שרשור שאלות לד"ר דוד סילורה - ארוח 17.10

מצב
הנושא נעול.
מה מציעה העמותה לשנות בנוגע לגישור משפחה?

התשובה חיובית
הקריטריונים שנקבעו לגישור בענייני משפחה, בהם תואר שני בפסיכולוגיה, עבודה סוציאלית או ייעוץ חינוכי -או עו"ד שעסק בעריכת דין 5 שנים -באו כדי להבטיח את המקצועיות של המגשר והכשרתו לטפל -כי הגישור הוא בעל אוריינטציה טיפולית. ברם, גם במשרד המשפטים סבורים כי הקביעה של תואר שני היא מעל הנדרש - אבל, כיוון שלא נעים לשנות את התקנות -שעלולים להתקבל כהורדה ברמה -יש נכונות לבדוק בועדת חריגים מגשרים/ות שאיחנם בעלי תואר שני -אך בעלי יכולת ואפילו, אולי, בעלי תואר ראשון. את הדברים שמעתי בהרצאה בה הופיע נציג משרד המשפטים שהסביר את הלוגיקה של החקיקה של תקנות הגישור. וזה היה לפני כשנתיים. ברם, למיטב ידיעתי ועדת החריגים בנושא זה -טרם הוקמה, אפילו היא מופיעה בתקנות. לקראץ 2008 יש סיכוי לחקיקת חוק הגישור -וכדאי להמתין לתוצאות הדיונים. עמותת מגשרי ישראל השתתפה בעבר בישיבות ועדצת חוקה, חוק ומשפט והשמיעה את תובנותיה בנושאים שנדונו. בשתי הישיבות האחרונות השתתפו אני כיו"ר העמותה ועפרה שוחט -מנהלת העמותה. זו סיבה נוספת המסבירה את הצורך לחזק את עמותת מגשרי ישראל, שתוכל לפעול בתחום הייצוג ולהעלות בעיות המטרידות את חבריה -מבלי לפגוע ברמה המקצועית הנדרשת כדי לעסוק בגישור. בסולחה יש פורום לעניני משפחה שמנהלת ד"ר סוזן זיידל (מחברת הספר להתגרש ולהשאר חברים), והחא היתה בשעתו חברה בועדת גדות שהמליצו על הקריטריונים למגשרי משפחה. באפשרותך לשאול אותה בפורום ב"סולחה" את השאךה ששאלת אותי =מעניין מה תהייה תשובתה.
אם זה עדיין לא נעשה, אז אני מבינים מביקרך זה בפורום שהנושא חשוב.

s i l v e r a

New member
העמותה רוצה מקצועיות -ולא הורדת הרמה המקצועית

אם זה עדיין לא נעשה, אז אני מבינים מביקרך זה בפורום שהנושא חשוב.
העמותה רוצה מקצועיות -ולא הורדת הרמה המקצועית
מה שלשוב היא מקצועיות המגשר/ת. הקריטריונים הקיימים מספקים, והעובדה, שגם האקדמיה נכנסה לתחום ע"י הקמת חוגים ליישוב סכסוכים כלימודי תואר או תעודה. מבחינתי, ככל שתוכנית הלימודים תארך, וככל שהמגשר ירכוש ניסיון מעשי -הוא יהיה מגשר מקצועי ששמו יילך לפניו.

תקנות חדשות

אין מגשר מוסמך.
אין הסמכה בגישור ולכן -אין מגשר מוסמך. מגשרים העונים לקריטריונים רשאים להירשם ברשימת המגשרים של הנהלת בתי המשפט. גם העמותה וגם משרד המשפטים והנהלת בתי המשפט סבורים, כי יש לקבוע סף גבוה לנדרש ממגשר - ונקבע תואר ראשון. לאחרונה, בועדת חוקה חוק ומשפט התקיים דיון בקשר לאנשים בלי תואר -אבל, עם כישורי חיים -כמו רבנים, שנאמר כי יש למצוא דרך לאפשר להם לקבל תיקים מבתי המשפט. מצבך כמצב הרבנים -ובתקנות החדשות תהייה התיחסות לכך. בתקנות נקבעה ועדת חריגים לדיון וטיפול באנשים במעמדך. חשוב מאד לגרום לכניסתם לעולם הגישור ולעבודה בגישור של אנשים מהימנים ומקצועיים - וכל עוד לא נמצא קריטריון קובע אחר -התואר הראשון הוא שקובע. וכמובן -אפשר להגיע לועדת חריגים בהנהלת בתי המשפט. אגב - חוק חופש העיסוק מאפשר לכל אדם לעסוק בכל מקצוע -כולל גישור. השאלה: מהיכן יגיעו הסכסוכים למגשר.
תקנות חדשות
מתי יצאו לאור התקנות החדשות?

s i l v e r a

New member
למיטב ידיעתי במהלך 2008

תקנות חדשות
מתי יצאו לאור התקנות החדשות?
למיטב ידיעתי במהלך 2008
נמסר לי כי שר המשפטים חתם על הניסוח של הצעת התקנות לחוק הגישור. אנו כעמותה, בנושא תוארים מחו"ל -עומדים על המשמר עם יד על הדופק...

תואר ראשון מחו"ל

רשימת מגשרים משרד המשפטים
הנני מגשרת מוסמכת , אחרי פרקטיקום ועוסקת בכך לפרנסתי - אבל... מכיוון שאינני בעלת תואר ראשון אלה רק הנדסאי
ממכללה שמשום מה הועדה לא מכירה - מכללה מכובדת ומוכרת בארץ!! לא קיבלתי אישור הצטרפות. מה העמותה עושה לעזרת מגשרים שעושים מלאכתם -בעניין זה? אשמח לתשובה
תואר ראשון מחו"ל
בעקבות השאלה של סנדרה: אני במצב דומה: עברתי קורס גישור + פרקטיקום, ויש לי BA מחו"ל. משרד החינןר אישר את הBA, אבל משרד המשפטים לא מאשר. מאד מתסכל. אני מבינה שהנושא הזה בדיון יותר משנה. כיצד ניתן לזרז את התהליך? תודה שלוה בן-דוד בית שמש

s i l v e r a

New member
החוק שיתקבל ב-2008 יכלול הכרה בתעודות חו"ל

תואר ראשון מחו"ל
בעקבות השאלה של סנדרה: אני במצב דומה: עברתי קורס גישור + פרקטיקום, ויש לי BA מחו"ל. משרד החינןר אישר את הBA, אבל משרד המשפטים לא מאשר. מאד מתסכל. אני מבינה שהנושא הזה בדיון יותר משנה. כיצד ניתן לזרז את התהליך? תודה שלוה בן-דוד בית שמש
החוק שיתקבל ב-2008 יכלול הכרה בתעודות חו"ל
כיו"ר העמותה פניתי והתרעתי על המצב -וקבלתי תשובה משרת המשפטים דאז, ציפי ליבני, כי החוק החדש יכלול הכרה בתעודות של אוניברסיטאות מוכרות מחו"ל. זו סיבה נוספת מדוע כדאי להצטרף כחברים לעמותה. גם משרד המשפטים סמך ידו על ההצעה להכיר בתעודות חו"ל. אחת ההשלכות -יהיו הרבה יותר מגשרים ותחרות גדולה יותר בין כולם. ואז, השאלה תהייה: מיהו מגשר מקצועי על באמת? למי כדאי לפנות ולמי לא כדאי לפנות? העמותה רוצה להבטיח איכות מקצועית ולגרום לכך, שכל מי שמחפש מגשר -ידאג לודא שיש לו כרטיס חבר של עמותת מגשרי ישראל. הכרטיס , משמעו -גישור איכותי ואפשרות להתלונן על רשלנות בגישור, חוסר אובייקטיביות או יטרליות.

s i l v e r a

New member
התשובה לך נכנסה בטעות לשילה

רשימת מגשרים משרד המשפטים
הנני מגשרת מוסמכת , אחרי פרקטיקום ועוסקת בכך לפרנסתי - אבל... מכיוון שאינני בעלת תואר ראשון אלה רק הנדסאי
ממכללה שמשום מה הועדה לא מכירה - מכללה מכובדת ומוכרת בארץ!! לא קיבלתי אישור הצטרפות. מה העמותה עושה לעזרת מגשרים שעושים מלאכתם -בעניין זה? אשמח לתשובה
כעיקרון -אין מגשר מוסמך אלא מגשר רשום. התואר הראשון הוא קריטאריון בסיסי לשמירה על איכות מקצועית. קיימת ועדת חריגים ליוצאים מו הכלל -כמו הנדסאים, רבנים, אנשי צבא בכירים או עובדי מדינה וטוענים רבניים -ללא תואר אבל, עם ניסיון חייןם עשיר. ועדת החריגים מראיינת כל אחד וקובעת אם לאפשר הכנסתו לרשימת המגשרים הרשומים. העמותה אינה מתכונת לשנות את הקיים בשלב זה. אלא אם כן, יתקבלו רעיונות יצירתיים שמחד -יאפשרו רישום של חסרי תואר -אך, מאידך -ישמרו על רמה מקצועית גבוהה נדרשת. הרמה המקצועית חשובה כדי לגרום לאנשים וחברות להגיע לגישור ולהעדיפו על פני משפט או בוררות.

שילה1

New member
תודה לך.

כעיקרון -אין מגשר מוסמך אלא מגשר רשום. התואר הראשון הוא קריטאריון בסיסי לשמירה על איכות מקצועית. קיימת ועדת חריגים ליוצאים מו הכלל -כמו הנדסאים, רבנים, אנשי צבא בכירים או עובדי מדינה וטוענים רבניים -ללא תואר אבל, עם ניסיון חייןם עשיר. ועדת החריגים מראיינת כל אחד וקובעת אם לאפשר הכנסתו לרשימת המגשרים הרשומים. העמותה אינה מתכונת לשנות את הקיים בשלב זה. אלא אם כן, יתקבלו רעיונות יצירתיים שמחד -יאפשרו רישום של חסרי תואר -אך, מאידך -ישמרו על רמה מקצועית גבוהה נדרשת. הרמה המקצועית חשובה כדי לגרום לאנשים וחברות להגיע לגישור ולהעדיפו על פני משפט או בוררות.
תודה לך.

mini25

New member
לצערי לא מאמינה בגישור

ביום רביעי, ה - 17.10.07, יתארח בפורום ד"ר דוד סילורה, יו"ר עמותת מגשרי ישראל. הארוח יתקיים בין השעות 18:00 - 20:00. כולם מוזמנים. הנכם מוזמנים להעלות נושאים לדיון או לשאול שאלות כבר מהיום. כדי לשמור על הסדר הטוב - אבקשכם לבצע זאת תחת שרשור זה. תודה,
לצערי לא מאמינה בגישור
ליפני כשנה עברינו גישור שבינו לבין האמת מיקרי בהחלט .מאחר ולא ידענו מה לעשות אנחנו לא יכולים היום לערער .נישארינו בעלי ואני עם הבעיה הקשה ולא יודעים כיצד ליפתור אותה למרות שהבינו מיסמכים וחוות דעת של מהנדס וגם מראיה בשטח על המיפגעים .חבל שלא אוכל להיות בפורום עלי לצאת מהבית השמח שמישהו יתיחס או ישאיר לי כתובת לאן ליפנות .וזו בהחלט לא מחשבה סוביקטיבית תודה מראש .ותודה על כל תשובה .שמישהו יעזור לנו בבקשה

s i l v e r a

New member
המידע שניתן אינו מספיק כדי להשיב

לצערי לא מאמינה בגישור
ליפני כשנה עברינו גישור שבינו לבין האמת מיקרי בהחלט .מאחר ולא ידענו מה לעשות אנחנו לא יכולים היום לערער .נישארינו בעלי ואני עם הבעיה הקשה ולא יודעים כיצד ליפתור אותה למרות שהבינו מיסמכים וחוות דעת של מהנדס וגם מראיה בשטח על המיפגעים .חבל שלא אוכל להיות בפורום עלי לצאת מהבית השמח שמישהו יתיחס או ישאיר לי כתובת לאן ליפנות .וזו בהחלט לא מחשבה סוביקטיבית תודה מראש .ותודה על כל תשובה .שמישהו יעזור לנו בבקשה
המידע שניתן אינו מספיק כדי להשיב
חשוב להגיע לגישור למגשר מקצועי, שלמד במוסד המוכר ע"י בתי המשפט. תוכלי להתקשר אליי, מחר בערב אחרי 18.00 ואשמע ואולי אוכל לסייע בטלפון: 03-6497544 או במייל: [email protected]

plomi700

New member
בהמשך לשאלתה של mini

ביום רביעי, ה - 17.10.07, יתארח בפורום ד"ר דוד סילורה, יו"ר עמותת מגשרי ישראל. הארוח יתקיים בין השעות 18:00 - 20:00. כולם מוזמנים. הנכם מוזמנים להעלות נושאים לדיון או לשאול שאלות כבר מהיום. כדי לשמור על הסדר הטוב - אבקשכם לבצע זאת תחת שרשור זה. תודה,
בהמשך לשאלתה של mini
אגב שאלתה של mini יש לי שאלה דומה: הרי הליך הגישור הוא הליך סודי וחשאי, וגם אין פרוטוקולים אשר פתוחים לשני הצדדים ובפני בית המשפט (למקרה והגישור נכשל). מה קורה שנופלים על מגשר "חאפר", שאל מנהל את הגישור בצורה יעילה, אלא יש לו אולי אינטרסים אחרים, לוקח שכר לפי אחוזים, למשל או פשוט לא מנהל טוב. לא מודע לכך שהצדדים יודעים בדיוק מה זה ההליך, לא מודא שהם מקבלים ייעוץ משפטי וכו' וכו'. גם רשום בהסכם כניסה לגישור שלא ניתן יהיה לתבוע את המגשר בגין תוצאות ההליך. אצל עו"ד. נראה שהנושא מאוד פרוץ, ודוקא בגלל הסודיות- יש לאותם מגשרים את כל האפשרות לנהל את ההליך בצורה לא יעילה ואולי אפילו מושחתת (במקרים קיצוניים כמובן). איך מפקחים על הנושא? האם ניתן להגיש תביעה נגד מגשר? (אפילו אם כן, הרי שיש בעיית הוכחות, דבר לא רשום). בכל מקרה, גם אם כן, לאן פונים?

s i l v e r a

New member
אסור למגשר/ת לקחת שכר טירחה באחוזים

בהמשך לשאלתה של mini
אגב שאלתה של mini יש לי שאלה דומה: הרי הליך הגישור הוא הליך סודי וחשאי, וגם אין פרוטוקולים אשר פתוחים לשני הצדדים ובפני בית המשפט (למקרה והגישור נכשל). מה קורה שנופלים על מגשר "חאפר", שאל מנהל את הגישור בצורה יעילה, אלא יש לו אולי אינטרסים אחרים, לוקח שכר לפי אחוזים, למשל או פשוט לא מנהל טוב. לא מודע לכך שהצדדים יודעים בדיוק מה זה ההליך, לא מודא שהם מקבלים ייעוץ משפטי וכו' וכו'. גם רשום בהסכם כניסה לגישור שלא ניתן יהיה לתבוע את המגשר בגין תוצאות ההליך. אצל עו"ד. נראה שהנושא מאוד פרוץ, ודוקא בגלל הסודיות- יש לאותם מגשרים את כל האפשרות לנהל את ההליך בצורה לא יעילה ואולי אפילו מושחתת (במקרים קיצוניים כמובן). איך מפקחים על הנושא? האם ניתן להגיש תביעה נגד מגשר? (אפילו אם כן, הרי שיש בעיית הוכחות, דבר לא רשום). בכל מקרה, גם אם כן, לאן פונים?
אסור למגשר/ת לקחת שכר טירחה באחוזים
מגשר מקצועי אינו רשאי לגבות שכר טירחה באחרוזים -אלא אך ורק לפי שעות ו/או כעסקת חבילה. ייתכן ונפלתם למגשר שאינו מקצועי. לעמותה ועדת אתיקה המטפלת בתלונות של צדדים ביחס לעבודת המגשר. החלטות ועדת האתיקה מחייבות את חברי העמותה - ולא את מי שאינו רשום כחברץ אבל, העמותה תפרסם את המקרה -בלי שמות, כדי לשמור על סודיות, ותנחה. כל חבר עמותה נושא כרטיס חבר, שבו קיימת מחוייבות לפעול על פי כללי האתיקה. באפשרותך לראות את כללי האתיקה במדור"עמותת מגשרי ישראל" ב"סולחה"- פורטל הגישור הישראלי www.sulcha.co.il

אבי לוי4

New member
שכר טירחה

שכר טירחה
לאחרונה נתקלתי במקרים בהם צד אחד אמר שהוא מסכים ללכת לגישור רק אם הצד השני ישלם. האם זה אפשרי שרק צד אחד ישלם עבור הגישור? האם זה יכול לגרום לבעיה בנוגע לאובייקטיביות?

s i l v e r a

New member
בהסכמה -גם זה אפשרי

שכר טירחה
לאחרונה נתקלתי במקרים בהם צד אחד אמר שהוא מסכים ללכת לגישור רק אם הצד השני ישלם. האם זה אפשרי שרק צד אחד ישלם עבור הגישור? האם זה יכול לגרום לבעיה בנוגע לאובייקטיביות?
בהסכמה -גם זה אפשרי
היה לי גישור עם עובד על פרשנות של סעיף בחוזה עבודתו =-עם המעביד. בהסכמה נקבע כי מקום העבודה ישלם את שכר הטירחה. אין מניע שצד אחד יכסה את הצד השני. אין זה צריך להשפיע על עבודתו של המגשר המקצועי.

דוד שלום. אבקש את התייחסותך להודעה שכתבתי ב..

דוד שלום. אבקש את התייחסותך להודעה שכתבתי ב..
בנוגע למגשרים-חלוקה לשתי קבוצות. תודה.

הבהרה

איני מבין את השאלה
הבהרה
בבתי המשפט נתקלתי (וגם אחרים נתקלו), במצב שבו קודם כל שואלים אם המגשר הוא עו"ד, כן או לא? הבעיה הינה כלפי בתי משפט שונים שנותנים עדיפות ברורה למגשרים שהינם עו"ד על פני אלו שלא. בבתי משפט מסויים, דרשו מהמגשר לצרף עו"ד בשלב ההסכם, ובבית משפט אחר, נאמר לאותו מגשר שעליו לצרף עימו לגישור מגשר נוסף שהוא עו"ד. כעת, אותו מגשר צריך למצוא עו"ד - מגשר, כדי שיוכל בכלל לקבל תיקים לגישור מאותו בית משפט, שכן לבד - אין לו סכוי. זו נראית אפליה, שכן החוק מגדיר את הקריטריונים לגישור - תואר אקדמאי ממוסד מוכר ואני מציין כל עדיפות למשפטים. לכך התכוונתי שאמרתי שתי קבוצות - שכך רואים זאת בתי משפט שונים. כנראה שלא ניסחתי ברור את ההודעה.

s i l v e r a

New member
השאלה: מי רשאי לכתוב הסדר גישור

הבהרה
בבתי המשפט נתקלתי (וגם אחרים נתקלו), במצב שבו קודם כל שואלים אם המגשר הוא עו"ד, כן או לא? הבעיה הינה כלפי בתי משפט שונים שנותנים עדיפות ברורה למגשרים שהינם עו"ד על פני אלו שלא. בבתי משפט מסויים, דרשו מהמגשר לצרף עו"ד בשלב ההסכם, ובבית משפט אחר, נאמר לאותו מגשר שעליו לצרף עימו לגישור מגשר נוסף שהוא עו"ד. כעת, אותו מגשר צריך למצוא עו"ד - מגשר, כדי שיוכל בכלל לקבל תיקים לגישור מאותו בית משפט, שכן לבד - אין לו סכוי. זו נראית אפליה, שכן החוק מגדיר את הקריטריונים לגישור - תואר אקדמאי ממוסד מוכר ואני מציין כל עדיפות למשפטים. לכך התכוונתי שאמרתי שתי קבוצות - שכך רואים זאת בתי משפט שונים. כנראה שלא ניסחתי ברור את ההודעה.
השאלה: מי רשאי לכתוב הסדר גישור
לשכת עורכי הדין קבעה, כי מגשר יכול להיות רק עורך דין או שופט בדינוס. תקנות הגישור מאפשרות לכל מי שעונה לקריטריונים שבתקנות להיות מגשר. יחד עם זאת, יש טענה של עורכי הדין -שכנראה, חלק מבתי המשפט קבלו, כי על פי כללי האתריקה שלהלשכה, רק עורך דין רשאי לכתוב חוזים והסכמים. מכאן -שמגשר שאינו עורך דין אינו רשאי ולכן, כאשר יכתוב הסדר גישור עליו לקבל חוות דעת של עורך דין. אגב = שופט בית המשפט העליון בדימוס, קלינג, בהרצאה בבית הפרקליט קבע, כי על פי כללי האתיקה של לשכת עורכי בהדין -עורך דין שעוסק בגישור, עוסק, בעצם בעיסוק אחר...ואסור לו..ולדעתו, יש צורך בשינוי החקיקה בעניין. הבקשה ממגשרים לעבוד עם עורכי דין אינה אחידה בכל בתי המשפט. וכיוון שבתי המשפט אטוטונומיים -זה המצב כרגע. זה אחד הנושאים שהעמותה מתכוונת להעלות לסדר היום. וזו סיבה נוספת מדוע צריך לחזק את העמותה ע"י הצטרפות אליה.

מצב
הנושא נעול.
למעלה