שלום עינת!

שלום עינת!

רציתי לשאול מה דעתך על ביקורת, והאם יש דבר כזה ביקורת בונה... תודה, אירית

ביקורת

שלום רב, אהבתי את ניסוח שאלתך שמעמידה בספק משהו את המושג ביקורת מועילה או כפי שאומרים רבים ביקורת בונה. משאלתך ניתן להבין שאת מטילה ספק בדרך חיים הנשענת על ביקורת. בהשקפת עולמי ביקורת היא ביקורת היא ביקורת. במהותה היא שופכת אור שלילי על הליכותיו ועל אישיותו של האחר בכך היא לרוב פוגעת בערכו ובמוטיבציה שלו לשתף פעולה. השאלה מה מטרתו של המבקר ושל אותה "ביקורת מועילה" ואולי עדיף להשתמש בטרמינולוגיה משוב. משוב משקף לאדם את התנהלותו, ומועיל בכך שהוא מצביע על כוחותיו ועל הניתן לשפר. תוצאת המעשים מתקבלת כמשוב ללמידה לצמיחה ולהתפתחות. היא אינה תוקפת את האחר ואינה פוגעת באישיותו של הזולת. אדם פגוע מין הסתם עסוק בכאבו האישי ואינו פנוי להסתכל על המצב ניכוחה. אני מאמינה שהרוצה לעזור לעמיתו בכנות בוחר את המילים שיקדמו את השני . למילים כוח לבנות ולברוא עולם. חז"ל אמרו:" חיים ומוות ביד הלשון" . המילים מגדירות את החיים והמוות הרגשיים של האדם. לכן אני ממליצה להתמקד בחיובי ולהאיר את היש. בברכה, , עינת גבע יועצת משפחתית מכון אדלר.

שיתוף פעולה

שלום עינת האם את מאצינה שניתן להשיג שיתוף פעולה אצל ילדים? תודה, אירית

שיתוף פעןלה עם ילדים

שלום אירית, אני מצטרפת לדרייקורס הוא אמר שיש לנו דעות קדומות על ילדים, אנחנו לא באמת מאמינים שהם מוכנים לשתף פעולה. אז ראשית, כן אני מאמינה! השאלה איך יוצרים את האווירה כך שהילדים יבחרו לשתף פעולה? את הנושא הזה לומדים בהרחבה בקבוצת הורים. אמנה מספר קווים מנחים: א. נאמין בהם, ילדים רוצים להרגיש שייכים למשפחה. ב. נזכור שאין לנו אפשרות שליטה על הילדים ועל מעשיהם. ג. נשאף/נחתור לשלב אותם כחברים שווי ערך במשפחה. איך? ---) נכבד אותם, נתחשב בהם ( נבדוק איתם למשל, מתי מתאים להם לעזור? ) בילדות המוקדמת ילדים משתפים פעולה כאשר הם חשים שמכבדים אותם , כאשר הם מבינים שכדאי להם ( למשל, ללכת לישון בשעה סבירה כדי לגדול ולצבור כוחות ליום המחר) , כלומר כאשר הם מבינים ששיתוף הפעולה הוא לטובתם. ילדים רוצים להרגיש שאנחנו מקבלים אותם ללא תנאי. הם ימשיכו וישתפו פעולה אם וכאשר יקבלו עידוד על מועילותם ותרומתם. מקווה שעניתי לך. עינת גבע יועצת משפחתית מכון אדלר.

ילדה סגורה

שלום עינת היקרה הבת שלנו סגורה וקצת ביישנית. האם אפשר לעזור לה? תודה

למעלה