שיתוף פעולה בבית

דורית1310

New member
שיתוף פעולה בבית

אנשים בטח יש לכם עיצה להחלץ מהמצב התקוע והמתסכל. אני מאבדת שליטה וכועסת מאוד כאשר דיברתי והבהרתי וסכמתי ,אבל איכשו לאף אחד לא אכפת שהתפקיד שלו לא נעשה . הבית הופך לבלתי נסבל מבחינת מראה, אני מזכירה בעדינות. אבל בסוף מתפוצצת וצועקת על כולם .הבית נעשה נורמלי בדיוק ליום ולמחרת אפילו זבל לא זורקים ועוד עונים לי כאילו אני מציקה להם .אני מרגישה זוועה עם ההתנהגות שלי ולא יודעת איך לשפר את המצב.

יודה ב

New member
שיתוף פעולה בבית

דורית היקרה, תבדקי מהם התוצאות או המטרות שמאוד חשוב לך להשיג. לדוגמה: סדר וניקיון, שקט "תעשייתי" ועוד. בדקי מה מתוך המטרות הן בשליטתך ומה לא. פעלי להעלות את השליטה שלך במה שנדמה לך שזה לא בשליטתך ע"י אסטרטגיה שאיננה לעומתית, שאין בה עימות עם הסובבים. ופעלי בעיקר בתחום שבשליטתך לקדם את המטרות שבחרת. לגבי המסרים שאת מעבירה לסובבים. אם הם אומרים שאת מציקה להם אז כנראה שזה נכון ואת צריכה לחפש דרך יותר אפקטיבית כדי להשיג את מטרותיך. כנראה שלהתפוצץ עליהם לא ממש עוזר.

דורית1310

New member
שיתוף פעולה בבית

טוב אז מה עושים? עצות אני מחפשת ילדי הם גדולים ויכולים לקחת אחריות

ZIVAGAT

New member
תיקון דורש אימון

לדורית שלומות את זקוקה להבהרות כדי להבין "מה אני עושה לא נכון שמביא את עצמי ואת בני ביתי למצב הזה?" באימון נכון תגיעי למקום טוב יותר ומתאים יותר לך, ובעקבות זאת גם לבני המשפחה. אשמח לעזור לך.

ענבל כהן חמו

מאמנת אישית בכירה ומדריכת מאמנים מוסמכת
מנהל
סדר וגבולות

הי דורית, נשמע שהמצב הוא שלך חשוב שיהיה מסודר ונקי, ושאר באי הבית סומכים על כך שלך זה חשוב יותר ולכן את בסוף תטפלי בכך. כנראה שמראה הבית מפריע לך יותר מאשר לאחרים. אפשרות אחת לגשת לזה היא להחליט על מה הכי חשוב לך כרגע ושם להשקיע. נסי לשבת עם בני הבית ולגרום לכל אחד לקחת תפקיד. רצוי שהתפקידים יהיו כאילו שאת עושה את מה שהכי בולט, והם עושים דברים שאי-עשייתם יפריע להם (כמו ניקיון החדרים שלהם). אם תוכלי ליצור מצב בו יפריע להם שהם לא עושים את החלק שלהם זה יעזור. דבר משלים הוא להתעקש על ביצוע מיידי. אם נקבע שהם מורידים כלים מהשולחן, לא לאפשר להם ללכת ללא הורדת הכלים. אין אחר כך. אם לא, את עומדת בפתח החדר ומחכה עד שיבצעו. בכל מקרה חשוב להתחיל את התהליך ביצירת הבנה ושיתוף פעולה - להסביר שאת לא יכולה לעשות הכול לבד ולגייס את הרצון שלכם לעשות גם משהו. וגם להיות מוכנה לוותר על השאיפה לשלמות ולהשלים עם כך שהדברים יהיו באיזו פשרה.

ענבל כהן חמו

מאמנת אישית בכירה ומדריכת מאמנים מוסמכת
מנהל
מחשבה נוספת

הי דורית, אני רואה את האופן בו את מודה על הדברים שעזרו לך, ועולה אצלי השאלה - האם את מודה גם לבני הבית על הדברים שהם כן עושים? האם חוץ מלכעוס על כל מה שהם לא עושים, את זוכרת לומר תודה על כל מאמץ בכיוון? תגמול חיובי מניע אנשים באופן יותר טוב ועקבי מאשר תגמול שלילי. כאשר את מוצאת דבר קטן שנעשה טוב או עם כוונה ומשבחת אותו את יוצרת מוטיבציה לעשות עוד מזה, בעוד שאם את מחכה שהכול יתבצע מושלם תמיד תתאכזבי, ותמיד מעגל התגובה יהיה שלילי. רק עוד נקודה למחשבה.

כעס

שלום לך דורית. הכעס הוא נושא שמטריד רבים מאיתנו, אותי בוודאי. החדשות הטובות הן שיש מה לעשות
הנה קטע שכתבתי לפני מספר ימים בנושא של כעס. אמי ואני שטפנו כלים יחד, במטבח שלי. "המכסים האלה נכנסים למדף הזה", אמרתי לה בדרך אגב. "סאלי. את גרה פה 7 שנים. את חושבת שאני לא יודעת איפה שמים את המכסים?", שאלה אותי בעצבנות. נו טוב. לא אמרתי דבר. כעבור כמה דקות, כאשר ניגבה את השיש בעזרת הסמרטוט, אמרתי לה בכעס מסוים: אני גרה פה 7 שנים, ואת לא זוכרת שחשוב לי שתשטפי את הסמרטוט אחרי שאת משתמשת בו?". אחרי מספר דקות אמרה, "אני לא רגילה שאת עונה לי בעצבנות. את תמיד כל כך סובלנית. אבל כל אחד אפשר לשבור. ואת צודקת – עובדה ששכחתי לגבי הסמרטוט. אני לא זוכרת כל דבר שאת מבקשת. אני אפילו לא מקשיבה לכל דבר שאת מבקשת. את צודקת. את לא יכולה לדעת מה אני זוכרת ומה אני לא זוכרת". איזו חויה טובה. כעסתי על אימי, והיא הבינה אותי, לא שפטה אותי, ולא כעסה בחזרה. מיותר לציין שכעסי שכך מיד. דיברנו על הנושא, ושתינו הגענו לתובנות מעניינות. הקשר שלנו התחזק מהויכוח הזה, כי זה היה נושא שחזר על עצמו – אני מעירה לה והיא לא מקשיבה לי, והנה נדמה שהוא הסתיים. אני הבנתי אותה יותר טוב – חשוב לה לא להקשיב לחלק מההוראות שלי. זה משהו שהיא מודעת אליו, וכך מחליטה. והיא הבינה אותי יותר טוב – אני באמת לא יכולה לסמוך עליה ככה בפשטות. אם אני רוצה משהו מסוים, אני באמת צריכה לבקש אותו במפורש. כששוחננו על התקרית הזו, הבחנו במשהו מעניין. כל אחת מאיתנו יכלה פשוט לשתוק. אמי יכלה לשתוק כשהערתי לה על המכסים, ואני יכולתי לשתוק כאשר היא לא שטפה את הסמרטוט. אבל זה לא מה שרצינו. כל אחת מאיתנו רצתה שהשניה תשמע אותה, תקשיב לה, כל אחת רצתה שהמסר שלה יגיע ליעדו - ויתקבל. הבעיה שלנו היא, שרוב היחסים שלנו לא כאלה. רובנו לא עבדנו, חקרנו ותרגלנו את הנושא של התפתחות אישית, יחסים, תקשורת והקשבה במשך בערך 20 שנה, כמו אימי וכמוני. כאשר אנחנו כועסים, כועסים עלינו בחזרה, ואנחנו נכנסים למריבות אימים, או משתתקים, ומתיאשים מהקשרים. הכעס שלנו נשאר ללא מענה, נאגר או נפרק בצורות אלימות על החלשים מאיתנו (ילדים או בני זוג, בד"כ). עבור חלקנו מלאכת הדחקת הכעס כה קשה, שאנחנו נעזרים באמצעים כימיים: סיגריות, בירות, שוקולד, סמים קלים, קשים או תרופות. חלקנו משתמשים באמצעים שהם לכאורה חיוביים יותר להדחקת כעס: צפיה בטלויזיה, קריאה ואפילו ספורט. הם חיוביים לפעמים כשלעצמם, אבל כאשר משתמשים בהם להדחקת כעס, יש בהם נזק, הדחקת הכעס. גם את הילדים אנחנו מלמדים להדחיק כעס מגיל צעיר מאוד, בעזרת מוצצים או ממתקים. אם הם מתעקשים לכעוס עלינו עדיין, אנחנו מפעילים עליהם כוח כדי להשתיק אותם (תרגע מיד, או שתקבל עונש!). הכעס נשאר בפנים. הבעיה עם הכעס היא כפולה. הוא זולג לכל הכוונים: החוצה ופנימה. החוצה, אנחנו פוגעים באנשים, לא משנה כמה אנחנו מנסים לעדן את האמירות שלנו. כעס פוגע תמיד. ופנימה, כי אנחנו מרגישים גרוע. לחץ הדם שלנו עולה, יש לנו כאבי ראש, ואנחנו פשוט לא שמחים. אנחנו רוצים שהמסרים שלנו יגיעו ליעדינו, אבל אין הרבה אנשים סביבנו שהם מספיק פנויים רגשית כדי להכיל את הכעס שלנו. אחת האפשרויות שלנו היא ללמוד קודם כל להכיל את הכעס שלנו, בעצמנו, יחד עם פרטנר לתרגול. בשיטת ה"התמקדות", במקום לומר "אני כועס", אנחנו אומרים, "יש בי חלק כועס". ואז יש פה אותי, האדם, הגדול, השלם, ויש חלק, והחלק הזה כועס. עכשיו אפשר ליצור קשר ביני לבין החלק הכועס. עכשיו אפשר להקשיב לו. לתת למסר שלו להתקבל. להקשיב לו ללא ביקורת, אלא בקבלה, סבלנות, אמפטיה. זה לא פשוט – זו יכולת נרכשת – אבל לפחות אנחנו כאן עצמאיים. אנחנו לא חייבים שמושא הכעס שלנו ישמע אותנו – בתור התחלה – אלא אנחנו עצמנו יכולים להביא לחלקים הכועסים שלנו המון אמפטיה וקבלה. אישה ניצולת שואה סיפרה לי שיש בה כעס גדול על הוריה, שבגיל 5 נטשו אותה אצל זוג פולנים זרים, ונעלמו. נכון, הם הצילו את חייה, והיא יודעת היטב שעליה להיות אסירת תודה. אבל אין לכך משמעות עבור החלק הכועס. החלק הזה כועס מאוד על הנטישה, ההעלמות ,על כך שחיה את כל חייה ללא הורים. ההגיון שניסתה להפעיל על הכעס הזה נכשל עשרות שנים. וזה לא משנה שמושאי הכעס שוכני עפר כבר מזמן. כמו שהיא אמרה, אפילו התולעים כבר אינן. זה לא משנה. הכעס הזה הוא כמו כדור, שהיא רוצה לזרוק, ושיגיע ליעדו. והוא נשאר אצלה ביד, ומסב לה נזק. יתכן שיש צורך לזרוק את הכדור הזה עשרות פעמים – אבל בסוף הוא יתקבל (קודם כל אצלה), ויעלם. הכעס נעלם כאשר הוא מתקבל לגמרי. אני מבטיחה. ראיתי זאת פעם אחר פעם. יש משפט שאני אוהבת, "לעולם לא מאוחר מכדי לחוות ילדות מאושרת". יש תנאים של ילדות מאושרת שאנחנו יכולים לספק לעצמנו היום, ואח"כ ללמוד לספק אותו בעולם הממשי של הקשרים האישיים שלנו. תנאי בסיסי לתהליך הזה של השתחררות אמיתית מכעס (בניגוד להדחקה) הוא נקודת מבט מסוימת, נקודת מבט שלפיה אנחנו עצמנו אחראיים לכעס. כמו שאמא שלי אמרה פעם בקבוצה של אנשים שנפגשו לסדנת "יעוץ הדדי" בנושא כעסים: "ההבדל בינינו לבין אנשים אחרים הוא שאנחנו רוצים לוותר על הכעס, גם אם זה דורש הרבה עבודה. אנחנו לא חושבים שאנחנו צודקים בכעס שלנו". נדרשת הבנה בסיסית לכך שהכעס הוא שלנו. הוא לא באמת בגלל מישהו אחר. מישהו אחר אולי היה הקש ששבר את גב הגמל (המכסים, הסמרטוט), אבל גב הגמל שלנו כבר היה עמוס מאוד מלכתחילה. הינו עמוסים בכעסים רבים ועתיקים. זה ההבדל בין הורה שמתפוצץ כאשר הילד שלו משליך צעצוע על הרצפה, לבין ההורה שנשאר שליו ופנוי רגשית לתקשר עם הילד (ואולי ללמד אותו את ה"גבולות" המהוללים). לכל אחד מהם משקל שונה של כעס שהוא נושא על גבו. אפשר לדמות את זה לעומק שונה של ביצה שהם מתבוססים בה. עמוקה וטובענית, או שלולית קטנה. אין ברירה אלא לנקז את הביצה, וזה לוקח זמן ונחישות – אבל גם הכרה בכך שזוהי הביצה שלנו. אנחנו כועסים לא באמת כי אנשים סביבנו לא בסדר. הם אולי קצת לא בסדר לפעמים, אבל עוצמת הכעס נובעת מכל שאר הכעס שלנו שמעולם לא הגיע ליעדו. העוצמה השלילית מגיעה משם. יש כלל אצבע בשם 90/10. 10 אחוזים מהרגש שלנו הוא בגלל מה שקורה עכשיו, 90 אחוזים הם בגלל מה שקרה בעבר. או, אני מעדיפה לומר, 90 אחוזים הם בגלל התפיסה שלנו של מה שקרה בעבר. מה עושים? אין קסמים מהירים. כמו מגדל קוביות - להרוס פשוט, לבנות צריך ללמוד. יש לנו עשרות כדורים כאלה שאנחנו רוצים לזרוק, ושיתקבלו. ויש מגוון שיטות עבודה רגשיות שעוזרות לנו למסור את הכדורים האלה, ולהשתחרר מהם באמת. זו שאני מכירה וממליצה עליה היא "ההתמקדות", ובעבר השתמשתי והמלצתי על "יעוץ הדדי". ומכיון שיש הרבה עבודה, כדאי להתחיל.

דורית1310

New member
כעס

תדמור ,אהבתי את ההארות שלך בנושא וכמה שהן נכונות. ישלי לחצים בכל כיווני החיים. אבל בגלל שאני מרוחקת גיאוגרפית לא איצור קשר .אבל בהחלט לקחתי את הכיוון הרבה תודה

ordanco

New member
מאיפה להתחיל

השאלה לאו דווקא מאיפה כל אי שיתוף הפעולה מתחיל, אלא, היכן מתחיל הפתרון. במקרה זה : א. בך כי את מוכנה לכך ( ולא כי זאת אשמך או אשמת מישהו, כשמחפשים אשמים לא מחפשים פתרון...). ב. בשינוי ממה שאת עושה כי הוא אינו אפקטיבי ואינו מביא את התוצאות הרצויות לך למשהו אפקטיבי. ג. שינוי בך משנה את הדינמיקה בבית ויגרום לשינוי באחרים. אז מה יש לנו? א. כעס במשפחה. ב. חוסר שיתוף פעולה. ג. לא שמים על המילה שלך. ד. חוסר עקביות. מה עושים? יש מספר צעדים. צעד ראשון - הבנה כי זה בר שינוי ואת יכולה לעשות את זה - ולכן את פה. צעד שני - BE COOL כאשר את מתעצבנת את מחנכת לאיבוד שליטה ועצבנות וזה משהו שאת ממש לא רוצה. מצאי את הדרך שמרגיעה אותך מיוגה/ טאי צי/ מדיטציה/ קריאה / סרט / ספר /טיול / כושר .....זה חשוב לא אר לך אלא גם לילדים. צעד שלישי- לכל מעשה יש רווח והפסד. כאשר הילד עושה משהו הוא תמיד יקבל את אותו הדבר, ללא משא ומתן. תמיד. את תקבעי מה המעשה ומה התמורה לפי איך שאת רוצה את הבית וערכיו. למשל: מתאמנת שלי בחרה שאם ילד בביתה השאיר לכלוך יורדת לו שעה בטלויזיה. אם הוא מפנה אז הוא יכול טלויזיה. כאשר זה קרה לאחר קביעת החוק היה כעס מהילד והיא בקור רוח אמרה: "תשאיר לכלוך תקבל פחות שעה תנקה תוכל לראות . אגב אם תתווכח תרד עוד שעה בטלויזיה." היו כמה ימים ראשונים קשים ולאחר מכן אין בעיה. את תהיה מודל לחינוך שהמילה שלך היא סלע וכל הילדים ילמדו להעריך את המילה שלהם בדיוק כמוך... דברים שיקלקלו את הענין: חוסר עקביות (כניעה וויתור), התעצבנות ברגע שזה קורה, חוסר תאום בין ההורים. יש עוד צעדים ושלבים, תתחילי מפה. בהצלחה!

ורדה125

New member
איבוד שליטה וכעסים

דורית יקרה, אני מבינה מאד את מצוקתך. את רוצה שהדברים יהיו מסודרים בבית, את רוצה שבני ביתך יגלו אכפתיות בלי תזכורות החוזרות על עצמן שוב ושוב. מה יקרה אם אם תגלי פחות אכפתיות? מה יקרה אם לא תזכירי לבני ביתך למלא את תפקידם? מה יקרה אם הבית יהיה מבולגן, פח האשפה מלא וגדוש, הכלים שאינם שטופים-עדיין בכיור? מה יקרה אם העשיה שלך תהיה "אי-עשייה"? כביכול, חוסר אכפתיות? מה יקרה אם שינוי ההרגל של איכפתיות כה רבה וויתור על התזכורות החוזרות והנישנות, יעשו על ידך ברוגע ובשלווה? היתכן שהכעסים שלך רק מעצימים את הבעייה? השינוי יבוא - אם את תשני! אם תעשי זאת באמת, תתפלאי כמה מהר יגיע השינוי. ורדה

תלתלית3

New member
נסי לשנות את הגישה ממקום מסר אני

"כשאתה עושה כך וכך..... אני מרגישה.... מפני ש..... יעזור לי אם....." לעשות את השיחה לא בשעת כעס אלא כשהכעס עובר ברגיעה. במקום "אתה לא......(האשמה). בהצלחה טליה

1ysrat

New member
יש שני צדדים שונים צריך לאחד אותם

אם לא מצלחים לאחד אותם בשיחה שלא אין כעס אז יש פה מצב לאימון חשוב לדבר כאשר אף אחד לא כועס בהצלחה

למעלה