שמישהו יסביר לי בבקשה - בני חורין

נשלח לפני הזמן...

אז אני לא רוצה לקרוא לו בשום שם, אני רוצה להבין למה אתה קורה לו ה'
האם יש הבדל בין ללמוד תורה לבין ללמוד קוראן לבין לרחוץ בנהר הגנגס ?
האם יש הבדל בין לא לאכול בשר עם חלב לבין לא לשתות אלכוהול כמו באיסלאם ?
האם אתה בוחר ביהדות כי היא הדת הראשונה להאמין ולעבוד אל אחד ?

the YOOK

New member
וכי אני יהודי שמכיר את היהדות והדרישה ההלכתית

אם אני אעבור לאיסלאם זה לא יהיה מטעמים של עבודת ה'.

לא מבין

האם האיסלאמים גם כן עובדים את ה' ? בדרכם שלהם ?
מה לגבי ההודים ?
ולמה בכלל לעבוד את ה' ?

אז אתה מבין שאין לך הצדקה רציונלית לעבוד את ה

ולגבי השאלה ההפוכה שלך, למה אני מוסרי,
אז התשובה פשוטה, אני לא מוסרי.
חוץ מזה שאין דבר כזה מוסרי, כל אחד תופס מוסר באופן שונה, מוסר זה משהו סובייקטיבי,
אבל הרצון להיות מוסרי מוסבר בפאן הפסיכולוגי, אני לא חושב שיש פה איזה שאלה חסרת תשובה או משהו לא הגיוני ורציונלי
האם הרצון שלך לעבוד את ה' הוא הגיוני ורציונלי או שאתה מודה שלא?
ואל תגיד שאנחנו בני אדם לא רציונלים כי בדרך כלל כשאנחנו מחליטים על דברים מהותיים בחיים אנחנו כן חושבים עליו באופן לוגי ורציונלי.

the YOOK

New member
בוודאי שאין "הצדקה רציונלית" לעבוד את ה'

הצירוף "הצדקה רציונלית" הוא חסר פשר לחלוטין. בפרט, הבחירה שלי בדת אינה "רציונלית"/"הגיונית". דבר זה נכון גם לגבי הבחירה של אנשים להיות מוסריים, פאשיסטים, הדוניסטים, ספורטאים מצטיינים, מדענים מצטיינים, אגואיסטים, לאומנים, בולשביקים וכו'.

אוקי, אז אני מחליף את המילים ל"הסבר לוגי"

תזכיר לי שוב פעם איך הגעת למסקנה שחייב להיות אל טרנסצדנטי ?

the YOOK

New member
שוב

קיום הטרנסצדנטי, בין אם הוא מסקנה לוגית, אינטואיציה חזקה או פשוט אקסיומה שאני לא מסוגל להשתחרר ממנה - כל אלו לא קשורים לשאלת הבחירה לעבוד את ה'. אין הצדקה לוגית לעבוד את ה'.

אולי יש הסבר מספק במונחים פסיכולוגיים, ביולוגיים או פיזיקליים (ואולי לא ניתן למצוא הסבר יחיד מספק, מה שיותר סביר במקרה של אמונה דתית לדעתי), אבל אתה צריך להחליט מה אתה רוצה לשמוע - הסבר מדעי לתופעה או הצדקה?

ranisharoni

New member
אין חריגים לשימוש במצפון אישי?

נאמר למשל שאני לא ממש בטוח אם מותר להשיב אבדה לגוי ואין לידי רב, שולחן ערוך או את הפסיקה האחרונה בנושא. האם גם במקרה כזה אסור לי להפעיל את המצפון האישי בקבלת ההחלטה? אז איך מחליטים? מה אתה היית עושה אם לא היית בטוח?

the YOOK

New member
"מצפון"

הוא שם קוד לאמפתיה או רגשות אשם (תלוי הקשר). היהדות לא אוסרת עלינו להכיר בהם או ללכת לפיהם במקרה זה או אחר, אלא אוסרת עלינו להשתעבד עלינו.

אגב, בהקשר אחר לחלוטין - "מוסר" שמבוסס על מצפון/אמפתיה הוא בעיני לא מוסרי כלל.

ranisharoni

New member
כלומר לפעמים מותר "לתור אחר לבבכם"?

איך יודעים איפה עובר הגבול?
אתה היית משיב אבידה לגוי? למה?

כמו כן כזכור לי הצעת שההלכה תכיר בחד מיניים.
לא השתמשת במצפון אישי? גם אם עשית זאת לשם שמיים, איך אתה יודע שלא תרת אחר לבבך בדיוק כפי שנאסר ועברת את הגבול?

the YOOK

New member
בסופו של דבר אני תמיד אתור אחרי ליבי ועיני

למרות הציווי שלא לעשות כך. אי אפשר בפועל לעבוד אל טרנסצדנטי - אין לנו מושא שלו בראש, אין לנו יחס רגשי אליו בשום צורה ולא יכול להיות. כל יחס שיש לנו הוא אל משהו בעולם. אבל צריך לנסות.

הגבול נקבע דה-פקטו ע"י הציבור המעוניין בעבודת ה'.

אני הייתי משיב אבידה לגוי, בוודאי.

ranisharoni

New member
עוד שאלה

קרובת משפחה שלי חזרה בתשובה לפני כ 12 שנים.
היא ובעלה (שגם הוא כמובן חוזר בתשובה) חרדים והם מתגוררים בישוב חרדי. לפני שנתיים הם נתבקשו להעביר את הבן הקטן שלהם ללמוד במקום אחר משום ששאר הילדים בכיתה הם ילדים של חרדים מלידה. זה מאוד פגע בקרובה שלי אבל לא היית להם ברירה.

איך עבודת השם עוזרת לך להכריע בנושא כאוב שכזה?
(אני די בטוח מה הלב שלך אומר אבל תנסה בלעדיו)

למה יש כל כך הרבה גזענות\בדלנות פנים אצל החרדים (פרט לגזענות חוץ)? גם זה לשם שמיים? אולי דווקא עבודת השם מפריעה להם להכריע בנושא? אחרת כולם כופרים גמורים.

the YOOK

New member
אין שום הצדקה ליחס כזה מבחינה הלכתית,

והדבר אפילו אסור משום "ואהבת לרעך כמוך" והאיסור להלבין פנים (מה גם שספציפית נאמר "מקום שבעלי תשובה עומדין בו, אין עומדין בו צדיקים גמורים").

יש גזענות אצל החרדים (לא הרבה, אגב) בגלל שיש גזענים אצל החרדים. זה ברור.

ranisharoni

New member
אני כבר לא בטוח - אולי הלב מטעה

אחרי דבקות הורים באפליית הילדות "הספרדיות" בעמנואל אולי זה כן לשם שמיים ואפשר למצוא הצדקה הלכתית:
"גם התלבושת האחידה שונתה כך שתבדיל בין תלמידות שני בתי הספר..."
"אב לבת הלומדת ב"מגמה החסידית" נאם בעצרת והצהיר "לא נסכים לשום פשרה. אנחנו צועדים לכלא עם מה שגדולי הדור אומרים לנו""

למה הם "צעדו לכלא" אם לא לשם שמיים?

http://he.wikipedia.org/wiki/בג"ץ_ב...95.D7.A2_.D7.94.D7.94.D7.A4.D7.A8.D7.93.D7.94

למעלה