אלה שהשפיעו

avivs

New member
../images/Emo41.gifאלה שהשפיעו../images/Emo70.gif

איזה ספרים וסופרים השפיעו עליכם בתור כותבים? אני מדבר מכל הבחינות; דיאלוגים, עריכה, תיאורים, אפיון דמויות, בניית עלילה, בניית עולמות וכו'... שלי: סטיבן קינג- גרם לי להכיר את היופי בדיאלוגים שלא מנסים להישמע כמו זוג פרופסורים שמנהל שיחה לאחר חלוקת פרס נובל. הבחור משתמש בקללות, שפה נמוכה, סלנג ועוד שלל דברים שלא סביר לראות אצל טולקין. אחרי שקראתי כמה ספרים שלו קיבלתי ביקורות חיוביות על הדיאלוגים שלי. חבל שהוא לא התייחס לקטע הזה בספר שלו "על הכתיבה"- מומלץ. הרואים למרחק- רובין הוב- לימדה אותי על היופי של הכתיבה בגוף ראשון. גרמה לי גם לנסות ליצור דמויות ראשיות עם יותר עומק משנהגתי לעשות. היא גם גרמה לי לזלזל בהרבה ספרים ששם הדמויות בגוף הראשון רק מספרות סיפור, ולא נפתחות אל הקורא. הוב גם לימדה אותי שאפשר להכניס את הקורא כל כך חזק לסיפור, עד שהוא ממש יכול להרגיש את הכואב שמרגישה הדמות. יש סצנות מצמררות בספרים שלה, ואי אפשר להישאר אדישים כשקוראים אותן. קארין לוויצ'י- ילד מלחמה- גם בקטע של הגוף הראשון. ג'ורג מרטין- הקטע של העולם שיצר. הרבה פוליטיקה, הרבה היסטוריה, והרגשה חזקה מאוד שהוא יודע על מה הוא מדבר, ואיפה כל האירועים מתרחשים. מרטין גם שיפר את הדעה שלי לגבי כתיבה דרך כמה דמויות. נהגתי לחשוב שזה לא עובד. הוא הוכיח שהכול תלוי בביצוע. ג'יי קיי רולינג- לא נתנה לי יותר מדי, אולי בקטע של בניית העולם המורכב. אבל ספרי הארי פוטר נתנו לי את הרצון לכתוב בהתחלה. היא גרמה לזה להראות כל כך כיף. רומח הדרקון- לימד אותי שצריך להישאר בשפה בסיסית ומובנת. שימוש בשפה גבוהה לא יגרום לסיפור טיפשי להראות טוב יותר. ולא משנה כמה מילים מליציות יהיו שם. יולי גנטמן- מאז שהכרתי אותה הסיפורים שלי השתפרו. היא לימדה אותי לשים לב לדברים שלפני כן לא הייתי שם אליהם לב. תודה לכל אלה.
 

HobbitGirl

New member
ואו...

מדהים שאתה יכול לפרט ככה. אצלי אין כזו רשימה מסודרת, אבל השאיפה שלי מבחינת שפה וסגנון קרובה מאוד לקלאסיקות למיניהן- ויקטור הוגו, אלכסנדר דיומא וכו', למרות שזה הכל תרגומים. נראה לי שזה סוג של השפעה.
 
אף פעם לא פרטתי את הכתיבה

שלי למרכיביה (דיאלוגים, דמויות, עלילה וכו') - ואולי באמת הגיע הזמן לעשות את זה. בנוגע להשפעה, תמיד מדובר בספר שקראתי ואמרתי לעצמי: "כזה דבר אני רוצה לכתוב!". לפעמים יש אספקט ספציפי שזיהיתי בספר ושהרשים אותי במיוחד, ולפעמים זו סתם התרשמות כללית. מכאן שרשימת "המשפיעים" תהיה בעצם רשימת הספרים/סופרים האהובים עליי ביותר, המתחילה בערך כך: טולקין יסורי ורתר הצעיר (גתה) אחיי גיבורי התהילה (פאסט) זן ואומנות אחזקת האופנוע דון קישוט מסע לאיכטלאן (קסטנדה) הוא הלך בשדות (משה שמיר) החייל האמיץ שוויק מלחמת העולמות ...
 

Islington

New member
אממ...

אני משער שאור ביאליק, ניר יניב, ורד טוכטרמן, גיא חסון, יולי גנטמן ואסף אשרי. הם פשוטו כמשמעו לימדו אותי והשפיעו לי על הקריאה. כמובן שיש גם את גולשי הפורום, שהעירו לי על הכתיבה במשך הזמן.
 
אני מתבייש להודות...

שמה שהשפיע עליי ברוב המקרים היה נסיון החיים שלי דווקא ולא של סופר כזה או אחר, גם בגלל שרק בשנה האחרונה חזרתי לקרוא ספרים, לאחר שזנחתי את התחביב הזה כבר לפניי כ-10 שנים, בעיקר בגלל שלא היה לי זמן (לימודים, מילואים, עבודה, נישואים, גירושים ועוד פעם נישואים...), רק עכשיו מתאפשר לי לאחר שהחלטתי לדחות את לימודיי התואר השני, לחזור לתחביב האהוב עליי, וזה קריאת ספרים וגם קצת כתיבה...
 
כן, לסטיבן קינג יש את זה...

ללא ספק. אני אוהבת את כתיבת הרחוב הזאת שלו. אפשר ממש לתאר את המ שהוא כותב בזכות הכתיבה שלו. גם אני הרגשתי ככה לגבי ג'יי.קיי. רולינג. זה נשמע כייפי, וזה באמת כייף לכתוב דברים בסגנון. אם חושבים על זה, הספרים שלה לא יותר מדי מורכבים, אבל זה מה שיפה בהם. אם הייתי כותבת במקומב הייתי מסבכת יותר את העלילות - הן פשוטות וחד ממדיות מדי לדעתי.
 
למעלה