן המשועבדות כנגד החוב לנושים.

למעלה מ- 10% מהחוב לא יכוסה לפי מחיר המניה כיום.

מצד שני, אם בעתיד בז"ן תעלה הם יהנו מה- upside לצד אופציית ה- downside אם הנהלת בזן תמשיך לככב במעשיה (ואני מרשה לעצמי לרשום זאת כבעל מניות בז"ן ודעתי על אופן ניהול החברה בשנים האחרונות).

בורסה 2008

Well-known member
היום לאחר המסחר שתי חברות(אחת ענקית ואחת קטנה יחסית) ממגזר הזיקוק מדווחות לאחר כמה ימים של עליות יפות במגזר הזה.
כמובן שבזן לא מצטרפת לחגיגה. הסבלנות הומצאה בשבילנו מחזיקי בזן :)

בורסה 2008

Well-known member
שתי החברות מרסקות את התחזיות- PBF ENERGY עם הכנסות של 14.08B לעומת צפי של 10.69B ורווח למניה של 10.58 לעומת צפי של 7.48.
גם VALERO הענקית עם הכנסות של 51.64B לעומת צפי של 40.73B ורווח למניה של 11.36 לעומת 9.14. זה עשרות אחוזים מעל הצפי, ובכל זאת, VALERO בכלל יורדת היום ו-PBF עולה קלות. תהרגו אותי איך ניפוץ כזה משמעותי של הצפי מוריד את המניות ועוד ביום כזה.
אגב, VALERO עם רווח נקי של 4.7 לרבעון, שזה יותר מכל הרווחים השנתיים האחרונים שלה ושווה לרווח השנתי של 2019. לפי הרווח הרבעוני הזה, היא במכפיל רווח של פחות מ-2.5. תזרים מפעילות שוטפת ברבעון הזה 5.8B$, וללא השפעות הון חוזר 5.2B$. מספרים פשוט מטורפים.
הלוואי בזן תפתיע אותנו ככה.

איך שאני מבין את הדברים היא צריכה להציג אבידטא של בערך 350 מליון דולר בהתעלמות מהשפעת הגידור.
בנתיים חגג הוא מי שמרוויח הכי הרבה מהסיפור כי התשלום שלו מתעכב ונחסך ממנו הוצאות המימון.
עוד שהוא ישלם בפועל הדיבדנד הבא מתקרב. בהתחשב בזה שמתחלפת שם כל ההנהלה אם הוא יגדיל את אגרסיבות הדיבדנד הסיכון שלו ירד דרמטית.
לדעתי אחת הסיבות לדשדוש במניה זה הפולנטר שפטרו עושה, ברגע שיהיה מכירה סופית לחגג המניה תזנק

בורסה 2008

Well-known member
יפתח, כשאתה רושם לפני השפעת גידור אתה מתכוון לפני השפעת שיערוך בלבד או לפני השפעת שיערוך+מימוש? כי השפעת המימוש הפעם תהיה כואבת.
אני חושב שאפשר להתקרב ל-EBITDA הזאת לאחר השפעת המימוש שלדעתי יעבור את ה-100M$ ברבעון הזה. לא מופרך לדעתי EBITDA לפני גידור של מעל 500M$. יש גם הפסד נגרר מהטיפולים שיוכר ברבעון הזה של 22M$, והנחתי גם 40M$ EBITDA מהפולימרים. המרווח האזרי היה בממוצע 29$ ברבעון השני, השאלה היא איפה המרווח המנוטרל של בזן יהיה, כי בתנודתיות כמו שהיתה הוא יכול להיות בהפרש משמעותי לכאן או לכאן. רק תאר לך שבזן תכה את התחזית שלנו כמו שהחברות בארה"ב הכו את התחזיות. לצערי אני לא אופטימי על זה.

היום מדווחת עוד ענקית זיקוק אחת בארה"ב וגם אקסון מובייל ושברון. יהיה מעניין :)

בורסה 2008

Well-known member
כולן מנפצות את התחזיות-שברון שעולה 3.5% בפרה, אקסון מובייל שעולה 2%+ וגם חברת הזיקוק PHILLIPS 66 שבינתיים עולה פחות מאחוז.
ניפוצי תחזיות של בין 10% ל-20% בשורה העליונה וגם התחתונה, וכנראה שאפילו האנליסטים לא אופטימיים מספיק לגבי הסקטורים האלה.
נראה איך ישפיע בראשון על האחיות הקטנות מישראל.

אני מניח 350 לפעליות השוטפת שכוללת גידור על 40 אחוז, בלי ההפרשות. זה פחות או יותר מה שהבנתי מהמצגת שלהם.
אבל אולי לא הבנתי נכון.

למעלה