"ברח, טומי, ברח!"

razkoller

New member
"ברח, טומי, ברח!"

ברח, טומי ברח! -------------- הפרסומים בתקשורת אומרים שליברמן והאיחוד הלאומי עומדים להיכנס לקואלציה, מה שיתן לשרון רוב הבנוי מהליכוד, שינוי, המפד"ל והאיחוד הלאומי. זוהי ממשלת אסון, שלא תוכל לנוע לשום כיוון ולא תוכל לבצע שום שינוי משמעותי בחיינו כהוא זה. אם אכן זו תהיה הקואלציה, עלינו לצפות שתוך שנה-שנתיים נלך שוב לבחירות, ובמשך התקופה הזו המצב יהיה בדיוק כפי שהוא כיום, ללא כל שינוי לטובה, או במקרה הגרוע היותר, יתדרדר עוד יותר. וטומי לפיד שותק. לא מצאתי בתקשורת שום תגובה שלו לעניין, וחבל מאוד שכך. כמצביע שינוי וחבר מפלגה, אני זוכר היטב את הבטחותיה שמלפני הבחירות. אחת ההבטחות היתה לא לשבת בממשלה ביחד עם הימין הקיצוני. ישיבה עם ליברמן, פירושה כמו ששינוי ישבו עם החרדים. אם ברצונם להיות קיימים גם בבחירות הבאות, עליהם לבחור באופוזיציה על פני ישיבה עם הימין הקיצוני בממשלת מבוי סתום או אסון. שרון מסוגל להרכיב קואליציה הבנויה מהליכוד, שינוי, מפד"ל ועם אחד. אין זו קואלציה אידאלית, אך בהחלט עדיפה על האפשרות השניה. מעניין מדוע שרון נרתע מקואלציה שכזו? הניחוש שלי הוא שצעדיו הכלכליים לא עומדים בקנה אחד עם מצעה של עם אחד, והוא מפחד להיכנס עימם לעימות. בנוסף, מצעה הקפטילסטי של שינוי גם כן אינו עומד בקנה אחד עם עם אחד. אך אם שינוי הצליחו להגיע להסכמה עם המפד"ל, הכל אפשרי. (אולי חוץ מהסכמה עם ש"ס ואגודת ישראל...) אולי כדאי ששרון ינסה להקשיב להצעותיהם של עמיר פרץ וחבריו, וישקול אותם ואת המפלגה עצמה ברצינות. הכלכלה הישראלית זקוקה לניעור, ואני מאמין שעם אחד בשילוב עם שינוי והליכוד, מסוגלים להביא לניעור זה, גם אם לא בחום ואהבה הדדיים. בנוסף לכך, שינוי יוכלו להיות בקואלציה ולהעביר את שינויי החוק הדרושים לתיקון העיוות ואי הצדק בין החברה החרדית ומעמד הביניים החילוני. המפד"ל ישמור שלא נגזים וידאג לשמור על צוויונה היהודי של הארץ, והליכוד ימשוך למרכז את התהליך המדיני ויצליח לקדם אותו. כל זה לא קורה כשליברמן בתמונה, הכל נתקע והכל נעצר. אסור לזה לקרות. מאידך גיסא, יש ביכולתי להבין את צעדו של שרון, אם אני קורא אותו נכון. יכול להיות שמדובר בטקטיקה פוליטית אל מול מצנע ומפלגת העבודה. יכול להיות ששרון חושב שיוכל להחזיק קואלציית ימין צרה לבינתיים, וכשהמצב ירגע ויהיה מצב ללכת להסכם על פי מטווה בוש, הוא יאמר "אם מצנע לא מצטרף, הממשלה תיפול וההסכם, אותו הסכם בדיוק שעליו מפלגת העבודה רוצה לחתום בעצמה, לא יחתם." והציבור יראה במצנע כבוגד (בוגד בדרך הפוליטית, ולא בשום פרשנות אחרת), והיה ויבחר להישאר באופוזציה ולהפיל את הממשלה. מצד שני, זה עלול לחזור אל ראש הממשלה כמו בומרנג, והוא עלול למצוא עצמו הבובה של מפלגת העבודה ושל עמרם מצנע, ואז העם יראה בכישלון ההסכם (אם יהיה כזה) כאשמתו. טקטיקה מעניינת, אך הימור מסוכן לעניות דעתי. השורה התחתונה היא, שאם תהיה ממשלת ימין קיצוני, ושרון לא יצליח להתקדם אל עבר מסע ומתן, וההסכם יפול, אני ועוד רבים כמוני לא נראה בו, בליברמן או בשינוי כאשמים. אלה עוד יקבלו את מנתם בקלפי, שלא תבינו לא נכון, אך האשם המיידי בעיננו יהיה עמרם מצנע. ולעולם לא נשכח זאת למפלגת העבודה ולעומד בראשה. עמרם מצנע נמצא במצב מסובך מאוד מבחינתו, מצב אליו הכניס עצמו בגלל בתוליותו הפוליטית, כפי שהזהיר פואד בזמן הבחירות הפנימיות בעבודה. אם מצנע חש שאינו מסוגל לעמוד בלחץ, עליו לקפל את חפציו ולפנות את מקומו למישהו מנוסה יותר. אחרת, התוצאה הסופית עלולה להיות גרועה בהרבה לו ולמפלגתו. ----------------- מתוך האתר "אמנות להמונים" - המדור הפוליטי www.art4all.up.co.il

למעלה