שלא לפרוטוקול

SIRI41

New member
שלא לפרוטוקול

בטיפוס הרים קליל ומהיר אך מעייף משהו, כששמש חורפית מסנוורת את עיני וקופחת קלות בראשי, אני מביטה באותם תלמידים, אשר מנסים להגיע בדילוגים מהירים לראש התור כמיומנים בטיפוס הרים. מאחורינו, במרחק דיי מצומצם, צעד החובש אשר אינו מדיר את עיניו מאותם צועדים קטנים, אשר מתגוששים בינם לבין עצמם כחלק מהנאת הטיול הזה ואני – מגבירה את הקצב וממשיכה לטפס עם הרבה אנרגיות נמרצות, מנסה להסתיר את הכוח – שעוד רגע הוא פשוט אוזל. אני מביטה "בשממה הנגבית" הזו שמצליחה להחדיר בי רוחניות טהורה והרבה מאוד ממה שאנו מקבלים ללא שום תמורה – אוויר, הרבה מאוד אוויר, וכך, מתוך האווירה הקוסמית הזו אני מקבלת שיחת טלפון מהאחראית שלי שמודיעה לי על שינוי בסידור העבודה שלי למחר, אני לרגע מתנתקת מאותה שיחה ומתרפסת על העובדה המוגמרת שיצרו פלאי הטכנולוגיה בזכותם נוצר החיבור המדהים בינה לביני – אני, באמצע המדבר והיא במשרד הממוזג אי שם במרכז הארץ וכך עם התנשפות קלה מהעליה, אך עם הרבה זרימה כייפית במסלול הצעידה. אני מקבלת את סידור העבודה שלי שמזכיר לי שמחר, אני חוזרת לשגרת היום יום שלי – אל הכלא, אל הועדות, שם נמצאים מי ששללו מעצמם את מה שאנו מקבלים חינם – ה ח ו פ ש !!! בבוקר שאחרי, אני מתעוררת לצלצול שעון הדלמטי אשר נראה כי הוא מתקדם במהירות מעצבנת ולא נותן לי לההנות מעוד מספר רגעים של שינה, אני מתארגנת, מעירה את הילדים ויוצאת הרבה לפניהם וכך נותרת עם רגשות אשמה קלים שהותירה הפרידה המוקדמת וממהרת אל תחנת האוטובוס הקרובה. "סליחה נהג, תוכל להגיד לי כשנגיע לכלא השרון?" שאלתי את נהג האוטובוס שעצר לרגע את תנועת ידו מהכסף והכרטיסים והביט בי: "מה יש ביקורים היום?" שאל. "לא, אני עובדת שם". "נו, את לא צריכה להתבייש זה בסדר, מי שם בעלך?" – הוא המשיך לשאול מתעלם ממה שאמרתי ואני מרגישה מובכת אל מול אותם נוסעים שגילו סקרנות הורגת להמשך העלילה אותה יצר נהג האוטובוס בדמיונו. "לא באמת, אני רק עובדת שם" - מצאתי עצמי מתנצלת על משהו שלא עשיתי וכבר נדמה לי שאני זו שצריכה לקבל שליש. עד שסוף סוף התיישבתי ונחבאתי אל הכלים, ניתקלתי בה, באותה אשה כבת 60 פלוס שניסתה לעודד אותי בכך שאמרה "אל תתביישי כל אחד והמזל שלו" ואני לא זכרתי מתי היתה הפעם בה חשקה נפשי להגיע כמה שיותר מהר - לכלא. לאחר נסיעה של כשעה, ירדתי בצומת הקרובה לכלא השרון, מתקדמת בהליכה מהירה אל שערי הכלא אשר יינעלו מאחורי – בהסכמה !!! הכניסה לחדר הועדה היתה מהירה. מזכירה הועדה מחייכת ואומרת שבלעדי הם פשוט מנותקים, הסכמתי לכל מילה , מה שנכון נכון, ואני עם האמת אף פעם לא מתווכחת !!!! התיישבתי בעמדת הקלדנית, והתחלתי להקליד את כל שמות האסירים העולים לועדה, לכל אסיר מספר. "אפשר להתחיל?" שאל כבוד השופט ואני ביקשתי עוד מספר דקות כדי להכין לי משהו לשתות, ב"כ היועמ"ש גילה חוסר סבלנות אבל כב' השופט אמר שקצת סבלנות ואורך רוח לא יזיק לאף אחד – התמוגגתי, סוף סוף מישהו רואה קצת מעבר לפרוטוקול. הדיונים מתחילים ואת ההחלטות יקבלו כחמישה בעלי תואר שיחליטו מי ראוי ומי אינו ראוי לקבל את השליש, כשהועדה מתחילה, הם נכנסים בזה אחר זה והופכים להיות סניגורים מיומנים של עצמם ואני תוהה מי היה זה שלימד אותם את הטקסטים האוטומטיים אותם הם משננים בפני הועדה. הטיעונים שלהם בדרך כלל מאוחדים, ילדים, הורים חברה. האחד יגיד, הילד שלי היה קטן כשנכנסתי לכלא, היום הוא עומד להתגייס ואני רוצה להמשיך להיות אבא טוב, אבל בחוץ. יש את מי שיטען כי חוץ ממנו, אין מי שיטפל במי שעומדת למות כל יום – אמא שלו. "היא חולה, היא במצב קשה, היא יכולה כל רגע למות, אין מי שיטפל בה חוץ ממני" ואני מצטמררת, ושואלת את עצמי, איפה היה כל השנים? – אבל מי אני שאשפוט? גם לא במסתרי ליבי. ישנו טיעון דיי שכיח של אסירים שעומדים להנשא, אולי בכך יקבלו את השליש, כי להנשא בעיניהם, זה לחזור לחיים !!! – האומנם? הטיעון הבא והמצחיק לדעתי ולעוד כמה דעות זה של אותו אסיר שיטען כי הכיר בחורה ושהוא רוצה להנשא, וזה הולך ככה: "היא בחורה טובה, מבית טוב, לומדת הוראה, יש לה ערכים, אין לה עבר ו....." . "סליחה, החברה שלך לא עומדת כאן בועדת שליש, מה זה כל תיאורי האופי בעניינה" קטע את טיעוניו לענין חברתו כב' השופט וכל הנוכחים פשוט שברו את אדרת פניהם הרצינית בצחוק מתגלגל. האסיר הראשון נכנס, אסיר מס' 18 – אני נכנסת לקצב הקלדה מטורף מתוכו אני שומעת את החיים השלמים שמאחורי כל אסיר, חיים שהתפספסו מאחורי סורג ובריח. הדיונים הכי קשים זה של האסירים הקטינים, כך היה הדיון הראשון, הדיון של נועם אסיר מס' 18, שקיבל את השליש והיום דנים בהפקעתו לאחר שמעד ובכך הפר את האמון שנתנה בו הועדה, כך לפחות ייטען ב"כ היועמ"ש, מעידה קלה ביותר שגרמה להפקעת השליש, הסתכלתי עליו וזה היה עצוב, יותר מידי עצוב לראות את מי שעוד לא מלאו לו 16 שנים בוכה ומגולל סיפור חיים קשה מנשוא – אך מה לעשות שלא תמיד ילדות קשה זה בדיוק התירוץ. בקשת ההפקעה גרמה להתלבטות בין חברי הועדה והנוכחים באולם נתבקשו לפנותו על מנת שחברי הועדה יוכלו להתייעץ ביניהם בטרם מתן ההחלטה. אלו אחד הרגעים שאני הכי אוהבת והכי משכילה מהם, לשבת ולשמוע את "מאחורי הקלעים" שיביאו לשחרור או אי שחרור האסיר. בסיום אותה התייעצות, הגיעו חברי הועדה להחלטה שעל הנער לשוב אל כותלי בית הסוהר – דוגמא מצויינת למי שמעד על שטות ושלל מעצמו את חופש הבחירה שלו לחיות – או שלא לחיות – כך אני קוראת לזה. האסיר הבא גם הוא קטין שטרם מלאו לו 16 שנים. "מדובר בנער שחבר יחד עם שני חבריו במשך שנה על מנת לפגוע במי שטרם מלאו לה 12 שנים" החל ב"כ היועמ"ש בטיעוניו, "במשך אותה שנה, ביצע האסיר בנערה ביחד עם שניים מחבריו, מעשים מגונים, מעשה סדום, התנהגו אליה כשפחת מין ונהגו בה בצורה ברוטלית ביותר תוך איומים שאם תספר על מעשיהם, יפיצו עליה שם רע בבית-הספר. הנערה בנוסף לפחד, לבושה ולאימה, הינה בת למשפחה דתית, מה שעוד יותר גרם לה לחשוש מלספר ולו ברמז למשפחתה על הנעשה בה" – כך סיים ב"כ היועמ"ש את טיעוניו למה לא לשחרר את האסיר. בכל מהלך ההקלדה ידי החלו לרעוד, ניסיתי שלא לחשוב על מה שאני מקלידה לפרוטוקול, אבל זה פשוט לא הלך, כל הגדרה למעשים הקשים והנתעבים הקשתה עלי, האצבעות באותן רגעים פשוט מיאנו להמשיך, גם כשביקשתי מב"כ היועמ"ש להאט את הקצב עדיין התקשיתי, הייתי במבוכה, הרגשתי שאולם שלם ממתין שאעמוד בקצב ההקלדה אבל כמו כל דיון הגיע גם זה לסופו. נכון שנוכחתי בהרבה דיוני נוער, והתרגלתי לעצבות שיוצאת מתוכם, אך עכשיו לאחר שנגזר דינו, לא הבנתי מה עוד מבקש האסיר. לצאת לחופש? למה שלא יקבל על עצמו את המעט שנגזר עליו, ואולי בכך ישיב לעצמו, מעט מהכבוד שאולי נותר לו. אותה נערה, ילדה קטנה בת 12 כבר לא תחזור להיות מי שהיתה, אותה ילדה מבלה דיי הרבה זמן במוסד סגור, שם מנסים במעט שאפשר להחזיר לה – ח י י ם !!! הדיון בעניינו הסתיים בדחיית הבקשה למתן שליש. לאחר יום מעיק וכבד שכזה, אני מגיעה הביתה ורואה אותם, שניים כמו זוג עיניים, אני מתיישבת למולם, מנסה לההנות מכל רגע במחיצתם, רגע אותו השוויתי לעוגת קצפת טעימה ממנה עלי לנגוס בביסים קטנים שלא תגמר לי לעולם, וידעתי בזה הרגע דבר אחד – שאת החממה הזו, אני אף פעם לא אחליף בזר.

noosh

New member
וואי, זה נשמע קשה

לעבוד בתפקיד שלוקח ממך כל כך הרבה אנרגיות, שנתקלים בו יום יום בסיפורים קשים, ואמורים שוט לעבור מאחד לשני בלי לתת להם לחדור פנימה. נשמע גם שיש כאן סוג של דילמה בלתי-נפסקת, של החיים הקשים של הבנאדם שעומד מולך, מול החיים שהוא הרס. ואת רק מקשיבה, את רק רוקשמת, ומצד שני את גם סופגת פנימה הרבה. וזה יפה לשמוע שיש לך לאן לחזור, שיש לך מקום חם דשמחזק אותך ומעניק לך את האנרגיות שנלקחות ממך. אני מקווה שהעבודה תהיה קלה, ושהתמיכה תהיה מספקת.

SIRI41

New member
כמה שנים בעבודה הזו ואני

מרגישה שאני כבר לא יכולה להכיל את זה. לפעמים אני כאילו אומרת אילו רק יכולתי לאסוף מספר נערים ולתת להם את הכלים של הלפני עבירה - אילו ואילו. יש את החייבים בהוצאה לפועל שאתה אומר, אילו רק יכולתי לתת להם את ההסבר הפשוט שיש עם מי לדבר לפני כל החלטה של "עיקולים" וזה לא כזה מסובך כמו שזה נראה. אילו רק יכולתי להגיד לעורכי דין במשפחה, זוזו הצידה - הזוגות יכולים להסתדר בלעדיכם - המון דברים שרואים מכאן לא רואים משם. כמה שנים אחרי, ואני רוצה לקום וללכת, זה סוג של עבודה שמכניסה אותך לדיפרסיה - אין שם הומור ולא צחוקים - מבאס :( השכלתי ממנה לא מעט אבל כובד המשקל של זה הרבה יותר קשה וכבד עלי. אני יודע שיש בנות שלא ממש מתיחסות לזה כמוני, אבל אני, אצלי זורם בדם חשיבה חיובית, עזרה, נתינה מלוא החופן - והאוירה והקושי הזה של באי בית המשפט כבד עלי.

למעלה