שלום . החתול שלנו בן 9 חודשים נפטר

יולי123

New member
שלום . החתול שלנו בן 9 חודשים נפטר

תוך כדי ניתוח לתיקון קרע בסרעפת. זה היה חתול שאספנו מהרחוב בגיל 4 חודשים ומאד נקשרנו אליו.. בתחילה לא נתנו לו לצאת. אך לאחרונה נתנו לו לצאת לגינה (בית פרטי) במשך היום ורק בלילה נעלנו אותו בבית. הוא היה יוצא למספר דקות וחוזר. איננו יודעים מה בדיוק קרה לו. נפילה או תאונה. לקחנו אותו לוטרינר שלא מצא כל בעיה מלבד עצירות ונשימה מהבטן. קיבל זריקה נגד כאבים ואנטיביוטיקה. והמשך מעקב. גם בוצע חוקן. היינו איתו שלוש פעמים אצל הוטרינר. יום כן יום לא. הוטרינר אמר שאם יש קרע בסרעפת הסמפטומים הרבה יותר חמורים.כשקיבל זריקה נגד כאבים היה יותר פעיל. רק בביקור הרביעי לאחר שהנשימה לא השתפרה נעשה צילום רנטגן בו אובחן קרע בסרעפת (וזו היתה גם סיבת העצירות). הסכמנו מיד לניתוח. אולם החתול היקר נפטר במהלך הניתוח.. האם קרע בסרעפת הוא מצב אנוש או ניתן לתיקון. והאם צילום מידי וניתוח מוקדם יותר היו מצילים את חייו? (בהתחשב בכך ששרד כשבוע כך). שאלות אלו מטרידות אותי מאד מאחר ואין לי נסיון עם חתולים ויש לי רגשות אשמה אולי הייתי צריכה לדרוש זאת? האם ההתנהלות היתה תקינה?והאם אני יכולה להמשיך לסמוך על הוטרינר הזה? (יש לי גם כלבה ואנחנו מקווים לאמץ חתול נוסף). אודה לך אם תוכל לעזור לי לארגן את מחשבותי.

מצטער לשמוע

הי יולי מצטער לשמוע על החתול. דעה נוספת במצב כזה מצריכה ריכוז מסודר של כל הנתונים - בדיקות דם, צילומים וכו'. זה יהיה שטחי מאד להתייחס לנושא באופן כזה. באופן כללי, ניתוח לתיקון קרע בסרעפת הוא בהחלט מסכן חיים ויש מספר דגשים לביצוע כמה שיותר בטוח. אם את מעוניינת בדיון בעניין, פני אלי במסר אישי ארז

cats10

New member
יש לי חתול שבדיעבד

התברר שהקרע בסרעפת היה ממושך, הוא נותח ושרד! אך חשוב להדגיש שזהו ניתוח שוט' יחד לא מסוגל ולא רצוי שיבצעו לבד. החתול שלי המדובר נותח בצוות של 2 וט' וצוות תומך וגו וט' שלישי שהיה זמין וסייע כשהיה צורך. וכן יש דרגות חומרה שונות של קרע בסרעפת, מקרע קטן עד יותר ותלוי מיקום הקרע ונסיבות היווצרות הקרע - לכן וגם אפשרי שהחתול יחיה ימים ושבועות עם הקרע, אך הסבל נוראי והסכנה לסיבוך היא רצופה!

cats10

New member
אשמח להיתייחסות

הוט' ואולי הוא רוצה להרחיב בנושא.

מעט פרטים

בקע (הרנייה) סרעפתי הוא מצב לא פשוט. כתוצאה מכך נגרם חיבור בין בית החזה והבטן, ואיברי הבטן (מעיים, קיבה, כבד) יכולים לנדוד לתוך חלל בית החזה. יש מספר סיכונים מכך: א. הפרעה לנשימה - הכי נפוץ אבל לפעמים מתפתח לאורך זמן ב. כליאה של הקיבה והתנפחות שלה - יכול להביא למוות מהיר ג. הפרעה לתפקוד האיברים הכלואים (בעיה בהפרשת מרה, פגיעה בתפקוד המעיים) לפעמים אפשר לחיות עם זה חודשים ואף שנים ולפעמים הסימנים מיידיים. מאמר מסויים הראה שמי שנותח יותר מ- 24 שעות לאחר שהנזק נגרם שרד יותר טוב (אבל כנראה שאלה היו מקרים יותר קלים שיכלו לחכות את הזמן הזה) הגישה המקובלת כיום היא לתקן הרניה כזאת מוקדם ככל האפשר. בניתוח מגיעים מכיוון חלל הבטן, אבל בשל העובדה שהחללים מחוברים, יש צורך בהנשמה אקטיבית בזמן הניתוח. חיבור הסרעפת למקומה הוא לא תמיד פשוט ודורש טכניקה כירורגית טובה, ובמקרים כרוניים (שחיכו הרבה זמן) הבעיה הכי קשה (אני יודע שזה נשמע אבסורד) היא לסגור את הבטן עם כל האיברים שוב בתוכה - הבטן מצטמקת וזה לא פשוט להכיל בה את כל האיברים לאחר שהם התחבאו זמן רב בבית החזה בעיה נוספת היא שהריאות עוברות נזק מההתרחבות מחדש לאחר שיש להם פתאום מקום. זה יכול לגרום לבצקת ריאות ומוות! שורה תחתונה - לא ניתוח פשוט, אבל לרוב הכרחי... ארז

למעלה