שאלת מקף

reedgreenwhait

New member
שאלת מקף

1. א', ב' וג'. 2. א', ב' ו-ג'. 3. 1, 2 ו3. 4. 1, 2, ו-3. 5. היא חוזרת הביתה ב1. 6. היא חוזרת הביתה ב-1. האם זה נכון להשתמש במקף במקרים שלעל או שאפשר בלי?
 

reedgreenwhait

New member
*תיקון - האם זה נכון להשתמש במקף

במקרים שלעל? האם זה נכון לא להשתמש בו?
 

Roybb95

New member
מקף

יש להשתמש במקף כאשר רוצים להפריד בין אות בעברית לבין מספר או אות בשפה זרה, ולכן "היא חוזרת הביתה ב-1", "1, 2, ו-3". גם בדוגמה הראשונה יש לשים מקף (אלא אם לא הבנתי נכון את השאלה, והאותיות מייצגות פריטים ברשימה. במקרה כזה אין צורך במקף). הרחבה - כאן.
 

razniv

New member
צדקת אבל הצלחת לסתור את עצמך

אם המקף נועד לבדל בין עברית ללועזית או למספרים - מה שנכון - הרי שאין בו צורך בדוגמה הראשונה ובדומותיה.
 

Roybb95

New member
לא בהכרח

שים לב: המקף מפריד בין עברית ללועזית, אך אין זה אומר שזהו תפקידו היחיד. יכולים להיות לו שימושים נוספים, כפי שניתן ללמוד מהקישור המצורף בהודעה הקודמת. הדוגמה הראשונה בשאלה היא גבולית במידה מסוימת, אך אני לא חושב ששימוש במקף ייחשב כטעות - אלא אם האותיות מייצגות פריטים ("כסא, שולחן וחלון"), אז ודאי שאין בו צורך.
 

razniv

New member
בהכרח

בדוגמה שהבאת מאתר השפה העברית יש בעיה. מקף, כשמו כן הוא: "מקיף" את המילים שהוא נוגע בהן. זו הסיבה שהוא משמש לצרפים כמו גן-ילדים, בית-חולים, בית-ספר וכדומה, המייצגים מושג אחד. זה תפקידו הראשון. כמו שהזכרנו, הוא משמש גם להפרדה בין עברית ללועזית ובין עברית למספרים. לעומת זאת, הוא לא מפריד בין עברית לעברית (אלא במקרים קיצוניים), כי השפה לא יכולה לסבול את זה: יוסי, ש-ברח מ-בית-הספר, ו-הלך לטייל עם חבריו, נכנס ל-קניון ב-תל-אביב... בדוגמה שהציגה השואלת, יש שלושה פריטים: א', ב', ג'. כעת, החלף אותם במילים המתאימות וקיבלת: אלף, בית, גימל. עכשיו חבר אותן ותקבל: אלף, בית וגימל. ודאי תסכים איתי, שצורת ו-גימל היא לא תקינה. לכן, גם השימוש באותיות המייצגות צריך להיות זהה: א', ב' וג'. זה כלל ואין טעם לצאת ממנו.
 
למעלה