כל כך קשה לנהל משק בית תקין במדינה הזאת

ariri

New member
שכירות מול קניית בית

התפתח כאן ויכוח מעניין בעד ונגד וזה מראה כי אין כאן תשובה חד משמעית. העלה כאן כמה סוגיות מניסיוני. כלכלית בלבד, נכס להשקעה, בהסתמך על התנהגות השוק בעשור האחרון , לא כדאי בגלל תשואה נמוכה יותר מאפיקי השקעה סולידים אחרים. בקניית בית/דירה מעבר לשיקולים הכלכליים יש גם שיקולים חברתיים/תרבותיים ומשפחתיים. לדוגמא הרגשת ביטחון, יציבות בניית קן משפחתי- האם אפשר לכמת זאת בכסף? הערך של זה משתנה ממשפחה למשפחה. סוגיה אחרת, לעיתים כשזוג צעיר קונה דירה הוא מקבל מתנה נאה מההורים בצורת סכום כסף לא מבוטל, אם לא יקנה לא יקבל עכשיו ולא בטוח אם בכלל....אז מה עושים. לא פעם ההורים הם אלו שבעצתם מפילים את הזוג לחובות, והכל בכוונות טובות. עצתי א. אתה חי בתרבות הישראלית בה רוב המשפחות גרות בדירות הרשומות על שמן, אל תהיה חריג. ב. קנה דירה התואמת את היכולות שלך ואת הפרופיל הפיננסי של משפחתך. ג. קנה בזמן המשפחתי המתאים ביותר (לכל משפחה זמן אחר).

אל תהיה חריג???

אז מצידי אהיה חריגה ולא אכנע לריביות, חוסר אפשרות לשנות את המשכנתא לעיתים קרובות יותר, "חתונה קטולית" עם בנק מסויים, מחויבות לבנק באופן כללי. באמריקה, למיטב ידיעתי, אתה נחשב עשיר אם יש לך דירה. והם מסתדרים הרבה יותר טוב מאיתנו, לפחות כלפי חוץ. ונכון, לא פעם ההורים הם שגורמים לחובות של הילדים. צריך גם לדעת לעמוד מולם.

dify

New member
אל תהיה חריג??

מה? מה הקשר? מי בדיוק בודק אותך וצוחק עליך כי אתה חריג בגלל שאין לך דירה? אני מסכימה עם רוב מה שנאמר פה- יש הרבה מאד שיקולים לכאן ולכאן והם מאד אינדיבדואליים (אף אחד לא שם דגש על מחיר דירה לעומת מחיר שכירות, הפער משתנה מאיזור לאיזור והוא לא פחות מהותי להחלטה, גם הסכום הראשוני שעומד לזכות הקונה, גם רוח הבורסה בניגוד למחירי הנדלן) אני גם לא בטוחה שהבנתי נכון את הערתך לגבי שוק הנדלן- האם אתה אומר שבעשור האחרון מחירי הנדלן לא עלו כמו התשואה באפיקי השקעה אחרים??? האם לא נכון להגיד שזה מאד תלוי במיקום הדירה? אני מכירה לא מעט איזורים שמחירי הדירות בשנים האחרונות עלו מאד! אבל עם או בלי קשר לכל הסיבות שצויינו לעיל, דבר אחד אני בטוחה- אם כולם יקפצו מהגג, אני לא קופצת... אז אני אהיה חריגה, אבל לפחות אעשה את מה שחכם עבורי!

מחשבות

New member
הכלכלה הטהורה מדברת בעד שכירות. ההיסטוריה

היהודית דווקא בעד משהו שלא יכולים לזרוק אותנו ממנו החוצה מחר. כך או כך, תרבות השכירות הטהורה לא התפתחה אצלנו מסיבות שנות. אי אפשר לשכור כאן כמעט דירה ראויה, לאוך זמן ושזו מטרתה. חבל. הרי תמיד טוב לגור במקום טוב, בדירה חדשה יחסית, שמחליפים אם משתנים הטעמים ולכן שכירות זה תמיד טוב.

ariri

New member
להיות חריג או לא.

אפשר להלחם כל הזמן בכל החזיתות , המשמעות היא מעט אנרגיה על כל נושא. יש התנהגויות שקשה מאוד לשנותם אם הכלל ובתוכם , לדעתי, זו התרבות שבה חיי האדם. גם אם ניתן לדעתכם לשנות תרבות בסיסית תסכימו איתי כי זה תהליך ארוך מאוד של שנים. לפיכך חיים בדירה הרשומה על שימך בישראל היא חלק מהתרבות הישראלית . אז במקום להלחם בתרבות עם סיכויי הצלחה קלושים כדאי ללמוד איך אפשר לקיים את התרבות ואף להפיק ממנה טובות הנאה. קניית בית למשפחה (ולא כהשקעה פיננסית) הינה תהליך בו המשפחה מרגישה את עצמה מממשת יעד חשוב ומעניקה ביטחון ויציבות למשפחה, לפיכך צריך לעשות זאת בחכמה ונכון כפי שכתבתי במסר הקודם. מי שמפיק את היציבות והבטחון בדירה שכורה, גם בסדר גמור ואם גם מצליחים בדרך זו לחסוך כסף אז אדרבא. לכל משפחה יש אופי ותרבות , לא לי לשנות זאת לאנשים.

אזהו

שהכוונה פה היא ממש לא להלחם. טוב לי לא לקנות דירה, ואני לא אקנה רק כי כולם עושים, ואם נשתמש בדוגמא הקלישאתית- גם אם כולם יקפצו מהחלון בגיל מסויים אני לא אצטרף לעדר, רק כי זאת הנורמה (מי המציא את המילה הזאת בכלל? פיכס). ביטחון ויציבות אפשר להקנות באלף ואחד צורות אחרות ואני לא אלך על יעד שאחרים קבעו לי. את היעדים שלי אני מעדיפה לקבוע לעצמי. גם אם העדר ילך לטבוע בים, זה אומר שאני צריכה ללכת איתו?

ariri

New member
כל משפחה והעדפותיה.

ובתנאי שזה במסגרת התקציב ומנוהל נכון. אין כאן נכון או לא נכון גורף.

GUY639

New member
על בית לא מסיימים לשלם בסיום תשלומי המשכנתא

נגיד שקנית בית ב-250,000 דולר, או מיליון שקל, ונגיד שעברו 25 שנה שבהם סיימת לשלם את כל המשכנתא (שהסתכמה ביותר מ-2 מיליון שקל). עכשיו יש לך נכס ששווה מיליון שקל. אם היית מוכרת את הבית ומשקיעה את הכסף (נגיד 35% מניות ו-65% אג"ח ומק"מ) היית יכולה להגיע לתשואה נטו של בערך 0.5% לחודש, או 5000 שקל, או 1250 דולר. זהו תשלום אלטרנטיבי שתשלמי כל הזמן, גם לאחר שתסיימי את תשלומי המשכנתא. עכשיו, ערך הבתים בארץ עולה מאוד לאט. הבתים שעלו בצורה הגדולה ביותר, נגיד שילשו את מחירם ב-15 שנים האחרונות והציגו תשואה של 200%. יש גם הרבה בתים, בעיקר בפריפריה, שמחירם לא זז ואפילו ירד. בית שהיווה השקעה יחסית טובה מאוד אפשר לומר שמחירו עלה ב-100% ב-15 שנה האחרונות. הבורסה לשם השוואה הציגה תשואה של 1100% באותו פרק זמן.

מחשבות

New member
יש מס' סעיפים בהם ניתן לחסוך ואפילו להרוויח:

1. הוצאה בסופר - אפשר לחסוך ולהרוויח בבריאות ע"י המנעות מוחלטת משתיה מתוקה בכל צורה שהיא. שתיה כזו פוגעת בבריאות בצורה חמורה והמנעות ממנה תתן רווח גדול. גם קניית מים מינרליים היא בדיחה לא קטנה. אפשרות נוספת לחיסכון ורווח זה להמנע מחטיפים. אלה לבטח לא תורמים לבריאות וההוצאה עליהם מיותרת. 2. 1500 ש"ח על דלק בחודש על רכב אחד מצדיקים מעבר לתדלוק בגז. אם מדובר בשני כלי רכב אין לכך הצדקה. 3. גני ילדים בכזה מחיר? למה?

Itzik RDVC

New member
משפחה עם 14 נקי יכולה לחיות ממש טוב

אתם בהחלט מרוויחים נהדר ולא צריכה להיות בעיה לחיות טוב עם ההכנסה שלכם שהיא גבוהה יחסית. אתם חייבים לעשות רשימה מסודרת של כל ההוצאות שלכם וללמוד לחיות ממה שיש לכם. חייבים לנהל את משק הבית שלכם כמו עסק. וכמובן שחייבים גם לחסוך לפחות 2,000 לחודש. אם אתם לא מסוגלים מכל מיני סיבות לעשות את זה לבד, תשלמו למישהו לעזור לכם זה שווה כל גרוש (כל עוד זה מישהו טוב). בהצלחה

ariri

New member
לחיות ממש טוב

אפשר כמעט בכל רמת הכנסה ובתנאי שמנהלים תקציב מתאים. לאחרונה סייעתי לזוג צעיר עם הכנסה משותפת של 14.000 ש"ח אשר הצליחו כל חודש לנצלה עד תום ללא חסכונות קניות ארוכות טווח. כך שהכנסה גבוהה אינה ערובה לחיים טובים אלא ניהול נכון של כלכלת המשפחה מבטיחה את זה.

לא נראה לי

שבכל רמת הכנסה אפשר לחיות טוב, משפחה עם הכנסה של 9.500, 3 ילדים קטנים איך אפשר?

ariri

New member
לדפנה

לגמרי במקרה את מייצגת את המשפחה הישראלית הממוצעת עפ"י הלמ"ס סך הכנסות נטו 9.500 משפחה ממוצעת זוג + 3 ילדים וכן אתם יכולים לחיות טוב, הכל תלוי בהתנהלות הכלכלית שלכם.

איך בדיוק?

אם יש מימיים ימייה הלוואות בסך של 2000 ש"ח, משכנתא 2200 ש"ח גנים בסך של כ- 2500 ש"ח מה נשאר לי: 2,800 ש"ח למחייה שמתוך זה צריך לשלם הכל.................. אני מאמינה שאם לא היה הלוואה של 2,000 ש" יכלנו להסתדר!

ariri

New member
התנהלות נכונה

כפי שכתבתי קודם 9.500 שקל זו הכנסה נטו יפה למשפחה גם אם משכנתא של 2200 שקל. כנראה שלא זיהתם את ההדרדרות ולקחתם הלוואה נוספת המביאה אותכם למצב גבולי אם כי אפשרי. אז אין מנוס עד שתגמרי את ההלוואה לחיות בצימצום, לא כמו שאת רוצה אלא פחות פשוט אין לך ברירה. כמו שנכנסת למצוקה לאורך זמן כך גם היציאה ממנה לוקחת זמן ודורשת ויתורים והתנהגות אחרת. אז בגדים לא קונים (משתמשים עם מה שייש + עזרה מהמשפחה/חברים בבגדי ילדים) אוכל - מוצרי יסוד בלבד (ללא מזון מעובד) זה גם בריא יותר. אין בילויים, מתנות, מסעדות, וכו' בקיצור דיאטה להוצאות. לו היה לי יותר פרטים יכולתי לייעץ יותר, את יכולה לפנות אלי במסר.

בדיוק מה שעושים

כך אנחנו מנהלים את החיים.......... אבל עדיין ממשיכים להיות במינוס של לפחות 1000 ש"ח בחודש! אני יודעת שכל זאת אפשר לצמצם ממש ל"דיאטת כאסח", אבל אנחנו רוצים לפעמים גם לנשום קצת אוויר וכשאני אומרת לפעמיים אז זה באמת לפעמים............... בכל מקרה, תודה.

למעלה