שבת שלום....

magic goldfish

New member
שבת שלום....

סלחו לי, אבל לא ידעתי לאן עוד לפנות. אני צריך חומר מהימן על התרבות הקלטית או הגאלית, על הג'ייקובייטס, ופולקלור קלטי (בעיקר אירי וסקוטי). האתרים יכולים להיות בעברית, אבל מומלץ יותר באנגלית. תודה.

רלוונטי לך דרואידים מברטאני?

כי אני מכירה אחת. בשביל להשיג לך חומר, אני קודם צריכה להשלים איתה.

סליחה?!

את באמת ובתמים מכירה מישהי שחיה את אורח החיים הדרואידי? שרון, אני לא זז מכאן עד שאת לא מספרת לנו ה-כ-ל על זה. למה אני האחרון לשמוע על דברים כאלה?

רגע, רגע, רגע.

תיקון קטן, היא עוד לא דרואידית, היא שלב אחד לפני (יש להם הרבה שלבים וטקסי הסמכה). מה מעניין אותך לדעת?

הכל, מה לא ברור פה?

איך נראה אורח החיים שלה? מה היא ההכשרה שהיא עוברת ועברה? האם היא עוברת הכשרה בכישוף? האם היא עוברת הכשרה בפולחנים דתיים? יש להם מרכז פעילות דרואידית? וכל מה ששכחתי לשאול...

מה שאני יכולה לספר לך על רגל

אחת הוא כללי מדי. אורח החיים רגיל, יש מספר טקסים חשובים בשנה, שבהם היא משתתפת, מרכז הפעילות נמצא בבריטאני. יש בזה הרבה עיסוק מיסטי, התכוונויות. לא שמעתי על כישוף (להפוך נסיך לצפרדע וכאלה?
). אני ארים לה טלפון הלילה. היא לא מדברת על זה הרבה. נראה.

ולא סתם מגל

אפשר לאסוף את הדבקונים רק עם מגל מזהב טהור, וכל אחד יודע שהמגלים של אמריקס הם הטובים היותר

מממ..

אתם כנראה מתכוונים לצמחים האלה שהם אוספים פעם בשנה. זה Viskum Album, והוא צמח שנחשב קדוש. זה חצי-פרזיט של עצים (בעיקר עצי תפוח). הויסקום צומח מתוך ענפי העץ. הוא מקבל מהעץ מים ומינרלים, ועוזר לעץ לעבור את החורף בקלות. האיסוף מתבצע במגל זהב, בתאריכים מסויימים בשנה לפי הקלנדר הקלטי. אלו ענפים מסתלסלים חינניים כאלה. גם בנצרות משתמשים בויסקום אלבום, מאוד נפוץ בימי חג המולד, על תקן עץ אשוח.

כך הדברים מפיה,

חיים לפי פילוסופיית חיים מסויימת. כל דבר שעושים, כל חויה שעוברים, זה בעצם שיעור. הדרך חשובה לא פחות ממה שממתין בסופה. אין נכון ולא נכון. אין טוב ורע. יש הרבה נקודות דמיון בין הבודהיזם הטיבטי לבין הפילוסופיה הדרואידית. מערכת יחסים בין האדם לאדמה שלו. בין האדם לסביבה שלו. נתינה וקבלה מהטבע. האתרים שבהם נערכים הטקסים, נחשבים כאנרגטיים. יש כל מיני מסדרים, כאלה עם חינוך נוקשה ומובנה מראש וכאלה שדוגלים בלמידה עצמית. יש כאלה ששמים דגש על (שימור) התרבות והשפה, וכאלה ששמים דגש על הרוחניות. במסדרים הרוחניים הלמידה היא יותר עצמאית. ישנם מסדרים דרואידים, בארדים, ואובטים. כל אחד עוסק בתחום אחר. האובטים עוסקים במדעים. הבארדים עוסקים באומנויות. ציור, שירה, נגינה. יצירה באופן כללי(מאסטריקס, זה שכל פעם בא עם הנבל לנגן ובועטים בו קיבינימאט). כוהנים דרואידים לא מכהנים על בני אדם, אלא עוסקים בקשר בין בני האדם לטבע ולישויות הקיימות בו (מונחים שלא הצלחנו לשים במילים ראויות). הקשר בין הדרואיד לטבע הוא לא בר הסברה. להיות כהן דרואידי הוא תהליך ארוך, ולא אחיד. משתנה ממסדר למסדר, ומאדם לאדם. יש ארבעה טקסים רשמיים בשנה. סמיין (Samhuinn), במקור הוא היום האחרון בשנה. היום חוגגים אותו כתחילת השנה החדשה. בקלנדר הקלטי, ע"פ המסורת העתיקה, במהלך חצי שנה אין זמן. כלומר, השערים של עולם המתים נפתחים, ויש קשר בין 2 העולמות. היום זה בין ה-31 לאוקטובר עד השני בנובמבר, כלומר 3 ימים. פעם זה נמשך עד מאי. ובעצם, לא סופרים את הימים האלה בלוח השנה (סופרים רק כדי לדעת מתי הם נגמרים). הנצרות אימצה את היום הזה כליל כל הקדושים, כדי שאנשים לא יתנגדו להשלטת הדת הנוצרית. אימבולק (Imbolc), בתחילת פברואר. חג המים. האדמה נשטפת ומתנקה. בלטיין (Bealteinne) חג האש. זה היום של תחילת החיים. הכל מתחיל לצמוח, פריחה, ליבלוב. סביבות תחילת מאי. נחוג באמצעות מדורות וג'ו. רוקדים סביב המדורות. המשיך להתקיים שנים אצל האירים הרבה אחרי האיסור על הפולחן הדרואידי. לוגנסד (Lughnasadh), חג אל האור. החתונה שלו עם האדמה. חגיגי מאוד, חצוצרות לארבע כיווני שמיים. נחוג באופן שונה בין מסדר למסדר. יש בנוסף שני מועדים עונתיים. חגיגות תחילת הקיץ וחגיגות תחילת החורף. מועדים אלו נקראים סולסטיס. הדת מאוד טולרנטית, ולא מנסה להפיץ את עצמה. אם מישהו מבחוץ מתעניין, הוא צריך לרצות, לחפש, ולחקור כדי להגיע לשם. אל תשאלו כמה היה קשה להוציא את זה. יאללה, מאוחר, לילה טוב לכולם (נא להתעלם מעודף נקודות, ושגיאות איזוטריות כגון אלו).

טללי,

איכשהו נראה לי שלא לזה נתכוונת. את רוב מה שכתבתי פה אפשר היה ללמוד עם מעט התעמקות באתרים רלוונטיים. העניין הוא שהנושא רגיש. זה גם קשור לגישה הכללית של המסדרים הדתיים (בניגוד לאלה התרבותיים, שמלמדים גם את השפה, ודווקא מעונינים בהפצת הפולקלור). טוב להם איפה שהם, והם לא מעוניינים בתחיבת אפים מבחוץ. גם אם זה בא מסקרנות גרידא. תקרא לזה טקטיקות של נרדפים. יש הרבה נושאים שאפשר להכיר רק אם מתקרבים לעניין עצמאית ובילתי אמצעית.

מסכים

אבל מה שאת אומרת הרי נכון כמעט לכל מה שנדון כאן בפורום הנוכחי, גם דאואיזם וקרנבל בריו, ושינטו תרבויות אינדיאניות, כל אחד מהם ניתן באמת ללמוד רק מבפנים, אך מכיוון שאי אפשר להיות בכל מקום בעולם ולהתנסות בכל דבר אז אנחנו כותבים, קוראים, מתעניינים בזה במדיום הזמין לנו. מאוד נהניתי לקרוא את מה שכתבת, יתכן והייתי מגיע לדברים דומים עם חיפוש באינטרנט, אבל העובדה שאני שומע על כך ממך, ואת מביאה את הדברים בפי אומרם נותנת לזה מימד נוסף והרבה יופי, ואהיה מאושר מכל בדל נוסף שתביאי. תודה.

זה יותר מזה.

יש תרבויות בעולם שמעונינות למשוך קהל מטעמים כלכליים, תירותיים. אם תשאל נוצרי קלטי (יש דבר כזה), הוא בשמחה יספר לך על הפולקלור של אבות אבותיו. אנשים דתיים, יעדיפו שיניחו להם לנפשם. הם מקיימים דת פאגנית ולא פופולארית בליבה של אירופה אתאיסטית/נוצרית. חלק מהעניין טמון בעבר ובציד המכשפות.

מה זה וויקאן?

שאני אדע מה לשאול. יש מינוחים שונים לקלטים. יש כאלו מאירלנד וסקוטלנד, ויש כאלו מצפון צרפת.

אין קשר בין ויקה לדרואידים.

ואגב, מי שמעניין אותו התחום: קבלו הזמנה לגורסד-דיגור בברטאני. יש התכנסות כל שנה בסוף שבוע השלישי של יולי, יום ראשון בבוקר ב-10:00. כל פעם זה מתרחש במקום אחר. זה מפגש רשמי פתוח של דרואידים מבריטאני וויילס וקורנוול.

ולסבר את העין

למי שרוצה לדעת איך נראה דרואיד אמיתי, כמו שדרואיד צריך להיראות...

למעלה