שלום תתחדשו על הפורום-כמה שאלות!!!

EVIA COMPLEXM

New member
שלום תתחדשו על הפורום-כמה שאלות!!!

אז ככה, 1.מה פירוש הדבר "זיכוי מחמת הספק"?? זותומרת ברור שמי שזוכה מחמת הספק בעצם יצא זכאי במשפט, אבל האם אין איזה אות קלון על או הטלת צל ענק של ספק על הזיכוי??? או במילים אחרות-השופטים ממש לא בטוחים בצדקתו אבל היו להם סיבות אחרות לזיכויו ? (אני מודע שסיבכתי העניין מורכב מצטער..) 2.האם יש אפשרות לערער על פסק דין כזה? ואם כן מי הגורמים שנותנים את החותמת הסופית להחלטה? והאם יש הגבלה של זמן לערער על ההחלטה? 3.אחרי כמה זמן ניתן להגיש תביעה (לא תלונה במשטרה תביעה) בבית המשפט בעניין תקיפה מינית בקטין??? מן הסתם זה כמה שנים... ושאלה אחרונה-האם זיכוי מחמת הספק במשפט פלילי סוגרת את האפשרות לתביעה אזרחית של אותו נאשם? או שאין קשר בין הדברים.? תודה מראש!!! אודה לכם מאוד לתשובות,כיוון שזה נושא נורא חשוב ולא סתם שאלות כלליות, אני לא מתיימר להחליף אתכם בייעוץ מקצועי אבל בתור הקדמה זהיכול להיות טוב אני מודע לחפירה,ולשאלות המורכבות-ובכל זאת אשמח מאוד לתשובות.

ein zvi

New member
זיכוי מחמת הספק

זיכוי הוא זיכוי. רב הזיכויים הם מחמת הספק. המשמעות היא שלאחר שמיעת הראיות קובע בית המשפט שהאשמה לא הוכחה מעבר לספק סביר. כלומר ישנה אפשרות הגיונית אחרת להתרחשות אשר לא נשללה ע"י ראיות התביעה שהיא אינה מהווה עבירה פלילית. אין דבר כזה "אות קלון" על זיכוי. בכל מקרה, "קלון" או צל ענק הם מונחים מתחום התקשורת ולא מתחום המשפט. אין שאלה של בטחון בצדקת הנאשם (לפחות מן ההיבט התיאורטי - משפטי), אלא שהאשמה לא הוכחה מעבר לכל ספק סביר. לשאלת הערעור - אדם שמזוכה מחמת הספק אינו יכול לערער על אופי או איכות הזיכוי (כלומר לשנות לזיכוי מהעדר אשמה). התביעה/פרקליטות יכולה לערער על הזיכוי ולבקש להרשיע, אך הדבר נתון לשיקול דעתה, ועליה להגישו תוך 45 יום. האם כששאלת על הגשת תביעה התכוונת להגשת כתב אישום או תביעה אזרחית? בכל מקרה התשובה שונה. זיכוי מחמת הספק וגם זיכוי בהעידר אשמה אינם מונעים מאחריות בתביעה אזרחית. הן משום שהחבות האזרחית שונה מהאחריות הפלילית והן משום נטל השכנוע המוגבר במשפט הפלילי. להבדיל, אם היתה הרשעה אז ניתן לתבוע בהליך אזרחי נגרר בגין הנזקים. מקווה שסייעתי

EVIA COMPLEXM

New member
תודה על התשובות-וכמה הבהרות וחידודים חשובים!!

קודם כל טיפה מפתיע אותי שאתה אומר ש"רוב הזיכויים הם מחמת הספק" כי אני חושב שחובה להתייחס לכל מקרה לגופו,וזה בלתי ניתן להכללה. (כמובן שדעתי לא חשובה או קובעת משהו) המשפט הזה "כלומר ישנה אפשרות הגיונית אחרת להתרחשות אשר לא נשללה ע"י ראיות התביעה שהיא אינה מהווה עבירה פלילית." אני לא בטוח שהבנתי אותו- אתה מתכוון שהתביעה לא שללה שהיתה התרחשות מסוימת-אך ההתרחשות לא היוותה עבירה פלילית??? אם לא הבנתי אשמח לתיקון. לגבי התביעה-התכוונתי גם להליך אזרחי,וגם לפלילי אחרי כמה זמן ניתן להגיש תביעה או תובענה או איך שזה נקרא לבית משפט בגין תקיפה מינית בקטין??? כן שמעתי שנטל השיכנוע (ןלצערי גם חוויתי על בשרי את הנוקשות והקשיחות) במשפט הפלילי הרבה יותר גדול מהמשפט האזרחי אך לא תאמין-במקרה המדובר-הנאשם הודה!!! בחלק מהמיוחס לו, ולמרות זאת יצא זכאי מחמת הספק
גרררר למה זה מעצבן אותי??? אני לא צריך להסביר נכון?
העניין מקומם מאוד!!! בכל מקרה-לגבי המשפטים האחרונים-כוונתך שהזיכוי הזה לא מונע תביעה, גם פלילית וגם אזרחית? תקן אותי אם אני טועה... אלא שפשוט יותר קל לגשת לתביעה אזרחית כשיש הרשעה בהליך הפלילי בגין הנזקים. שוב תודה רבה על התשובות!!! גם שתבואנה וגם על אלה שכבר ענית...

ein zvi

New member
הבהרה

לגבי האפשרות ההגיונית האחרת, הכוונה היא שעל התביעה להוכיח אשמה מעבר לכל ספק סביר. די שהנאשם מעורר ספק שאז יש לזכותו. ואולם מהו אותו "ספק"? משמעותו היא לא איזה שהיא אפשרות ערטילאית ותיאורטית שתשלול את פליליות המעשה, אלא אפשרות סבירה להתרחשות מסוימת שיכולה לתת הסבר להאשמות - לדוג' טביעות אצבע שנמצאו על גבי תריס של בית שנפרץ (בחלק הפנימי). אם יוכח שהנאשם עבד בחברה לייצור תריסים או משהו בסגנון, אז מתעורר ספק באשר לאשמתו של אותו נאשם שכן ייתכן שטביעות האצבע שלו שם בגלל עבודתו. מדובר באפשרות הגיונית ולכן נוצר ספק. לגבי התיישנות הליך פלילי, צריך לדעת את הפרטים על מנת לתת תשובה מדויקת. אפילו ייתכנו מקרים בהם מרוץ ההתיישנות יחל רק כשהקורבן הגיע לגיל 28 (!!!). לגבי הליך אזרחי תברר בפורום חוק ומשפט. זיכוי אינו מונע תביעה אזרחית בלבד. לאחר שאדם זוכה אי אפשר להגיש נגדו כתב אישום (פלילי) שוב בגין אותו מעשה. וכמו שהסברתי לאחר שאדם הורשע העבודה וההוכחה בתיק האזרחי בעיקרם נעשו. תבוא עליך הברכה.

EVIA COMPLEXM

New member
מממממממממממ

לא יודע למה... אבל ככל שאתה מסביר דברים ככה יותר מקומם אותי פסק הדין המקומם הזה!!! לא ידוע לי על שום ספק שעלה,שכן כמו שאמרתי הנאשם הודה בחלק מהמיוחס לו! ובכלל סתם שאלה- מה דעתך על נפלאות המשפט הישראלי שאחרי שנאשם מודה באשמה בית המשפט מזכה אותו??? אין אין מילים... אתה אומר שאין שום אפשרות לגשת למשפט פלילי אחרי שמזכים מישהו? זה לא ייאמן! אני בספק אם חלה התיישנות על המקרה האמור-וכיוון שלפי מה שאמרת עירעור כבר אי אפשר להגיש... אז נשארה תביעה פרטית-אם אתה תשמע את פרטי התביעה אני בטוח שתתקומם כמוני אם לא יותר תודה שוב תודה.

למעלה