שמירת שבת

i love you boy

New member
שמירת שבת

לא יודעת אם הגעתי לפורום הנכון,אבל יש לי מספר שאלות. אחרי יציאת השבת,אפשר לאכול שהוכן בשבת? [שואלת בתור שומרת שבת] אחרי צחצוח שיניים\שטיפת פנים זה נכון שאסור לנגב את הפנים במגבת ? מותר לקרוע נייר טואלט ? תודה .
 
אכן הפורום הנכון...

אשתדל לענות לשאלותיך: לגבי אוכל לאחר השבת (בהנחה שאת מתכוונת לאוכל שהוכן בשבת על-ידי יהודי): עקרונית אסור ליהנות מחילול שבת ולכן האוכל אסור. ראי גם כאן. עם זאת, כשהבישול לא היה עבורך, יש מקום להקל לאכול לעיתים - כך שכדאי לשאול רב באופן פרטי שתווכלי להסביר לו בפרטות את המצב המדוייק והסיטואציה השלמה. לעניין ניגוב: הבעיה היא לא בניגוב פנים וכו', אלא בעיקר בניגוב שיער שאז יש בעייה של סחיטה. אסור לקרוע נייר טואלט בשבת עפ"י הניקובים שבגלילים. לכן מוכרים בסופרים השונים גם חבילות של ניר טואלט חתוך. בהצלחה!
 
התשובה היתה שהאוכל אסור

אם הוכן בידי יהודי.. (לא כל שכן עם יש לך "גוי של שבת") אך שיש הקלות...ושאם את רוצה להיות בטוחה... תשאלי רב לפרטי המקרה...(אם בהנתי נכון...כשהאוכל הוכן ע"י יהודי בשבת לצורך קבוצה של אנשים..אחרים מלבדך ואת נכלאת למקום זה עשוי להשתנות ..לא הבנתי למה..תאמת)
 
הרחבה ותיקון

א. ניגוב שיער- רבים מקילים, מפני שזו לא סחיטה ממש אלא דומה לסחיטה (השיער עצמו לא נסחט, מאחר והוא לא מקבל בתוכו מים, אלא המים 'כלואים' בין השערות ולא בתוך כל שערה) ב. נייר טואלט- בשעת הדחק כשנתקלים במצב שאין, אבל חייבים נייר.. אפשר לקרוע בשינוי- גם לא דרך הנקבים וגם לא עם הידיים כרגיל (מרפקים, יד שלוחצת את הנייר לקיר ומושכים את הנייר, וכיו"ב) ג. יש שאלות הקשורות למחלוקת אשכנזים/ ספרדים/ תימנים. לכן- העצה 'עשה לך רב', במיוחד במקרים אלו- שווה הרבה יותר מזהב !!
 
למעלה