שורשים מסתעפים בראש פינה

mahaian

New member
שורשים מסתעפים בראש פינה

הסתבר לי שאני מתחבר למשפחת בלום מראש פינה גם דרך משפחת גרבובסקי מראש פינה. יהודית גרבובסקי היתה נשואה לשמשון בלום. יהודית גרבובסקי היתה אחות של חיים גרבובסקי אשר נפל עם בנו מנחם בקרב על משמר הירדן. אשתו של חיים גרבובסקי, רבקה אם הבנים השכולה ממשמר הירדן, היתה בת דודתה של סבתי בתיה-באשה ממושבת כינרת שהיתה ילידת ראש פינה אף היא. לגבי משפחת שוורץ מראש פינה: אלתר שוורץ היה בעל בית מלון שוורץ בראש פינה. לבתו חיה שוורץ שידכו את ראובן פיקוביץ חלוץ שעלה מגרודנו למסחה. יגאל אלון היה בנם הצעיר. אחיה של חיה היה מרדכי שוורץ שהתחתן עם חנה לבית לוי, נכדתו של אהרון פינשטיין. כאמור, אחותה רוזה התחתנה עם אלברט קריצ'בסקי, הדוד של עיזר ויצמן. אם אינני טועה, הרי שגם ויצמן וגם יגאל אלון למדו יחד בכדורי. מסקרן אותי לדעת האם היו מודעים לקרבה המשפחתית ביניהם?

mahaian

New member
פינשטיין - חלפון

אשתו של אהרון פינשטיין היתה שרה לבית חלפון. אחיה רחמים חלפון התחתן עם רבקה דרצ'ינסקי וינברג והם היו ההורים של סבתי באשה זצ''ל .

mahaian

New member
ההתיישבות בכפר תבור

היו מבין 20 המשפחות הראשונות שעלו להתיישבות במסחה, כפר תבור. רחמים נהרג כאשר נפל מסוס בזמן שעבד בשדה. הוא נפל על החרמש שהחזיק בידו וכך מצא את מותו...

mahaian

New member
סיפורה של רבקה גרבובסקי

אשר נכתב עלידי נכדתה שולמית: חיים ורבקה גרבובסקי, החליטו לגור במושבה משמר הירדן שבגליל העליון, סמוך לגשר בנות יעקב, שם התפנה משק שבעליו הקודמים מתו מקדחת. האנשים הזהירו אותם "שלא ללכת לקן של קדחת ולסכן את חיי ילדיהם" אך הם באו, ובכך שימשו דוגמא ומופת לבני המושבה העייפים והמיואשים. כעבור מספר שנים פרצו מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (1936-1939) והמצב הביטחוני הלך והתערער. תשומת הלב הלאומית התמקדה באירועים במרכז הארץ, ואילו המתרחש בנקודה קטנה על הגבול לא זכה אפילו לסיקור בעיתונות: הצתת שדות, התנכלויות לעובדים בהם, מטחי יריות, שוד העדר והחמור מכל - פיצוץ מכון המים של המושבה. לאיכרים לא היתה ברירה והם חזרו לשאוב את מימיהם מהירדן כבעבר, רק שעתה כרוך היה הדבר בסכנת נפשות. באחד הבקרים (כ"ז בתמוז תרצ"ח) ירד סבי אל הירדן לשאוב מים יחד עם בנו מנחם. בדרך חזרה ארבה להם כנופיה ערבית והמטירה אש על העגלה. סבא הדף את מנחם מהעגלה, ציווה עליו לברוח ועוד הספיק לחטוף מאחד המחבלים את הרובה ולשבור אותו על גבו. כדורים נוספים שפגעו בו הכריעו אותו. גם בנו לא הספיק לברוח, וכשהגיעו בני המושבה הם מצאו את האב ובנו מתבוססים בדמם ליד שתי הפרדות המתות. בזמן הרצח היתה סבתי בחודשי הריונה האחרונים, וכשנולד אבי החליטה לקרוא לו על שם יקיריה האהובים שנרצחו – חיים-מנחם. שנים קשות עברו על תושבי משמר הירדן, אך בנחישות ובהתמדה הם המשיכו לעבד את אדמותיהם בנוסף לפעילות הביטחונית בה היו עסוקים. סבתא המשיכה לעבד את אדמתה והקימה משק משגשג לתפארת: ערוגות ירק, עצי פרי וחצר הומה בעלי כנף, כבשים, פרות ובהמות עבודה. במלחמת השחרור, כשהחלו הפגזים נוחתים על המושבה, פונו הנשים והילדים, אך סבתא מיאנה לצאת. היא ביקשה להישאר יחד עם בניה עם המגינים, ולא רצתה להפקיר את חיות המשק. התגבורת המובטחת לא הגיעה. שלושה ימים ולילות עמדו התושבים בגבורה בלי אמצעים, מול צבא גדול מלווה בטנקים, עד שהסורים נכנסו למושבה והתושבים החליטו להיכנע. סבתא חיפשה את בנה כרמי ומצאה אותו באחד המרפסות צועק בערבית אל הסורים: "התקרבו אחים למה תפחדו?" הסורים חשבו שאחד משלהם הוא שתפס עמדה והחלו מתקרבים, ואז שלח בהם כרמי צרור והפיל אחדים מהם. סבתא התחננה אליו שיבוא, שיש פקודה לסגת, אך הוא השיב כי הוא לא זז עד שתגיע התגבורת שודאי כבר בדרך כפי שהובטח. כרמי עוד המשיך לירות כשסבתא עזבה אותו אך כשהגיעה לאחד הבתים ראתה אותו פתאום נופל ארצה. שני בחורים שרצו אליו חזרו בשתיקה וסבתא לא שאלה דבר. סבתא החליטה להתחבא באחד המרתפים ובחסות החשיכה ניסתה להגיע דרך השדות לקיבוץ איילת השחר כדי להזעיק עזרה, אך לרוע מזלה נתפסה בידי מארב סורי. 11 חודשים עשתה בכלא "אל מאזה" שבדמשק, טעמה את טעמו של הצינוק על מרדנותה, על עמידת הגאווה שלה ועל תביעותיה הבלתי נלאות ליחס אנושי יותר כלפי חברותיה וחבריה לשבי. אבי, שהיה אז בן עשר, שהה אצל דודתי ובפנימית הדסים. כשפינו הסורים את אזור משמר הירדן בעקבות הסכם שביתת הנשק יצאה סבתא עם אנשי הרבנות הצבאית לחפש את עצמות בנה כרמי, שנפל לנגד עיניה ולא הובא לקבר ישראל. שני שלדים שנתגלו בין ההריסות פתרו תעלומה שנמשכה שנתיים ושישה חודשים. ימים מועטים אחרי שעצמותיו של כרמי גרבובסקי הובאו לקבורה, נולד לדודתי ציפורה אדלר בן והיא קראה לו כרמי על שם אחיה. בן דודי כרמי אדלר הקרוא על שם דודו, נהרג במלחמת יום הכיפורים במבואות העיר סואץ. בערוב ימיה, חיה עם בני משפחתה בנתניה. מותו הפתאומי של בנה ארַה (אהרן) כשהוא בן 35 בלבד, הכריע את סבתא שהייתה חולה והיא נפטרה. על קברה של סבתי אמר עובד בן עמי, ראש עיריית נתניה, דאז: "אף על פי שלא זכית לתודעת האומה ונתקלת ביחס קשוח ובחוסר כבוד לגיבורים, עוד יבואו אלפי תלמידים לשאוב גבורה ממך".

רבקה גרבובסקי 2 והשבי

את רבקה גרבובסקי "הכרתי" דרך סיפור משמר הירדן ומקומות יישוב אחרים שהיו בין נושאי מחקר אקדמי שערכתי. במשמר הירדן התחולל קרב מבית לבית. אכן הגיע סיוע. לא כל בני המושבה ידעו עליו.במסמכי ארכיון צה"ל החומר גם מועט על כך. בין השבויים עם סבתך הייתה גם אישה בהריון שהייתה היחידה שהורשתה לשוב ארצה לאחר חודשיים, ועוד חיילים יחידים מאזורים שונים בצפון הארץ. נמנו גם שלושה שבויים מכוח הסיוע שנשלח מאיילת השחר. בכלא "אל מאזה" הייתה רבקה דמות מיוחדת במינה, דעתנית, שומרת על זכויות השבויים, עקשנית (לחיוב!!!) ויעצה לשבויות בעיקר (הן גרו בנפרד לבעלים וליתר הגברים)בכל הנוגע לניקיון החדר והגוף, לשמירה על המזון ולחלוקת ציוד שהגיע מהארץ. אני יודעת שנפילת משמר הירדן הותירה טעם מר בפי המתיישבים בעיקר בשל בעיות במשלוח תגבור חיילים ועוד ועוד כהנה וכהנה. אבל אלהים עדי, שאשה זו שהייתה בין "הקשישים" שבין שבויי ישראל ב1948 הייתה נושא להרבה מפגשים שערכתי ודברתי אודותיה. העולם קטן, וכך יצא לי להיפגש עם הנכד בפורום... אם תרצה מסמכים או כל חומר אחר, אנא במסר. לאה

mahaian

New member
תיקון קטן:

רבקה גרבובסקי היא בת דודה ראשונה של סבתי. הבאתי כאן בנוסף דברים שכתבה נכדתה שולמית ברגר לרגל יום העצמאות האחרון.

friend9

New member
גרבובסקי 1938 והעיתונות

מה שאמרה הסבתא: המתרחש בנקודה קטנה על הגבול לא זכה אפילו לסיקור בעיתונות נובע מטעות. אולי בזמן המאורעות לא הגיעו עיתונים למשמר הירדן. הפרשה פורסמה כבר למחרת האירוע. ראה בפלשתיין פוסט http://jic.tau.ac.il/Archive/skins/PalestineP/navigator.asp בתאריך 27 ביולי 1938, בכותרת ראשית.

mahaian

New member
הסופר אהרון אבן חן (פינשטיין)

כתב ספר על משפחת גרבובסקי במשמר הירדן: '' שלושה ימים בסיון''. אהרון אבן חן ז''ל היה אחיינה של רבקה גרבובסקי לבית פינשטיין הוא כתב כמה ספרים על חיי בני משפחת פינשטיין מראש פינה. רבקה גרבובסקי עצמה כתבה ספר זכרונות (הקיים במספר עותקים מצומצם שאחד מהם נמצא אצלי). בספר היא כותבת על ראשית ההתיישבות בראש פינה והווי המושבה. כמו כן היא מזכירה במסמך חשוב זה,דמויות רבות מוותיקי המושבה.

mahaian

New member
לגבי ימימה גרבובסקי

אין לי מושג אולי היא שייכת למשפחת גרבובסקי אבל לא מהענף של פינשטיין.

שרי סילבר

Active member
פייקוביץ-אלון ראשית, התנצלות לכל שולחי המסרים בנושא הקשר פייקוביץ וויצמן. משום מה לא מצליחה לפתוח את המסרים, רואה רק דף לבן. זה לא שאני אנטיפתית שלא מגיבה למסרים...../images/Emo8.gif ברגע שהתפוז יתאושש מבטיחה לענות. אשר למשפחת פייקוביץ-אלון, תמיד שמעתי בבית על אודות הקשר המשפחתי, ועל כך שסבתא מאד אהבה את בני משפחת פייקוביץ, אבל עד למחקר השורשים לא ידעתי על הקשר המדויק. אגב, חברנו חייקין ואני נקשרים בעץ הפורום דרך קשרי נישואין אל משפחת פייקוביץ. אז אצלי זה הולך כך: לחיה ולמרדכי שוורץ (ילדיו של אלתר שוורץ) היתה אחות בשם רחל. רחל נישאה למרדכי (מרקו) נייגר. אחד מילדיהם של רחל ומרדכי, אלכס נייגר, נישא לאחות סבתי, ויקטוריה ברד"ש. ולמרות שקשר הנישואין הוא אל משפחת סבתי, אבי עוד הספיק לספר מעט לפני מותו שמשפחתו של סבא (משפחת זילברשטיין) התגוררה בראש פינה ממש בסמוך למשפחת פייקוביץ. מקווה שזה יסייע לי לגלות היכן התגוררו הזילברשטיינים בראש פינה. ביחס למשפחתו של עזר ויצמן, מצטערת לאכזב: מעולם לא שמעתי על כך במשפחתנו, ולמדתי לראשונה כאן בפורום על הקשר בין יגאל אלון ועזר ויצמן. וביחס אלינו, דרור, הנה קשר ראשון בין משפחותינו, ויש לי הרגשה שראש פינה תנפיק עוד קשרים בין המשפחות.

ronrabin

New member
כמאמר הסיפור

שרי - כמו ששנו רבותינו הגששים : "אם לא תשאלי - לא תדעי..."

שרי סילבר

Active member
ועוד על פייקוביץ ממה שקראתי בשעתו הבנתי שראובן פייקוביץ, אבי הפייקוביצים, היה פועל ברחובות. הוא נשלח להדריך את יוצאי גליציה שהתיישבו במחניים, וכך נמנה עם מייסדי מחניים. משפחת פייקוביץ חיה בתחילה בראש פינה. הילדים (לא יודעת את הסדר המדויק): משה הבכור, יגאל היה הצעיר. כמו כן היו גם אליאב, מרדכי (ממייסדי בנימינה ולימים ראש המועצה) וצבי (ממייסדי נתניה). לפחות ביחס למשה ואליאב ידוע לי שנולדו בראש פינה. רק מאוחר יותר עברה המשפחה להתגורר במסחה והילדים גדלו שם. הקשר של פייקוביץ לשוורץ בראש פינה הוא בדיוק כפי שציינת, דרור.

nitzoops

New member
אם כבר מדברים על מנחם גרבובסקי

האיש היה גיבור אמיתי וכדאי שנכיר את תמונתו

mahaian

New member
ואם אני לא טועה ניצן

אזי שמשון בלום שנישא לבתו של מנחם, הוא אחי סבתך?

nitzoops

New member
לא, אתה לא טועה

העניין הוא שבכל פעם שמזכירים את ראש פינה כל כך ברור לי שברור לכולם שאני קשור, שפשוט הפסקתי להזכיר זאת.

למעלה