שלום וברכה לחברי הפורום חוזרים בתשו

sherif

New member
שלום וברכה לחברי הפורום חוזרים בתשו

מה שאני רוצה להגיד, אני מכבד כל אדם בדעותיו, ובאמת כל אחד בוחר לעצמו את הדרך שלו ואם זה לא היה מעניין אותי באמת שלא היית קורא את האטרים של המחב"תים , אבל מפריע לי דבר אחד, אני מדבר על בני הנוער והצעירים -16 18 ו20- שחוזרים בתשובה ומוצאים הדרך הנכונה ופוגעים בהורים שלהם, יצא לי לדבר על ועם הורים פגועים קשות. אני יודע שהדתיים בפורום לא יסכימו איתי, אבל לי מפריע שאני בא ומדבר עם אמא שבנה חזר בתשובה. ואני אגיד לכם את מי אני מאשים, אני רואה ברבנים כמפקדים של אותם ילדים האלה והייתי רוצה שידריכו אותם גם בדרך של חוזרים בתשובה, שיעשו הדרך הזאת אבל שלא ישכחו כיבוד אב ואם. ואני מתכוון לכך שפשוט ילדים שמגיעים הביתה לא מסוגלים להסתכל לאימא בעיניים ולא מוכנים לשתות כוס מים אצלה! וזה חורה לי.

giingiit

New member
למה רבנים אשמים?

האם לילד בן 16 אין זכות בחירה? רואים מלא ילדים בגילאים האלו הולכים ומחלקים סטיקרים של ארגונים אנטי חרדים, אז מה, הם מספיק בוגרים להחליט להלחם בדת אפילו שגורמים צער בפעולותיהם לחלק נכבד מהאכולוסיה, אבל לא מספיק בוגרים להחליט אם הם רוצים להיות דתיים או לא? אולי כדאי לשאול, למה חורה לאמא שילדה רוצה לאכול אוכל כשר והיא לא מוכנה להכשיר את המטבח בעבורו. מה יש? הילד שלה לא שווה את המאמץ הזה? משפחה שלא מוכנה ללכת לקראת ילד שרוצה לחזור בתשובה, יכולה להאשים את עצמה בצרות שנוחתות. ואני טוענת שמשפחות שלא מצליחים למצוא שפה משותפת למרות השינוי אצל אחד מהם זה לא בגלל השינוי, אלא השינוי הביא להתפרצות של משהו לא טוב שהיה שם כבר קודם לכן. אם הדרך הזו היא אמת בעיני נערים צעירים, למה שלא יחיו על פיה? למה לחיות חיי שקר בשביל שהאמא לא תתביש בפני השכנים, או תצטרך לשמור על כשרות?

sherif

New member
זה עדין לא עונה לי אל השאלה

מה הבעיה בכוס? למה הם לא מתחשבים בהוריהם,הרי המצווה הכי חשובה ביהדות זה כבד את אביך ואמך.

התולעת 1

New member
יש לי את הכבוד והעונג לענות לך.

קודם כל זה נכון שיכולים לקרות מקרים כאלה וקרו מקרים כאלה, ויקרו מקרים כאלה ואסביר גם למה: קודם כל ע``פ התורה אין דבר כזה לא לכבד את ההורים, אפילו אם ההורים רשעים, לא רשעים רק במובן הדתי אלא אפילו רשעים במובן החילוני, אפילו אם האבא רוצח או אפילו אם האבא עשה את הבן ממזר, גרם לו פגם לכל ימי חייו, עשה אותו ממזר ההלכה אומרת חייב בכבוד אביו ואימו. אפילו אם האבא יקח את הכסף, כל הכסף של הילד נמצא נגיד עכשיו בכספת, לקח לו את הכספת וזרק אותה לים לא יפגע באביו לא יעליב אותו, יכול רק לתבוע את הכסף ממנו וזה הכל, אבל לא יכול לעשות לו כלום, ואסור לו! ההלכה אומרת שבן לא יסתור את דברי אביו ולא יכריע את דברי אביו. דוגמא אבא אמר טעות, לא יגיד לו אבא זה לא נכון, אסור לילד להגיד דבר כזה, מה זה אבא זה לא נכון? הוא צריך לדבר איתו בלשון כבוד להגיד לו בדרך עקיפה שהאבא יבין כדי שלא יכשל עוד פעם לפני אחרים. לא יכריע את דברי אביו, הוא נמצא האבא שלו נמצא עם חברים האבא אומר דבר מה והאבא צודק, הבן לא יכריע דברי אביו ויאמר כן מה שאמר אבא שלי הוא צודק, מה הוא צריך את הגושפנקא שלך?! זאת אומרת ההלכה מקפידה בנושא כיבוד אב ואם, אין בשום מקום בעולם דבר כזה! ולכן התורה חוקקת את זה בעשרת הדיברות כבד את אביך ואת אמך למען יאריכון ימיך, הקב``ה אומר אורך ימי חייך תלוי בכיבוד אב ואם אם לא תכבד אותם יקצרון ימיך. אתה שומע עד איפה זה? כתוב בתורה איש אמו ואביו תיראו ואת שבתותי תשמורו אני ה`, איש אמו ואביו תיראו, פה מקדימה התורה אמו לאביו כי בדרך כלל הילד מפחד יותר מהאבא מאשר מהאמא ,לכן התורה אומרת איש אמו ואביו תיראו. ואצל כבד, מקדימה את האבא לאמא, כי בדרך כלל הבן מכבד את האם יותר, כיון שנותנת לו מאכל ומשקה והכל ומטפלת בו, אומרת התורה לא, דווקא כבד את אביך ואח``כ אמך. ז``א שניהם שווים ושקולים והתורה מדברת לטבעו של הבן שהוא מתיירא מאביו ופחות מאמו, ומכבד את אמו יותר מאביו. והתורה אומרת את זה מפני שישוו בעיניו. והיא אומרת שהוא ירא ממנו, צריך יראה מהאבא, וצריך לכבד אותו. וגם אם האבא, חוטא! אלא מה, שיש כאלה ילדים ששמעו שצריך לחזור בתשובה, אתה לא יכול לצפות מאחד ששמע שצריך לשמור שבת שידע איך להתנהג, הוא לא ידע אף פעם את הדינים של כיבוד אב ואם, אבל היום הוא מבין מה זה חומרה של חילול שבת והוא לא רוצה לחלל שבת אבל האמא והאבא לא מבינים אותו, אומרים לו מה זה השטויות שלך עד שבת שעברה נסענו ביחד ופתאום אתה אומר אתה לא נוסע מה אתה הורס לנו את התוכנית, פה נוצר הקונפליקט כיוון שההורים מרגישים חזקים מהילד פעמים לא נוהגים כלפיו בסובלנות ולא מבינים אותו, אם זה היה נגיד בתחום אחר שהוא חילוני יתכן וכן היו מבינים אותו, אבל בגלל האווירה של העליהום על חוזרים בתשובה ומחזירים בתשובה האווירה החיצונית, שזה כאילו בכפייה ותופסים ילדים ברחובות וכו` אז באמת אבא שמגיע הביתה ופתאום הוא רואה שהבן שלו מראה סימנים כאלה נהיה חרד עליו יותר מידי ומקצין עמדותיו ומסוגל אפילו לקחת תפילין שלו כמו ששמענו במקרים מסוימים, ולזרוק ולהחביא ואפילו לשרוף! פעולות שאדם שהיה שוקל מה הוא עושה היה מבין שהגזים, אבל מה קרה? האווירה והרדיפה שנעשית סביב הנושא גורמת שהורים לא שולטים בעצמם, פה נוצר קונפליקט. אבל אם היה אבא יושב עם הבן שלו, ואומר לו בני מה ראית, מה שמעת, יגיד לו הבן כך וכך, ישב ידבר איתו, הדברים יראו אחרת. אני לא אומר שהבן אדם כבר יודע לכבד את אביו ואת אמו עד שישמע בזה הסברה. אך צריך לדעת אלה שזכו שהילדים שלהם חזרו בתשובה ואכן הגיעו לשעורים של תורה או לרבנים שהדריכו אותם, תשאל הורים שבניהם באמת חזרו בתשובה, וחזרו בתשובה כמו שצריך, מה היחס עכשיו של הילדים להורים מה שלא היה מעולם! אך לצערנו הרב באזורים שאין את הסביבה הזו לפעמים נתקלים בבעיות מהסוג הזה.

התולעת 1

New member
בעיה בכוס

אין בעיה בכוס של אימא ואין בעיה ובאוכל של אמא, הבעיה היא כזו, אתה מבין שיש מושגים של כשרות עכשיו התברר לילד שצריך לאכול כשר. מה זה כשר זה דבר שהושגח שלא נתערבבו בו מרכיבים שאסורים ע``פ ההלכה כמו שומן מן החי שנמצא אצל הגויים זה מחזיר. לכן חומצות מסוימות לא נותנים הכשר על מוצר. אם יש הכשר אין בעיה אך אם אין הכשר זו בעיה, למי ששומר כשרות. אם זה כוס מפלסטיק חד פעמי אין בעיה, אך אם זה כוס זכוכית או מתכת ותוצרת של גויים ע``פ ההלכה היהודית כלי של גוי שנוצר אצל גוי צריך להטבילו במקווה. יש מקומות שמוכרים כלים טבולים ויש שלא. שמעת על הגעלת כלים? לדוגמא אם היה בישול שערבבו בשר וחלב צריך להגעיל את הכלים, ויש דין גם של הטבלת כלים, והוא נודע לו שכרגע אסור לו יותר לאכול בכלים שלא הוטבלו. זה לא שהוא לא יכול לשתות, הוא יכול לשתות, אבל בכלי אחר. אם תסכימו לאפשר לו שהוא יקח את הכלים למקווה או לים יעשה זאת בשמחה. אבל זה צריך להבין, זה לא שפתאום הילד בא עם חוקים שהדעת לא סובלת, זה לא דברים שהומצאו היום, זה סבא שלך אני בטוח עשה אותם. יהודים מלפני 2 דורות היו שומרי תורה ומצוות ומקיימים המסורת, ואם תבדוק אחורה תראה שאותם דברים בדיוק, לא השתנו, רק מה? שם הדברים היו פשוטים ברורים ולא צריך היה להתחדש לך פתאום הדבר

על הכוס עניתי לך כבר למטה

"למה הם לא מתחשבים בהוריהם"? מה זה נקרא אצלך להתחשב בהורים? לחלל שבת בגלל שהם רוצים לנסוע לים או לדוד? אסור לחוזר בתשובה לעבור עברה בגלל שהורה אמר לו לעבור עברה. אסור לחוזר בתשובה לחלל שבת בגלל שאבא רוצה שהוא יסע איתו באותו לאיזשהו מקום. אסור לחוזר בתשובה לאכול צ'יזבורגר בגלל שאבא רוצה ללכת קצת לבלות איתו. אסור לחוזר בתשובה לאכול בשר (לדוגמא) ללא הכשר וזה לא משנה כמה אמא טרחה עליו. כבד את אביך ואת אמך זאת אחת המצוות החשובות ביותר ביהדות. אבל, אסור לשמוע להורים כשהם אומרים לנו לעבור עברה. אגב, סתם לסבר את אוזנך
רוצה לדעת עד כמה גדולה מצוות כיבוד הורים? נאמר שהפירות שלה בעולם הזה והקרן קיימת לעולם הבא. האדם זוכה לשכר עבור מצווה זו הן בעולם הזה והן בעולם הבא. עוד משהו כדי לסבר את אזנך... על לימוד תורה נאמר שלימוד תורה שקול כנגד כל המצוות. אז תאר לעצמך איזה שכר מקבל אדם על לימוד תורה של חמש דקות בלבד אם על כיבוד הורים הוא מקבל שכר כ"כ הרבה. בכל אופן, ברוך הבא לפורום ושיהיה לך ערב טוב

asaf2000

New member
תגובה

לגבי מה שאמרת עם הנערים שפוגעים בהוריהם לדעתי מכיוון שהמצב היום כמו שכתוב במשנה שבימות המשיח החוצפה תסגה ובן יקום על אביו וכו' לכן נערים חילונים מתנהגים להוריהם ממש בצורה מגעילה בלי טיפת כבוד ולכן כשהבן חוזר בתשובה ועדיין לא למד הלכות כיבוד אב ואם הוא שופט מעצמו איך הוא צריך להתנהג כלפי ההורים במקום לשאול את הרב ולהתיעץ כי הוא חושב שהוא עכשיו צריך לחזור בתשובה וכולם צריכים לעשות מה שהוא רוצה ואת החינוך הזה הוא לא מקבל מהרבנים אלא מהחברה שממנו הוא הגיע, קרי החברה והחינוך החילוני, לצערנו הרב, זה המצב היום. אף אחד לא שוכח ללמד אותם הלכות כיבוד אב ואם, ואלה שמתחצפים להורים זה בגלל שלא אמרו לרב שיש בעיות בבית ולא יצא להם ללמוד עדיין הלכות כיבוד אב ואם. בכל אופן יש הלכות כיבוד אב ואם שלמשל אבא של מישהו מבקש ממנו לחלל שבת בשבילו אסור לו לשמוע לו כי גם אבא שלו מחויב בהלכות שבת, לכן יש הרבה איסורי תורה שחהורים מבקשים מבנם לעשות למשל לבשל בשבת או "למה אתה לא מוכן לטעום מהעוגה?" וזה נראה כדבר פשוט על פניו אבל מעורבים בזה איסורי תורה שגם ההורים מחויבים בהם לכן הבן לא יכול לבצע ולא בגלל שהוא לא מכבד אותם.

sherif, שלום וברכה גם לך ../images/Emo13.gif

לא אהבתי את האשמה שלך כלפי הרבנים. כמישהי שלמדה במדרשייה לחוזרות בתשובה בערך 6 שנים אני יכולה להגיד לך שזה ממש לא נכון. כיבוד הורים זה ערך עליון שכל הרבנים חוזרים ומדגישים את זה בפני החוזרים בתשובה השכם וערב. ישנם חוזרים בתשובה שלא נמצאים במסגרות או שלא מקשיבים לרבנים שלהם ולכן לפעמים לא נוהגים כמו שצריך. אבל... אם ההורים אומרים אומרים לילד לעבור עברה מסוימת אסור לחוזר בתשובה להקשיב להורה שלו. אסור לחוזר בתשובה להתחצף! בשום פנים ואופן. אבל אסור לו להקשיב להורים שאומרים לו לעשות עברה. עכשיו נשארת השאלה איך אני יודע מה עברה ומה לא? לכן לכל אחד יש רב והוא צריך להתייעץ לפני כן עם הרב שלו. הבעיה היא שיש חוזרים בתשובה שלא מתייעצים עם רב בדברים האלה. הם מעדיפים "להחליק" את זה. אז מה הבעיה עם כוס מים? ואם זה כוס מים ששתו בה שוקו חלבי טעים ואחר כך מיד שתו בה מרק בשרי ואחר כך כוס שוקו חם וכו'. הכוס במקרה הזה טרפה ואסור לשתות ממנה. ישנם כוסות שצריכות טבילה לפני שימוש. הורים לא דתיים לא מודעים לדברים האלה. אבל אתה יודע מה, הורים אוהבים את הילדים שלהם. זה קשה להם לקבל את זה רעיונית אבל כשמסבירים להם הם מבינים. יש לי ניסיון עם אמא שלי ז"ל ועם אחי הבכור שהבן שלו חזר בתשובה. לכן הורים מחזיקים בבית כוסות חד פעמי. או סט נפרד של סכו"ם כוס וצלחת שעברו טבילה בשביל הבן שחוזר בתשובה. זאת לא בקשה גדולה לבקש ושמעתי מחברות שלו שלרוב ההורים אין בעיה עם זה. הם אוהבים את הילד שלהם ורוצים שרק יהיה לו טוב. ילדים לא מסוגלים להסתכל לאמא שלהם בעינים? היה רק מקרה אחד כזה עם חברה שלי שנתקלתי בדבר כזה. אתה יודע למה זה קרה? מכיוון שאמא שלה החליטה שהיא לא מוכנה שהבת שלה תהיה חוזרת בתשובה והחליטה להתעלל בה כך שהיא תתחרט על הרגע שהיא החליטה לחזור בתשובה והג'וק הזה יצא לה מהראש. אז היא היתה משפילה אותה לפני אנשים (הייתי עדה לזה כמה פעמים) בכל דרך שהיא יכלה להעלות על דעתה. אגב, אותה בחורה גרה עם אמא שלה. היא למרות שהיא עוברת השפלות מידי יום ביומו החליטה להשאר לגור עם אמא שלה מפני כיבוד הורים. כדי שהיא לא תהיה לבד. אתה היית נשאר לגור עם הורים שמתעללים בך? מסתבר שחוזרת בתשובה יכולה לעשות את זה ורק בגלל הציווי של "כבד את אביך ואת אמך".

למעלה