שכר הבכירים במגזר הציבורי זה על חשבון הציבור?

מצב
הנושא נעול.

אני תמיד רואה כותרות כאלה ואחרות בעיתונים מישהו יכול להסיבר לי מאיפה זה מגיע ומה בדיוק כאן מגיע על חשבון הציבור? הכוונה היא על חשבון ציבור המשקיעים בחברות האלה שנגיד יכלו לקבל דיבידנד או כל דבר אחר?

yules

New member
כן.

אני תמיד רואה כותרות כאלה ואחרות בעיתונים מישהו יכול להסיבר לי מאיפה זה מגיע ומה בדיוק כאן מגיע על חשבון הציבור? הכוונה היא על חשבון ציבור המשקיעים בחברות האלה שנגיד יכלו לקבל דיבידנד או כל דבר אחר?
כן.
על חשבון ציבור המשקיעים - במיוחד בבנקים וחברות ענק, שגם ככה אתה חייב להשקיע שם במסגרת הפנסיה שלך על חשבון העובדים בשופרסל, שמרוויחים משכורת מינימום, בעוד שאם תגלח 20% משכר ההנהלה הכללי תוכל לתת העלאה של 500 שקל לחודש לכל עובד שם על חשבון ייקור מנוי הסלולארי שלך\ הכבלים\ האינטרנט\ העמלות בבנק, כיוון שהחברות מגלגלות את ההתייקרות לצרכן במקום לחסוך במשכורות ההנהלה הממשלה מכרה אותנו בזול לטייקונים. אבל אפשר להירגע, גם בארה"ב זה ככה.

אבל זה לא מדויק החשבון הזה

כן.
על חשבון ציבור המשקיעים - במיוחד בבנקים וחברות ענק, שגם ככה אתה חייב להשקיע שם במסגרת הפנסיה שלך על חשבון העובדים בשופרסל, שמרוויחים משכורת מינימום, בעוד שאם תגלח 20% משכר ההנהלה הכללי תוכל לתת העלאה של 500 שקל לחודש לכל עובד שם על חשבון ייקור מנוי הסלולארי שלך\ הכבלים\ האינטרנט\ העמלות בבנק, כיוון שהחברות מגלגלות את ההתייקרות לצרכן במקום לחסוך במשכורות ההנהלה הממשלה מכרה אותנו בזול לטייקונים. אבל אפשר להירגע, גם בארה"ב זה ככה.
אתה יכול להגיד את זה גם על הרווח הנקי של כל החברות האלה חברה שיש לה נגיד 300 מליון שקל רווח נקי יכולה להקציב 10 אחוז מתוכו כדי לחלק לעובדים שלה סתם ככה? על מה ולמה? מה אכפת לך שהפנסיה שלך תהיה מושקעת שם? אתה מקבל את האחוזים של הריבית שלך, כאילו ברור שהייתי רוצה שהאחוזים יהיו יותר גדולים. מצד שני הם השלמים יותר מחצי מהמשכורות האלה מס הכנסה למה הממשלמה לא לוקחת את הכסף הזה ונותנת אותו לאנשים עניים לדוגמא? הבנתי את התשובה, תודה, זה עוד שאלות שעלו לי ממש כרגע זה

yules

New member
אבל חברה שרוצה לשמור על שורת הרווח

אתה יכול להגיד את זה גם על הרווח הנקי של כל החברות האלה חברה שיש לה נגיד 300 מליון שקל רווח נקי יכולה להקציב 10 אחוז מתוכו כדי לחלק לעובדים שלה סתם ככה? על מה ולמה? מה אכפת לך שהפנסיה שלך תהיה מושקעת שם? אתה מקבל את האחוזים של הריבית שלך, כאילו ברור שהייתי רוצה שהאחוזים יהיו יותר גדולים. מצד שני הם השלמים יותר מחצי מהמשכורות האלה מס הכנסה למה הממשלמה לא לוקחת את הכסף הזה ונותנת אותו לאנשים עניים לדוגמא? הבנתי את התשובה, תודה, זה עוד שאלות שעלו לי ממש כרגע זה
אבל חברה שרוצה לשמור על שורת הרווח
תוך כדי שמורידים לה, לדוגמה, את מחירי הקישוריות, או לחלופין מעלים לה את הוצאות הדלק, יכולה לעשות את זה על ידי התייעלות פנימית, פיטורי עובדים, העלאת תעריפים, או (הנה הגענו לזה) קיצוץ בשכר ההנהלה. כרגע, שכר ההנהלה רק גדל. גם בממשלה שלך - עם מספר השרים הגבוה ביותר אי פעם.

Eldadius

New member
אני אשמח לדעת איך הגעת לזה שגילוח

כן.
20% המשכורת של מנכל שופרסל תתרום עוד 500 שקל לחודש עבור כל שאר העובדים? זה "בלשון המעטה" נשמע מאוד הזוי.

הוא די צודק וזה חשבון די פשוט

20% המשכורת של מנכל שופרסל תתרום עוד 500 שקל לחודש עבור כל שאר העובדים? זה "בלשון המעטה" נשמע מאוד הזוי.
אולי המספרים שהוא הביא אפשר לשחק איתם תראה את השכר שם סתם דוגמא פעם כתבתי על זה משהו על השכר של המנכלים בסלולר לעומת המענה שהם נותנים

Eldadius

New member
תשמע

אולי המספרים שהוא הביא אפשר לשחק איתם תראה את השכר שם סתם דוגמא פעם כתבתי על זה משהו על השכר של המנכלים בסלולר לעומת המענה שהם נותנים
תשמע
זה באמת חשבון מאוד פשוט- יש בשופרסל כמה? 3000 עובדים? להעלות להם את המשכורת ב-500 שקל זה אומר עוד 1,500,000 בחודש? זה אומר שמה, המנכל צריך להשתכר 7.5M שקלים בחודש? נראה לך שהמשכורות שם בכלל מתקרבות לתחום הזה!? מהקישור שאתה הבאת רואים שעלות השכר שלו הוא 412K לחודש, כלומר השכר שלו לבד הוא הרבה פחות מהמספר שצריך, שלא לדבר על 20% ממנו... ועם כל הכבוד למה שכתבת, אני לא ממש רואה מה הקשר בין משכורת המנכל לרמת השירות שהחברה שלו נותנת- השירות לא טוב? לך לחברה אחרת, ואם מספיק אנשים יעשו כמוך תאמין לי שהמשכורת שלו כבר לא תהיה משהו.

KobeRider

New member
המצב אפילו יותר גרוע.לשופרסל יש 10,000 עובדים

תשמע
זה באמת חשבון מאוד פשוט- יש בשופרסל כמה? 3000 עובדים? להעלות להם את המשכורת ב-500 שקל זה אומר עוד 1,500,000 בחודש? זה אומר שמה, המנכל צריך להשתכר 7.5M שקלים בחודש? נראה לך שהמשכורות שם בכלל מתקרבות לתחום הזה!? מהקישור שאתה הבאת רואים שעלות השכר שלו הוא 412K לחודש, כלומר השכר שלו לבד הוא הרבה פחות מהמספר שצריך, שלא לדבר על 20% ממנו... ועם כל הכבוד למה שכתבת, אני לא ממש רואה מה הקשר בין משכורת המנכל לרמת השירות שהחברה שלו נותנת- השירות לא טוב? לך לחברה אחרת, ואם מספיק אנשים יעשו כמוך תאמין לי שהמשכורת שלו כבר לא תהיה משהו.
המצב אפילו יותר גרוע.לשופרסל יש 10,000 עובדים

יש עוד אלמנט-שיעור תחלופת העובדים

תשמע
במסגרת השכר הממוצע המדהים ברשתות השיווק, שיעור הפיטורים/הזזת עובדים/תחלופה הוא גבוה באופן יחסי לענפים אחרים, מה שמלכתחילה מסייע לשמר ממוצע שכר נמוך, כשברקע מוזרם דם חדש, לרוב חסר השפעה ויכולת מיקוח, בהכללה כמובן.

lernery

New member
זאת אומרת, לדוגמא, שעובדים שם סטודנטים בחלק

במסגרת השכר הממוצע המדהים ברשתות השיווק, שיעור הפיטורים/הזזת עובדים/תחלופה הוא גבוה באופן יחסי לענפים אחרים, מה שמלכתחילה מסייע לשמר ממוצע שכר נמוך, כשברקע מוזרם דם חדש, לרוב חסר השפעה ויכולת מיקוח, בהכללה כמובן.
זאת אומרת, לדוגמא, שעובדים שם סטודנטים בחלק
מהדברים, וזה בסדר, הרעיון הוא שהצעירים יעבדו בעבודות הזמניות והמבוגרים בעבודות הקבועות. ואל תגיד לי שאין סטודנטים, אני מכיר סטונדטית לרפואה שעבדה בתור קופאית בשופרסל, כשהייתה בשנים ב'-ג'. אולי זו דוגמא קיצונית, אבל זה קיים.

mnakash

New member
כשאומרים המגזר הציבורי בישראל מתכוונים

למוסדות ושירותי המדינה כמו ביטוח לאומי, עובדים סוציאלים וכד'. אל תתבלבל עם חברות ציבוריות שכאן הכוונה היא לחברות פרטיות (במובן שאינן בבעלות המדינה אלא בידי אנשים) שגם הונפקו בבורסה לציבור הרחב (בניגוד לחברות פרטיות שאינן ציבוריות). אז שכר הבכירים במגזר הציבורי (אם הוא כזה) לא נוגע למשקיעים בבורסה. אולי הכוונה שלך נניח לשכר הבכירים בחברות ציבוריות במגזר X (נניח בנקים) הוא גבוה ואז התשובה היא כן בגדול, כל הוצאה היא על חשבון הרווח שהמשקיע יכל לקבל. בקשר לשכר הבכירים והעניין שהוא מושך עכשיו יש ויכוח ויש מצדדים לכאן ולכאן, אני חושב שבחברה (במובן Society ולא company) יש מקום לרגולטור \ רשות חיצונית להגן על בעלי המניות הקטנים שלעיתים נעשקים ע"י בעלי מניות גדולים בפעולות שנוגדות את אינטרס המשקיע הקטן (שיטת השקשוקה, שכר מופרז וכד').

mnakash

New member
חברה צ"ל חברה כמו שלנו

למוסדות ושירותי המדינה כמו ביטוח לאומי, עובדים סוציאלים וכד'. אל תתבלבל עם חברות ציבוריות שכאן הכוונה היא לחברות פרטיות (במובן שאינן בבעלות המדינה אלא בידי אנשים) שגם הונפקו בבורסה לציבור הרחב (בניגוד לחברות פרטיות שאינן ציבוריות). אז שכר הבכירים במגזר הציבורי (אם הוא כזה) לא נוגע למשקיעים בבורסה. אולי הכוונה שלך נניח לשכר הבכירים בחברות ציבוריות במגזר X (נניח בנקים) הוא גבוה ואז התשובה היא כן בגדול, כל הוצאה היא על חשבון הרווח שהמשקיע יכל לקבל. בקשר לשכר הבכירים והעניין שהוא מושך עכשיו יש ויכוח ויש מצדדים לכאן ולכאן, אני חושב שבחברה (במובן Society ולא company) יש מקום לרגולטור \ רשות חיצונית להגן על בעלי המניות הקטנים שלעיתים נעשקים ע"י בעלי מניות גדולים בפעולות שנוגדות את אינטרס המשקיע הקטן (שיטת השקשוקה, שכר מופרז וכד').
חברה צ"ל חברה כמו שלנו

צודק, התכוונתי לכתוב על החברות הציבוריות

צודק, התכוונתי לכתוב על החברות הציבוריות

natali rn

New member
משלמי המיסים ורוכשי האג"חים הממשלתיים

משלמי המיסים ורוכשי האג"חים הממשלתיים
ורוכשי המק"מים הם הציבור. הכסף שהממשלה מגייסת מהאג"ח הממשלתיות ומהמיסים שהיא גובה מכל דבר הולכים קודם כל לסבסוד המשכורות של עובדי המדינה, רק אח"כ אם נשאר משהו אז למשרדי הממשלה השונים. לכן, עובדי המדינה מקבלים משכורות מהציבור. גם חברות הנסחרות בבורסה, לא נפתחו ממומנות על ידי הבעלים, אלא הן ממונפות בהלוואות ובוויתור של בעל השליטה על כמה אחוזים ממניותיו כך שלא רק בעל השליטה יהיה הבעלים של 100% מהון החברה. החברה מגייסת הון גם מהציבור ויוצרת מיעוט שהינו הציבור שקנה מניות דרך הבורסה. בין בעל השליטה לבין בעלי מניות המיעוט יש לא פעם ניגודי אינטרסים מפני שבעל השליטה אומנם לקח סיכון באחוזים גבוהים יותר מאשר האנשים מהציבור שמחזיקים במיעוט המניות, אבל בעל השליטה מתוגמל טוב יותר מהמיעוט, ומוגן טוב יותר מדילולים שונים. כאשר החברה בהפסד, לווה כספים, המניה יורדת בגלל ניהול לקוי ובעל השליטה דואג כיו"ר הדירקטוריון לסדר לעצמו שכר גבוה, וכאשר המנכ"לים שלו יודעים שיקבלו תמלוגים גבוהים אם יקחו סיכונים אבל יש להם גם משכורת גבוהה שתכסה את הפסדים, אז הם לוקחים סיכונים וגם מעלים לעצמם את המשכורת. בהפסד, בעלי מניות המיעוט לא מקבלים התכסות על המשכורת הגבוהה שלהם בצורת משכורת. בנוסף, גם האג"ח של החברה, אם הציבור קנה אותם באמצעות קרנות הפנסיה וקופות הגמל וביטוחי המנהלים שלו אז הציבור מחזיק בנכס פיננסי שבו הוא נושה של החברה, והוא נושה ציבורי. כך שהציבור מעורב. כל הכספים שטייקונים עושים, לא בא להם מסיפורי האגדות של התקשורת של אנשים מוכשרים שלוקחים סיכונים אלא סיכונים שפוזרו על הציבור ועל חשבון הציבור. אף אחד לא מוכר את הבית שלו כדי להיות טייקון, כל הכספים הם מהלוואות. בדרך כלל, הלוואות שנוח לקבל יותר מהבנקים הם גיוס באמצעות הנפקת אג"ח, והכי עדיף לחברה שטרי הון ומניות שאין בצידן כל התחייבות של החברה לכלום, אלא שותפות בתקרה, בטפטים, בידית הדלת, בשטיח, בטיח ובכל דבר גשמי שנוגע לרכוש החברה אבל מדובר על סתם הון (מניות).

מצב
הנושא נעול.
למעלה