אומפופו

New member
../images/Emo35.gif

יש לכם שני כדורי זכוכית ובנין בן 100 קומות. קיימת קומה שאם תזרקו את הכדורים ממנה הם לא ישברו, אבל אם תזרקו אותם מהקומה מעל הם יתנפצו. אתם צריכים למצוא את הקומה הזאת במינימום זריקות של כדורים. - אי אפשר לזרוק מקומה 50 ואם זה מתנפץ מקומה 25 ואז 12 כי יש רק 2 כדורים! - דוגמא לפתרון זה לזרוק מקומה 50 ואז לזרוק בסדר עולה מקומה ראשונה אם מתנפץ או מקומה 51 בסדר עולה אם הכדור הראשון לא התנפץ. - כמובן שזה לא הפתרון עם מינימום זריקות. בהצלחה ובוקר טוב!

אומפופו

New member
../images/Emo51.gif על ההקפצה ../images/Emo140.gif

ומה קורה? החידה לא ממש קשה - היא בינונית. מה? ניתן לגמלי לפתור? אולי ננסה יותר לאט: יש את הפתרון של זריקה מקומה 50 ואז מכל קומה בסדר עולה. ולכן מקסימום נזרוק 51 זריקות. איך הייתם משפרים את הפתרון הזה? על כל שיפור תקבלו
- עלי, אני נדיב היום. גמלי מוזמן לעזור

n u t

New member
לא הבנתי משהו...

אמרת שאסור לעשות קודם 50 ואז 25 וכולי וכולי, כי יש רק שני כדורים... אז איך זה שמותר לעשות 50, 51, 52...?

אומפופו

New member
כי

אם אני זורק מקומה 50 והכדור נשבר ואז זורק מקומה 25 והכדור נשבר, אין לי עוד כדורים כדי למצוא את הקומה שלי. היא יכולה להיות כל קומה בין 1 ל-24. ובדרך השניה אני זורק מקומה 50 והכדור נשבר ואז זורק מקומה 1 בסדר עולה עד שהכדור נשבר. ברגע שהוא נשבר אני יודע שהגעתי לקומה שאותה אני מחפש.

אומפופו

New member
כי

אם אני זורק מקומה 50 והכדור נשבר ואז זורק מקומה 25 והכדור נשבר, אין לי עוד כדורים כדי למצוא את הקומה שלי. היא יכולה להיות כל קומה בין 1 ל-24. ובדרך השניה אני זורק מקומה 50 והכדור נשבר ואז זורק מקומה 1 בסדר עולה עד שהכדור נשבר. ברגע שהוא נשבר אני יודע שהגעתי לקומה שאותה אני מחפש.

../images/Emo62.gif טוב, אז אני אענה....

מספר הזריקות המינימלי הוא 14. נתחיל ונזרוק את הכדור מקומה 14. התנפץ - טוב. יש לנו עוד 13 זריקות מ-13 ומטה כדי לגלות מאיפה הוא מתנפץ (1+13=14). לא התנפץ - נוסיף עוד 13 (קומה 27) ונזרוק. התנפץ - טוב. יש לנו עוד 12 זריקות מקומה 26 עד 15 כדי לגלות מאיפה הוא מתנפץ (2+12=14) ושוב - לא התנפץ - נוסיף עוד 12 ונזרוק מקומה 39. התנפץ ? טוב. יש לנו 11 זריקות מקומה 38 עד 28 כדי לגלות מאיפה הוא מתנפץ (3+11=14) וככה עד 100..... והדרך ? נעשה 1+2+3+4 ועוד ועוד ועוד עד שנעבור את 100. המספר האחרון הוא 14 (עובר את 100, אבל 13 זה פחות מ-100). לכן הקפיצות האופטמליות צריכות להתחיל מ-14 ולרדת כל פעם בקומה אחת, וזאת כדי שהמשלים יהיה בדיוק ל-14. דהיינו - כדור ראשון לקביעת הטווח, וכדור שני לדיוק התוצאה. כיוון שאנחנו מבזבזים כל פעם עוד זריקה על מציאת הטווח, נקטין את הטווח בכל פעם כדי שנוכל לעמוד במטרה (14 זריקות) במציאת הקומה המדוייקת... זהו, אני חושב...

למעלה