תואר אצולה ליהודים באוסטרו-הונגריה

חוה3

Member
תואר אצולה ליהודים באוסטרו-הונגריה

האם אתם יודעים, על תארי האצולה שהוענקו למשפחות יהודיות באימפריה האוסטרו-הונגרית. התואר GRAF= רוזן לדוגמא. מצאתי מידע בויקיפדיה האנגלית על האצולה האוסטרו-הונגרית ויש שם גם מידע על תארי אצולה ליהודים, אך הייתי רוצה לדעת מעט יותר . האם תוכלו להוסיף פרטים על תוארי אצולה שקיבלו היהודים? תודה

Ohle74

New member
האצולה היהודית...../images/Emo47.gif

הי חוה, כיוון שחיפשתי (ואני עדיין מחפש) למי שייך מגן שנמצא על ספרים מהמאה ה-16 שהיו שייכים לסב-סבי, קצת בדקתי את הנושא. באתר האנציקלופדיה היהודית מסופר על המגנים, כיוון שמשפחות האצולה "סומנו" על ידם יש שם רשימה שלהן (ספרדיות ואשכנזיות). http://www.jewishencyclopedia.com/view.jsp?artid=551&letter=C ד"ש ושבת שלום, אוהד

עב

New member
In the land of Hagar

ראי תערוכה וירטואלית באתר בית התפוצות (בתחתית הדף). שימי לב בעיקר לתקופה 1867-1919 שם מופיע מנפרד וויס, אציל יהודי.

חוה3

Member
../images/Emo140.gifמיד נגשת לקרוא את המידע

תודה רבה אוהד. על פי מה שכולם מספרים לסב סבי, הוענק תואר אצולה, למרות שהוא עצמו לא ממש חשק בכך. הוא היה עסוק בעניני תורה ולא עניינו אותו תארים, אך המשפחות המחותנות עמו לחצו עליו שיקבל את התואר. עכשיו צריך להתחיל לחפש על מה מדובר. חג שמח
חוה

tomsonb

New member
ספר על משפחות יהודיות בהונגריה

זכור לי שראיתי ספר שנכתב ע"י Bela Kempelen שנקרא: Magyar zsidó családok . הספר (או סדרת הספרים) יצאו לאור סביב 1937-1939 ונדפסו מחדש בבודפשט ב-1999. אינני בטוח, אך יתכן שיש שם פרטים על משפחות שקיבלו תוארי אצולה. חג שמח, תומר

friend9

New member
בספריות בארץ

הספר (3 כרכים) נמצא בספרייה הלאומית ובספריית אונ' חיפה. אולי גם במוזיאון בצפת.

נאוהג

New member
היו משפחות כאלו

תמיד שמעתי מאבא שלי על משפחה אחת ב- UJPEST הונגריה , בורסקאים אם אני לא טועה שתואר האצולה שלהם היה ברון . תמיד שמענו עליהם בהקשר של עד כמה הקהילה היתה קהילה עשירה, היה להם מפעל שהעסיק 30,000 איש במשמרת והיית התפצלות מיוחדת של מסילת הרכבת שהגיעה למפעל זה בלבד. ואחרי זה פירטו את כל שאר העשירים בקהילה הזאת שרובה נספתה בשואה. אז צריך לשים לב לכמה דברים: 1. יש תארי אצולה שלא עוברים בירושה כמו SIR באנגלית - נותנים לאדם על סמך מה שהוא עשה בחייו. ואני מניחה שכאלה לא יהיה קשה למצוא בכלל. 2. תארי אצולה בדרגות יותר גבוהות שעוברים מדור לדור אני מניחה יהיו פחות - גם בחברה הכללית היו פחות.... והם ילוו אני מניחה באיתנות כלכלית יותר מוכחת ואולי גם באילן משפחתי יותר מתועד....

חוה3

Member
תודה רבה../images/Emo13.gif

מצד אחד הוא היה איש עשיר מאוד במונחים של היום, בוודאי שקשה בכלל לתאר את גודל עושרו מבחינת הזמנים ההם. מדובר על אזור צ'כוסלובקיה וגם קרפטו רוטנה. במקום בו עברה הדנובה. האזור היה עשיר ופורה מאוד. היו לו 300 "יוך". יוך=10 דונם. אפשר להגיד שכל אדמות הכפר היו שייכות לו. על האדמות היה בית בן 16 חדרים. זה בנוסף לבתים במקומות אחרים. מעניין אותי לזהות את המקום וכפי שנאמר לי שם המקום הוא קלצ'ה (נשמע KELCHE). אני מנסה להמשיך לשאול וסופר לי סיפור נוסף שאני לא יודעת אם לשייך לאותו הסב. הקיסר ( ייתכן בשם פריץ) היה זקוק לכסף בזמן מלחמת העולם הראשונה (גם זה לא ממש בטוח שמדובר בתקופה זו). סב סבי (?)הלווה לו את הכסף הדרוש ובסיום המלחמה סוכם שבמקום להחזיר את הכספים, הוא יקבל בתמורה תואר אצולה. אם מדובר באותו האיש, ההסבר מספר 1 שלך יותר מתאים.

למעלה