מה קראנו/ראינו/שמענו השבוע?

הופאק

New member
סדרה עתיקה וקלאסית

קראתי אותה המון פעמים וכל פעם ממש נהניתי.

is00

New member
"לבד על מאדים" - אנדי וייר.

זה הספר עליו בוסס הסרט עם מאט דיימון, ובכנות אני מצטער שלא הסתפקתי בסרט. למה?
כי הספר היה די גרוע, לטעמי, והוא סבל בדיוק מאותה בעיה של הספר הקודם של הנ"ל שקראתי, וגם ממנו לא נהניתי במיוחד, ככה שלא ברור לי למה בכל זאת קראתי את הספר, אחרי האכזבה שלי מהראשון של וייר.
אז מה הבעיה הזאת שאני מדבר עליה? הדמות הראשית. גם בספר הזה הדמות הראשית הייתה בלתי נסבלת, לטעמי רק שהפעם אחרי 200 וקצת עמודים - נטשתי את הספר, ולא רק בגלל שראיתי את הסרט.
מה היה בדמות של מארק וואטני בספר שהיה כל כך בלתי נסבל , לטעמי? מאוד פשוט - הוא ההגדרה הטהורה למה שקוראים באנגלית "a-hole" או "a dick". ניסיתי למצוא מילה בעברית שתתאר את זה, אבל לא מצאתי משהו מספיק ראוי. בדיוק כמו הדמות הראשית בספר הקודם של וייר שקראתי ואף כתבתי עליו פה - "ארטמיס". 2 ספרים ובשניהם ככה המחבר בחר לבנות את הדמות הראשית שלו וזה גורם לי לתהות האם זאת האישיות של המחבר, שפשוט אימץ אותה לדמויות הראשיות שלו.
בכל מקרה, אני כן אציין שבקטעים שמארק וואטני לא היה חלק מהם, דווקא הספר היה בסדר גמור, אבל הבעיה היא שהוא הדמות הראשית, משמע 80% מהספר סובב סביבו, ובאיזה שלב פשוט הרמתי ידיים ונטשתי את הספר.
נראה לי שאחרי 2 הספרים האלה של וייר הגעתי למסקנה על עצמי כקורא - הדמות(דמויות) הראשית בספר מאוד משפיעה על ההנאה שלי מהקריאה. אם אני אמצא אותה בלתי נסבלת - הספר יאבד אותי מהר מאוד וסביר להניח שיינטש.

הופאק

New member
אני אהבתי הרבה יותר את הספר

הסרט היה נחמד אבל לא מעביר את הסגנון המדעי הקשה והציני של הספר.

trilliane

Well-known member
מנהל
דעה שונה: אין לי מושג מה הבעיה בדמות הראשית, אחלה ספר

האזנתי לו (באנגלית) לפני שצפיתי בסרט והוא היה מעט טרחני (מבחינת הירידה לפרטים מדעיים) אבל מעניין מאוד. זו הייתה הפעם הראשונה (והאחרונה, לפחות בינתיים) שהאזנתי לספר במקום לקרוא, וזה די התאים לאופי שלו (רובו יומנים מוקלטים של הגיבור, לבד על מאדים...). שמחתי מאוד שספר כזה הופך לסרט.
&nbsp
הסרט טוב יותר בעיניי כי מצד אחד הוא נאמן לספר ומצד שני הוא יורד פחות לדקויות המדעיות וסינן כמה וכמה בעיות שהוא נתקל בהן; הליהוק מצוין; יש הרבה הומור (ודיסקו!
) והכי חשוב: אפילוג. חסר לי בטירוף בספר, קיוויתי שיוסיפו לסרט, ולא התאכזבתי. בעיניי זו הייתה ממש טעות של הסופר והעורך שלא כללו אותו כבר במקור.
&nbsp
אגב, מאז כבר קניתי אותו (בעברית) אבל עוד לא הספקתי לקרוא, אבל אדם קרוב אליי (שאוהב מאוד את הסרט וצפה בו כמה וכמה פעמים) קרא ונהנה. מתישהו אקרא אותו שוב, כי בכל זאת "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים" וזה היה מעניין (גם אם היה קצת תובעני והצריך ריכוז). בעיניי הספר מומלץ בחום לכל מי שאהב את הסרט, אלא אם הוא מרגיש שזו הרחבה מיותרת.

is00

New member
"סירת מבטחים" - פיליפ פולמן(ספר 1 בסדרת "ספר האבק")

לא אתם לא טועים, אכן מדובר בסדרה שקשורה לסדרה "חומריו האפלים" של פולמן שהיא בעצם פריקוול לסדרה המפורסמת הנ"ל שלו(שתעלה כעיבוד טלוויזיוני ב- HBO ו-BBC בקרוב, אם לא ידעתם)
ואם תהיתם, אז כן... ליירה היא גם חלק חשוב בסדרה הזאת וגם לא מעט מהדמויות של הסדרה המקורית חזרו בספר הזה.
עד 100 העמ' האחרונים של הספר הייתי אומר לכם שסוף סוף סוף קראתי ספר שממש נהניתי ממנו מזה תקופה ארוכה, אבל לצערי אני יכול רק להגיד שהספר היה מוצלח, אבל בעייתי. מה הייתה הבעיה? קודם כל הרגשתי שהוא נמרח קצת יותר מדי לקראת הסוף ושנית בשלב הנ"ל במקום להמשיך בקו הבוגר שלו עד כה, הרגיש לי שהוא הפך ילדותי מדי וגם משהו בכתיבה של הספר והשתלשלות העלילה הרגישה לי כ...קלישאתית מדי ו...ילדותית, אבל אני כן חייב להודות שהעמודים האחרונים של הספר גרמו לי לתהות אם זה היה מכוון מצידו של פולמן בהתחשב בגיבורים שלו בספר.
בכל מקרה הייתה קריאה מוצלחת בסה"כ, ואני ממתין לספר הבא.

למעלה