TPHA ותרומת דם

gilgazit

New member
TPHA ותרומת דם

הי, הייתי היום בבנק הדם לתרומת טרומבוציטים (בעקבות בקשת משפחתה של ילדה חולת לוקמיה). טכנאית המעבדה מצאה במחשב כי לפני כ-4 שנים תרמתי גם טרומבוציטים אך בדיקה סרולוגית העלתה כי יש לי TPHA ולכן המנה ההיא לא נתרמה. התבקשתי לבצע בדיקה נוספת כדי לאמת כי אכן יש לי TPHA. לפי המידע שראיתי בפורומים ובמקומות נוספים, זהו נוגדן לעגבת. למיטב ידיעתי מעולם לא חליתי בעגבת - כיצד יתכן שיש לי נוגדנים לכך? האם יש לתוצאה חיובית של TPHA השלכות נוספות? האם אין טעם שאתרום בכלל דם או שרק בתרומת טרומבוציטים יש בעיה? וככלל - מדוע אין מודיעים לתורם כי יש תוצאות סרולוגיות בעיתיות? בברכה, ג.

TPHA

מדובר בבדיקת נוגדנים ספציפית לעגבת. הבדיקה אומרת שיתכן שחלית בעגבת בלי שאפילו תדע ובדיקות נוספות שהן פחות ספציפיות נותנות אינדיקציה לגבי פעילות המחלה היום או לא. הייתי מציע לך לפנות לרופא משפחה לבקש שוב בדיקות לעגבת הכוללות VDRL ו TPHA. במידה וזה חיובי נוהגים לשלוח את הדם לאימות במעבדה של משרד הבריאות שמבצעת בדיקה הרבה יותר ספציפית שנקראת FTA. לגבי תרומות מוצרי דם בכללותם, כדי להמעיט סיכונים נראה לי שהבנק יפסול אותך. לגבי השאלה האחרונה אני חושב שאתה בהחלט צודק ואני חושב שאתה צריך לפנות להנהלת בנק הדם בטענה הזו כיון שאם משהו אינו בסדר הם צריכים לדעתי לידע את הנבדק.

gilgazit

New member
תודה ובקשת הבהרה קטנה

תודה על תשובתך המפורטת. אני תוהה לגבי האפשרות שחליתי בעגבת מבלי שהייתי מודע לכך. ממעט חומר שקראתי על התפתחות המחלה, אני מבין שלמחלה שלשה שלבים, כאשר שני השלבים הראשונים אכן יכולים לעבור פחות או יותר מבלי שהחולה מודע לבעיה. השלב השלישי שיכול להופיע אחרי שנים רבות נשמע סימפטי פחות. האם יש דרך לגלות האם המחלה אכן טופלה בזמנו ובגופי רק נוגדנים או שאני נמצא בשלב הלטנטי שלה והיא עשויה להתפרץ (האם ה-FTA שציינת יענה על כך)? בברכה, ג.

הבהרה

ה FTA יאשר או ישלול עגבת. ה VDRL הוא בדיקת המעקב ואם הבראת הוא צריך להיות שלילי.

למעלה