תחבורה ציבורית בשבת

מצב
הנושא נעול.

yblumann

New member
freedom of choice

עדיין אי אפשר להסתמך
על כך שלעובד תהיה ברירה לבחור בין 6 ימי החול ומנוחה בשבת או 6 ימים כולל שבת ויום חול למנוחה.
יום שבת הוא יום שבתון שבו המשק מושבת ולכן לכל אדם באשר הוא יכול לומר שאינו רוצה ולא משנה למה לעבוד בשבת ואי אפשר להכריח אותו לעבוד גם אם זה פוגע בסידור העבודה.
אבל דבר כזה יוכל ליצור אפליה כי אנשים יבואו ויגידו "למה לנו לקבל לעבודה אנשים שלא רוצים לעבוד בשבת"? והלאה והלאה.
freedom of choice

everywhere -but not in Israel- with businesses/services operating 7 days a week, employees are offered a 5 day week -out of 7.
it means that they have a weekend off every 4-6 weeks, and some employees actually *prefer* working weekends and having weekdays off instead. matter of personal choice. even family men/women.

of course, if you don't like it, you'd better choose to work in a sector/industry that only works 5 days a week.

אורי404

New member
יום שבת לחלק חובה. הוא לא מגיע 200%

צריך להכיר את חוקי העבודה
חוקי העבודה קובעים שלכל אדם מגיע יום חופשי אחד בשבוע, זה לא חייב להיות שבת.
חוקי העבודה קובעים שלעובדים בשבת מגיע שכר של 200%.

בהינתן העובדה שאף אחד לא מתווכח עליה, שבשבת צריך פחות תחבורה ציבורית מיום חול (אבל יותר ממה שיש היום). הרי שנהגים ולעובדים בתחום התח"צ תהיה ברירה בין עבודה בכל הימים חוץ משבת כמו היום, או עבודה בשישה ימים בשבוע, שאחד מהם הוא שבת, והגדלת המשכורת תמורת הקרבה זו. (וזו אכן הקרבה, אין לי ספק בכך).

אני מסכים שזה דיון היפוטתי. אחוז החילוניים מקרב תושבי המדינה הולך ופוחת ולא ירחק היום שנצטרך לברוח לקנדה אם לא בא לנו שיעלו אותנו על המוקד בגלל אי שמירת שבת.
יום המנוחה הוא לפי הדתות הבולטות. כך, שחובה מנוחה ביום שבת, עבור חלק גדול מהאוכלוסייה בשיראל. אלא אם יש אישור תעסוקה ממשרד התמ"ת. השוני הוא בין היתר שוני בשכר, בהשוואה ביום רגיל.
המינימום ליום המנוחה(שבת, בחלק מהמקרים או חג) הוא 150% ולא 200%. בשקלול שעות נוספות, יום שבת הוא היום היחידי, שמגיעים ל-200% לפי חוק.

אורי404

New member
פירוט בעניין:

יום המנוחה הוא לפי הדתות הבולטות. כך, שחובה מנוחה ביום שבת, עבור חלק גדול מהאוכלוסייה בשיראל. אלא אם יש אישור תעסוקה ממשרד התמ"ת. השוני הוא בין היתר שוני בשכר, בהשוואה ביום רגיל.
המינימום ליום המנוחה(שבת, בחלק מהמקרים או חג) הוא 150% ולא 200%. בשקלול שעות נוספות, יום שבת הוא היום היחידי, שמגיעים ל-200% לפי חוק.
פירוט בעניין:
לפי חוק שעות עבודה ומנוחה:
7. (ב) (1) לגבי יהודי - את יום שבת
(2) לגבי מי שאינו יהודי - את יום השבת או את היום הראשון או את היום השישי בשבוע, לפי המקובל עליו כיום המנוחה השבועית שלו

9. העבדת עובד במנוחה השבועית, אסורה אם לא הותרה לפי סעיף 12

12. בכללי (אם מעוניינים בציטוט או חלק מזה) אישור עבודה ביום המנוחה הוא לפי התרה של של שר העבודה (לאחר מכן שר התמ"ת ולימים שר הכלכלה) וכן על-פי החלטת וועדת השרים.

סעיף 17 מתייחס לגמול עבודה במנוחה השבועית. כאמור המינימום הוא 150%. עבור שעות נוספות מוסיפים 25% ואף 50%. כך שבעת שעות נוספות השכר מגיע ל-200%.

alantan

New member
אתה צודק - לרווחת העובדים יש לסגור לאלתר את

הדיון הזה חוזר על עצמו כל פעם מחדש אבל מעטים
שואלים שאלות כגון:

אילו פוליטיקאים תמכו ותומכים בהפעלת תח"צ בשבת ומה המניעים שלהם?
האם באמת יש כאן ביקוש לשירות הזה בשבתות באותה המידה והכמות שהפוליטיקאים שתומכים בזה מתארים?
מה עם העניין המוסרי? ואני לא מדבר על יחסי חילונים ודתיים אלא על יחסי עובד מעביד. תחבורה ציבורית בשבת תחייב נהגים להתייצב לעבודה ביום הזה במקום להיות עם משפחתם ואף תוכל ליצור מצב שכל מי שיתנגד ולא יהיה מעוניין לעבוד ממניעיו שלו בשבת יופלה לרעה.

ואם תשאלו אותי גבירותיי ורבותיי היקרים, אגיד לכם שכל הדיון הזה הוא סתם ספין של הפוליטיקאים ואני די בטוח שהוא לא יצא לפועל בעתיד הקרוב ,אם בכלל......
חברת החשמל, בתי החולים, את המשטרה, את מכבי האש ואת כל השירותים הממשלתיים, את כל בתי הקולנוע, המסעדות. בקיצור, הכל.

כי אם תחבורה ציבורית שהיא שירות חיוני אינה מצדיקה עבודה בשבת, אז למה שירותים אחרים כן?

oren162

New member
קודם כל

חברת החשמל, בתי החולים, את המשטרה, את מכבי האש ואת כל השירותים הממשלתיים, את כל בתי הקולנוע, המסעדות. בקיצור, הכל.

כי אם תחבורה ציבורית שהיא שירות חיוני אינה מצדיקה עבודה בשבת, אז למה שירותים אחרים כן?
קודם כל
אי אפשר להשוות בין בית חולים לבית קולנוע, בין משטרה למסעדות וכו'.

וכן יש שירותים חיוניים שחייבים לפעול 24/7 ואכן אנשים מאיישים אותם כולל אנשים דתיים.

אבל לא כל דבר הוא שירות חיוני.

alantan

New member
אתה צודק לגבי מקומות בילוי, אבל זו בדיוק

קודם כל

וכן יש שירותים חיוניים שחייבים לפעול 24/7 ואכן אנשים מאיישים אותם כולל אנשים דתיים.

הנקודה - אם המעמדות הפלצניים חושבים שמוצדק שיעבדו בשבת בשביל הבילוי שלהם, הם אינם יכולים להתעלם מהתחבורה הציבורית שהיא שירות חיוני הרבה יותר.

oren162

New member
נכון

הנקודה - אם המעמדות הפלצניים חושבים שמוצדק שיעבדו בשבת בשביל הבילוי שלהם, הם אינם יכולים להתעלם מהתחבורה הציבורית שהיא שירות חיוני הרבה יותר.
נכון
אבל זה לא משנה כי בשני המקרים יאלצו אנשים לעבוד בשבת וספק רב אם הם בחרו בכך.

yblumann

New member
Some people prefer working at weekend

נכון
Some people prefer working at weekend

from personal knowledge, here in the UK, there are people choose to work at weekends, and having days off during the week.
Generally, businesses that are open 7 days a week offer a 5 day week- out of 7. so you get a weekend off every 4-5 weeks.

it works well, for the employer and the employee.

לא יאלצו יש מספיק שיבחרו לעבוד בשבת

נכון
לא יאלצו יש מספיק שיבחרו לעבוד בשבת
בגלל המשכורת הגבוהה יותר ובגלל שיש הרבה חילונים ולא יהודים שיסכימו לעבוד דווקא בשבת.

אורי404

New member

קודם כל

kobiz99

New member
המדד הוא לא חיוני המדד הוא מציל חיים

שירותים מצילי חיים חיבים לעבוד בשבת בחוק.
לא כל שירות חיוני הוא מציל חיים, לכן אי אפשר לחייב נהגי תח"צ לעבודה בשבת.

alantan

New member
אם אתה רוצה להקשות, גם תח"צ מצילת חיים

שירותים מצילי חיים חיבים לעבוד בשבת בחוק.
לא כל שירות חיוני הוא מציל חיים, לכן אי אפשר לחייב נהגי תח"צ לעבודה בשבת.
ככל שיותר יסעו באוטובוסים ורכבות, כך התמותה תרד. לפי סטטיסטיקות מקובלות שקובועות שאוטובוסים ורכבות בטוחים יותר מרכב פרטי.

לא צריך אפילו ללכת רחוק

ככל שיותר יסעו באוטובוסים ורכבות, כך התמותה תרד. לפי סטטיסטיקות מקובלות שקובועות שאוטובוסים ורכבות בטוחים יותר מרכב פרטי.
לא צריך אפילו ללכת רחוק
הרי כבר הוכח שבאזורים שבהם פועלים קווי הלילה, למשל, אחוז תאונות הדרכים בלילות הסופ"ש ירד, כשהאחוז הגבוה יותר הוא באזור חיפה, שם קווי הלילה פועלים גם בלילות שישי.

kobiz99

New member
חבר - אתה חופר מה שירות מציל חיים קובע המר"ן

לפי כל הסטטיסטיקות תוחלת החיים רק עולה עם השנים ובלי תח"צ בשבת.

Ccyclist

Well-known member
המר"ן ? מי בחר בו ? האם הוא בכלל מכיר במדינה?

המר"ן ? מי בחר בו ? האם הוא בכלל מכיר במדינה?

alantan

New member
אני שמח שיקבעו לפי הסטטיסטיקות וחוקי

אני שמח שיקבעו לפי הסטטיסטיקות וחוקי
המדינה, לא לפי מר"ן כזה או אחר שאינני מכיר בסמכותו לקבוע את חוקי המדינה.

Ccyclist

Well-known member
Israel is 20% Sunni Muslem.

שואלים שאלות כגון:

האם באמת יש כאן ביקוש לשירות הזה בשבתות באותה המידה והכמות שהפוליטיקאים שתומכים בזה מתארים?
מה עם העניין המוסרי? ואני לא מדבר על יחסי חילונים ודתיים אלא על יחסי עובד מעביד. תחבורה ציבורית בשבת תחייב נהגים להתייצב לעבודה ביום הזה במקום להיות עם משפחתם ואף תוכל ליצור מצב שכל מי שיתנגד ולא יהיה מעוניין לעבוד ממניעיו שלו בשבת יופלה לרעה.

ואם תשאלו אותי גבירותיי ורבותיי היקרים, אגיד לכם שכל הדיון הזה הוא סתם ספין של הפוליטיקאים ואני די בטוח שהוא לא יצא לפועל בעתיד הקרוב ,אם בכלל......
Israel is 20% Sunni Muslem.
So finding drivers who'd rather have Friday with their families rather than Saturday.

אתה טועה בעזרת תחבורה ציבורית יעבדו פחות בשבת

שואלים שאלות כגון:

יותר תח"ץ פחות מוניות על הכביש. בנוסף פחות משטרת תנועה ואמבולנסים בגלל הירידה בתאונות הדרכים.

oren162

New member
אין כל שחר לדברים שלך

יותר תח"ץ פחות מוניות על הכביש. בנוסף פחות משטרת תנועה ואמבולנסים בגלל הירידה בתאונות הדרכים.
אין כל שחר לדברים שלך
מוניות היו ותמיד יהיו ,משטרה תמיד צריך וגם אמבולנסים.
אבל גם אם זה נכון, יש עלייה בכמות של עובדי התחבורה הציבורית שיחויבו לעבוד, כך שבמקרה ה"הכי טוב" זה תיקו!

וכמובן עוד לא החשבתי את כל המקומות שמעסיקים עובדים בשבת בלי שום קשר.

שוב באוטובוס אחד נכנסים יותר אנשים מבמוניות

אין כל שחר לדברים שלך
מוניות היו ותמיד יהיו ,משטרה תמיד צריך וגם אמבולנסים.
אבל גם אם זה נכון, יש עלייה בכמות של עובדי התחבורה הציבורית שיחויבו לעבוד, כך שבמקרה ה"הכי טוב" זה תיקו!

וכמובן עוד לא החשבתי את כל המקומות שמעסיקים עובדים בשבת בלי שום קשר.
שוב באוטובוס אחד נכנסים יותר אנשים מבמוניות
כמות תאונות הדרכים תקטן בהתאם כי יהיו פחות כלי רכב על הכביש.
ולכן פחות שוטרי תנועה ופחות רופאים\חובשים ונהגי אמבולנס יצטרכו לעבוד בשבת. בנוסף תקטן התנועה במוצש ושישי בצהורים כך שנהגים יוכלו אז לקחת חופש.
וכמו שרשמו לך מגיע לכל עובד יום חופש לאו דווקא בשבת. אני מסכים איתך שאם לא יהיו נהגים שירצו לעבוד בשבת אז שיקטינו תדירות.
רק תמיד יהיו כי יש מספיק נהגים חילונים ולא יהודים שישמחו לעבוד בשבת.

מצב
הנושא נעול.
למעלה