שלום לכולם יש לי שאלה בקשר לצמחונות

razurgansoni

New member
שלום לכולם יש לי שאלה בקשר לצמחונות

שלום,קראתי אתמול ספר על בריאות וזה מאוד השפיע עלי והייתי רוצה לדעת אם העובדות שהוא מציג יש להם ביסוס. אוקיי הספר טוען שהאוכל האידיאלי לאדם הוא אוכל חי, זאת אומרת רק מזון מהטבע בצורתו הטבעית בלי בישול. הוא מפקפק בזה שהאדם נועד להיות טורף-על ואומר שהוא נועד להיות צמחוני מבחינה אבולוציונית ואת זה הוא מדגים על ידי כך השוואה בין חיות אחרות בטבע: לחיות אוכלות בשר בטבע יש רוק חומצי שעוזר בפירוק החלבונים, ואילו לאדם יש רוק בסיסי שנועד לפירוק הפחימימות המורכבות שבמזו מהחי. לכל החיות האוכלות בשר יש מעיים קצרים שעוזרים לעיכול של החלבונים, ואילו לאדם יש קיבה ארוכה,כמו שנמצאת אצל חיות צמחוניות אחרות. הם גם טוענים שאכילה של בשר היא מיותרת אם אוכלים אותה למען החלבונים: הם טוענים שהחלבונים, שמורכבים מחומצות אמינו נמסות בבישול עצמו ובכך הופכות ללא שמינות לשימוש על ידי האדם. אני ישמח אם מישהוא שמבין בנושא יאמר לי עד כמה הדברים האלה נכונים.. תודה

moran f

New member
חומצות אמינו לא נמסות בבישול

חלבונים אכן עוברים דנטורציה בבישול, אבל דנטורציה קשורה לחלבון ולא לחומצות האמינו. חלבון שעבר דנטורציה בעצם עבר שינוי במבנה המרחבי שלא מאפשר לו למלא את תפקידו המקורי. כל זה לא משנה כי החלבון מתפרק בתהליך העיכול ואנחנו סופגים את חומצות האמינו (שכאמור נשארות כמו שהן) ומרכיבים בעצמנו את החלבונים שאנחנו צריכים. כטיעון נגד לאורך המעיים והרכב הרוק (שחייב להיות או חומצי או בסיסי - אם הוא היה חומצי הספר היה יוצא נגד אכילת ירקות?) אפשר לציין את העובדה שבני אדם יכולים לקבל B12, ויטמין חשוב מאוד, פחות או יותר מהחי או מתחליפים. בעיני זו לא סיבה לאכול בשר כי יש לנו תחליפים, אבל זה מקביל לעובדה שה-pH של הרוק הוא לא סיבה, בעיני, להפוך לצמחוני.

../images/Emo25.gif

אני אמרתי לו לשאול אצלך, ובסוף פורום ביולוגיה הגיע אליו

שלום שלום

לגבי אוכל ללא בישול - יש דברים שאפשר לאכול ללא בישול, אבל יש לא מעט מאכלים שהגוף פשוט לא יכול להתמודד איתם ללא בישול (דגנים למיניהם). יש גם דברים שיותר זמינים לגוף דווקא במצב המבושל (בטא קרוטן, ליקופן וכו'). לגבי האבולוציה - שטות אידיאולוגית במסווה של מדעיות. אם זה מעניין אותך הנה שרשור נחמד מפורום אבולוציה. http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=938&msgid=79141048 אם אתה רוצה להימנע מבשר מסיבה אידיאולוגית אין עם זה בעיה, אבל שלא ימכרו לך שמה שהגוף "אמור" לאכול ומה שטבעי לו זה צמחונות כי זה ממש לא נכון. ולגבי הקטע עם הבשר, שהם טוענים שחמוצות אמינו נמסות בחום... אני חושבת שייקח לי עוד כמה דקות להירגע מאיך שהתחלתי לצחוק פה. שטות בריבוע. חלבונים משנים צורה בחום (לפעמים ותלוי איזה) אבל חומצות האמינו לא נפגעות. גם אם החלבון עובר תהליך כתוצאה מהחום, חומצות אמינו צריכות לעבור הרבה יותר מזה כדי שהן לא יהיו זמינות לגוף. (אם אתה רוצה אתה מוזמן לשאול עך כך בפורום ביולוגיה, אני בטוחה שגם הם יהיו משועשעים
). בקיצור, נשמע לי ספר הזוי לחלוטין, ואני מצטערת בשבילך על הזמן האבוד שבילית בקריאתו. (למרות שאולי יהיה לך מכך רווח של שיעור בקריאה ביקורתית, והרי גם לדעת מה לא נכון זה ידע).

למעלה