"גם סטארטאפ צריך פסיכולוג" כתבה בכלכליסט

Nuke1985

Active member
קישור

לינוס טורבאלדס (היוצר של לינוקס), גם שלח את עצמו לטיפול בעקבות הספק השפלות ספק מופע סטנדאפ שהוא היה עושה ברשימת הדיור , הוא אמר שהדור שלו לא ממש היה בקטע של דברים כאלה אבל בסוף הוא נהנה מזה, בספורט נראה שליווי על ידי פסיכולוג זה פרקטיקה דיי סטנדרטית, מצד שני נראה שהייכולת במקצוע הזה למרוח ולערבב היא דיי גבוהה (אבל זה משהו שייכול לקרות בכל תחום שיש פער במידע בין ה"יצרן" ל"צרכן").

BravoMan

Active member
קשקושיה...
מי שעקב אחרי מקרה של לינוס, יודע שאחד הצהובונים הגדולים יותר בארה"ב (לא זוכר כרגע איזה בדיוק) אים עליו עם כתבת "רצח אופי", וכדי להימנע מהפרסום, הוא הפסיק "להלחם" ועשה את עצמו נחמד.

בפועל, מה שרצו ממנו זה להכניס ל-kernel כל מיני דברים שמזיקים למשתמשים אוהבי החופש של לינוקס, אבל עוזרים מעוד לתאגידים הענקיים שמושקעים היום עמוק שם.
היה גם וויכוח על איכות הקוד עצמו שהיה צריך להכריע בו את לינוס.

לא יודע מה הולך בכדור רגל, אבל אבל אני לא חושב שמשהו בתחום סטארטאפים של הייטק (איך שלא נגדיר את זה) מצריך טיפול פסיכולוגי...

vinney

Well-known member
לינוס הוא מה שנקרא ״גאון טכני״, או באנגלית ״brilliant jerk״. כשאתה ממציא ומפתח דברים חדשים ומהפכניים זאת תכונה נהדרת, והרבה ממציאים הם כאלה (סטיב ג׳ובס, למשל, גם). כשאתה נמצא בעמדת מנהיגות כמו זו של לינוס זאת מגרעת איומה (גם סטיב ג׳ובס פוטר מאפל בסיבוב הראשון שלו שם).

לא בדיוק יודע מי איים עליו ב״רצח אופי״, אבל זה נשמע כמו איום סרק כי לא נשאר לו הרבה מה לרצוח שם.

Nuke1985

Active member
מי שעקב אחרי מקרה של לינוס, יודע שאחד הצהובונים הגדולים יותר בארה"ב (לא זוכר כרגע איזה בדיוק) אים עליו עם כתבת "רצח אופי", וכדי להימנע מהפרסום, הוא הפסיק "להלחם" ועשה את עצמו נחמד.

ייצא לי לקרוא עליו לא מעט, אם יצא לך לראות ההרצאה שלו בted הוא גם התנצל על ההתנהגות שלו (וזה קרה בערך שנתיים לפני שהוא לקח את "ההפסקה" שלו כדי לטפל בעצמו), כמובן שאם החלטת שזה איזה מין קונספירציה של איש אחד אין ממש דרך להפריך את זה, אני גם דיי בטוח שאם מישהו יגיד למישהו אחר שהוא "צריך לעבור הפלה רטרואקטיבית" כמו שלינוס אמר הוא מסתכן בתביעה על התעמרות בעבודה.
בפועל, מה שרצו ממנו זה להכניס ל-kernel כל מיני דברים שמזיקים למשתמשים אוהבי החופש של לינוקס, אבל עוזרים מעוד לתאגידים הענקיים שמושקעים היום עמוק שם.
היה גם וויכוח על איכות הקוד עצמו שהיה צריך להכריע בו את לינוס.

אתה ייכול להגיד לא בצורה אסרטיבית בלי לקלל. אתה גם כנראה תצא קצת יותר אמין.

לא יודע מה הולך בכדור רגל, אבל אבל אני לא חושב שמשהו בתחום סטארטאפים של הייטק (איך שלא נגדיר את זה) מצריך טיפול פסיכולוגי...

אביגדור וילנץ (שעשה כבר שלוש אקזיטים , כולל הבאנה לאבס) אמר פעם בכתבה:

"חשוב מאוד שיזמים ינמיכו את האגו וישלימו את כל מה שחסר שלהם. יש יזמים שטובים בחזון אבל לא טובים בהוצאה לפועל. כל יזם צריך להבין מהר מאוד את מגבלותיו. אתה מחפש יזם שהוא אדם מבושל. אני ממליץ לכל יזם שילווה אותו פסיכולוג כדי שילמד מה מניע אנשים בארגון ומה מניע אותו".

BravoMan

Active member
יצא לך לראות ההרצאה שלו בted הוא גם התנצל על ההתנהגות שלו (וזה קרה בערך שנתיים לפני שהוא לקח את "ההפסקה" שלו כדי לטפל בעצמו)
ראיתי די הרבה הרצאות שלו, אבל לא מכיר את זו שאתה מדבר עליה.

כמובן שאם החלטת שזה איזה מין קונספירציה של איש אחד אין ממש דרך להפריך את זה
לא קונספירציה ולא איש אחד.
לפי כל המקורות שקראתי היה מאין "צירוף מקרים" של כמה דברים שקרו בתזמון מאוד קרוב:
מנהדס מאינטל שניסה שוב ושוב להכניס קוד דפוק לקרנל שלינוס סירב לקבל (בהתחלה בנימוס, אחרי שאותו מהנדס לא הפנים ביקורת בונה בפחות נימוס), כתב שיצר קשר עם לינוס והודיע לו על פרסום כתבה שתוציא אותו באור רע, וגורמים אולטרה -שמאלנים בארה"ב שניסו (ולצערי הצליחו) לדחוף איזה מניפסטו במסווה של "כללי התנהגות" לפרויקט הליבה.

(זה סיפור שבעצמו גרם למהומה, וחלק מהמפתחים אף איימו למשוך את הקוד שלהם אם הדבר יעבור)

אתה ייכול להגיד לא בצורה אסרטיבית בלי לקלל. אתה גם כנראה תצא קצת יותר אמין.
מניסיון בפועל שיש לי, לא פעם נתקלתי באנשים שאם לא תיתן להם בראש, הם פשוט לא יפנימו.
לפי מה שקראתי ברשימות התפוצה, לינוס נתקל גם.

לפי כל מה שקראתי וראיתי על לינוס, אחד המאפיינים שלו שבניגוד לדמויות אחרות בתחום התוכנה ש-"הסתבכות" כמו ריצ'רד סטולמן או ה-CEO של מוזילה, הוא שומר את דעותיו הפוליטיות - חברתיות לעצמו.

הוא לא מדבר, כנראה גם לא במדיה חברתית פרטית שלו (לפחות לא כזו שחשופה לעולם) על דעות על כל מיני קבוצות, או חוקים, או אישים פוליטיים.

מה שחשוב לו זה הקוד.
אפילו לא האידאולוגיה מאחורי הרישיון שהוא בחר לפרויקט שלו.
תנו לי קוד, ושיהיה טוב.

על פניו, הגישה הכי "וונילה" שיכולה להיות...

"חשוב מאוד שיזמים ינמיכו את האגו וישלימו את כל מה שחסר שלהם. יש יזמים שטובים בחזון אבל לא טובים בהוצאה לפועל. כל יזם צריך להבין מהר מאוד את מגבלותיו. אתה מחפש יזם שהוא אדם מבושל. אני ממליץ לכל יזם שילווה אותו פסיכולוג כדי שילמד מה מניע אנשים בארגון ומה מניע אותו".
אמירה שנראית לי הגיונית ביותר, אך אני לא מוצא דרך לפרש ממנה צורך בפסיכולוג.

מן הסתם, חלוקת תפקידים מקצועית בין מובילים טכניים, מובילים עסקיים, אנשי שיווק וכו' נחוצה לכל עסק, ולא אתפלא אם יזם ייפול בפח אם ינסה לקחת על עצמו אחד או יותר מתחומים אלה שהוא לא מכיר.

אבל פסיכולוגיה? לא רואה קשר.

Nuke1985

Active member
ראיתי די הרבה הרצאות שלו, אבל לא מכיר את זו שאתה מדבר עליה.

אני דיי בטוח שזה ההרצאה שאני זוכר, זה מה שהוא אמר:

sometimes I'm also ...
shall we say,
"myopic" when it comes to other people's feelings,
and that sometimes makes you say things that hurt other people.
And I'm not proud of that
בקשר ל:
לא קונספירציה ולא איש אחד.

התכוונתי לזה שהוא אמר שהוא היה מרוצה מהטיפול (ה"קונספירציה" היא זה שהוא שיקר כדי לגבי זה כדי לרצות).

בכל מקרה לפנות לפני פירסום כתבה נראה לי דיי סטנדרטי (צריך לבקש תגובה), גם המסמך שהם כתבו אם אני זוכר נכון נראה לי סביר, יש הסבר גם יותר פשוט , שהוא פשוט בן אדם קצת אימפולסיבי שמשמעותית פחות טוב בלהבין אנשים (אולי אם איזה נטיה לשנוא אנשים), וכל הבלגן הזה גרם לו לחשבון נפש (וגם הפחד שהוא יצטייר בעני הרבה מאוד אנשים כבריון).

מניסיון בפועל שיש לי, לא פעם נתקלתי באנשים שאם לא תיתן להם בראש, הם פשוט לא יפנימו.

לא יודע מה זה "לתת בראש", בכל מקרה החוק קובע שהתעמרות בעבודה זה דבר לא נורמטיבי, אני מניח שה"לתת בראש" שלך לא הגיע לאצבע משולשת, או הערות על איי קיו נמוך של אנשים , או לרמוז שאתה לא רוצה שהבן אדם יחיה (דברים שלינוס עשה). מה שייכול להוות איום באלימות (והרי כבר היה מפתח קוד פתוח אחד דיי בכיר שרצח את אישתו, גם הוא נודע בסגנון שלו ברשימות דיור iirc).
אמירה שנראית לי הגיונית ביותר, אך אני לא מוצא דרך לפרש ממנה צורך בפסיכולוג.

זה כמו שכתבת פעם (אם אני זוכר נכון) שפעם כתבת קוד שהייתה בטוח שהוא טוב ואז קיבלת פיידבק מאנשים והבנת שיש לך מה ללמוד. בן אדם ייכול "לא לדעת מה הוא לא יודע" ובגלל חוסר ידע לא לדעת איך להשתפר, מבחינתו הוא "הכי טוב שאפשר" ונוצר עודף ביטחון. בפועל יש משתנים שמשפיעים על ביצועים (כמו שחיקה בעבודה או מיומניות תקשורת או חשיבה ביקורתית או רציונלית), ויש מחקרים פסיכולוגים על איך לשפר אותם, אז סביר להעריך שפסיכולוג יוכל ליישם את הידע הזה כדי לשפר ביצועים.

BravoMan

Active member
גם המסמך שהם כתבו אם אני זוכר נכון נראה לי סביר
המסמך שהם הוסיפו היה כ"כ לא סביר, שע"מ להרגיע את הקהילה הם היו צריכים להוסיף מסמך עוד יותר ארוך, שמסביר איך בדיוק יפרשו את המסמך הראשון (תקנון התנהגות).

בתור מתכנת אל מתכנת אני שואל אותך:
אם קוד צריך פאטצ' יותר ארוך מהקוד עצמו כדי לעבוד, האם שווה לשמר את הקוד הקיים, או שכדאי לזרוק אותו ולשכתב נקי מחדש?

א יודע מה זה "לתת בראש", בכל מקרה החוק קובע שהתעמרות בעבודה זה דבר לא נורמטיבי, אני מניח שה"לתת בראש" שלך לא הגיע לאצבע משולשת, או הערות על איי קיו נמוך של אנשים , או לרמוז שאתה לא רוצה שהבן אדם יחיה (דברים שלינוס עשה).
אני אוהב לומר לאנשים שילכו ללמוד לתכנת :p
אבל ברצינות, צריך להבין פה משהו:
בתור מנהל, כשיש לי בעיה עם עובד, אני משתמש בכלים המנהלתיים שלי כדי לטפל בו.
אם צריך לאיים על עובד, בוודאי לא איים עם אלימות פיזית, אבל מה לעשות נתקלתי במצבים שעובד לא ביצע את העבודה עד שנאמר לו בפירוש: תעשה מה שאומרים לך, או שאתה מפוטר.

כשיש לי בעיה עם אדם שאני מתווכח איתו בפורום, שזה הכי קרוב למה שלינוס עושה שלי אישית יצא לעשות, אין לי בעיה גם להראות לו אצבע משולשת.
צריך לזכור, שהאנשים האלה שאתה מזכיר, הם לא עובדים של לינוס (לפחות למיטב ידיעתי).
מדובר ב-"מתנדבים" שבחרו לתרום קוד לקרנל.

לחלקם זו אכן עבודה שהם מקבלים שכר כדי לבצע, אבל לא מלינוס, ולא מה-Linux Foundation, אלא מחברות כמו Intel, IBM, Red Hat וכו'.

לגבי אצבע משולשת, המקרה שאני מכיר הוא כשלינוס עמד על הבמה ואמר Fuck you Nvdia.
וכולם מחו כפיים, כי באמת שהגיע לחברה הזו.

זו בוודאות לא "התעמרות בעובדים", ובעוד שאני לא יודע אם זה עזר או לא, שום דבר אחר בטוח לא עזר, אז זה חד משמעית לא הזיק.

זה כמו שכתבת פעם (אם אני זוכר נכון) שפעם כתבת קוד שהייתה בטוח שהוא טוב ואז קיבלת פיידבק מאנשים והבנת שיש לך מה ללמוד. בן אדם ייכול "לא לדעת מה הוא לא יודע" ובגלל חוסר ידע לא לדעת איך להשתפר, מבחינתו הוא "הכי טוב שאפשר" ונוצר עודף ביטחון.
חושב שקוראים לזה doning-cruger effect.

אבל אתה מערבב פה שני דברים:
אכן, כתבתי קוד שחשבתי שהוא טוב, ובדיעבד גיליתי שהוא לא טוב אחרי שנוסף לי ידע.

אבל פה מדובר בידע בתחום המקצועי שבחרתי.

פסיכולוגיה, אינה חלק מתחום ההיטק.
אני בטוח שיש גם הרבה דברים שאני לא יודע על רכישת דירה למשל, אבל זה לא אומר שאני מצפה שהחברה שאני עובד בה תעסיק יועץ נדלן קבוע, גם אם אולי זה מתישהו יעזור לי לשפר מקום מגורים ולהפוך ליותר פרודוקטיבי.

מחקרים פסיכולוגיים, ככל שאני מכיר, יש בהרבה תחומים, ואמינותם, בהשוואה למחקרים בתחומים יותר אימפיריים, היא בעייתי משהו.
מדובר בתחום שהוא עדיין, איך נאמר בעדינות - לא הכי מפותח.

כך או כך, גם אם יחליט יזם כזה או אחר שהוא תחת לחץ וצריך פסיכולוג, אני לא רואה למה הוא צריך להעסיק אותו או לחבר אותו לעסק בצורה כלשהי.
זה עניין אישי, שלא ייחודי ליזמי הייטק.

Nuke1985

Active member
המסמך שהם הוסיפו היה כ"כ לא סביר, שע"מ להרגיע את הקהילה הם היו צריכים להוסיף מסמך עוד יותר ארוך, שמסביר איך בדיוק יפרשו את המסמך הראשון (תקנון התנהגות).

מה שאני הבנתי זה שהContributor Covenant הוא מין מניפסטו והוא אומץ על ידי הרבה פרוייקטים (חלק מפורסמים ולדעתי טובים), אז אם תרצה לעשות הקבלה לקוד זה ספריה שמשתמשים בה הרבה (לכן זה נותן לפרוייקטים חדשים אינדיקציה לזה שאין בה באגים או בעיות רציניות), בכל מקרה לפי פיירפוקס כל העסק אמור לקחת רבע שעה בשביל לקרוא אותו (אז בוא נשים דברים בפרופורציות).

אם צריך לאיים על עובד, בוודאי לא איים עם אלימות פיזית, אבל מה לעשות נתקלתי במצבים שעובד לא ביצע את העבודה עד שנאמר לו בפירוש: תעשה מה שאומרים לך, או שאתה מפוטר.

זה לא ממש איום, לפחות לפי ההגדרה החוקית (איום זה דבר לא חוקי אגב, להזהיר מותר).

לגבי אצבע משולשת, המקרה שאני מכיר הוא כשלינוס עמד על הבמה ואמר Fuck you Nvdia.
וכולם מחו כפיים, כי באמת שהגיע לחברה הזו.

זה שהתנהגות מסויימת היא פופולרית לא אומר שהיא נכונה או אופטימלית, באמת התחושה שלי שיש קצת cult of personality סביב הבן אדם הזה, זה כאילו אנשים מסרבים להאמין שהבן אדם הזה מסוגל לטעות (אולי זה נכון גם כלפי סטיב גובס).

זו בוודאות לא "התעמרות בעובדים", ובעוד שאני לא יודע אם זה עזר או לא, שום דבר אחר בטוח לא עזר, אז זה חד משמעית לא הזיק.

ייכול להיות שזה הוצאת לשון הרע לפחות בישראל (אבל אני לא עורך דין), בכל מקרה אין באמת דרך לדעת אם זה הזיק, תוקפנות ייכולה לחסל אמון ולבטל את המוטיבציה לנסות לרצות בן אדם או להקשיב לו, וגם ייכול לגרום לתוקף להיראות פחות אמין על ידי אנשים אחרים (ואז גם לא להקשיב לו).

זה גם לא שאנבידיה היא איזה מפלצת, לדוגמה לאחרונה הם כן שינו את דעתם והוסיפו תמיכה בGBM , וגם פה היה לחץ של מפתחים שנראה לי לפחות במקרה אחד יותר בוגר ואמין.

אני בטוח שיש גם הרבה דברים שאני לא יודע על רכישת דירה למשל, אבל זה לא אומר שאני מצפה שהחברה שאני עובד בה תעסיק יועץ נדלן קבוע, גם אם אולי זה מתישהו יעזור לי לשפר מקום מגורים ולהפוך ליותר פרודוקטיבי.

לא יודע בקשר לדירה, אבל חברות כן עוזרות בדברים אחרים , לדוגמה להעסיק מאמן כושר וחדר כושר (כי פעילות גופנית ייכולה לשפר ייכולות קוגניטיביות, מה שייכול לעזור בהיי טק), גם ייעוץ בנושאים פיננסים זה דבר שקיים למיטב זכרוני.
מחקרים פסיכולוגיים, ככל שאני מכיר, יש בהרבה תחומים, ואמינותם, בהשוואה למחקרים בתחומים יותר אימפיריים, היא בעייתי משהו.
מדובר בתחום שהוא עדיין, איך נאמר בעדינות - לא הכי מפותח.

הרושם שלי הוא שיש שיפור במתודולוגיה עם השנים, אגב גם בתחומים אחרים נתקלתי במאפיין אחד או שתיים של ביצוע מחקרים שנראים מדאיגים (לדוגמה ברפואה), וגם תחות התיכנות והנדסת תוכנה הוא לדעתי בעייתי כרגע כי הוא לא הכי evidence based שהוא ייכול להיות.
כך או כך, גם אם יחליט יזם כזה או אחר שהוא תחת לחץ וצריך פסיכולוג, אני לא רואה למה הוא צריך להעסיק אותו או לחבר אותו לעסק בצורה כלשהי.
זה עניין אישי, שלא ייחודי ליזמי הייטק.

כמו בדברים אחרים מדובר בסוג של nudge, ויש סיכויי שהוא לא יעשה את זה בלי היתערבות של העסק.

BravoMan

Active member
אני חושב שאתה חושף אותך ואת מקום העבודה שלך לסיכון משפטי (תביעת לשון הרע או התעמרות בעבודה) ,או פגיעה מסויימת במוניטין שלך או מקום העבודה (שאתה תוצג בתור בריון או asshole, שהמקום עבודה "מגעיל" או "מלא בשמוקים").
אני דווקא אוהב את המוניטין שלי!
ולגבי סיכון משפטי, גם אני לא עו"ד, אבל לפי ההגדרה "התעמרות בעבודה" היא התנהגות "חוזרת ונשנית".
האנשים שנדרשתי להתייחס אליהם כפי שמתואר למעלה, או שהשתפרו ומהר, או שנפרדו מהחברה, כך שלא היית הזדמנות להפוך את ההתנהגות הזו ל-"חוזרת ונשנית".

בכל מקרה כאן זה לא ארה"ב. עובד לא יכול לגרום לעסק נזק, ולצפות שיהיו נחמדים איתו וילקקו לו.

וכן - יש לי מוניטין של אדם מפחיד.
לא כיוונתי אליו, והרווחתי אותו הרבה לפני שהתחלתי באמת להתעצבן על אנשים, אבל למדתי לאהוב ולנצל אותו בצורה מועילה, והיום אני מאוד גאה בו ונהנה ממנו.

יש איזו בדיחה ישנה על "תמיד דופקים את הנחמדים", ולצערי מה שהופך אותה למצחיקה, כמו עם לא מעט בדיחות דומות, היא שהיא מאוד משקפת את המציאות.
מי שלא יודע מתי להפסיק להיות נחמד, יפגע, ינוצל, ויכשל.

אני בספק שהגיהנום הזה של תקינות פוליטית באמת קיים.
לי אין ספק ולו לרגע.
אבל יש אנשים שלא רואים בזה גהנום, אלא הדרך הנכונה והטובה...

אם זה היה הבוס שלך , או סתם בן אדם שלהגיד לו את זה תהיה פגיעה רצינית באינטרסים שלך (אדם שיש לו סוג של כוח עליך), אני בספק אם היתה מדבר ככה.
אם רק היית יודע כמה פעמים אמרתי לבוס שלי שהוא מטומטם...
הוא די מצפה לזה ממני.

מצד שני, אנחנו גם מכירים הרבה מאוד זמן, וזה סוג היחסים בנינו - הוא לא המפקד שלי בצבא, ואין פה עניין של דיסטנס.

הדבר הזה עובד בשני הכיוונים - כשמישהו מפקפק ב-IQ שלך, אתה יכול להניח שהבעיה היא אצלו, להיעלב או להתעלם ממנו.
אבל אם מדובר באדם שאתה עובד איתו בדרך קבע, אתה גם יכול לשקול שעשית משהו כ"כ בעייתי שזה הוציא לאותו אדם את העצבים למרות שבד"כ יש בניכם יחסים טובים, ואולי זה שלא שמת לב בכלל שיש בעיה, צריך להדליק לך נורה אדומה דווקא לגבי עצמך!

וזה לא פשע לרצות להרוויח הרבה כסף (אם בן אדם רוצה שיהיה ביטחון כלכלי למשפחה שלו, שזה דבר חשוב), אני גם לא חושב שאם השכר במקצוע שלנו היה מינימום (כמו אצל עובדים סוציאלים לדוגמה) אני ואתה היינו מנהלים את הדיון הזה. והרבה או אולי רוב האנשים בתעשייה הזאת עובדים על דברים שהם לא ממש חשובים.
לא אמרתי שזה פשע.

אבל בין אם אתה מתכנת, ובין אם אתה עובד סוציאלי, אם אתה לא מקצועי, לא מגיע לך הרבה כסף, ואולי לא מגיע לך כסף בכלל, וייתכן מאוד שתגרום ללא מעט נזק.
במקרה יצא לי להתעסק עם כמה וכמה עובדות סוציאליות וראיתי הבדל של שמיים וארץ במקצועיות, אבל לא כאן המקום לדון בזה.

במקום זה, אספר במעומם על מקרה מתחום הפיתוח שקרה לי לפני שנים רבות:
הצטרפתי לחברה לא גדולה שעסקה במקור בתחום שונה אך החליטה להוציא מוצר תוכנה וגייסה לשם כך.
המקום נראה מאוד מתאים, אז באתי לעבוד שם, בהתחלה הם היו מאוד נחמדים, אבל ככל שהעבודה נמשכה ראיתי סיטואציה הזויה:
אחד המנהלים החליט שהוא כותב חלק מהמוצר, והיה בטוח שהוא מתכנת מספיק מקצועי לכך, אבל הוא היה עושה טעויות מהסוג שילד בשנה הראשונה במגמת מחשבים יכול לעשות, ואז היה מתלונן שהבעיה היא דווקא במודולים שאני סיפקתי לו, ודרש שאתקן אותם.

אחרי שפעם פעמיים השקעתי את המאמץ בניסיון להסביר את הבעיה בעדינות ובנחמדות ולגרום לו לתקן את הקוד שלו, נמאס לי, ואמרתי לו ולמנכ"ל החברה בדיוק מה אני חושב אליהם.

וכמובן המשכתי למקום אחר.

מה שמעניין, שאחרי זה החברה ניסתה למשוך אותי חזרה בדרכים עקיפות. בהתחלה אפילו לא קלטתי שזה בא משם, עד שכמה חברים הסבירו לי על השיטה.
בכל אופן, לא אפרט מעבר לזה, אבל אני יכול להגיד לך שאת אותו מוצר שאותה חברה ניסת לבנות אתה לא תוכל לקנות...

מה שאני הבנתי זה שהContributor Covenant הוא מין מניפסטו
אכן, הוא מניפסטו פוליטי, הכולל עקרונות שלדעת רבים מנוגדים לעקרונות מאחורי קוד פתוח ותוכנה חופשית, ויש אף מי שיומר פוגע בחופש הביטוי, וזו הסיבה שכמו שיש לא מעט פרויקטים שאמצו אותו, יש גם לא מעט שמתנגדים לו.
אחד ממפתחי PHP למשל, עמד שעה על הבמה באיזה כנס, והעביר ניתוח מסודר של כל מה שבעייתי במניפסטו הזה.

צריך לשים לב, שאחת הבעיות במקרה של לינוקס היית שהאימוץ של המניפסטו נעשה בלי התייעצות עם קהילת המפתחים הרחבה או אזהרה מוקדמת.
חלק מהמתחזקים (maintainers) הבחירים חתמו עליו והכניסו ל-GIT בהליך מזורז מאחורי דלתיים סגורות, ואני בטוח שאני לא צריך להסביר לך למה זה עורר הרבה זעם בפרויקט מבוזר ופתוח כמו ה-kernel שבד"כ כל שינוי בו הוא פומבי ועובר שרשרת קבועה ומסודרת של אישורים...

אז אם תרצה לעשות הקבלה לקוד זה ספריה שמשתמשים בה הרבה (לכן זה נותן לפרוייקטים חדשים אינדיקציה לזה שאין בה באגים או בעיות רציניות)
לפעמים אינדיקציה כזו מתגלה כפיקטיבית.
זוכר את באג המספרים האקראיים ב-OpenSSL או איך חצי מהאתרים ברשת נפלו כי מישהו ב-npm עצבן מפתח שכתב פיסת קוד קטנה שמיישרת טקסט?

דוגמאות של פרויקטים שלקחו משהו מוכן בצורה עיוורת ואכלו אותה יש למכביר.
אבל הבכירים ב-Linux Foundation החמירו את המצב בכך שכשהם הבינו שאכן יש באגים ובעיות, במקום לחזור בהם ולבחור משהו יותר מוצלח, או לנסות לתקן, הם התחילו להילחם בקהילת המפתחים שלהם עצמם, ורק כשהם ראו שהם עומדים להפסיד במלחמה, הם התרצו והכניסו פאטצ' עקום.

אולי הייתי אומר שדווקא פה היה עוזר להם פסיכולוג, אבל בכנות אני חושב שפסיכולוגים נעשו יותר אופנה מאשר עזרה רפואית אי שם בעשור הקודם או האחד לפני, כך שאני ספקטי בעניין...

זה לא ממש איום, לפחות לפי ההגדרה החוקית (איום זה דבר לא חוקי אגב, להזהיר מותר).
לפי וויקיפדיה, פגיעה בפרנסה נופלת תחת הגדרה חוקית של איום: https://he.wikipedia.org/wiki/איום_(הפחדה)

אז להגיד לעובד שהוא מפוטר אם לא יעשה כך וכך (מבחינה מקצועית, לא דרישה למשהו מחוץ לתפקיד) יכול להתפרש כאיום ע"י העובד זה לא כזה stretch...

זה בדיוק עניין של רגישות - זה בדיוק למה ה-"פוליטיקלי קורטק" הפך לגהנום.
פעם חשבתי, ש-PC זה לא להשתמש בשמות גנאי, ובאופן כללי לדבר בצורה מנומסת.
אבל אנשים לקחו את ההגדרה והחמירו אותה עוד ועוד ועוד, עכשיו יש את כל עניין ה-triggered שפעם היה שמור לאנשים שאשכרה ניצלו מסיטואציות של חיים ומוות וסבלו טראומה באזורי מלחמה, ועכשיו אנשים שטוענים שהגיעו לאותו מצב מקריאת תגובות ליציאות שלהם עצמם בטוויטר.

אישית, אני מסכים לגמרי עם הציטוט מההודעה שלך ששמתי למעלה, אבל להערכתי הוא לא תמיד פוגש את המציאות היום, וזו אחת הבעיות.
רק ששוב - אני לא חושב שהיא תיפתר ע"י פסיכולוגים, עם כבר, יש מצב שהיא רק תחמיר.

זה שהתנהגות מסויימת היא פופולרית לא אומר שהיא נכונה או אופטימלית, באמת התחושה שלי שיש קצת cult of personality סביב הבן אדם הזה, זה כאילו אנשים מסרבים להאמין שהבן אדם הזה מסוגל לטעות (אולי זה נכון גם כלפי סטיב גובס).
או שאולי אנשים אוהבים כמישהו יוצא נגד אלה שפגעו בהם עצמם?

מבחינתי, לינוס בהחלט עשה טעויות.
בתור מאמין גדול באידאולוגיה שמאחורי התוכנה החופשית (בניגוד ליתרונות פרקטיים בלבד של קוד פתוח), אני לא אוהב את הגישה של לינוס שאכפת לו רק מהקוד.
לא הייתי מרוצה מכך שהוא היה אחד המתנגדים לשדרוג רישיון ה-kernel ל-GPL גרסה 3.

לא צריך כת של אישיות כדי לאהוב את זה שלמישהו יש את הביצים לעלות על הבמה ולהגיד את מה שאתה מרגיש בפנים.

לי מצד שני, יש תחושה שאנשים היום לא מסוגלים להתמודד עם הומור, לא מסוגלים להתמודד עם ביקורת, ולא מסוגלים להתמודד עם אמת שיותר מידי סותרת את ראיית העולם שלהם, ולכן לא פעם רואים בביטוי של כל אלה מתקפה, והם גם כ"כ פוחדים מה-"מתקפה" המדומיינת הזו, שהם מוכנים לוותר על זכויות יסוד שלהם כדי לדכא אותה.

בכל מקרה אין באמת דרך לדעת אם זה הזיק, תוקפנות ייכולה לחסל אמון ולבטל את המוטיבציה לנסות לרצות בן אדם או להקשיב לו, וגם ייכול לגרום לתוקף להיראות פחות אמין על ידי אנשים אחרים (ואז גם לא להקשיב לו).
עוד לא ראיתי את "גישת הסויה" מובילה לשום פריצת דרך בשום תחום.

nVidia היא לא מפלצת, היא תאגיד טיפוסי ששם קצוץ על כולם כל עוד הוא יכול להרוויח מזה כסף, ותאגידים כאלה מטבעם לא מבינים בקשות, אלא רק איומים, כי מבחינתם, כל עוד הכסף זורם, הכל טוב.
מצד שני, כשמישהו אומר להם f - u ועולם מלא של לקוחות קיימים ו\או פוטנציאליים מוחה כפיים, זה סימן שזרימת הכסף עלולה להיפגע, וזה גורם לבעלי התפקידים המתאימים לשים לב.

זה טבעם של תאגידים במערכת הקפיטליסטית - לטוב או לרע, ככה הם בנויים וככה המערכת מעודדת אותם להתנהג.

כמו בדברים אחרים מדובר בסוג של nudge, ויש סיכויי שהוא לא יעשה את זה בלי היתערבות של העסק.
אולי, אבל בעיה נוספת שעלתה לי בזמן כתיבת הודעה זו ממש היא שאנשים שמעסיקים אותם בתפקיד ספציפי, לא פעם מחפשים דרכים להפוך את עצמם לנחוצים, כשמתחיל להראות כאילו התפקיד שלהם לא באמת נחוץ.

אין לי ספק שאם חברות תוכנה יתחילו לפתוח תקן לפסיכולוגים, יהיו מקרים רבים בהם ימצאו בעיות לעובדים של אותן חברות, שמעולם לא היו קיימות להם, לולא היה צורך להצדיק את התקן החדש והלא קשור בעליל לעסקים המרכזיים של החברה.

אגב, המקום שאני עובד בו עכשיו אכן עשה עסקה עם חדר קושר שנמצא ליד שנותנת לעובדים הנחה על המנוי.
לא פעם מביאים גם כל מיני מאמנים של יוגה \ פילטיס \ תזונה מה שלא יהיה.

אבל מדובר באירועים נקודתיים פעם ב, מאין פינוקים מהצד, לא בתפקיד צמוד.

עצות פיננסיות זה לפחות משהו שנופל תחת המטרייה של מחלקת כספים \ ראיית חשבון שכל חברה מעל גודל מסוים תחזיק אחת פנימית כזו, וכל חברה קטנה יותר תעשה לה outsourcing.
פסיכולוגיה?
אם כבר למה שכל סטארטאפ לא יחזיק חובש? נראה לי יותר דחוף, ואם נופל עליך איזה שרת 4U כי לא היית זהיר מספיק, זה הרבה יותר בעייתי מאשר אם אתה חווה לחץ כי החברה שלך גדלה יותר מידי מהר :ROFLMAO:

אוקיי, אני מודה, אני מתחיל להישמע פה כמו כמה אנשים אחרים שנתקלתי בהם בפורומים וממש לא אהבתי, מה שגורם לי לחשוב שהעמדה שלי לא מספיק מבוססת.
אבל לפי מודל העולם שלי, אינסטיקטים ואמונות היא הדרך שאנו בני האדם פיתחנו כדי שנוכל לקבל החלטות על סמך מידע חסר בזמן סביר, ולכן אי אפשר לפסול אותם סתם כך.

כרגע, גם אם אני לא יכול לבסס אותה ב-110% אחוז על ראיות אמפיריות, התחושה שלי היא שהניסיון לדחוף פסיכולוגים לעסקי הייטק הוא מהלך שגוי, שנובע ממניעים לא טובים, וסביר שיגרום יותר נזק מאשר תועלת.

ועצם זה שמשתמשים בדוגמאות כמו לינוס טורוולדס, שהמקרה שלו היה פוליטי נטו ולא בעיית אישיות, רק מחזק את התחושה הזו.

Nuke1985

Active member
עוד לא ראיתי את "גישת הסויה" מובילה לשום פריצת דרך בשום תחום.

המקרים היחידים שראיתי משהו ממש דומה להתנהגות כזאת בעולם הקוד הפתוח, זה היוצר של openbsd, היוצר של reiserfs
(שרצח את אישתו), והיוצר של דיביאן (היה לו איזה ריב עם המשטרה והוא התאבד). כל השאר (וחלקם פרוייקטים חשובים ומאוד פופולריים), נראה שמסתדרים טוב מאוד בלי הסצנות האלו, ייכול להיות שיש פה עניין של תרבות מדינת המוצא, לדוגמה היוצר של פייתון רצה להיות מנטור לאישה כדי "לאזן" את האי שיוויון המגדרי בפרוייקט (שהוא כנראה חשב שתוצאה של עיוות כלשהו), והוא באמת בה ממדינה יחסית "מתקדמת חברתית" (או "מהנדסת חברתית"), אולי גם אצל הרוסים בארץ הסגנון הזה נחשב יותר מקובל .

עצות פיננסיות זה לפחות משהו שנופל תחת המטרייה של מחלקת כספים \ ראיית חשבון שכל חברה מעל גודל מסוים תחזיק אחת פנימית כזו, וכל חברה קטנה יותר תעשה לה outsourcing.

לחברות יש HR שאמורים להבין בפסיכולוגיה ופסיכולוגיה אירגונית בפרט אז הם ייכולים לסייע בתחום, יש מעט אופציות וזה לא מאוד סביר שמתכנת או מנהל צוות תיכנות בפיתוח יכיר אותם ויחליט אם או מה ליישם מתי בלי עזרה של Subject-matter expert.

כל העסק הזה נהייה ארוך מדי ואין לי זמן להגיב להכול (אז נסיתי מאוד מהר למצוא נקודות יחסית חשובות), אם יש משהו שאתה רוצה שאני יגיב עליו תרגיש חופשי להגיד.

BravoMan

Active member
המקרים היחידים שראיתי משהו ממש דומה להתנהגות כזאת בעולם הקוד הפתוח, זה היוצר של openbsd, היוצר של reiserfs
(שרצח את אישתו), והיוצר של דיביאן (היה לו איזה ריב עם המשטרה והוא התאבד).
אתה אשכרה משווה אנשים שרצחו מישהו, לכמה מילים לא נחמדות שנכתבו ברשימת תפוצה?

לחברות יש HR שאמורים להבין בפסיכולוגיה ופסיכולוגיה אירגונית בפרט אז הם ייכולים לסייע בתחום
אם יש אותם, והם מבינים בזה, למה צריך עוד מישהו?

Nuke1985

Active member
אתה אשכרה משווה אנשים שרצחו מישהו, לכמה מילים לא נחמדות שנכתבו ברשימת תפוצה?
אחד רצח, השני התאבד ...

אני לא אומר שלינוס הולך לרצוח את אישתו (אם כבר היא תרצח אותו, היא איזה אלופה בקרטה ), הנקודה היא שחלק מהאנשים שעשו את זה הם לא ממש מודל לחיקויי, (והם יותר כמו the exception that proves the rule), אבל כן יצא לשמוע יותר מקפיטליסט אחד אומר משהו בסיגנון של "הקפיטליזם ייכול להשחית את הנפש", שאתה במערכת שמתגמלת התנהגות כוחנית כמו management by character assassination ולא מענישה או לפחות נותנת פיידבק לגבי נורמות בסיסיות זה ייכול להשפיע על החיים האישיים של בן אדם לרעה, וכן אני לא ייכול לתהות אם אנשים ברשימה היו אומרים להאנס שהתנהגות שלו בעייתית (התפרצויות זעם) אולי הוא היה עובד על זה לבד או אם איש מקצוע והוא לא היה מגיע למצב שהוא הגיע.

אם יש אותם, והם מבינים בזה, למה צריך עוד מישהו?

כי אולי לבן אדם הזה אין הזמן (מי שייקבל את ההחלטה הוא כנראה HR בכיר), ואולי שכמו שאצל מתכנתים יש התמחויות יש התמחויות בללמד או לאמן כישורים מסויימים.

BravoMan

Active member
לא יודע מה זה "לתת בראש"
אוסיף בכל זאת, שכן יצא לי להגיד לאנשים בפנים, בסביבה מקצועית, שהם מטומטמים, לא יודעים מה הם עושים, וכו'.

אולי זה משום שכל חיי עבדתי בארץ, ומעולם גם לא בחברה בין לאומית עם תרבות קופורייט אמריקאית שמעודדת אותך "ללטף" אנשים ולטפל בהם בכפפות משי לא משנה כמה הם גרועים בעבודה או כמה נזק הם גורמים לחברה שלך.

אבל אני מאמין ביושרה, ולפקפק באינטליגנציה של אנשים כשזה מוצדק, זה חלק מהיושרה הזו.
מה לעשות - תחום תכנות הוא תחום שמצריך רמה מסוימת של אינטליגנציה, אבל גם מושך לא פעם אנשים ללא אותה אינטליגנציה שחושבים שיוכלו להרוויח בוכטות כסף בלעדיה.

בכנות - אם לינוס פיקפק ב-IQ של מישהו, אני די בטוח שזה הגיע לו \ לה \ להם.

Nuke1985

Active member
אוסיף בכל זאת, שכן יצא לי להגיד לאנשים בפנים, בסביבה מקצועית, שהם מטומטמים, לא יודעים מה הם עושים, וכו'.

אני חושב שאתה חושף אותך ואת מקום העבודה שלך לסיכון משפטי (תביעת לשון הרע או התעמרות בעבודה) ,או פגיעה מסויימת במוניטין שלך או מקום העבודה (שאתה תוצג בתור בריון או asshole, שהמקום עבודה "מגעיל" או "מלא בשמוקים").
אולי זה משום שכל חיי עבדתי בארץ, ומעולם גם לא בחברה בין לאומית עם תרבות קופורייט אמריקאית שמעודדת אותך "ללטף" אנשים ולטפל בהם בכפפות משי לא משנה כמה הם גרועים בעבודה או כמה נזק הם גורמים לחברה שלך.

אני בספק שהגיהנום הזה של תקינות פוליטית באמת קיים.
אבל אני מאמין ביושרה, ולפקפק באינטליגנציה של אנשים כשזה מוצדק, זה חלק מהיושרה הזו.
מה לעשות - תחום תכנות הוא תחום שמצריך רמה מסוימת של אינטליגנציה, אבל גם מושך לא פעם אנשים ללא אותה אינטליגנציה שחושבים שיוכלו להרוויח בוכטות כסף בלעדיה.

אם זה היה הבוס שלך , או סתם בן אדם שלהגיד לו את זה תהיה פגיעה רצינית באינטרסים שלך (אדם שיש לו סוג של כוח עליך), אני בספק אם היתה מדבר ככה. וזה לא פשע לרצות להרוויח הרבה כסף (אם בן אדם רוצה שיהיה ביטחון כלכלי למשפחה שלו, שזה דבר חשוב), אני גם לא חושב שאם השכר במקצוע שלנו היה מינימום (כמו אצל עובדים סוציאלים לדוגמה) אני ואתה היינו מנהלים את הדיון הזה. והרבה או אולי רוב האנשים בתעשייה הזאת עובדים על דברים שהם לא ממש חשובים.

BravoMan

Active member
ייצא לי לקרוא עליו לא מעט
אגב, ככל שאני מבין את זה, לינוס הוא לא באמת מנהל, הוא בטח לא יזם.

ה-Linux Foundation שנוצר סביב הפרויקט שלו, כבר שנים רבות מחזיק אותו בתור "הגורו הטכני", והתפקיד שלו אינו להנהיג אנשים ואולי גם מעולם לא היה כזה.

התפקיד שלו זה להיות כלב השמירה של איכות הקוד, והחותמת העליונה.
יש הרבה דיבורים על כך ש-Linus does not scale ובהתחשב בכמה פרויקט הליבה תפח יש בטענות האלה אמת, אבל כך או כך להשוות אותו ליזם שמקים ומנהל חברה, מגייס עובדים וכו' לא נראה לי נכון.

מה גם, ש-Linux Foundation הוא גוף ייחודי יחסית, שאומנם מערב בתוכו הרבה אינטרסים "קורפורייט" אבל אינו באמת קורפורייט בעצמו, וגם לא סטארטאפ.

נכון או לא נכון, זה סוג הכתבות שאני מקטלג תחת "קידום עצמי של המרואיינים" וממשיך הלאה.

קלייטון.ש

Well-known member
נו עכשיו גם מייסדים שלא חשבו שהם צריכים פסיכולוג יחפשו כזה, כי הנה הם קראו בכלכליסט ש-65% מהסטארטאפים נכשלים בגלל מריבות בין המייסדים.
מאיפה הנתון הזה? תשאלו את הפסיכולוגית שם.
ולמי תלכו לאור זה שכלכליסט שכנע אתכם שאתם צריכים טיפול זוגי?
יש לכם רשימה של יועצים בכתבה.
האם היועצים שהוזכרו בכתבה ותמונתם התפרסמה קיבלו את הפרסום הזה בחינם?

user32

Well-known member
מנהל
אני מגיב פה קצת אוף טופיק אבל שווה תגובה. יצא לי לעבוד עם רותם קציר שמרואיינת בכתבה. תמיד החזקתי ממנה בזכות תכונה אחת שהיתה לה: fake it until you make it. בכל מקום שהגיעה אליו היא תמיד היתה "VP HR" ולא נגיד "מנהלת גיוס". בישיבות חברה היא הקפידה להופיע לצד השותפים: המנכ"ל והCTO כשווה בין שווים, לככב בכתבות, כנסים וכו'.
בהפוך על הפוך, יצא לי כתחביב לעשות מנטורינג ומעין קואצ'ינג ידידותי למנהלות גיוס צעירות ותמיד נתתי את רותם כדוגמא להצלחה. גבר נכנס לסטארטאפ כר"צ וממהר להגדיר את עצמו VP R&D או CTO. אישה נכנסת כמנהלת HR והרבה פעמים נשארת "אחראית גיוס" איפשהו ליד האדמינסטרציה.
לאחרונה פגשתי מנהלת HR מוכשרת עם שלל תארים כולל MBA והיה נראה שבחברה מעודדים אותה לקחת יותר תחומי אחריות. שאלתי אותה למה היא לא מציגה בישיבות חברה והתשובות היו "האנגלית שלי לא משהו", "זה נראה לי פאדיחה". בסוף כשהחברה גדלה הביאו איזה COO מלא בבטחון עצמי ושמו אותה מתחתיו. לדעתי ממש פספוס.

במקום הנוכחי, סטארטאפ שגדל בזמן קצר מאפס ל20 עובדים הביאו שלל מחזיקי טייטלים. השיא היה בחור צעיר שאשכרה מוגדר Chief of staff כאילו מינימום מדובר פה בניהול הבית הלבן. כל אחת אחרת היתה מקבלת את התואר מנהלת משרד.
חומר למחשבה.

למעלה