שבת בגלבוע

danyjip

New member
שבת בגלבוע

שבת סגרירית ונוסעים קל"ב.הגלבוע שנמצאבסביבתי האיר לנו את פניו ונסענו בשבילי יערנים נידחות עם בוץ חלקלק ונוף מדהים.בדרך אינו אנדרטה ,ללא סימני הכוונה וללא דרך לרכב פרטי-בחורף.מישהוא מזהה?

danyjip

New member
בחורשה על

הר ברקן מצאנו הרבה אורניות יפיפיות{שאחר כך הוכח שהן גם מצוינות}.,המשכנו על דרך נוף מקסימה עם נוף מרהיב לכיוון עמק חרוד.התמונה גם מראה את מזג האוויר האפרורי

gev8

New member
ליקר דודאים

ראיתי את התמונה היפה ונזכרתי בקיבוצניק ממשמר העמק שמגדל דודאים באופן תרבותי ומפיק מהם ליקר (צריך להזהר כי הגרעינים רעילים ביותר). העסק הפך לענף מסחרי במשק, בקבוק נמכר ב 40 ש"ח בעיקר לקהל החרדי, והוא מהווה סגולה לפוריות . (אגב ניסיתי ...)

אורניהו

New member
מעשיה אמיתית מהקריות..קרני איילים

לא רחוק מהמושב הזה יודפת..גידלו פעם איילים אדמוניים.ביקרנו שם במקום והיה נחמד,מישהו זרק את העניין הזה של אותה אבקה שטוחנים..וכו' וכו'.ביום ראשון אני מספר על הביקור לחבורה שלי בחוף קרית חיים..הקבועים. אחרי הצחוקים והליחשושים בעניין ניגשת אלי אחת הנשים בחבורה ולוחשת לי בצד..יהודה;אתה יכול לתת לי קצת מהבקבוק בשביל מיקי!

ayeletd

New member
השם המלא זלזלת הקנוקנות

והפרחים הפוכים כדי לא להתמלא בגשם

danyjip

New member
ורקפות הכי יפות

פריחת רקפות מדהימה בכל החורשות על ההר ,

סאקרה

New member
דני-אתה מוכן לתת טיפים

לאותן "דרכים נידחות וחלקלקות"-מאיפה התחלתם בערך? באיזה חלק של הגלבוע?

danyjip

New member
טיפים לדרכים

את כל מה שאני יודע מנסיוני בדרכים ,אשמח מאוד להעביר לכל המעוניין.באופן כללי את הנסיעה בשבת התחלתי אחרי הכניסה לחוות נורית השייכת {בהחכרה מהמנהל} למשפחת כהנר.ישנה פניה שמאלה ,צפונה,לכיוון החלק העליון של מחצבת גדעונה,משם בדרך לא מסומנת לאנדרטה המצולמת בצילום הראשון,שם על לוח אבן מסותתים שמות הנופלים,מבני העמק שנפלו בגלבוע במלחמת תש"ח. משם הגעתי לפסגת הר ברקן ,מכיוון צפון מערב,ושם גם מצאנו אורניות גדולות שהיו מוסתרות בסבך הקוצים של הסירה הקוצנית.בערך באמצע הכביש להר ברקן{מסומן במפה שלי כדרך אדומה} יוצאת דרך לכיוון דרום מזרח על קצה המצוק שפונה לעמק חרוד,הדרך לא מסומנת במפה אבל מאוד ברורה בשטח והנוף לכל אורכה פשוט מדהים. אחר כך מתחברת הדרך הזאת לדרך שעוברת במסלול לעמק הנעלם.שם פונה הדרך ,דרומה ומערבה ומטפסת לכיוון הר גיבורים-יש שילוט הכוונה.בעליה לפסגת ההר יש נוף נהדר לכיוון דרום-,גדר ההפרדה שמושלמת באיזור הזה מראה בבירור את הגבול שמדרום לו נמצאת ג'נין עם כל הכפרים המקומיים. מההר יורדת הדרך לכיוון הכפר צנדלה ומשם הדרך לכיוון יזרעאל מאוד ברורה.

אורניהו

New member
19 למרץ 48 עשו החיילים האלה מארב

מיחידת גולני של אז,ליד הכפר 'נוריס' שבגלבוע והם נתקלו באש עזה והמארב נדפק חזק..שבעת החיילים נהרגו כאן בפעולה הזאת.שלושה מהם מבית השיטה..זכרונם לברכה

א.א.אפל

New member
האם השיר הנפלא "והחיטה צומחת שוב"

נכתב על אותו מקרה? כלומר, על אותם שלושה שנהרגו?

על השיר "החיטה צומחת שוב"

השיר "החיטה צומחת שוב"נכתב ע"י דורית צמרת מבית השיטה והולחן ע"י חיים ברקני משער הגולן לזיכרם של 11 בני וחברי קיבוץ בית השיטה שנהרגו במלחמת יום הכיפורים ברמת הגולן ובסיני,בעיקר בקרבות על "החווה הסינית."

קרבות מלחמת השחרור בגלבוע

על השליטה ברכס הגלבוע היו במלחמת השחרור שתי מערכות שונות.הראשונה היתה בחודש מרץ,עוד לפני הקמת המדינה ולפני הקמת צה"ל,ובה כבשו אנשי הישובים של עמק חרוד שהיו שייכים לחי"ש(חיל שדה) של"ההגנה" במסגרת "נפת גילבוע", את הכפרים העויינים 'נוריס' ו'זרעין' ששלטו על התנועה בכביש עפולה בית שאן.בקרבות קשים אלה נפלו שבעה מבני העמק שלזכרם הוקם הגלעד בגבעת- יונתן,ליד הר שאול. המערכה השניה היתה בחודש יולי במסגרת קרבות "עשרת הימים".בתחילה שלטה חט'גולני של"חזית הצפון" בפיקוד האלוף משה כרמל,על כל הכפרים הערבים שבין הגלבוע לג'נין, אך הצבא העירקי ששלט בצפון השומרון("המשולש הגדול") הצליח לרכז כוחות חזקים בגזרת ג'נין כולל שריון וארטילריה ותקף את חיילי גולני שנסוגו בקרבות קשים עד הכפר "מאזר"(היום:הר גיבורים) והצליחו לייצב קו- בלימה על רכס הגלבוע עד לברקן-ושם נקבע ה"קו הירוק".

shapira meir

New member
אגב הכפר מזר

הוא גרם צרות כבר לדבורה וברק זכורה דבורה בה היא מקללת את אנשי מזרים שסרבו לדווח לה על תנועת העננים מורידי הגשם כדי לתכנן את תנועת ההתגרות בסיסרא שיטבע בבוץ, לבסוף נאלצה לאלתר פתרון.

תותח9

New member
השם הוא "מרוז"

דבורה מקללת את אנשי מרוז (שופטים ה כ"ג) כג אוֹרוּ מֵרוֹז, אָמַר מַלְאַךְ יְהוָה--אֹרוּ אָרוֹר,יֹשְׁבֶיהָ: כִּי לֹא-בָאוּ לְעֶזְרַת יְהוָה, לְעֶזְרַת יְהוָה בַּגִּבּוֹרִים.

למעלה