18% מהגברים

18% מהגברים

אוסרים על נשותיהם לשוחח עם גברים אחרים מאת: Iwomen סקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה מצביע על העובדה הבאה : אחד מכל חמישה גברים ישראלים, אוסרים על נשותיהם לדבר עם גברים אחרים. אבל אותם גברים מגדילים לעשות: לא רק שהם אוסרים על רעיותיהם לשוחח עם גברים אחרים, הם גם מנסים להכתיב את צעדיהן באופנים שונים : 10.5% מהנשאלים מכתיבים לבנות זוגן את לבושן. 6% מהם מונעים מהן מידע כספי (אודות חשבונות משותפים וכו´.) 4.5% מהם מנסים למנוע מנשותיהם לקיים קשרים חברתיים עם בני משפחה וחברים. שליש מהנשים שהשתתפו בסקר דיווחו על גילויי שליטה ברמה כזו או אחרת מצד בני זוגן. מסקנה נוספת שעולה מהסקר מצביעה על כך ש6% מהנשים סבלו במשך השנה מהתקף אלימות מצד בני זוגן לפחות פעם אחת. 8% מקרב הנשאלות בסקר דיווחו כי בעליהן כפו עליהן יותר מפעם אחת קיום יחסי מין. 5% מהנשים שדיווחו על אונס מצד בני זוגן, ציינו כי הדבר קרה יותר מפעם אחת. המדגם כלל 3000 נשים ו-500 גברים מישובים שונים הארץ. מדובר במדגם, שכמובן אינו מקיף את כל הגברים בארץ, ובכל זאת הרי שעדיין מדובר בנתונים מדאיגים: מדגם, כשמו כן הוא, דוגם חלקים מהאוכלוסיה המגיעים מכל השכבות הסוציו- אקונומיות בארץ. התוצאות הבלתי סימפטיות הללו מעידות יותר מאלף עדים על כך שהגבר הישראלי לוקה בשובינזם קשה, ועל כך שאנחנו עדיין רחוקים מרחק שנות אור משוויון מלא ואמיתי. נכון שיחס הגברים אל נשותיהם תלוי במידה רבה בנשים עצמן. נכון גם שישנן נשים רבות שיכולות פשוט לקום וללכת ולנטוש את הקן המשפחתי לפני שהוא הופך לכלא משפחתי. אלא שהחיים ה"אמיתיים" חזקים יותר מכל תאוריה ולא כל אשה מסוגלת לעזוב את ביתה ואת ילדיה ולא כל אשה הסובלת מיחס רע מסוגלת להתמודד עם החיים לבד. השאלה האמיתית היא, איפה, לא למה אותן נשים הזוכות ליחס מחפיר כזה אינן קמות והולכות, אלא, כיצד קורה שבמדינת ישראל במאה ה-21 גברים רבים עדיין מתייחסים לנשותיהם כאל חפץ? התשובה, בנאלית ככל שתהיה, נעוצה ככל הנראה בחינוך בארץ. מן הסתם ברוב בתי הספר לא מקדישים אפילו שעה אחת לנושא כל כך חושב כמו שוויון אמיתי בין נשים וגברים, פמינזים ובעיקר חינוך למודעות כי כולנו נולדנו שווים בפני האל ושווים בפני החוק. כנראה שבמדינת ישראל הנשים עדיין לא נתפסות בעיני הגברים כשוות זכויות להם, ולפיכך חלק מהגברים נוטה להתייחס אל נשותיו ביחס מחפיר, משפיל ושובינסטי. במילים אחרות חברות, עוד ארוכה הדרך.
 
"הטיפ הכי גדול שקיבלתי בחיים"

מלצרית באילת כבשה את לבם של נדבנים, שהחליטו לממן את לימודיה האקדמיים. מלצרים, שימו לב: האדיבות משתלמת שיה אגוזי י´, מלצרית במסעדה באילת, לא שיערה כי השירות האדיב שהעניקה ללקוחותיה יזכה אותה בתמורה גבוהה כל-כך: מלגה מלאה למימון לימודיה. לפני יומיים נכנסו שני גברים מבוגרים, מלווים בידידתם, למסעדת "המפלט האחרון" באילת, שבה עובדת י´, והתיישבו בשולחן שהיא משרתת. השניים נהנו מהשירות שהעניקה להם הצעירה, אשר נהגה, לדבריהם, "בסבר פנים יפות והשתדלה מאוד". הם החלו לשוחח אתה ושאלו אותה על תוכניותיה לחיים. המלצרית השיבה שהחלום שלה הוא ללמוד באוניברסיטה, והיא עובדת במסעדה בתקווה שתצליח לחסוך מספיק כסף להגשים את החלום. בתגובה שאלו אותה שני הגברים: "את מאמינה בפיות"? השניים, כך התברר לה, הם נדבנים מישראל ומשוויץ, שתרמו לבניית הקמפוס החדש של אוניברסיטת בן-גוריון באילת והגיעו לעיר כדי להשתתף בטקס חנוכת הקמפוס. הם הודיעו לה כי הם מבקשים לממן את לימודי התואר הראשון שלה בקמפוס החדש. י´ התרגשה מאוד, אולם לאחר-מכן הייתה בטוחה שהשניים "עבדו עליה". "סיפרתי לשאר העובדים במסעדה", היא מספרת ל-ynet, "והם חשבו, כמוני, שהסיפור תמוה". למרות הספק, הגיעה י´ למחרת לקמפוס של האוניברסיטה באילת, כפי שהורו לה שני הנדבנים לעשות. "שאלתי במזכירות אם הם מכירים את התורמים, והם אמרו לי שלא, אז הסתובבתי ללכת הביתה, ובדרך לאוטו פתאום ראיתי אותם". השניים החזירו את י´ למזכירות ורשמו אותה ללימודי תיירות ומלונאות לתואר ראשון במלגה מלאה. שווי המלגה הוא למעלה מ-30 אלף שקלים. "זה הטיפ הכי גדול שקיבלתי בחיים", אומרת י´, "המלגה הזאת גורמת לי להאמין שיש ניסים. כדי לממן את הלימודים הייתי צריכה לעבוד במלצרות לפחות שנה, וגם אז לא בטוח שהייתי מצליחה. לקחתי כתובת דואר אלקטרוני שלהם, ואשמח להיות בקשר אתם אם גם הם ירצו. אני רוצה להודות לשניים מקרב לבי על שהגשימו לי חלום". אחד מהתורמים, שביקש לשמור על עילום שמו ושם חברו, מספר: "אין שום סיבה רציונאלית מאחורי הסיפור הזה. ראינו צעירה שעושה את עבודתה היטב, והחלטנו לשמח אותה. התרגשנו ונהנינו, ואם היא מעוניינת, נמשיך לשמור על קשר". אגב, שני התורמים החליטו שאם יפגשו באילת עוד מלצרית או מלצר שימצא חן בעיניהם באותה מידה, יעניקו גם לו מלגה. הם נשארו באילת שלושה ימים נוספים לאחר חנוכת הקמפוס ואכלו במסעדות רבות, אולם שום מלצר אילתי לא זכה למלגה: "היו כאלה שהיו נחמדים, אבל אף אחד לא התייחס אלינו כמו י´", הם אומרים.
 
זהו!!!

אני מסבה את מקצועי למלצרית....שיט מילצרתי בנרגילה פעם... כנראה לא הייתי משהו.... אחזור להתאמן וארד לאילת אולי הם יבואו שוב רק שלי תהיה בקשה אחרת
לא מגלה ולא מגלה....
 
את זוכרת את שאלת הגיל בין המינים?

אז הנה תשובתי... כמו מרחק או גיל או כל מדד רגיל שאנו לוקחים בחשבון וחושבים שחשוב המון מסתברים בערך כחסרי כל ערך ולצד מושלכים כאבן שאין לה הופכין... כי ביחסים בין אנשים הדברים המשמעותיים הם לגמרי אחרים שפה משותפת שיחה מלבבת הבנה עמוקה אפילו בשתיקה או בתשוקה..... לבבות שמתחברים לא מתחשבים בכל מיני פערים שמסתברים כמיותרים... האהבה לא בודקת לא מחשבת לא שופטת היא אוהבת ואני אוהבת !!
 
למעלה