יהודי או לא יהודי?
משחק פורום לסוף השבוע

יהודי או לא יהודי?
משחק פורום לסוף השבוע

מכירים את האתר "יהודי או לא יהודי"? אני מבלה באתר ההוא שעות: הוא נותן "דירוג יהדות" לכל מיני אנשים ודמויות, והכל בדרך קלילה: כך יש בו ערכים לא רק על סלבס בהוליווד ודמויות היסטוריות, אלא גם על דמויות בדיוניות לחלוטין, כמו אופטימוס פריים (לא יהודי) או שרק (יהודי!).
למרבה הצער, חסרות להם דמויות מששאו"ק - וכאן אתם נכנסים לתמונה!

לפני הכל, תתרשמו בעצמכם:
גימלי (שר הטבעות), ג'ורג' קוסטנזה (לא השחקן ג'ייסון אלכסנדר, אלא הדמות), יהודית רזניק, וכמובן שרק.

אז כתבו ערכים משלכם, על מידת היהדות של דמויות מששאו"ק
חוקים:
- לכתוב משעשע
- לכתוב שתיים-שלוש פסקאות.
- לתת לכל דמות ציון שמורכב משלושה מדדים: מדד I, שקובע כמה המוצא שלו יהודי, מדד O, שקובע כמה ההתנהגות שלו יהודית, ומדד K, שקובע כמה אתם, הכותבים, הייתם רוצים שהוא יהיה יהודי. כל אחד מהמדדים בין 0 ל-5, והתוצאה הסופית היא סכום של שלושתם. אל תהיו קיצוניים: אפילו משה רבנו קיבל שם 14, ואפילו אווה בראון (זוגתו של היטלר) קיבלה שם 1. אבל העיקר הוא הכתיבה ולא המדדים. המטרה היא הכיף.

יאללה צאו לדרך, כתבו על דמויות מהסדרה או מהספרים.
 
אז אני אתחיל: אצבעון

מדדים:
I:
2
O:
3
K:
1
תוצאה: 6.


אז בין כל הברנשים הגדולים עם החרבות, מסתובב לו מישהו קטן, נמוך, עם כשרון די מופלא לטיפול בכספים, שמסובב את כל האנשים האחרים. מוצא המשפחה שלו ממהגרים מהיבשת המזרחית, מעם של עבדים לשעבר שיצאו לבנות מולדת במקום אחר, והוא גם רוצה להשתלט על העולם, מנסה לפתות נשים יפות ותמימות ...רגע אחד. זה רק אני, או שאצבעון הוא הסטריאוטיפ האנטישמי של יהודים? רק חסר לנו שליסה ארין תספר שיש לו ברית מילה. די נפוץ שם בבקעה, עם כל אנשי השבטים שמורידים חתיכות מהגוף בתור מבחן אומץ.

טוב, זה די מביך. אבל לפני שמתקשרים לליגה נגד השמצה שתארגן הפגנה מול הבית של מרטין, צריך לזכור שמרטין דווקא מחבב את הדמויות הקטנות האלה, ששורדות עם קצת שכל בין האזניים בזמן שכל האבירים בשריון מתים כמו זבובים. זה לא רק אצבעון, זה גם טיריון, סאם, ואפילו דאני. ודי ברור שלא כולם שם יכולים להיות יהודים, אלא אם נאמין לתיאוריות קונספירציה כאלה ואחרות. וביניהו, לא יכולה להיות קונספירציה שתשים את כל האנשים האלה יחד באותו סל. טיריון ואצבעון? פועלים ביחד? בחייכם! קשקוש אנטישמי.

וחוץ מזה, בבראאבוס הם לא יהודים. בשער העיר שלהם יש פסל ענק, והם גם מוכנים לסגוד לכל האלים באשר הם - זה לא נשמע כמו העם הנבחר. אפילו שיש להם את הבנק הטוב ביותר בעולם של אש וקרח. גם לשוויצרים יש בנקים, וגם הם מגלים יחס נייטרלי, ואף אחד לא חושב שהשוויצרים יהודים, נכון?

אז בסדר, אנחנו רוצים להאמין בגניוס היהודי. זה שהביא לנו את אלברט איינשטיין וזיגמונד פרוייד, וגם כמה אנשי כספים כמו סטנלי פישר. אבל להניח שכל מי שקצת טוב בפיננסים הוא יהודי? אני חושב שאנחנו עם קטן וחכם שיודע לשרוד, אבל זה לא הופך אותנו לחבר'ה הרעים שרוצים לשלוט על העולם. נכון פינקי?

מסקנה: לא יהודי.
 

Macphista

New member
טיריון

I
1
O
3
K
4

תוצאה: 8

טיריון יקירנו נולד ככבשה היהודייה במשפחה ארית טהורה עשירה במיוחד. יש לתהות כיצד משפחתו הצליחה לצמוח כלכלית כל כך ולקשור את שמם מזה דורות בזהב ומטבעות. יחד עם זאת, מאפיינה החזותיים של המשפחה מצביעים על כך שאולי היה בעבר ראש יהודי באבות אבותי המשפחה, אך התבוללות ענפה השאירה רק את ניהול הכספים כסממן יהודי יחיד.
אמנם שיערו של טיריון זהוב כשיער משפחתו, אך אפו המעוות מסמן על אף יהודי שניסה לבצבץ אך נרמס תחת העול המשפחתי. כך גם גופו כולו נרמס- רגליו קוצרו ועוקמו, בטנו וידיו הצטמצמו בגלל הנפש היהודית שניסתה לפרוץ שוב לעולם, אך לא הצליחה להתמודד עם ההתגלגלות לגוף ממשפחת האריות. טיריון מגלם מה קורה כאשר נשמה יהודית מתגלגלת לגוף של לאניסטר. אסון.

טיריון ירש מעט מסגולות משפחתו ופיתח אותן בהתאם לנשמתו היהודיה. נראה שכסף תמיד עמד לצידו של השמדון החביב ובעזרת שכלו היהודי ידע טיריון להיות שר אוצר מוצלח במיוחד בווסטרוז. כיאה ליהודי גלותי, טיריון מעדיף את העבודה מאחורי שולחן המטבעות על פני שדה הקרב. אביו, אחיו, ושאר קרובי משפחתו פועלים בגבורה ותעוזה במלחמה הפיזית, אך למרות הפגנת יכולות מנהיגות איכותיות, טיריון נרמס מספר פעמים בקרבות, כאשר באחת מהן כמעט איבד את חייו. למרות הקירבה להתנהגות היהודית, נראה שטיריון בבגרותו לא מתלהב מחתונה עם אישה-ילדה ובוחר לשים את טובתה לפני דרישות משפחתו והמסורת ובכך מתערערת נפשו היהודית לכאורה.

טיריון הינו דוגמא ליהודי הגלותי בחברת גויים גדולים חסונים ובלונדיניים. הם צוחקים עליו, מתעללים בו, משקרים לו ומנסים בדרכים מגוונות ומקוריות להרוג אותו. יש לקוות שטיריון יעלה בקרוב למדינת היהודים שם המרחק מקרוביו האריות יוריד מעט מהעומס הפיזי והנפשי מעל גופו הקטן ונפשו העילאית. רק כך טיריון יוכל לצמוח, לגדול, לשגשג, להתאהב בכשרה מהנדרין ולהוליד לוחמים חזקים וחסונים.
 
אני לא מאמין לתיאורייה הזאת

אין לה שום ביסוס... היא נועדה כדי שאנשים ישכנעו את עצמם שטיריון הוא מעל הלאניסטרים ובעצם "משלנו"... אין שום עדות לרומן בין השניים, שום עדות כלשהי לכך שיש סיכוי שטיריון הוא לא לאנסיטר. סתם קשקוש...
&nbsp
בוא נמציא תיאוריה שרוב סטארק הוא בכלל הבן של קארסטארק והעונש שלו על עריפת ראש אביו היא שראשו נערף גם כן...
פאצ'פייס הוא אזור אהאי, סאם טארלי הוא בעצם סאם טיירל וג'ורה מורמונט הוא פייק. כי ככה...
 
זה בסדר, גם אני לא

אבל היי, זה מה שיפה בשרשור שעשוע - אפשר להשתעשע גם ברעיונות מופרכים, כמו האמא היהודיה של ג'ון סנואו.
 

Macphista

New member
ברוווור שהטרגריאנים הם משלנו!

האם דיאנריז לא למדה ממֹשריון טרגריאן שכולם בני חורין? ושאפשר להפוך אובייקטים דוממים לחיות מעוררות פחד?
האם היא לא ממשיכת דרכו של דוידריז המלך שלמרות קומתו הנמוכה ואישיותו הביישנית הצליח להביס בקרב אחד על אחד את גוליית מדורן?
האם היא לא מזכירה לעיתים את שלמאאריז שהפך למשפטן דגול?
האם טיריון לא מזכיר גם את שלמאאריז בכך שמחזיק 1000 נשים לסיפוקו המיידי?

משלנו.
 
גוגל מכיר את A+J=T, שווה לקרוא שם בפירוט

אבל בגדול, יש כמה ציטוטים על חיבתו המופגנת של אאיריז לג'ואנה לאניסטר, אשתו של טיווין, חיבה שחרגה מהראוי בין מלך לאשת לורד גדול (וטייווין לא שכח, מה שהיווה חלק מההסבר לביזת מעלה מלך במרד של רוברט). מכאן (ועוד מכמה פרטים שוליים, כמו חיבתו הגדולה של טיריון לדרקונים) אבל בעיקר ממשאלת לב, נולדה התיאוריה שטיריון הוא למעשה תוצאה של רומן או אונס של המלך אאיריז המטורף וג'ואנה לאניסטר, אשתו של טייוין, ולא באמת בנו של טייוין.

משאלת הלב קשורה לעובדה שלדרקון יש שלושה ראשים: אצל אאיגון הכובש אלה היו אאיגון ושתי אחיותיו, אבל מי יהיו שני הבעלים של דאני שיירכבו על שני הדרקונים שלה? שתי התיאוריות R+L=J ו- A+J=T יכולות להביא שני חצאי טארגריינים זכרים שהם גם דמויות פופולריות בפני עצמם בתור בני הזוג של דאני. לדעתי זו משאלת לב, בעיקר בשל הפגם באלגנטיות של התיאוריה: במקרה של ג'ון, יש לנו שיר של אש וקרח. אבל טיריון הוא אש וזהב? לא כ"כ מסתדר. גם התשתית הראייתית לתיאוריה הזו יותר מצומצמת מהתיאוריה של R+L=J. מספר הרמזים קטן הרבה יותר.
 
מה שמעניין בדרקונים, הם קסומים.

וכשמדובר בקסם, צריך להפסיק לחשוב על הדרקונים כעל סתם זוחלים מעופפים גדולים ויורקי אש. מהבחינה הספרותית כמובן, ראוי שאם נשדך לדאני את ג'ון, נצטרך לשדך לה כבעל שני גם כן טארגרייני למחצה. קוראי "הנסיכה והמלכה" מדווחים (סוג של ספוילר, לא משמעותי בעיניי:) שאליבא דמרטין אכן נדרש דם טארגרייני כדי שיהיה אפשר לרכב על דרקונים (או לכל הפחות דם של ואליריה העתיקה, או של משפחות האצולה שלה). כנראה חלק מהקסם שמלכתחילה כבל את הדרקונים לשירות בני האדם כולל את הדם של ואליריה: בספרים מוזכר שהכישוף הואליריאני התבסס על אש ועל דם. אש ודם הן המילים של בית טארגאריין. הכל כרוך יחדיו. כנראה שהסיבה היא אכן הסדר הפואטי שמרטין רואה לעיני רוחו. בכל זאת, זו מלחמת השחר, והנסיך שהובטח וכו' - האם העובדה שג'ון סנו הוא הלורד המפקד ה-998 של משמר הלילה מקרית? או שאנו נצפה בסיום הסדרה בלורד מפקד שמספרו בדיוק 1000? מרטין הוא לא אחד שידוע בהשארת פרטי עלילה ליד המקרה.

ועם זאת, אני גם חושב שהתיאוריה הזו כנראה לא נכונה.
 
זה לא הנקודה.

טיריון לא ממש מסוגל לרכב על סוס ( הוא מספר לקייט על אוכף מיוחד שיש לו ואולי כדאי לבנות לבראן), אם יש איזושהיא דמות שתהיה לה בעיה פיסית לרכב על הדרקון, זה טיריון ( חוץ מזה שאני מעדיפה לראות אותו נשוי לפרוטה).

את תיאורית האיש השרוף, אתה מכיר?
 
כאמור, קסם

ועם אוכף מיוחד אפשר לפתור את הבעיות הפיסיות (טיריון אמר שהוא אהב כילד לדמיין את עצמו רוכב על דרקונים כי כרוכב דרקונים הוא יהיה מעל כולם בלי קשר לגודל שלו - חסידי תיאוריית A+J=T מאמצים בחום את המשפט הזה).

לא מכיר את תיאוריית האיש השרוף
 
וגם...

איך רכבו על באלריון, ווגהאר ומראקסס? היחס ביניהם לבין רוכביהם היה גדול בהרבה מהיחס בין טיריון לסוס...
 
כאן מירטל הגיבה

ותגובתה הועברה לכאן כי זה פתח תת נושא מעניין שהיה פעיל בתחתית הפורום, והיה יכול לזכות ליותר יחס לו הוא היה קופץ.
 

Double U

New member
משפחת סטארק ללא ספק יהודית

למרות שכמחציתם נטבחו, הם ממשיכים לשרוד איכשהו ומפוזרים בגלות.
I - 3
O - 5
K - 3
 
למעלה