אירן נחושה להמשיך בהעשרת האורניום

אירן נחושה להמשיך בהעשרת האורניום

אירן נחושה להמשיך בהעשרת האורניום
נכתב ע"י: עומר שיקלר

דוח של סוכנות הבילאומית לאנרגיה אטומית טוען כי לא ניתן לקבוע בוודאות כי התוכנית הגרעינית האירנית היא למטרות שלום * ממשיכים להעשיר אורניום

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) אינה יכולה לקבוע באופן חד-משמעי האם הפעילות הגרעינית האירנית היא למטרות שלום בלבד או למטרות צבאיות. כך עולה מדוח שמפרסמת הסוכנות על הפעילות הגרעינית של אירן. בסוכנות הוסיפו, כי אירן נחושה בדעתה להמשיך בהעשרת האורניום.

אנשי הסוכנות מציינים, כי שלטונות אירן מונעים מהם לבצע את עבודתם, ולכן הם מתקשים לקבל תשובה סופית בנושא. עוד הם מציינים, כי נראה שאירן החליטה להרחיב את התוכנית שלה להעשרת אורניום, בדרכה להשגת נשק גרעיני.

אירן נערכת להפעיל אלפי צנטריפוגות


כותבי הדוח מציינים, כי בשלושת שנות הפיקוח לא נמצאו כל ראיות ממשיות לתוכנית צבאית. "לא נמצאה כל הסבה של ציוד גרעיני לנשק גרעיני או כל מתקן נפץ גרעיני", נכתב בדוח, אך הם מציינים, כי מחוסר במידע ושיתוף פעולה אירני, סבא"א נותרה ללא יכולת "לסכם ולקבוע כי לא קיימת תוכנית צבאית באירן".

בסבא"א מציינים, כי אירן החלה בביצוע סידרה של ניסויים ב-20 צנטריפוגות להעשרת אורניום בכור בנתנז. עוד נכתב, כי באירן נערכים להפעלת אלפי צנטריפוגות במהלך השנה הקרובה, גם במידה וההסכם עם רוסיה ייחתם וייצא אל הפועל. מומחי הארגון העריכו כי אירן רכשה בשוק השחור כ- 1,500 צנטריפוגות והיא נערכת להשתמש בהן כבר השנה, ללא קשר לתוצאות המו"מ עם רוסיה ועם המערב, כנתיב להשגת פצצה גרעינית.

הדוח מציין עוד, כי פעילות העשרת האורניום האירנית קשורה לניסויים ב"חומרי נפץ ולתוכניות לבניית טילים בעלי ראשי נפץ, אשר כולם קשורים לתוכנית גרעינית צבאית".

הדוח הסודי הגיע לידי סוכנות הידיעות AP עוד לפני שהופץ וממנו עולה, כי הסוכנות מתריעה כי במידה שטהרן לא תחל לשתף פעולה בצורה נרחבת יותר עם הסוכנות, פרטים רבים בתוכנית יישארו חסויים כלפי העולם.

דיפלומטים סיפרו לסוכנות, כי הדוח מצביע על אפשרות לקיומה של תוכנית אירנית סודית לייצור נשק גרעיני. הדוח בן 11 העמודים הועבר ל-35 חברות סבא"א.

בסוכנות שקדו על הדוח זמן רב והוא יוגש לדיון בשבוע הבא בפני חבר הנאמנים של הסוכנות, אשר יכול להעביר את הסוגייה האירנית למועצת הביטחון של האו"ם, כדי שזו תדון בסנקציות או בצעדים אחרים כלפי אירן.

בחודש שעבר העבירה סבא"א למועצת הביטחון את הנושא, ועתה הכל ממתינים לדוח ולתוצאות הדיון של חבר הנאמנים, כדי לגבש דרכי פעולה.

עודכן ב- 28/02/2006 07:21:00
 

סוהי

New member
העולם המערבי ירויח ביושר...

מלחמה גרעינית עולמית ביום בו תהיה בידי איראן פצצה גרעינית + טילים ארוכי טווח נושאי ראשי חץ גרעיניים המגיעים למינכן,וינה,מוסקבה,אנטליה ודוברובניק...
 
למעלה