יום השואה

../images/Emo16.gifיום השואה../images/Emo16.gif

יום עצוב לעם היהודי באשר לו. המלחמה שהשפיעה על כל כך הרבה אנשים, שהרגה כל כך הרבה אנשים, והטירוף הנאצי שגרם למותם של 6 מיליון אנשים חפים מפשע, על לא עוול בכפם. וזה, להזכירכם, רק חלק קטן מהקורבנות. העם הרוסי, למשל, ספג אבדות כבדות של 20 מיליון איש ויותר. וכדי לא לזכות את ההודעה הזאת בתואר "אוף טופיק" מעצבן, אני רוצה גם להזכיר שאבא של ווטרס מת גם הוא במלחמה הנוראית ההיא.
יהי זכרם ברוך, של כל הקורבנות באשר הם.

weird dust

New member
מס' ההרוגים במלחמה ההיא (WW II)

בשביל לתת משמעות גדולה יותר להודעה הקודמת מספרים מההיסטוריה: מספר הההרוגים של המעצמות שנלחמו במלחמה (חיילים ואזרחים): בריטניה: 366,400 צרפת: 592,000 ברית המועצות: 17,700,000 ארצות הברית: 405,400 גרמניה: 5,600,000 איטליה: 286,900 יפן: 2,260,000

melancholy man

New member
אכן

גם לפי הממעיטים ביותר, מה שבעיקר חסר שם זה מיליוני ההרוגים הסינים, שנטבחו על ידי חיל הכיבוש היפאני ונפגעו ממגפות רבות, שלמעשה ממשיכות להתפשט בצורה כזו או אחרת ברחבי סין עד היום.

אנציקלופדיה בריטניקה

הטבלה שלהם. על המספרים הנקובים בה יש להוסיף, כפי שאמר melancholy man, עוד כ-10-13 מיליון הרוגים בסין, לפי מקורות אחרים.

אם כל הכבוד לאומות העולם...

שבטוח שסבלו שם המון ונהרגו בהמוניהם, תזכרו שבשבילינו היום הזה הוא קצת יותר ממזכרת מהמלחמה... אני, לפחות, מעדיף להתרכז בסיפור הקטן של היהודים מברוסים!

weird dust

New member
לקחתי מספרים מספר היסטוריה תיקני

כלומר זה מה למדנו בבית ספר

melancholy man

New member
זה שלומדים את זה בבית ספר

לא עושה את זה בשום מקרה נכון (בד"כ ההיפך). ספרי ההיסטוריה בתיכון לוקים בשני חסרונות עקריים: 1. הם לא מעודכנים: המחקר המדעי ובכללו המחקר ההיסטורי משתנה כל הזמן עם גילויי מסמכים חדשים ועדיות חדשות אם בעבר מישהו זרק לאוויר את המספר 6 מיליון כציון המספר להרוגים היהודים בשואה, החוקרים סברו שהמספר האמיתי הוא בין 5 ל 6 מיליון, כיום לאחר פתיחת הגנזחים של רוסיה הסוביטית נהוג לחשוב שהמספר האמיתי קרוב יותר ל 7 מיליון (ויש אף הנקובים במספר 8 מיליון, אך כנראה לעולם לא נדע מספר אמיתי). 2. הם לא מציגים שיטת מחקר: אחד הדברים החשובים ביותר בעת כתיבת מחקר היסטורי המנסה לאמוד את מספר ההרוגים במלחמה, הוא לקבוע מי הוא הרוג במלחמה, כלומר, אם אדם מת במחלה בגטו האם ניתן להגדיר אותו כמי שנרצח על ידי הנאצים? (כמובן שניתן אבל צריך להחליט על כך ולהסביר למה), אם אזרח גרמני (או בריטי) שעירו הופצצה וראה את בני משפחתו נהרגים למול עיניו ולקה בהתקף לב (או התאבד אפילו) הוא חלל מלחמה או שמא מי שנהרג מסיבות טבעיות?, האם אזרח סיני שלקה במגפה ומת שנתיים אחרי המלחמה, הוא חלל מלחמה?, כל אלו שאלות לגטימיות (ממש כמו אלף שאלות אחרות), אולם כשלא יודעים מהי שיטת המחקר ומהם הקריטריונים קשה להתיחס למספרים עצמם. 3. ספרי הלימוד בהיסטוריה במדינת ישראל (כמו בכל מדינה אחרת כמעט) משקפים איזשהו נארטיב (סיפור) שרוצים להעביר לתלמיד, הנארטיב הוא זה שקובע על פי רוב באיזה מחקר משתמשים ואילו עובדות מציגים (ומאילו מתעלמים) במדינת ישראל סיפור השואה הוא סיפור מרכזי מערכת החינוך בארץ נוטה להדגיש את יחודיות השואה ולהדגיש את הסבל של היהודים דווקא. כמה מבין התלמידים בארץ יודעים שבאותה הזדמנות הייתה גם השמדה המונית של צוענים או שהומואים ולסביות אולצו ללבוש טלאי ורוד ונשלכו גם הם למחנות ריכוז והשמדה? או שהנשלחים הראשונים למחנות ההשמדה היו גרמנים חולים ולוקים בנפשם?, במצב כזה אין זה פלא שיש נטייה להדגיש את מספרם הרב של היהודים ולהמעיט במספר הלא יהודים שנהרגו. שלא לדבר על זה שיש נטייה (שאותי מאוד מעצבנת) להתעלם כמעט לגמרי ממיליוני ההרוגים במזרח אסיה ובהתעללות שעברו אזרחים סינים וקוראנים באותה מלחמה. אגב, למען הסר ספק, המספרים בד"כ מיצגים מחקרים אמיתים שנערכו בקפידה, השאלה היא איזה מחקר בוחרים להציג.

דווקא את זה ידעתי ../images/Emo13.gif

חוץ מהקטע של הטלאי הורוד, ידעתי שהנשלחים הראשונים היו משיגנע, וידעתי שאירעה גם השמדה המונית של צוענים. לצערנו, אין מספיק שעות לימוד כדי להעביר את כל החומר שרוצים, וזו גם הסיבה העיקרית (לפחות לפי המורה שלי להיסטוריה) לזה שלא מתמקדים בסינים.

noosh

New member
אמת, בקשר לנקודה השלישית -

הרוב יודעים את זה או אמורים לדעת את זה, כי כולם לומדים את זה בבי"ס, כולל הקטע עם הטלאי הורוד.. שלא לדבר על ההשמדה של הצוענים או שליחת הנכים והמשוגעים הגרמנים למחנות אפילו מראים את זה במחנות השמדה, למי שנוסע במשלחת גם לא מזכירים את הגטאות שהאמריקאים כלאו בהם את היפנים, אבל זה בגלל שהלמידה בארץ מתרכזת בעיקר במה שקרה במלחמת העולם השניה (לא רק בשואה, גם במלחמה עצמה), ולא בארה"ב באופן ספציפי, או בקוריאה או סין...

melancholy man

New member
נו נו

כשאת אומרת לומדים את מתכוונת מזכירים נכון? העניין מוזכר, לפחות בחלקו, אבל הרושם הכללי שמערכת החינוך מעבירה (וכמו שאת יודעת נווש אני קצת יודע מה הולך במערכת החינוך) הוא שמדובר בשואת העם היהודי וחוץ מזה נהרגו עוד כמה אנשים, האווירה הכללית בכל העולם שאיפשרה יחס שכזה לזר ולאחר בחברה כמעט ולא זוכה לאיזכור. אגב, זה במובן מסויים היה אחד מהמסרים שניסה ווטארס להעביר בחומה, למרבה הצער הוא טבע בתוך בליל המסרים המגובב של האלבום המבולבל הזה (פתחתי קופת שרצים?)

noosh

New member
לא יודעת, אצלנו הרחיבו על זה

אבל אצלנו הכל עובד שונה

weird dust

New member
הקטע אם הטלאי הוורוד

שוכב כבר שבוע בכניסה לפורמים "הטלאי הורוד מקורו במחנות הריכוז במלחמת העולם השניה. כיום הוא מסמל גאווה, וזכר לאותן קורבנות שמתו בגלל מי שהיו " עכשיו זה נכון שלכל אחד יש מעיין דעה שונה לגבי הרוגים ומס מדוייק קשה מאוד להגיד בין השאר כי לא כולם "סומנו" בשיטה הנאצית ישנם כאלו שמתו באופן מיידי ואין להם תיעוד חוץ מזה זה נכון מאוד שהספרים בארץ בעייתיים וברובם הם גירסה נסיונית עד שיצא הספר הנסיוני הבא. ואני מכיר את עיניין הטלאים מכיר את עיניין הטלאי האדום למתנגדי משטר? או אולי הירוק והיו עוד מס טלאים שונים

weird dust

New member
מצאתי גם אתר שמראה את הסמלים

הוא באנגלית מצטער הגעתי אליו תוך כמה דקות בלי חיפוש ממשי

melancholy man

New member
ושוב

השאלה שלי היא כמה מתעסקים בזה במערכת החינוך בארץ... הסיבה שהעניין עם הטלאי הורוד מופיע בשער של תפוז היא שמישהו בתפוז חשב (ובצדק) שעבור הגולש הישראלי מדובר בפיסת אינפורמציה לא ידועה, שתיהיה פרובוקטיבית מספיק שתגרום לו להכנס לפורום מסויים, אם כבר זה מדגיש את הנקודה שלי. ואגב, תודה על המידע, הוא עניין אותי גם כשכתבתי את העבודה הסמינריונית שלי בנושא.

GingerBread Man

New member
מספרים הופכים את העניין למאוד מרוחק

ומנוכר, אפילו לחובב מספרים כמוני. הם גם לא באמת מעניינים אחרי שנייה או שתיים.

למעלה