שמישהו יסביר לי בבקשה - בני חורין

the YOOK

New member
גם "הלכה" הוא מושג חז"לי

ובאופן מפתיע הוא כולל גם הלכות חדשות שנפסקות. בכל אופן התושב"ע היא שמגדירה את המצוות שחייב בהן היהודי, לא התורה שבכתב (פרט ליהדות הקראית). משנה תורה ושולחן ערוך מסכמים את כל ההלכות שנפסקו ונתקבלו בציבור שומר תו"מ (נכון לאותו זמן, מאז היו חידושים, ע"ע החזון איש), ולכן הם אכן "ספרי המצווה".

deathcaster

New member
לפי איזו הגדרה?

שוב.... זו היהדות שלך... וכל מי שמעז לקרוא על הגדרותיך תיגר, הוא לא יהודי...

the YOOK

New member
זה מה שמכונה "היהדות האורתודוקסית"

ומה שכונה עד לפני 200 שנה "היהדות".

כל מי שמפסיד, מתחיל לקלל

אם אתה רוצה להשתתף בדיון מולי, תנהג בכן תרבות.
אני לא מוצא שום סיבה להגיב לך, כשאתה מקלל ומתבטא מול במילים מכוערות. לא מתאים לי.

מה שכתבתי זה בראשי תיבות

מה שכתוב בתורה מאות פעמים בגירסאות שונות, וכנ"ל גם בחלק מתרי"ג המצוות.

the YOOK

New member
על רוב מוחלט מהמצוות, גם בתורה שבכתב,

אין עונש מוות או נידוי. לכן מה שכתבת פשוט לא נכון.

כמובן שכן

ישנם חוקים רבים שדינם מוות (בסקילה, שריפה, בחרב או בתליה) ויש עונשי נידוי.
לא מובן היה לי איך למשל מי שמכה את הוריו ודינו מיתה, למה זו מצוה, או להרוג מכשפה מדוע זו מצווה.
פשוט זילות של המונח "מצוה" (מעשה טוב שאתה עושה מרצונך ללא שכר).

the YOOK

New member
תספור

יש 22 עבירות שדינן מוות. 22 מתוך 613 (אם נניח רגע את המספר המסורתי) זה לא "רוב".

(בנוסף, אין עונש נידוי בתורה שבכתב)

doughnuts

New member
ממש לא

אפשר להגדיר חירות באופן פוזיטיביסטי. יש לי חירות אינטלקאוטלית ורגשית. אף אחד לא כופה עליי מאיזה מוזיקה להנות, באיזה תחום של המדע ולעשות ואת מי אני רוצה לאהוב. לדעתי, זאת חירות של ממש. במידה ואתה חובב של קאנט, תוכל להגיד שאני עבד של היצרים שלי, אבל זה לא נכון כי הדברים שציינתי מתפתחים עם הזמן והניסיון. אני "עבד" לצורך לנשום כי אני נושם באותה צורה. אבל אני לא "עבד" למוזיקה כי ההנאה שלי ממוזיקה משתנה ומתפתחת עם הזמן.

rachel437

New member
היהדות היא שיעבוד

היא שוללת ממך את חרותך ומצווה עליך איך להתנהג בכל דבר בחיים.

the YOOK

New member
קשקוש.

אני זה שבוחר לקיים את הציווי. אני בוחר לשלול את חרותי בתחומים מסויימים למען עבודת ה'.

rachel437

New member
עבד עברי

אינך שונה מעבד עברי המשעבד את עצמו עבור כמה פרוטות.

אתה לא בוחר כלום.
התורה שאתה מאמין שניתנה ע"י ישות דמיונית מאיימת עליך שאם לא תשמור את מצוותיה חברך הדמיוני ירד לחייך בעולם הזה ובעולם הבא.
והפחד הזה משתק אותך ומשעבד את כולך לאותה ישות דמיונית.

בברכת חג כשר ושמח.

the YOOK

New member
אין לי חבר דמיוני

ואני לא מאמין שאף חבר, דמיוני או לא, ירד לחיי בעולם הזה ובעולם הבא במידה שתצדיק את הבחירה להיות דתי או לא.

לגביך אין בעיה, אתה בוחר מה שתרצה

מה קורה עם אלפים רבים של אילו שנולדו לתוך הקהילות הללו ולא נותנים להם לראות מה יש מחוץ לקהילה, איך החיים ומה קורה עם אנשים אחרים. לכן גם לא מרשים להם לעשות משהו אחר אלא רק לעסוק בתורה ובפרשנויות כל היום ומחזיקים אותם בבערותם, כך שהם מאמינים שאם יפרו את הוראת אלוהים הם באמת ייענשו בעונש מוות. ושהם חייבים לציית להוראות הרבנים שלהם שהם שליחי אלוהים למעשה.

בתקופה מסויימת חייתי בתוך קהילה חרדית (לא אפרט את הנסיבות) ומכיוון שאינני חרדי, השמתי עצמי כאילם וקצת חרש, וכולם התייחסו אלי כאל אויר ודיברו בנוכחותי חופשי, וכך למדתי גם מה הם חושבים, ובעיקר מה חושבים מנהיגייהם.

לא סתם החרדים ממהרים כל הזמן, כמעט רצים, אסור להם לראות מה קורה מסביבם שלא יתפתו חס וחלילה, שלא יבינו שכל העולם נראה אחרת, ולא עסוקים כל היום בללבן בינם לבין עצמם קושיות של סתם או פרשנויות של כל מיני תמהונים שממציאים פרשנויות הכי מטורפות שאפשר לחשוב עליהן.

אז החבר הדמיוני לא מכריח אותך לכלום כי הוא הישות הדמיונית שהדתי מאמין בה, ומפחד ממנה פחד מוות.

the YOOK

New member
אני מאוד מתנגד לדרך החיים החרדית

ולדעתי היא לא תחזיק מעמד.

rachel437

New member
כוונתי למאמין באלוהים

מכיוון שהכרזת בפומבי שאינך מאמין באלוהים הדברים לא מופנים כלפיך.

the YOOK

New member
מבחינתי ה' הוא האלוהים

ואני מקבל עלי עול מצוות.

קרי: אני דתי.

למעלה