אותם אלו שחוגגים את 1 במאי

dory30

Well-known member
אבא שלי למד בבי"ס ששרו את האינטרנציונל וזה השרה עליו. אמא שלי באה מבית רוויזיוניסטי ולמרות קשיי הפנקס האדום, סבא שלי עבד שנים במשרד מבקר המדינה ואף היה מעורב בשערוריית הטיית המשחקים באמצע שנות ה-70 (בהכנת הדו"ח על הפרשה). אני זוכר שעוד חגגו את החג ב-1993 כשהייתי תלמיד יסודי ומאז מעמדו דעך. לי הוא לא אומר הרבה.

ayb1

Well-known member
ראשיתו של "אחד במאי" בהפגנה שהתקיימה בעיר טורונטו שבקנדה ב-15 באפריל 1872. את ההפגנה ארגנה פדרציה של איגודי עובדים בטורונטו בדרישה לשחרר ממעצר 24 פועלי דפוס שהנהיגו שביתה במטרה להגביל את יום העבודה ל-9 שעות. כיוון שהתאגדות עובדים ושביתות נחשבו אז בלתי חוקיות, הם נעצרו. הפדרציה של איגודי העובדים בטורונטו (Toronto Trades Assembly) ניצלה את האירוע לארגון הפגנה למען זכויות העובדים והגבלת יום העבודה. ההפגנה נקבעה לחג ההודיה הקנדי (שנחוג אז בתאריך שונה מהמקובל היום בקנדה).
[ ויקיפדיה ]

ai27

Well-known member
ראשיתו של "אחד במאי" בהפגנה שהתקיימה בעיר טורונטו שבקנדה ב-15 באפריל 1872. את ההפגנה ארגנה פדרציה של איגודי עובדים בטורונטו בדרישה לשחרר ממעצר 24 פועלי דפוס שהנהיגו שביתה במטרה להגביל את יום העבודה ל-9 שעות. כיוון שהתאגדות עובדים ושביתות נחשבו אז בלתי חוקיות, הם נעצרו. הפדרציה של איגודי העובדים בטורונטו (Toronto Trades Assembly) ניצלה את האירוע לארגון הפגנה למען זכויות העובדים והגבלת יום העבודה. ההפגנה נקבעה לחג ההודיה הקנדי (שנחוג אז בתאריך שונה מהמקובל היום בקנדה).
[ ויקיפדיה ]
וויקיפדיה:
משטרים טוטליטריים בעלי גון סוציאליסטי כלשהו אימצו את אחד במאי כיום חג. המפלגה הנאצית בגרמניה, לאחר עלייתה לשלטון בשנות ה-30 של המאה ה-20, קבעה את היום כחג לאומי שנקרא "יום העבודה", אך אסרה על הפגנות של ארגוני שמאל ביום זה, ופירקה את איגודי העובדים שלא היו קשורים למפלגה הנאצית.
גם בברית המועצות, לאחר מהפכת אוקטובר, נקבע אחד במאי כיום חג לאומי, ועד מהרה הוא הפך לחג העיקרי של ברית המועצות ושל המדינות שהיו כפופות לה. בשיאה של ברית המועצות, נהגו לציין את החג במשך יומיים רצופים (1 ו-2 במאי), ולקיים בו תהלוכות ענקיות.
מאז התמוטטות אימפריות הרשע הסוציאליסטיות,
החג איבד את המשמעות שהייתה לו קרוב ל100 שנה.

יש מעטיםהחוגגים יום זה במשמעות פרה-סוציאליסטית אנכרוניסטית.,
אחרים המציינים יום זה - בדיוק כפי שציינו בתקופת אימפריות הרשע, ומייחלים לתחייתן,
ואחרים שביום זה מתאבלים על המוני הקורבנות שנגבו בשם אידאולוגיות סוציאליסטיות.

במדינות בעלות תרבות בריטית-אמריקאית, יום העבודה וזכויות העובדים מצויין בתאריך אחר, שלא זוהם ע"י הסוציאליזם/קומוניזם (או לא מצויין כלל).
מדינות אלו כוללות את: ארה"ב, קנדה, בריטניה, אוסטרליה וניו-זילנד.
בבריטניה יש יום חופש כבר מאות שנים סביב תחילת מאי (חג האביב), ויש להם מנהגים הקשורים בו.

נערך לאחרונה ב:

ai27

Well-known member
הוא רק נראה קשיש דמנטי.
מסתבר שיאיר גולן רק בן 58

למעלה