תחבורה ציבורית בשבת

מצב
הנושא נעול.

kobiz99

New member
המילה אם לא במקום בחוק כבר היום כתוב יום

אם אני אקבל יום אחר תמורתו,
וגם שכר גבוה יותר על שבת, אז כן.
מנוחה שבועי חובה.
בפועל יש הרבה נהגים בתח"צ שעובדים 30 ימי עבודה בחודש שלא מרצונם, בכפיה בגלל חוסר מתמיד של נהגים בכל חברות התח"צ.

cwen

New member
אז זה סיפור אחר

מנוחה שבועי חובה.
בפועל יש הרבה נהגים בתח"צ שעובדים 30 ימי עבודה בחודש שלא מרצונם, בכפיה בגלל חוסר מתמיד של נהגים בכל חברות התח"צ.
אז זה סיפור אחר
צריך מבחינה מערכתית לראות איך מושכים עוד אנשים למקצוע - אם בשיפור תנאי שכר, וכו'.

droriko

New member
נראה לי נעלמה לי פה הודעה

לא לכולם יש רכב
יש אנשים שאין להם רכב, בעיקר מהשכבות העניות. גם להם מגיע לבקר את הסבתא בשבת. זו פטרונות להיות בעל רכב אבל להתנגד לתחבורה ציבורית בשבת.
נראה לי נעלמה לי פה הודעה

kobiz99

New member
מהסתכלות באוטובוסים בשבת בחיפה נוסעים ריקים.

לא לכולם יש רכב
יש אנשים שאין להם רכב, בעיקר מהשכבות העניות. גם להם מגיע לבקר את הסבתא בשבת. זו פטרונות להיות בעל רכב אבל להתנגד לתחבורה ציבורית בשבת.
רוב עירות הפריפריה בדרום ובצפון אוכלוסיות יותר חלשות אבל ערים אלה יש ריבוי שומרי מסורת בתי אוכל מקומות בילוי תחנות דלק הכל סגור בסופי שבוע הם ממש לא ישתמשו בתח"צ בשבתות

ובקווי הלילה 100 ו200 ?

רוב עירות הפריפריה בדרום ובצפון אוכלוסיות יותר חלשות אבל ערים אלה יש ריבוי שומרי מסורת בתי אוכל מקומות בילוי תחנות דלק הכל סגור בסופי שבוע הם ממש לא ישתמשו בתח"צ בשבתות
ובקווי הלילה 100 ו200 ?
בחיפה % הדתיים נמוך במיוחד. הרוב המוחץ נוסע בשבת.

kobiz99

New member
כמה נסיעות יש בסה"כ בקווי הלילה בחיפה?

ובקווי הלילה 100 ו200 ?
בחיפה % הדתיים נמוך במיוחד. הרוב המוחץ נוסע בשבת.
בחיפה % הדתיים עולה בהתמדה ושכונות שלמות הולכות ונכבשות ע"י דתיים וחרדים.
לדעתי מספר הנסיעות בקווי הלילה מאוד מוגבל ואינו תח"צ כפשוטו אלה שאטלים משכונות המגורים לאזור הבילוי של הצעירים.
הוריהם של הצעירים שנוסעים בשאטלים הללו נוסעים ברכבם הפרטי מטעמי נוחיות.
קוביז חיפאי

דווקא זה לא ככה בחיפה

בחיפה % הדתיים עולה בהתמדה ושכונות שלמות הולכות ונכבשות ע"י דתיים וחרדים.
לדעתי מספר הנסיעות בקווי הלילה מאוד מוגבל ואינו תח"צ כפשוטו אלה שאטלים משכונות המגורים לאזור הבילוי של הצעירים.
הוריהם של הצעירים שנוסעים בשאטלים הללו נוסעים ברכבם הפרטי מטעמי נוחיות.
קוביז חיפאי
דווקא זה לא ככה בחיפה
בחיפה והקריות קווי הלילה לא פועלים כשאטלים למקומות הבילוי וחזרה (כמו בכל הארץ) אלא נטו כקווים רגילים דו כיווניים לאורך כל שעות הפעילות (22:30 עד 04:00 כל חצי שעה, ובקיץ חלקם אף כל 20 דקות).

ובמטרונית קו 1 יש כמות יפה של נוסעים

במיוחד בשישי בערב, וגם בשבת אחה"צ. בשישי בערב, לא רק בליינים נוסעים בה.

droriko

New member
אגב

במיוחד בשישי בערב, וגם בשבת אחה"צ. בשישי בערב, לא רק בליינים נוסעים בה.
אגב
גם היום יש קוים במרכז שעובדים בשבת אחרי הצהריים, קו 29 למשל. אני לא פוסל שקוים במרכז יתחילו לעבוד קצת יותר מוקדם, אבל לא כל השבת.

amirv

New member
אתה צודק, אבל...

תחבורה ציבורית בשבת
אחרי שהבעתי אדישות מוחלטת לויכוח החלטתי פתאום להיכנס לעובי הקורה ולגבש דעה. אני באמת חושבת שזה רעיון לא טוב,וביזבוז גדול של כסף שמשרד התחבורה יכול להוציא על דברים חשובים יותר. הרי מסחר בשבת אין ,עבודה בשבת אין,משרדי ממשלה אין,אז בשביל מה נשאר לנסוע בכלל? ונניח שאני גר בכפר סבא ויש לי דודה בחדרה ואני רוצה לבקר אותה. למה שאני אחכה 20 דקות לקו 29 בשביל להגיע לצומת רעננה ומשם עוד שעה לאוטובוס לחדרה? מי לעזזל יעשה את זה? כבר עדיף לקחת רכבת/מונית ולחסוך את הכאב ראש.
אני יכול להבין תחבורה ציבורית בשישי בערב כשיש ביקוש, אני יכול להבין תחבורה ציבורית דחופה לבתי חולים, אבל תח"ץ בשבת בגדול זה דבר מיותר. (ואל תספרו לרותם שכתבתי את זה,תנו לו להסתלבט בשקט בהודו)
אתה צודק, אבל...
כך עוד ההחלטות אם לפתוח שירות בשבת הן דבר ראשון פוליטיות ורק אחר כך "צרכניות", המצב הוא מעוות.

קווי לילה בחיפה הם קווי הלילה המוצלחים יותר בארץ בגלל העובדה הפשוטה שהם פועלים גם בשישי בערב

ממחקרים שנעשו נראה שהם הצליחו להוריד מהכביש 500 נהגים צעירים שהודו שלפני כן הם שתו ונהגו. (גם אם זו רק בירה אחת...).

מספר הנוסעים בשישי בקווים גבוה בהרבה מאשר בחמישי או במוצ"ש.

מכאן שגוף תכנוני מקצועי ימליץ על כך שלפחות בגוש דן, קווי הלילה יפעלו גם בשישי. ובירושלים אולי יפעלו רק קווים שאינם עוברים בשום שכונה דתית/חרדית.
אבל הסטטוס-קוו שהועלה לדרגת קדושה לא מאפשר להעלות את הנושא אפילו לסדר היום.

שירות לבתי חולים מותר לפי תקנות התעבורה כבר היום, אבל בגלל שהנושא רגיש מדי, משתדלים להתעלם מהבקשות המוצדקות הרבות לשירות כזה
החלטה מקצועית סביר להניח היתה עושה זאת בשיטת הניסוי והטעיה, פותחת קווים לניסיון לבתי החולים ממגוון יעדים (לאחר ביצוע סקרי מוצא יעד בקרב משתמשי המוניות בשבת נניח) ולאחר חצי שנת בדיקה מתקנת את המסלולים או מבטלת אותם לחלוטין בהתאם לספירות נוסעים. אבל בגלל הסטטוס-קוו המקודש לא ניתן אפילו להעלות רעיון שכזה על סדר היום.

להרחבה ראה כאן
הרוכב לאוטובוסים - תחבורה ציבורית בלילות ובשבת

האמנם אין מסחר ? ואין תחבורה ולמי?

תחבורה ציבורית בשבת
אחרי שהבעתי אדישות מוחלטת לויכוח החלטתי פתאום להיכנס לעובי הקורה ולגבש דעה. אני באמת חושבת שזה רעיון לא טוב,וביזבוז גדול של כסף שמשרד התחבורה יכול להוציא על דברים חשובים יותר. הרי מסחר בשבת אין ,עבודה בשבת אין,משרדי ממשלה אין,אז בשביל מה נשאר לנסוע בכלל? ונניח שאני גר בכפר סבא ויש לי דודה בחדרה ואני רוצה לבקר אותה. למה שאני אחכה 20 דקות לקו 29 בשביל להגיע לצומת רעננה ומשם עוד שעה לאוטובוס לחדרה? מי לעזזל יעשה את זה? כבר עדיף לקחת רכבת/מונית ולחסוך את הכאב ראש.
אני יכול להבין תחבורה ציבורית בשישי בערב כשיש ביקוש, אני יכול להבין תחבורה ציבורית דחופה לבתי חולים, אבל תח"ץ בשבת בגדול זה דבר מיותר. (ואל תספרו לרותם שכתבתי את זה,תנו לו להסתלבט בשקט בהודו)
האמנם אין מסחר ? ואין תחבורה ולמי?
האם רק מסחר משרדי ממשלה ועבודה הם סיבה לנסוע בשבת? מה עם טיולים? ביקורי חברים וקרובים? ובכלל האופציה להיות נייד?
כמו כן, דוקא מסחר בשבת יש במקומות מסויימים. למשל בירושלים תל אביב וחיפה.
תחבורה בשבת יש לכל בעלי הרכב הפרטי. מה שאין זה תחבורה ציבורית.
הביקוש נובע מההיצע - כשאין תחבורה בשבת אז מי שצריך להיות היכנשהו בשבת נאלץ לנסוע ביום שישי ולכן גם העומס התחבורתי בשישי בצהרים. אם היתה תחבורה בשבת אפשר היה לנסוע באותו יום.
רק רכבות מתל אביב כמובן לא יעזרו כי צריך לקשר לישוב ממנו מגיעים.
גם במקרה זה סביר להניח שאם יהיו רכבות בשבת אז אולי תהיה גם תחבורה ציבורית או מוניות שירות.

oren162

New member
הדיון הזה חוזר על עצמו כל פעם מחדש אבל מעטים

תחבורה ציבורית בשבת
שואלים שאלות כגון:

אילו פוליטיקאים תמכו ותומכים בהפעלת תח"צ בשבת ומה המניעים שלהם?
האם באמת יש כאן ביקוש לשירות הזה בשבתות באותה המידה והכמות שהפוליטיקאים שתומכים בזה מתארים?
מה עם העניין המוסרי? ואני לא מדבר על יחסי חילונים ודתיים אלא על יחסי עובד מעביד. תחבורה ציבורית בשבת תחייב נהגים להתייצב לעבודה ביום הזה במקום להיות עם משפחתם ואף תוכל ליצור מצב שכל מי שיתנגד ולא יהיה מעוניין לעבוד ממניעיו שלו בשבת יופלה לרעה.

ואם תשאלו אותי גבירותיי ורבותיי היקרים, אגיד לכם שכל הדיון הזה הוא סתם ספין של הפוליטיקאים ואני די בטוח שהוא לא יצא לפועל בעתיד הקרוב ,אם בכלל......

דאגה לעובדים האמנם?

שואלים שאלות כגון:

אילו פוליטיקאים תמכו ותומכים בהפעלת תח"צ בשבת ומה המניעים שלהם?
האם באמת יש כאן ביקוש לשירות הזה בשבתות באותה המידה והכמות שהפוליטיקאים שתומכים בזה מתארים?
מה עם העניין המוסרי? ואני לא מדבר על יחסי חילונים ודתיים אלא על יחסי עובד מעביד. תחבורה ציבורית בשבת תחייב נהגים להתייצב לעבודה ביום הזה במקום להיות עם משפחתם ואף תוכל ליצור מצב שכל מי שיתנגד ולא יהיה מעוניין לעבוד ממניעיו שלו בשבת יופלה לרעה.

ואם תשאלו אותי גבירותיי ורבותיי היקרים, אגיד לכם שכל הדיון הזה הוא סתם ספין של הפוליטיקאים ואני די בטוח שהוא לא יצא לפועל בעתיד הקרוב ,אם בכלל......
דאגה לעובדים האמנם?
יש חוקים לגבי עבודה חיונית בשבת. מסכימה שמגיע למי שעובד בשבת תוספת תשלום.
החוק אמור לדאוג שאף אחד לא יוכרח לעבוד בשבת. חקיקה מתאימה עם תשלום הולם תוכל לדאוג לכך.
יש כאלו שעבודה בשבת דוקא מתאימה להם - למשל סטודנטים רבים עובדים בשבת בעבודות שונות של משמרות, בתי חולים אבטחה ועוד.
חלק גדול מתושבי המדינה לא דתיים
חלק גדול דתיים בני דתות אחרות: מוסלמים ונוצרים.
נוצרים רבים נאלצים לעבוד ביום ראשון כי זה הנוהג במקומות רבים ולא יכולים לשמרו כיום חופש כרצונם. כך מתאימים עצמם נוצרים רבים למצב במדינה ומציינים את יום השבת שלהם (יום ראשון) ביום שבת.
יש מקצועות שבהם שבת הוא יום עבודה מרכזי, למשל מדריכי טיולים. מי שמתאים לו עובד בימים אלו ומי שלא, לא.

oren162

New member
חוק לכוד ומעשים לכוד

דאגה לעובדים האמנם?
החוק אמור לדאוג שאף אחד לא יוכרח לעבוד בשבת. חקיקה מתאימה עם תשלום הולם תוכל לדאוג לכך.
יש כאלו שעבודה בשבת דוקא מתאימה להם - למשל סטודנטים רבים עובדים בשבת בעבודות שונות של משמרות, בתי חולים אבטחה ועוד.
נוצרים רבים נאלצים לעבוד ביום ראשון כי זה הנוהג במקומות רבים ולא יכולים לשמרו כיום חופש כרצונם. כך מתאימים עצמם נוצרים רבים למצב במדינה ומציינים את יום השבת שלהם (יום ראשון) ביום שבת.
יש מקצועות שבהם שבת הוא יום עבודה מרכזי, למשל מדריכי טיולים. מי שמתאים לו עובד בימים אלו ומי שלא, לא.
חוק לכוד ומעשים לכוד
זה שיש חקיקה זה דבר חשוב מאוד ויפה מאוד.
אבל מי יכול להיות ערב לכך שתהיה אכיפה ואי אפליה. כידוע לך כבר כיום קיימות אפליות בשוק העבודה שהן בניגוד לחוק! ולא עושים אם זה כלום, קל וחומר עבודה ביום המנוחה.
עדיין תוספת תשלום אינה סיבה לכפות על מי שאינו מעוניין לעבוד בשבת!

נכון! רוב תושבי המדינה היהודים לא מוגדרים כדתיים אבל זו עדיין לא סיבה להכריח אדם לצאת לעבוד במקום להיות אם משפחתו ביום המנוחה והסיבה לא משנה כלל!

עם כל הכבוד תחבורה ציבורית הוא שירות שניתן לכלל האוכלוסייה ויום השבת אינו היום המרכזי שלה גם אם היא הייתה מופעלת ביום הזה לצורך העניין, כך שההשוואה למדריכי טיולים וכל הדברים האחרים ממש לא רלוונטית לנושא!

kobiz99

New member
אי אפשר לקיים תח"צ ולהתבסס על עובדים בהתנדבות

חוק לכוד ומעשים לכוד
זה שיש חקיקה זה דבר חשוב מאוד ויפה מאוד.
אבל מי יכול להיות ערב לכך שתהיה אכיפה ואי אפליה. כידוע לך כבר כיום קיימות אפליות בשוק העבודה שהן בניגוד לחוק! ולא עושים אם זה כלום, קל וחומר עבודה ביום המנוחה.
עדיין תוספת תשלום אינה סיבה לכפות על מי שאינו מעוניין לעבוד בשבת!

נכון! רוב תושבי המדינה היהודים לא מוגדרים כדתיים אבל זו עדיין לא סיבה להכריח אדם לצאת לעבוד במקום להיות אם משפחתו ביום המנוחה והסיבה לא משנה כלל!

עם כל הכבוד תחבורה ציבורית הוא שירות שניתן לכלל האוכלוסייה ויום השבת אינו היום המרכזי שלה גם אם היא הייתה מופעלת ביום הזה לצורך העניין, כך שההשוואה למדריכי טיולים וכל הדברים האחרים ממש לא רלוונטית לנושא!
אם מפעילים תח"צ בשבת יש חובה לעמוד בלוח הזמנים ןחייבים מספר נהגים שמסכים ואולי אפילו רוצה לעבוד בשבת, אבל בטח אי אפשר לכפות על יהודי לעבוד ביום המנוחה הקבוע בחוק.
כשזה יקרה חברות התח"צ לא ירצו לקלוט נהגים דתיים כי הם לא יתאימו לסידור העבודה. מה יגידו אז הדרת דתיים.

oren162

New member
זו

אם מפעילים תח"צ בשבת יש חובה לעמוד בלוח הזמנים ןחייבים מספר נהגים שמסכים ואולי אפילו רוצה לעבוד בשבת, אבל בטח אי אפשר לכפות על יהודי לעבוד ביום המנוחה הקבוע בחוק.
כשזה יקרה חברות התח"צ לא ירצו לקלוט נהגים דתיים כי הם לא יתאימו לסידור העבודה. מה יגידו אז הדרת דתיים.
זו
תהיה פשוט אפלייה. ואגב אני בכלל גם לא מסתכל רק על דתיים בעניין הזה. משם מה נראה לכולם שזה נורא הגיוני שנהג לא דתי ישובץ בעין מפריע לעבודה ביום שבת. ואם הוא לא רוצה לעבוד בשבת? אז לא לקבלו לעבודה בגלל זה?

amirv

New member
צריך להכיר את חוקי העבודה

דאגה לעובדים האמנם?
חוקי העבודה קובעים שלכל אדם מגיע יום חופשי אחד בשבוע, זה לא חייב להיות שבת.
חוקי העבודה קובעים שלעובדים בשבת מגיע שכר של 200%.

בהינתן העובדה שאף אחד לא מתווכח עליה, שבשבת צריך פחות תחבורה ציבורית מיום חול (אבל יותר ממה שיש היום). הרי שנהגים ולעובדים בתחום התח"צ תהיה ברירה בין עבודה בכל הימים חוץ משבת כמו היום, או עבודה בשישה ימים בשבוע, שאחד מהם הוא שבת, והגדלת המשכורת תמורת הקרבה זו. (וזו אכן הקרבה, אין לי ספק בכך).

אני מסכים שזה דיון היפוטתי. אחוז החילוניים מקרב תושבי המדינה הולך ופוחת ולא ירחק היום שנצטרך לברוח לקנדה אם לא בא לנו שיעלו אותנו על המוקד בגלל אי שמירת שבת.

oren162

New member
עדיין אי אפשר להסתמך

חוקי העבודה קובעים שלכל אדם מגיע יום חופשי אחד בשבוע, זה לא חייב להיות שבת.
חוקי העבודה קובעים שלעובדים בשבת מגיע שכר של 200%.

בהינתן העובדה שאף אחד לא מתווכח עליה, שבשבת צריך פחות תחבורה ציבורית מיום חול (אבל יותר ממה שיש היום). הרי שנהגים ולעובדים בתחום התח"צ תהיה ברירה בין עבודה בכל הימים חוץ משבת כמו היום, או עבודה בשישה ימים בשבוע, שאחד מהם הוא שבת, והגדלת המשכורת תמורת הקרבה זו. (וזו אכן הקרבה, אין לי ספק בכך).

אני מסכים שזה דיון היפוטתי. אחוז החילוניים מקרב תושבי המדינה הולך ופוחת ולא ירחק היום שנצטרך לברוח לקנדה אם לא בא לנו שיעלו אותנו על המוקד בגלל אי שמירת שבת.
עדיין אי אפשר להסתמך
על כך שלעובד תהיה ברירה לבחור בין 6 ימי החול ומנוחה בשבת או 6 ימים כולל שבת ויום חול למנוחה.
יום שבת הוא יום שבתון שבו המשק מושבת ולכן לכל אדם באשר הוא יכול לומר שאינו רוצה ולא משנה למה לעבוד בשבת ואי אפשר להכריח אותו לעבוד גם אם זה פוגע בסידור העבודה.
אבל דבר כזה יוכל ליצור אפליה כי אנשים יבואו ויגידו "למה לנו לקבל לעבודה אנשים שלא רוצים לעבוד בשבת"? והלאה והלאה.

Ccyclist

Well-known member
עובדה שזה פועל היטב באירופה וארה"ב.

עדיין אי אפשר להסתמך
על כך שלעובד תהיה ברירה לבחור בין 6 ימי החול ומנוחה בשבת או 6 ימים כולל שבת ויום חול למנוחה.
יום שבת הוא יום שבתון שבו המשק מושבת ולכן לכל אדם באשר הוא יכול לומר שאינו רוצה ולא משנה למה לעבוד בשבת ואי אפשר להכריח אותו לעבוד גם אם זה פוגע בסידור העבודה.
אבל דבר כזה יוכל ליצור אפליה כי אנשים יבואו ויגידו "למה לנו לקבל לעבודה אנשים שלא רוצים לעבוד בשבת"? והלאה והלאה.
עובדה שזה פועל היטב באירופה וארה"ב.
יש שם גם קהילות חרדיות שמצליחות לעבוד בעסקים כלליים ולשמור על השבת.

מצב
הנושא נעול.
למעלה