תחבורה ציבורית בשבת

מצב
הנושא נעול.

טשאפק 2

New member
אם יש לך רכב, אין לך תמריץ להשתמש באוטובוס בשבת

הצורך הוא לאו דווקא מכלל שכונות המגורים לכלל שכונות המגורים
גם צירים ראשיים עוזרים מאוד (אפשר לפעמים לצאת מהשכונה לבד, או בטרמפ) וכמובן ובעיקר תחבורה בין עירונית.
ברגע שיש תחבורה ציבורית, גם עם דלילה וחלקית, אפשר להיתאם אליה. כשאין, אין...
בנסיעה מהסוג שתיארת (משכונת מגורים לשכונת מגורים). הנסיעה בתח"צ תהיה, רוב הסיכויים, מסורבלת וארוכה, ואילו הנסיעה ברכב פרטי לא תסבול מפקקים ולא כ"כ מבעיות חנייה.

לעומת זאת בשעות העומס ימי חול, בנסיעה לעבודה (באיזור מרכזי), ייתכן מאד שלנסיעה בתח"צ תהיה עדיפות, בעיקר אם יש נת"צ יעיל או רכבת ואם יש בעיות פקקים וחנייה (שמאפיינות איזורי תעסוקה רבים).

אני למשל משתמש בדר"כ בתחבורה ציבורית לנסיעות לעבודה, אבל בסופי שבוע, לנסיעות משפחתיות, ספק רב אם אשתמש בתח"צ אפילו אם היא תפעל במתכונת זהה לחלוטין לזו של ימי חול.

מובן שלמי שאין רכב זה משנה מאד.

trilliane

Well-known member
מנהל
מי דיבר על בעלי רכב? ומי דיבר על שכונות מגורים באותה עיר?

בנסיעה מהסוג שתיארת (משכונת מגורים לשכונת מגורים). הנסיעה בתח"צ תהיה, רוב הסיכויים, מסורבלת וארוכה, ואילו הנסיעה ברכב פרטי לא תסבול מפקקים ולא כ"כ מבעיות חנייה.

לעומת זאת בשעות העומס ימי חול, בנסיעה לעבודה (באיזור מרכזי), ייתכן מאד שלנסיעה בתח"צ תהיה עדיפות, בעיקר אם יש נת"צ יעיל או רכבת ואם יש בעיות פקקים וחנייה (שמאפיינות איזורי תעסוקה רבים).

אני למשל משתמש בדר"כ בתחבורה ציבורית לנסיעות לעבודה, אבל בסופי שבוע, לנסיעות משפחתיות, ספק רב אם אשתמש בתח"צ אפילו אם היא תפעל במתכונת זהה לחלוטין לזו של ימי חול.

טשאפק 2

New member
לא יודע מי דיבר על שכונות באותה עיר

לא יודע מי דיבר על שכונות באותה עיר
לא אני.

אם את מצמצמת את הדיון לחסרי רכב - ברור שעבורם תחבורה ציבורית בשבת חיונית ביותר לכל צורך שהוא. בעלי רכב או חצי רכב (כלומר זוגות בעלי רכב יחיד, שהם כמדומני רוב משקי הבית) - סיפור אחר.

cwen

New member
אבל לפעמים הסיבה שיש רכב, היא כי אין תחבורה בשבת

ואם תהיה תחבורה ציבורית בשבת, ואפילו עם דגש על קווים מאספים איטיים כדי לחסוך תשומות, זה יגרום לחלק מבעלי המכוניות לוותר על הרכב (ולטווח הארוך יגרום לאנשים לא לרכוש מכונית מלכתחילה) כדי לחסוך כסף. כי רכב זה הרבה כסף וזמן - גם דלק, גם תחזוקה שוטפת, גם טסט, גם ביטוח... זה כאב ראש לא קטן.
&nbsp
אני חושבת שלא הייתי מחזיקה מכונית אילו היתה תחבורה בסופי שבוע בארץ. הייתי מעדיפה להסתמך על תחבורה ציבורית גם בשבת עם השלמות של מוניות ופה ושם רכב שכור. היה יוצא לי הרבה הרבה יותר זול.

olli3

New member
מנהל
מה שיגרום לאוטובוסים להיות מלאים יותר גם בימי חול ועם חוסר

ואם תהיה תחבורה ציבורית בשבת, ואפילו עם דגש על קווים מאספים איטיים כדי לחסוך תשומות, זה יגרום לחלק מבעלי המכוניות לוותר על הרכב (ולטווח הארוך יגרום לאנשים לא לרכוש מכונית מלכתחילה) כדי לחסוך כסף. כי רכב זה הרבה כסף וזמן - גם דלק, גם תחזוקה שוטפת, גם טסט, גם ביטוח... זה כאב ראש לא קטן.
&nbsp
אני חושבת שלא הייתי מחזיקה מכונית אילו היתה תחבורה בסופי שבוע בארץ. הייתי מעדיפה להסתמך על תחבורה ציבורית גם בשבת עם השלמות של מוניות ופה ושם רכב שכור. היה יוצא לי הרבה הרבה יותר זול.
מה שיגרום לאוטובוסים להיות מלאים יותר גם בימי חול ועם חוסר
הנהגים הקיים, גם הזמנת כמה מאות אוטובוסים נוספים לא תעזור... ואז עקב עומס גדול מידי, גם מי שיוכל להרשות לעצמו לוותר על התענוג יחזור לרכב פרטי.
&nbsp
צריך לפתור את בעיית מעמד הנהג קודם כל.

טשאפק 2

New member
לפעמים

&nbsp
לפעמים
אבל אני לא בטוח שמצב כזה מאד נפוץ, בוודאי לא אצל משפחות, אבל גם לא בהכרח אצל רווקים. עובדה היא שרמת המינוע באירופה גבוהה במרבית האיזורים. מי שידו משגת, קונה רכב.

אתמול (יום העצמאות) נסעתי עם אשתי והילדים לבקר קרוב בלב ת"א. אע"פ שהיינו יכולים לנסוע באוטובוס, יש קו אחד שמגיע משכונתנו ליעד (שאנחנו משתמשים בו לא מעט), לא שקלנו את זה אפילו, כי לנסיעה ברכב פרטי היו כמעט רק יתרונות, לא היו פקקים ובגלל החג לא היתה בעיית חנייה - זה לקח 15 דקות במקום 30 דקות לכל הפחות, ואנחנו עם עגלת ילדים שמסורבל לקחת באוטובוס (והילדים עצמם...).

זה מצב די טיפוסי, ואילו היינו נוסעים ליעד בשכונת מגורים ולא באיזור מרכזי, ונזקקים להחלפת אוטובוס, הפער לטובת רכב פרטי מבחינת זמנים ונוחות היה רק מתעצם.

cwen

New member
אבל יש לכם רכב

לפעמים
אבל אני לא בטוח שמצב כזה מאד נפוץ, בוודאי לא אצל משפחות, אבל גם לא בהכרח אצל רווקים. עובדה היא שרמת המינוע באירופה גבוהה במרבית האיזורים. מי שידו משגת, קונה רכב.

אתמול (יום העצמאות) נסעתי עם אשתי והילדים לבקר קרוב בלב ת"א. אע"פ שהיינו יכולים לנסוע באוטובוס, יש קו אחד שמגיע משכונתנו ליעד (שאנחנו משתמשים בו לא מעט), לא שקלנו את זה אפילו, כי לנסיעה ברכב פרטי היו כמעט רק יתרונות, לא היו פקקים ובגלל החג לא היתה בעיית חנייה - זה לקח 15 דקות במקום 30 דקות לכל הפחות, ואנחנו עם עגלת ילדים שמסורבל לקחת באוטובוס (והילדים עצמם...).

זה מצב די טיפוסי, ואילו היינו נוסעים ליעד בשכונת מגורים ולא באיזור מרכזי, ונזקקים להחלפת אוטובוס, הפער לטובת רכב פרטי מבחינת זמנים ונוחות היה רק מתעצם.
אבל יש לכם רכב
ברור שאם אתם צריכים לבחור בין רכב לאוטובוס, הרכב מנצח, בוודאי אם אתם נוסעים עם ילדים ועגלה. אין ספק.
&nbsp
אני מדברת על מצב שבו יש תחבורה נוחה 24/7 (או אפילו 20/7) ומשפחה שקצת לחוצה בכסף פשוט לא רוכשת מכונית מלכתחילה. במקרה כזה היא רגילה לאוטובוס, ותארגן את כל החיים שלה סביב האוטובוס. אם החיסכון שהיה מושג בלא להחזיק מכונית היה משמעותי ומהווה את ההבדל בין חיים דחוקים לחיים נוחים יחסית, אז רבע השעה האבודה ביום העצמאות בכלל לא היתה שיקול מבחינתך.

טשאפק 2

New member
הנקודה היא שבימות החול, בנסיעה לעבודה

אבל יש לכם רכב
ברור שאם אתם צריכים לבחור בין רכב לאוטובוס, הרכב מנצח, בוודאי אם אתם נוסעים עם ילדים ועגלה. אין ספק.
&nbsp
אני מדברת על מצב שבו יש תחבורה נוחה 24/7 (או אפילו 20/7) ומשפחה שקצת לחוצה בכסף פשוט לא רוכשת מכונית מלכתחילה. במקרה כזה היא רגילה לאוטובוס, ותארגן את כל החיים שלה סביב האוטובוס. אם החיסכון שהיה מושג בלא להחזיק מכונית היה משמעותי ומהווה את ההבדל בין חיים דחוקים לחיים נוחים יחסית, אז רבע השעה האבודה ביום העצמאות בכלל לא היתה שיקול מבחינתך.
הנקודה היא שבימות החול, בנסיעה לעבודה
זה לא כ"כ ברור שהרכב מנצח. במציאות לא פעם הוא נשאר בחנייה. אנחנו רגילים לאוטובוסים, כולל נסיעות עם הילדים, וגם בחרנו לגור במיקום עם אפשרויות תח"צ רבות שמתאימות לצרכינו ביומיום.

אבל לצרכינו בשבתות וחגים, הרכב נותן יתרון גדול מאד - וגם אם יהיו עוד שיפורים ריאליים בתח"צ (נגיד, יותר נת"צים, עלייה לאוטובוס מדלתות אחוריות) זה לא ישנה את זה יותר מדי.

אני מסכים עם זאת שיהיו אנשים שיוותרו על רכב אם תהיה תח"צ בשבת. (אם כי שוב, לפי הדוגמה האירופית - לא יותר מדי).

אז יקח לתושב כפר סבא שרוצה להגיע ליבנה שעתיים

אני לא ממעיט בצורך
אני ממעיט ביכולת של תחבורה ציבורית לתת מענה לצורך מבוזר כזה (מכלל שכונות המגורים לכלל שכונות המגורים)

בסופו של דבר זה יהיה עניין של מזל (אם תהיה תח"צ בשבת) או שיש לך שירות או שאין לך
כנראה שמי שגר במרכז תל אביב והוריו גרים במעגל הקרוב יוכל, אבל מי שגר במרכז כפר סבא בלי רכב והוריו גרים בשכונה שאינה במרכז של עיר אחרת בגוש דן (רחובות לדוגמה) לא ממש יוכל, או שזה יהיה "מסע" עם יותר מדי החלפות (וכשהקווים בתדירות נמוכה יחסית זה אומר בעצם שאי אפשר).
אז יקח לתושב כפר סבא שרוצה להגיע ליבנה שעתיים
עדיין עדיף מאשר חוסר אפשרות להגיע בכלל.

מצב
הנושא נעול.
למעלה