רוצים לנפץ? הנה כמה מיתוסים

טושטוש5

New member
../images/Emo46.gif רוצים לנפץ? הנה כמה מיתוסים

חבר (עובד הייטק) שלח לי את הכתבה הזאת. אם זה מרגיז אתכם כמו שזה מרגיז אותי (לכל מי ששאל את עצמו איך נוצרים מיתוסים), זה הזמן למחות. אני מבטיחה לשמור את השרשור הזה, נראה לי שהולך להיות מעניין.

mikala1

New member
מסכימה עם כל מילה!../images/Emo7.gif

בתור מהנדסת עם 15 שנות נסיון בחברות הייטק בארץ ובחו"ל ובעלת תפקיד בכיר, מוכרחה להודות שכמעט ובכיתי כשקראתי את הכתבה הנ"ל. לא יכולתי לנסח את תחושותי בצורה טובה יותר. אולי לצעירות ולרווקות שבינכן נראה הכל ורוד, וכך חשתי גם אני בשנים הראשונות. אולם נסו לגדל משפחה שפויה, להשקיע בילדים ולהיות שם כשהם צריכים אתכן ואילו לכן יש פרויקט ענק על הראש שלא עומד בלוחות זמנים (והם תמיד לא עומדים בלוחות זמנים...) ואז תאמרנה לי כיצד אתן חשות. גם בעלי אגב, (איש הייטק גם הוא, בתפקיד בכיר ומוביל בחברה בה הוא עובד) חש בדיוק אותו הדבר. ברגע שאינך עובדת זוטרה, ובמקביל הקמת לך משפחה, חייך אינם חיים יותר והנסיון לשלב בין העבודה למשפחה מתיש ומייאש. בנוסף הלחצים במקום העבודה עצומים ולרוב אין רגיעה, לחץ מתחלף במשבר שמתחלף בלחץ וכו... אני בהחלט מחפשת את הדרך החוצה!

טושטוש5

New member
סליחה?

האם את מסכימה עם זה שיש לעובדי הייטק בעיות תקשורת? שהעובדה שמצפים ממך ללמוד ולהתקדם היא בעייתית? האם את מסכימה שאת חיה עם חרב הפיטורים מתנוססת מעל ראשך כל הזמן? שהאיום הזה הוא מה שמניע אותך? או אפילו העובדה שאנשים נמדדים על הביצועים שלהם. אפילו זמרים מאוד מצליחים נמדדים בכמה דיסקים הם מכרו, ולא רק בזה שהם מביעים את עצמם באמצעות המוזיקה, כיף להם והם כותבים שירים מאוד יפים. אני רוצה להבהיר שאני לרגע לא מתיימרת לדעת מה זה לגדל משפחה במקביל לתפקיד בכיר בהייטק, או לזלזל בכך שנדרש להשקיע מאמץ בשביל זה. כן, בהייטק עובדים קשה, והרבה פעמים בתנאי לחץ - לפחות כמו בכל קריירה מוצלחת אחרת (עורכות דין, רופאות, ואפילו חנות משלך מצריכה הרבה השקעה כדי להביא אותה להצליח). אבל מכאן ועד לדברים שהצגתי למעלה - המרחק הוא רב. הכתבה הזאת (לפי הפסקה האחרונה) נכתבה כתגובה לחוסר הפרגון שיש לעובדי הייטק - עד לרמה של צרות עין ממש (גם אני להפתעתי ולצערי נתקלתי בזה), כך שהיא מוטית מלכתחילה להראות את הצדדים השליליים. ולעניין הפורום שלנו - היא נועדה לנפח בדיוק את אותם מיתוסים שאנחנו מנסים לנפץ. אחרי הכל, מי רוצה שיהיו לו בעיות תקשורת, לחץ, שחיקה, אין חיים, וסכנת פיטורים מתמדת מרחפת מעל הראש? בטח לא אני. מצד שני בגלל זה אני עובדת במקצוע שהוא מספק, מאתגר ומעניין, שמספק לי אפשרות להתקדם ולהתפתח, לעבוד עם אנשים, וגם לא לזנוח את חיי האישיים.

mikala1

New member
סלחתי...../images/Emo3.gif

אינני יודעת היכן את עובדת ומה תפקידך ורמת האחריות המוטלת על כתפיך. אם להתרשם מההתלהמות בהודעתך את כנראה צעירה ומאוד בלתי מנוסה. כמנהלת פרויקט מולטי דיסיפלינארי הכולל אלקטרוניקה, מחשבים, פיסיקה, אלקטרואופטיקה, רובוטיקה, מכניקה, כימיה ועוד, הכל בראש חץ הטכנולוגיה וברמת STATE OF THE ART, אני יכולה לספר לך שהצורך ללמוד, להתחדש, ולהבין לעומק בכל התחומים הנ"ל הוא מצד אחד חיוני ומצד שני כמעט ובלתי אפשרי. כן, זה ניתן אם לא היו לי חיים כמו מרבית מעמיתי, כן, זה ניתן אם יחכה לי בבית בן זוג קטן שידאג ויטפל בכל ענייני הבית (כפי שלמרבית מעמיתי מחכה אישה קטנה בבית, נטולת קרירה או עם קרירה חלקית...). אך זה לא המצב. אני יכולה לספר לך שבמקום עבודתי, המכיל מאות אנשי פיתוח אין ולו מהנדסת אחת מלבדי (כן, ישנן בקבוצת התוכנה תכנתות, אך זה כבר מזמן נחשב למקצוע כמעט נשי. לא תמצאי אצלנו מהנדסות אלקטרוניקה (אני באה מרקע של הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים...) לא מהנדסות מכניקה, ובטח לא מנהלות פרוייקטים. אז אם את במקרה תכנתת, יתכן ואת יכולה לשלב בין "חיים" לקרירה, כפי שתכנתות רבות כבר עשו ועושות. אין כאן פריצת דרך. אם את באה מרקע של הנדסה והנך מוכשרת מספיק להתקדם ואפילו לנהל פרויקטים גדולים ומסובכים המשלבים דיסיפלינות רבות, אין לי ספק שהבעיות והתסכול המלווים אותי, ילוו גם אותך. אם את מתכננת להקים משפחה בעתיד, כדאי שתביאי בחשבון את האופציות הבאות: 1. לעבור לתחום התכנות (אם אינך נמצאת בו כבר עכשיו) 2. לבנות את חייך עם בן זוג שיקח על עצמו את מרבית הדאגה לילדים ולבית 3. לא להתקדם לתפקידים נושאי אחריות. אם אינך מתכננת להקים משפחה, אזי מצבך יהיה הרבה פחות קשה. ו...כן, אנשי ההיטק ברובם (לא רוצה לעשות הכללות אז אדבר רק על אלה שאני מכירה) רדודים, חד מימדיים, בעלי יכולת תקשורתית ירודה, ידע כללי מינימלי. אלה התכונות שעושות אותם טובים כל כך במה שהם עושים... כמובן שישנם יוצאים מן הכלל. אני אחת מהם...
אבל אני בכלל חריגה מעצם היותי אשה בסביבה הזו. אשר לסכנת פיטורין, אין מה לעשות. בסביבה דינאמית כל כך בה נפתחים ונסגרים פרוייקטים במהירות מסחררת ובה הדבר החשוב ביותר הוא לרצות את המשקיעים ובעלי המניות, היא מרחפת מעל ראש כולם החל מעובדת הנקיון ועד המנכ"ל. ובסופו של יום גם זה משפיע. אם נחזור לענין הנשי: אני הצלחתי למרות היותי אשה, למרות הדעות הקדומות ולמרות הקשיים האובייקטיבים (תזכורת, אין לי אשה קטנה שמחכה לי בבית...) ודוקא משום כך, אני יכולה לומר את שאמרתי. חכי מספר שנים, הוכיחי את עצמך ואז בואי לספר לנו מה את מרגישה בנוגע לעבודתך, לסביבת ההיטק בכלל וכסביבת עבודה לנשים בפרט. אלו תהינה עובדות המתבססות על נסיונך ולא אוסף ספקולציות.

T i k t a k i t

New member
אוי ויי.

ברור שרק תפקיד ניהולי מולטי דיסציפלינרי הוא קשה . כל שאר התפקידים הם קלי קלות,ובכלל לא כרוכים בשעות עבודה ארוכות וזמינות 24 שעות ביממה. במיוחד בעולם התוכנה והסטארט אפים בהם בכלל לא רוצים את המוצר גמור ,ואתמול. וכן ,ברור שעד שמגיעים לגיל 50 עם 3 ילדים אסור לדבר על דברים שברומו של עולם כמו -איך זה לנהל ואיך זה לעבוד בתחום ...ובכלל ,רק כשנגדל נבין,נכון? מצטערת,לא מקבלת את הטענות האלה . יכולה להבין למה התפקיד שלך קשה יותר משל אחרים או אחרות -וכן ,להיות אישה יחידה בין המון גברים זה לא קל לפעמים-מוכר לי מכמה מקומות עבודה בעברי[אני באה מרקע של הנדסת אלקטרוניקה ומחשבים] ...אלא שמה לעשות ,גם רוב האנשים שיצא לי לעבוד איתם ,הם לא חד מימדיים אלא בהחלט בעלי תחומי עניין נוספים על מקצועם ,וגם ידע כללי מדהים .[וכל זה בגלל שהם "תכנתים" ויש להם המוווון זמן פנוי ,נכון?] [אגב "תכנת" אינו השם המקובל למהנדס תוכנה בתעשיה -אלא שם שמביע ,בעיניי,סוג של זלזול ..."כולה תכנת/שרטט/חרט"...... אבל את מסיקה שרק לך קשה וכל העושה אחרת ,חייה קלים ופשוטים. וזו הפשטה עצומה של המצב ,אחרי הכל, ולא התמודדות עם הבעיה .

mayaki

New member
ובכלל...

ובכלל, רק בתפקידים ניהוליים בהייטק דורשים הרבה שעות והרבה השקעה. זה לא קורה במקצועות אחרים, כמו רפואה, משפטים, צבא, ביולוגיה, אדריכלות, כלכלה, וכו'. רק בתפקידי ניהול בהייטק התנאים הם בלתי אפשריים. בכל שאר המקומות הולכים באים ב- 9 והולכים ב-5, ואיך שהוא העבודה מתבצעת. כנראה בזכות הגמדים הקטנים שבאים בלילה.

T i k t a k i t

New member
לא הייתי בטוחה../images/Emo3.gif

ויש לי סוג של תחביב במקרים כאלה -להתעקש ולענות ברצינות.....

תובענות ההי-טק

"אולי" הכתבה קיצונית מדי. אבל במקומות העבודה בהם הועסקתי המציאות היא כזו. אנשים יוצאים ונכנסים לקונכית הקיוביק ללא פה וההגה לאורך היום. (ושאר התאורים שהאלו היו חוויותי ביום-יום) מעט החברות הן שונות ממה שתואר כאן. המיתוס לניפוץ, הוא להראות את המציאות כפי שחווה אותה עובד ממוצע (באם זה גבר או אישה). ואישה הבאה לעבוד בתחום זה תהיה בעלת החלטה נבונה ומפוכחת, לראות את הדברים. החיים הם דינמיים ורבגוניים. ולא כל תקופה בחיים מתאימה העבודה בתחום ההי-טק. וחשוב להכיר בכך!! על כן אין מה לכעוס ולרגוז. אדם שבראש סדר עדפיותיו משפחה או פיתוח אישי יתקשה לעמוד בדרישות שמציב כיום עולם ההי-טק. (וגם מקצועות תובעניים אחרים)

למעלה