תקציר הרצאה על CF

• פותח הנושא orii
  • פורסם בתאריך
למיטב ידיעתי

העלות היא כמה מאות דולרים טובים (אם זה בחו"ל) התוצאות מן הסתם הן האם יש מוטציות ל- CF או לא ואם יש אילו מוטציות. לא הבנתי את שאלותיך לגבי מה עושים איתן ואת מה שולחים

orii

New member
בדיקת ריצוף

יכולה להתבצע בארץ כמעט בכל מעבדה גנטית. אני לא יודע כמה היא עולה. אני חושב שהיא לא מתבצעת באופן סדרתי ולכן כנראה היא לא מתומחרת (זה יותר עבודה מהבדיקות הרגלות). ברגע שיש את תוצאות הריצוף כל מה שנותר לעשות זה להשוות את התוצאה אך מול בסיס הנתונים של כל המוטציות הידועות. ניתן לעשות את זה מכל מחשב.

orii

New member
תקציר הרצאה על CF

המרצה הוא ישראלי ממוצא רוסי Ruslan Dorfman העושה את ה- post doc (מחקר שלאחר הדוקטוראט) שלו בטורונטו, קנדה, במרכז המוביל החוקר את הגנטיקה של ה- CF. ההרצאה התקיימה אתמול במכון ויצמן והייתה מיועדת למדענים החוקרים את המנגנונים הגנטיים (ולא לרופאים). כמו שכולנו יודעים יש פער לא מוסבר בין המוטציות השונות בגן של ה CF (ויש כיום יותר מ- 1,400) לבין ה"פנוטיפ" האופן שבו כל חולה חווה את המחלה – או במילים אחרות הסימפטומים והבעיות השונות (ריאות, לבלב, כבד, סוכרת...). משערים שההבדלים הללו נובעים משונות בגנים אחרים המשפיעים על הפנוטיפ. עיקר המחקר שהוצג חיפש את ה- modifier genes. המחקר כלל מספר רב של חולים יותר מ- 1,500, דבר שאיפר לאשר ולהפריך מחקרים מוקדמים שתבצעו על מדגמים מצומצמים, כמו גם לאתר modifier genes נוספים. המחקר גילה 90 גנים ששינויים בהם יכולים להשפיע באופן מובהק על הפנוטיפ של החולה. כמובן תחילה הם מיפו את המוטציות של ה CF של כל אחד מהנבדקים וראו שההבדלים בין הפנוטיפים לא מוסברים ע"י המוטציות. 90 הגנים מתחלקים לכמה קבוצות תפקודיות לדוגמא, אם ניקח את אחד מ 90 הגנים, גן מיצר הורמון תאי הנקרא TGF-beta. הורמון זה אחראי על חלק מהתגובה החיסונית בריאות בזמן דלקת – הוא מופרש ע"י התאי הריאות וקורא לתאי דם לבנים (בשם מקרופאגים) לחסל את הדלקת. יש אנשים שרמת ההורמון זה נמוכה, ממוצעת או גבוהה (ניתן לדעת את זה לפי סמנים גנטיים – על פי בדיקת דם פשוטה) המחקר הראה, שבממוצע, אצל חולים שרמת הורמון הייתה גבוהה מדד תפקוד הריאות היה גבוה ואילו אצל חולים שרמת ההורמון הייתה נמוכה גם מדד תפקוד הריאות היה נמוך. לגבי דוגמא זו, אם הבנתי נכון, יש כיום ניסויים קליניים עם ההורמון (TGF-beta). מחקר זה מקרב אותנו אל הדבר הבא ברפואה – "רפואה אישית" Personalized Medicine. בה התרופות יותאמו אישית לחולה לפי הפרופיל הגנטי שלו. אני מתרשם שה CF יהיה מהמחלות הראשונות שבהן תיושם גישה חדשנית זו. לאחר ההרצאה ניגשתי לדבר עם המרצה והוא סיפר כמה דברים מעניינים: • הוא רגיל לראות בכנסים של CF הרבה הורים. • איגוד ה CF האמריקאי משווה כל הזמן את ההצלחות והכישלונות של מרכזים רפואיים שונים, לומד מכך ומפיץ המלצות. הוא אמר שיש הבדלים מאוד גדולים בין המרכזים השונים... • יש שני טיפולים מבטיחים בניסויים קליניים שעשויים להקל על בעיות בריאות: • האחד התגלה באוסטרליה כאשר גילו שאצל נערים הגולשים (בים לא ברשת) תפקודי הריאה טובים יותר. מניחים שרסס מי הים המלוחים משפר את תפקודי הריאה. הטיפול הנבדק הוא אינהלציה של מים עם ריכוז מלח גבוהה. • הטיפול השני הוא מין חליפה מתנפחת אשר משנה את לחץ האוויר שבה בעוצמה ומאפשרת פיסיותרפיה מאוד יעילה לריאות. מכיוון שאני חדש בתחום יכול להיות שלא הכול באמת חדש. אם יש שאלות שעולות אשמח לנסות להוסיף ולהבהיר, אורי

orii

New member
עמותת דו ישרים

דייויד, האם העמותה מתנה את הבדיקות בזה שהזוג רק בתחילת ההכרות? (הם קןראים לזה בדיקה "תרום שידוכית") האם הם עושים בדיקות ריצוף? מעיון באתר קצר לא ראיתי...

כנראה זה עבור כל זוג שיהיה

אני לא מכיר את התנאים שלהם גם לא מצאתי אתר שלהם כדי לבדוק, אבל כיוון שהמטרה שלהם היא לצמצם את הפגמים הגנטיים, אין סיבה שהם יבדקו רק זוגות שלפני נישואים ואת הנשואים לא כי "אין כבר מה לעשות", הרי עם מידע מוקדם גם זוגות עם גנים פגומים, יביאו ילדים רגילים. שמעתי לפני כ- 4 שנים אדם מהעמותה הנ"ל שהרצה בנושא כדי לשכנע לבוא ולהבדק, בין היתר הוא אמר שהמחלות האלה הם בעיקר אצל האשכנזים אבל לאחרונה ראו שיש גם ספרדים גם גנים בעייתים אז כדאי שגם הם יבדקו. א"כ אולי הוא התכוון לומר שהם כן עושים בדיקת ריצוף. [אני לא נבדקתי כי חברים אמרו שזה ממש נדיר אצל ספרדים ורוב הספרדים שהכרתי לא נבדקו.... את התוצאה הבן החמוד שלי נושא
.. ]. בכל אופן כדאי להרים אליהם טלפון ולחקור אותם.

orii

New member
בעיקרון אתה צודק

אבל כיוון שזו אגודה דתית הם לא רוצים לעודד הפלות (תוצאה של בדיקה חיובית בזמן הריון) הם רוצים למנוע את המחלה ברמת בחירת הבן זוג (שזוג ששניהם נשאים "פשוט" לא יתחתנו). וזו הסיבה שה-"מתענינת" כנראה צודקת.

sporTV

New member
קודם כל תודה רבה על המידע.

אין לי שאלות אבל מאוד נחמד לקרוא את מה שרשמת

מעניין מאוד!! תודה

אבל מי אתה? הורה? דרך אגב הטיפול במי מלח ישן ומוכר הטיפול בווסט גם מוכר ובעיני לא מומלץ בכלל. ניסיתי וסט לפני יותר מ- 10 שנים ולא אהבתי. לא חושבת שיש לו הצדקה. עדיף טיפול עצמי או עם פיזיוטרפיסט. ואם אתה יודע על הרצאות כאלה אשמח אם תודיע מראש שאוכל גם לבוא!

orii

New member
הי

אכן אני הורה, לאפרוח בן 9.5 חודשים. אשמח לפרסם כאן על הרצאות בתחום. אני מצטער שלא פירסמתי את זו (פרסמתי אותה רק בקומונה של ההורים).

orii

New member
בבקשה

כיום אני לא באקדמיה, אבל הייתי בה 10 שנים, עשיתי דוקטוראט בגנטיקה (צחוק הגורל). אני עובד בחברה ביוטכנולוגית, עם עוד הרבה מדענים ויכול ללכת להרצאות כאלו כחלק מהעבודה. אני מצרף תמונה של האפרוח (השואג)...

orii

New member
הישועה

תבוא מעבודה של המון אנשים. לאחר מספר שנים במדע הבנתי שאת הדברים החשובים באמת מקדמת המון עבודה אפורה של הרבה אנשים במשך שנים ארוכות. רעיון מבריק פה ושם בדרך כלל לא עושים שינוי אמיתי. החברה שאני עובד בה כיום לא עוסקת בשלב זה וכנראה גם לא בעתיד הנראה לעין ב- CF. אם כי בטווח הארוך יתכן שה CF יכנ סלפוקוס שלה (אם אוכל בהחלט אדחוף לשם) האמת, שלפני מספר ימים דיברתי עם חבר מהעבודה על האפשרות שאכנס לחקר ה- CF. זה מורכב...

איזה מתוקון ../images/Emo99.gif

לך היה שכל ללכת לכיוון פקרטי בביולוגיה, לי לא כל כך... פרשתי אחרי תואר שני האפרוחון מקסים!

orii

New member
כיוון פרקטי בביולוגיה

בזמנו שהתחלתי ללמוד ביולוגיה התחום נחשב להכל פרט לפרקטי. מאז התעשייה התנפחה התפוצצה ןכעט היא גדלה שוב. בכל אופן למי שלא אוהב לעבוד במעבדת מחקר (כמוני), ביולוגיה היא גם היום לא ממש תחום פרקטי. אז הנה עוד תמונה של האפרוח מפורים... מחופש לג'ירפה.

למעלה