שידרוגיטיס לגיל הרך

oren_hershco

New member
שידרוגיטיס לגיל הרך

כותרת חלופית: "על חשיבותה של ארגונומיה"
לחולי שדרוגיטיס בלבד!

לא לצרכנים נבונים שמחפשים יחס עלות-תועלת

.
.
.
זהו? הלכו? אז ככה:
סתם ככה, כי התחשק לי, וגם כי היה נדמה לי שיצא מזה משהו מעניין, שדרגתי לילד את הקראנקסט ב- Hotrock 12 שלו. כמובן שהם בשימוש ללא גלגלי העזר, והוא כבר רכב עליהם בטיולים שאורכם 6-10 ק"מ.
ההגיון מאחורי השדרוג נבע מכך שהקראנק המקורי ב- Hotrock נראה לי קצר מדי (בתמונה). אורך הזרועות שם היה כ- 75ממ, אולי טיפה יותר.
יש סיבות טובות לקראנק קצר באופניים לקטנטנים:
1. התאמה לאורך הרגל (וכאן רוב אופני הילדים הפושטים מפספסים לכיוון השני, עם קראנק שהוא בד"כ ארוך מדי)
2. ב- Hotrock, כראוי לאופני ילדים המתוכננים נכון, יש ציר מרכזי (BB) נמוך מאוד. הציר הזה לא ממש מאפשר התקנת קראנק ארוך.

ובכל זאת, ברגע שגיליתי את הקראנק של Spawn, הייתה לי הרגשה שהוא עדיף. לא רק שהוא מעט ארוך יותר, הוא גם מאפשר התקנת פלטות במידות שונות, מה שיעזור בעתיד כשהאופניים האלה יעברו לאחותו הקטנה (במקור יש ב- Hotrock פלטה 26, והערכתי שאין צורך לרדת למידה קטנה יותר) בקראנק של Spawn ניתן להתקין פלטה קטנה, 4 ברגים עם BCD 64mm, שמאוד קל למצוא.

oren_hershco

New member
רשימת קניות

ההחלפה הזו לא כל כך טריביאלית. באופניים המיועדים לקראנק one-piece מברזל יש פתח רחב במיוחד ל- BB, שנקרא American (בתמונה)
כדי להתקין ציר מרכזי מרובע (הקראנק מגיע עם חור מרובע) צריך מתאמים. אני קניתי של Truvative (בתמונה)
כמובן שצריך גם ציר מרכזי.
הפדלים המקוריים, שהתאימו לקראנק one-piece, לא מתאימים לשום קראנק מודרני, ולכן צריך גם זו פדלים חדש. כלומר, פדלים קטנים (נקראים בד"כ Junior) עם הברגה 9/16".
סתם ככה בשביל המראה, הוספתי שרשרת KMC לבנה.

oren_hershco

New member
הרכבה

פירוק קראנק one-piece הוא עניין די פשוט. צריך מפתח שבדי בינוני וזהו.
את המתאמים צריך להתקין עם פטיש פלסטיק או press כלשהו, וצריך לוודא שחורי הברגים בצד אחד נמצאים מול התבריגים בצד השני.
המתאמים של Truvative קצת רחבים מדי לשלדת ה- hotrock ולכן לא נכנסו עד הסוף. זה אומר שרוחב ה- BB Shell (האזור בשלדה בו מותקן הציר המרכזי) הוא כבר לא 68 ממ כמו בשלדה המקורית, אלא קצת יותר. למרות החשש, הציר שקניתי (שמתאים ל- 68 ממ) נכנס למקום בצורה סבירה.
הקראנק יגיע עם מגן שרשרת מאלומיניום; ניתן להוריד אותו, אבל אז הפלטה תזוז מעט ימינה, וצריך להשתמש בציר קצר יותר (103 או 105 ממ, לעומת 107-108 בהתקנה עם הפלטה). למרות הפיתוי לחסוך במשקל (עניין חשוב באופני ילדים) הפלטה הושארה, כדי למנוע פציעות לשאיבת מכנסיים ע"י השרשרת)

oren_hershco

New member
נו, ו-?

מבחינת משקל, ציפיתי לחסכון אפסי, ואכן ההורדה הסתכמה בכ- 150 גרם. זו לא הייתה הכוונה, ולכן זה לא ממש שינה לי. יבבני משקל יכולים להתקין את הקראנק ללא פלטת האלומיניום, ולהשתמש בציר מרכזי מטיטניום, ואז ההורדה תהיה כחצי ק"ג לעומת המקור. משמעותי, אבל גם יקר מאוד.
הנסיון הראשון היה בעליה קצרה ותלולה (במונחים של ילד בן 4) ברחוב שלנו. הוא מעולם לא הצליח לעלות אותה. עם הקראנק החדש - הצליח בנסיון ראשון.
בימים הבאים רכבנו כמה פעמים, כולל רכיבות של מספק קילומטרים. בכולן הוא עלה בקלות עליות שקודם היו מעייפות אותו או גורמות לו לעצור, וכל זה מבלי שום שינוי ביחס ההעברה.
הטריק הוא המומנט המוגבר: זרועות קראנק של 89 ממ מאפשרות כ- 15% יותר מומנט לעומת הקראנק המקורי.
מכיוון שב- hotrock יש מעצור רגל בלבד, השדרוג מתבטא גם בעוצמת עצירה מוגברת. עקב כך הוא גם הרגיש בטחון רב יותר בבלימות, ומהירותו בירודות עלתה.

oren_hershco

New member
אז?

כל הסיפור הזה לא נועד לשכנע אף אחד לשדרג אופני 12" קטנטנים. ה- Hotrock הם אופני קטנטנים טובים, ומלכתחילה עולים פי 3 מאופני-חנויות-צעצועים בגודל דומה (ושווים לחלוטין את ההפרש, למי שמעוניין שהילד באמת ירכב)

מה שכן אפשר ללמוד מזה, הוא על חשיבותה של ארגונומיה נכונה והתאמת האופניים לרוכב הספציפי. אותו ילד, עם אותם אופניים, מינוס שינוי של רכיב אחד, "הפך" לרוכב טוב בהרבה ביום אחד (גם קודם הוא היה בסדר, שלא יהיה ספק, אבל השינוי היה מאוד משמעותי)
השגיאות האלה בהתאמה, שנובעות בעיקר מחוסר מודעות או חוסר רצון להשקיע עוד קצת, עולות בביצועים גם באופני מבוגרים. אצל ילדים ההבדלים בין מתאים ולא-מתאים אפילו יותר משמעותיים. וכן, נכון, הם גם מרגיזים קצת: עד שכבר מתאימים משהו כראוי, הילד כבר גדל....

יחד עם זה, לדעתי, הגדילה של הילד היא לא תירוץ לכך שתמיד יהיו לו אופניים "קצת" לא מתאימים, או כאלה שהוא "יגדל לתוכם".

shangu23

New member
מטורף

באת לי בול בזמן...

בין השדרוג של אופני הסקוט של אוהד דמירוב שנוצצים על גבי הפייסבוק ועד לסקירה המגניבה שלך עשיתם לי את השבת.

תוכל להוריד עוד משקל עם החלפה של QR ואולי גם גריפים לקלים יותר...

עכשיו כל מה שנשאר להשלים לילד זה הדבר הזה --

tal913

New member
איזו תמונה יפה

ילדה מקסימה מצד אחד וברקע מעשה מסוכן של גבר ללא חת, שמניח על הפרקט בסלון את סטנד העבודה המתוקתק שלו כאילו אין אשה בבית, כשלזכותו עומדת העובדה שאלו האופניים של הילדה ולא חלילה שלו :)
הפידבק הזה נראה פצצה, היכן רכשת?
&nbsp

shangu23

New member
חס וחלילה לא רכשתי

וממילא ההנהלה לא הייתה מאשרת עוד פידבק בבית... (;

כשירכשו האופניים של הקטנה שלי הם יטופלו על גבי הפידבק ״של הגדולים״. זה אומר שעכשיו צריך לקנות לה גם מיני סט אלנים??!

tal913

New member
איזו השקעה

נתחיל עם החשיבה, נמשיך עם הביצוע ונסיים עם המימון וכל זאת במה שנראה לרבים כזניח ולא שווה את הנ"ל.

susita7

New member
כל הכבוד. הקטן עזר לך קצת בעבודה ?

אם אתה מדביק אותו בשידרוגיטיס מגיל כזה לפחות שילמד איך עושים את זה : -)

למעלה