שרשור שאלות לאירוח 30.11

פניה ישירה

האגודה לזכויות החולה מפעילה קו פתוח לפניות הציבור המאייש ע"י מתנדבות כל יום משעה 10 עד 1.30 בצהרים. טל. -03-6022934 הקו מאוייש ע"י מתנדבות בעלות מקצוע ומגובה ע"י יעוץ משפטי. אפשר להתקשר ישירות או להשאיר הודעה על המשיבון ולמחרת אנו אוספים את כל ההודעות ומחזירים טלפונים. אפשר לכתוב אלינו לת.ד. 47002 תל אביב או לשלוח פקס 03-5021878 עדינה מרקס

תעודת מחלה לרופא יש שיקול דעת בלעדי לגבי הטיפול בחולה רק רופא אחר יכול לערער על קביעתו וגם אז עדיין אי אפשר להכריח אותו לטפל בדרך זו או אחרת. כנ"ל לגבי תעודת מחלה. הדבר ניתן לשיקול דעתו של הרופא ואי אפשר להכריח אותו לתת תעודת מחלה. עדינה מרקס

המתנה ממושכת מניסיון מהצד השני של השולחן: חלק מהבעייה - לא להאמין - נעוצה בחולים עצמם! מזמינים תור ו"שוכחים" להגיע בלי לעדכן את מזכירות המרפאה ובכך "לוקחים" תור של חולה אחר. מרגיז מאוד!

../images/Emo20.gif שרשור שאלות לאירוח 30.11

התוכנית הפעם תעסוק בזכויות החולה. ביום רביעי בשעה 18:00 מיד לאחר סיום התוכנית תתארח בפורום עדינה מרקס - יו"ר האגודה לזכויות החולה. אתם מוזמנים לצרף את שאלותיכם לשרשור זה.

לגב' עדינה מרקס

מצאתי באינטרנט את מגילת זכויות וחובות החולה, אבל יחד עם זה מצאתי, שהיו כמה וכמה עידכונים לחוק זכויות החולה. השאלות שלי הן: 1. היכן אני יכולה למצוא את מגילת זכויות וחובות החולה, המעודכנת נכון להיום? 2. האם המגילה מכילה את החוק על כל סעיפיו? 3. האם רופא מקצועי (נוירולוג) רשאי להשאיר לחולה את ההחלטה ביחס למינון הנכון, גם אם מדובר בפער גדול?

חוק זכויות החולה

חוק זכויות החולה (ולא מגילת זכויות) הוא חוק של מדינת ישאל משנת 1996. אפשר למצוא אותו באתר של משרד הבריאות או לקבל תמצית ממנו באגודה לזכויות החולה - טל03-6022934 ( להשאיר הודעה במשיבון). החוק עדיין לא עודכן. באשר לשאלה על מינון תרופה: ההחלטה על טיפול רפואי נעשית ע"י החולה בהתייעצות עם הרופא. אם יש לך השגות על המינון של התרופה שנרשמה לך - שאלר אותו או תתייעץ עם נוירולוג אחר. עדינה מרקס

sssssהאחת

New member
נכות כללית

האם ביטוח לאומי מכיר בחרדות אשר מונעות לצאת מהבית כנכות?

נכות כללית

למוסד לביטוח לאומי יש רשימת נכויות המצורפת לתקנו7תהביטוח הלאומי. אינני יודעת אם חרדה מהסוג המתואר מפורטת ספציפית. בכל מקרה ללא תעודה רפואית מרופא מומחה אין טעם לפנות למוסד לביטוח לאומי עדינה מרקס

sarita19

New member
לגב' עדינה

שלום. אני בת 21 ואני אחרי ניתוח כריתת כיס המרה יש לי אבנים בכליות ודלקות מרובות בדרכי השתן ואנמיה נורא חזרה בגלל זה אני חלשה נורא ולא מסוגלת לעבוד רציתי לדעת מה הזכויות שלי אם כרגע אני יכולה לקבל משהו מביטוח לאומי או משהו כזה. אודה לך מאוד על העזרה, שרית

נכות בביטוח לאומי

אני מציעה שתפני למוסד לביטוח לאומי עם תעודות רפואיות המעידות על מצבך ובררי אם יש לך זכות להגיש תביעה על נכות כללית. יש לענין זה חוקים ותקנות מיכון שאינני יודעת את כל טבלאות הנכויות (רשימה ארוכה ארוכה!) לא אוכל לענות לך בפירוט. עדינה מרקס

debby12

New member
מנהל
לידה, יילודים וחוק זכויות החולה

האמת שאין לי שאלה ספציפית - אבל רציתי להעלות איתך לדיון כמה נקודות: 1. אפיזיוטומיה (חתך חיץ יזום בלידה) - מבוצעת באופן רוטיני על ידי צוותי חדרי לידה בניגוד מוחלט להסכמת היולדות, גם נשים המודיעות מראש לצוות שהן מעדיפות להיקרע באופן ספונטני (במידה ויהיה קרע) מאשר שיחתכו באופן יזום בבשרן מגלות לזוועתן כי הצוות פועל על פי שיקול דעתו בניגוד לזכותן לסרב לפעולת חיתוך שכזו. האם אין דרך לשיפור המצב? לאור הנושא קיים "קשר שתיקה" בסוגיה הזו - וחבל. 2. עדיין בנושא חדרי לידה. מנסיוני האישי סירוב מדעת לטיפול רפואי פולשני בחדר לידה הינו כמעט בלתי אפשרי. למרבה הצער לא קיים שום טופס אשר ניתן לחתום עליו מדעת שיאמר: "הריני מסרבת לטיפול X/Y בניגוד להמלצה רפואית שניתנה לי". כך למשל קיים "טופס הסכמה לניתוח קיסרי" אולם לא קיים "טופס סירוב מדעת". התוצאה היא אי-סימטריה בלתי נסבלת שבו מטופלות נתונות ללחץ ואיומים מצד צוות המצדיק את מעשיו ב"חשש מתביעה משפטית". האם יש סיכוי לקדם מהלך שבו יהיה קיים טופס נגדי הפוך שבו מטופלים יוכלו לספק לצוות הרפואי אישור בכתב כי סירבו לטיפול בניגוד להמלצה - וכך יירגע הצוות מעט מחשש התביעה וייפסקו האיומים? 3. הזכות לנוכחות אדם נוסף בעת בדיקה - האם היא מעוגנת בחוק זכויות החולה או רק בחוזר משרד הבריאות? האם היא אכיפה בכלל? ובהמשך לכך, כיצד ניתן להצדיק את נוהלם של בתי חולים למנוע מהורה להיות נוכח בשעה שרופאים בודקים את תינוקו בן מספר השעות? גם בפגיות זורקים את ההורים מן החדר בעת ביקור הרופאים (דבר שמאפשר אף הוא מתן טיפולים שההורה מסרב להם שכן אינו נוכח). ברי לי כי רופאים "אינם מעוניינים" בנוכחות ההורה בסביבה. השאלה היא עד כמה יש חובה נורמטיבית לאפשר להורה להיות נוכח בעת מתן טיפולים לקטין/תינוק.

לידה ילודים חהחוק

את מעלה שאלות רבות שהייתי שמחה לשוחח אתך עליהן. אנא צרי קשר עם האגודה כדי לתאם פגישה 03-6022934. בכל מקרה הצוותים הרפואיים אכן חוששים מתביעות משפטיות ובארה"ב לדוגמא דמי הביטוח הרפואי לרופאים מיילדים הם גבוההים מאד. עדיין יש מה לעשות ולכן צרי איתי את הקשר עדינה מרקס

debby12

New member
מנהל
תודה -אנסה. בינתיים, אם את עדיין פה

אני שולחת לך מסר קצר ל"תפוז"

אגב, נדמה לי שמבחינה משפטית

מבחינה משפטית ביצוע הליך רפואי בגופו של אדם ללא הסכמתו נחשב "תקיפה". כך שאם הרופאים מאיימים עלייך, את יכולה אולי לאיים עליהם בחזרה בתביעה על תקיפה (וכמה חבל שאירוע אינטימי כמו לידה צריך להתנהל כך). מצד שני, אולי יגידו לך שברגע שנכנסת לחדר לידה, נתת "הסכמה מִכְלָלָא" לביצוע כל הליך -- כלומר ברגע שהתאשפזת נתת להם למעשה הסכמה אוטומטית לעשות בגופך ככל העולה על רוחם.

AussieGirl

New member
contacts from the show please

could you please post the contacts and websites/forum addresses of the organisations presented in today's show. thanks

נוש20

New member
בנושא טופס 17

לאבא שלי בצילום CT אובחן גידול בגודל 5 ס"מ (קרוב לוודאי שפיר) , אנחנו גרים בב"ש ואין רופאים בתחום. נשלחנו לבלינסון ללא שום כיוון או המלצה על רופא , אנו רוצים להתייעץ באיכילוב עם פרופסור מלר , שמומחה לגידולים בעצמות (שפירים וממירים) קופ"ח כללית שבה אנו שייכים לא מאפשרת לנו לקבל טופס 17 . האם זכותנו לקבל את הטופס? ואם כן למי לפנות? (בכל זאת מדובר בגידול ולא בדלקת ריאות) -אשמח לקבל תשובה במסר אישי

בחירת מקום טיפול

השאלה שלך היא אחת השאלות התכופות ביותר המופנות אלינו. ובכן, חוק ביטוח בריאות ממלכתי (סעיף 23) קובע כי לקופות החולים יש זכות להתקשר עם נותן שירותים מטעמן ולהפנות את המבוטחים לאותו נותן שירות. אם קופ"ח לא חתמה עם איכילוב על הסכם נותן שירות הם לא יתנו לך טופס 17. זה חוקי אבל גזירה שקשה מאד לשנות אותה.צר לי. עדינה מרקס

למעלה