שלום:)

mati88

New member
שלום:)

רציתי לשאול אם יש קשר בין רגישות לגלוטן לרגישות לחלב, וגם בקשר לתסמינים של צליאק... אז ככה... יש במשפחה אצלנו רגישות מסוימת ללחם (אין צליאק, כלומר לא איבחנו אף פעם אצל אף אחד, אבל ידוע שיש רגישות). לפני 4 חודשים ברך התחילו אצלי בחילות, צרבות ועוד תופעות לא נעימות (אין הקאות או משהו כזה), שלא עברו במשך שלושה חודשים. מכיון שזה לא מצב נורמלי, עברתי סדרת בדיקות, החל מבדיקות דם (לא חיפשו נוגדנים לגלוטן) ועד צילומים של הקיבה והושת... הכל יצא תקין... במקביל לקחתי כדורים במשך חודש וחצי שהקלו מאוד את המצב. לאחר שהפסקתי עם הכדורים התופעות החלו לחזור... בקיצור, לאחרונה שמתי לב שכל הבחילות, האוכל שעולה וההרגשה הלא טובה (תסלחו לי על התיאורים) מופיעים אחרי שאני אוכלת לחם, חטיפים פסטות וכו', וגם אחרי שאני אוכלת חלב ומוצרי חלב... רק כדי לוודא שאני לא היפוכונדרית לחלוטין, אני אעשה את הבדיקות שישללו אני מקווה את האפשרות לצליאק, אבל בכל מקרה אשמח לשמוע את חוות דעתכם, וגם מה התופעות שהיו לכם לפני שגיליתם את המחלה... המון תודה מראש, מתי (בת 16 וחצי).

daniela21

New member
יש קשר בין רגישות לגלוטן ולחלב,

או ליתר דיוק, אי סבילות ללקטוזה. האנזים לקטוז אינו מופרש בכמות מספקת כדי לאפשר עיכול טוב של סוכר החלב, במצבים בהם המעי הדק נפגע (ציליאק פעיל). לכן, בד"כ אחרי כמה חודשי דיאטה ללא גלוטן, אפשר לחזור ולצרוך בהדרגה מוצרי חלב. אני עדיין לא ביצעתי את הבדיקה לצליאק, כיוון שאני בדיאטה ללא גלוטן כבר תקופה לא מבוטלת ומרגישה שיפור ניכר (אחרי הבחינות אני אפסיק עם הדיאטה לצורך אבחון). בדיקה לרגישות ללקטוז עברתי באיכילוב. מדובר בבדיקה פשוטה, בה נותנים לך לשתות מיץ לימון דוחה ולנשוף אחת לחצי שעה לתוך בלון. אני אישית נמצאתי רגישה. מה היו התופעות ? לפני הדיאטה ללא גלוטן: חולשה, אנמיה שלא עוברת גם עם כדורים, ירידה במשקל, שלשולים-עצירויות, בטן נפוחה ובולטת (כמו אישה הריונית), הרגשה כללית לא טובה. תופעות של אי סבילות ללקטוז: אצלי לפחות זהים לתופעות של קלקול קיבה... תרגישי טוב!

mati88

New member
תודה על התשובה, ושאלה נוספת:)

באתר של העמותה יש מאמר על בדיקות דם מיחדות לצליאק, כשבשורה התחתונה נאמר כי בדיקות דם לא בהכרח "מוכיחות" רגישות לגלוטאן, וש"הביופסיה היא עדיין אמצעי האבחנה הראשוני של מחלת הכרסת". למרות זאת, נשלחתי לעשות בדיקות דם על מנת לבדוק רגישות לגלוטן. רציתי לשאול מה התהליך של בירור המחלה ולמה ממשיכים לעשות את בדיקות הדם אם אי אפשר להסתמך עליהן ב100 אחוז (ההתוצאות עלולות להיות שגויות)?

למעלה