שאלות ציוד

tweeg

New member
שאלות ציוד

אנחנו לפני טיול לניו זילנד(ינואר פבואר) צפון הודו(מנלי רישקש לאדק,מרץ אפריל)ונפאל(אפריל מאי,אנפורנה אגמים הקפואים)
כמה השקעה באמת נחוץ בציוד חורף?בהנחה שאנחנו לא רוצים לסבול אבל גם לא להוציא מאתיים שקל על תחתונים טרמיים?

האם חולצה ארוכה דקה,פליז,מעיל רוח,גטקס,מכנס טיולים שתי חם צווארים וכפפות יספיקו?(בהנחה שאף אחד מהם לא מותג מוכר אלא דברים שהיו בבית וחיקויים)
כמה חלקים חובה שיהיו מותגים מוכרים?
האם שתי פליזים אחד על השני מועיל או שמיותר?(מדדתי בבית,לא הפריע לי לתנועה)

האם אלא שווים משהו?
http://www.aliexpress.com/item/Free...-quick-dry-Uv-protection-shirt/996473938.html
http://www.aliexpress.com/item/Outd...able-male-outdoor-hiking-pants/964047957.html
http://www.aliexpress.com/item/Summ...ry-pants-Men-Detachable-pants/1232368967.html
או שעדיף לקנות בארץ במחירים של 200-300 לפריט?

בניו זילנד,בהנחה שאנחנו נעשה גם backcountry treks ולא רק את הgreat walks(שהבנתי שיותר מסודרים)
האם כדאי להביא אוהלים שקשים ציוד בישול מהארץ?מה עושים איתם שעוזבים למזרח?שולחים הביתה?
האם אפשר להשכיר לטרקים ספציפים או לכל התקופה?(בהנחה שאנחנו נוחתים באי הצפוני וממריאים מהדרומי?)

תודה מראש על כל תשובה שהיא
,מינו אותי ל"אחראי ציוד" ואני לא רוצה לפשל

zammy

New member
מורכב מידי

אתה מבקש המלצות על ציוד שמתאים לקיץ וחורף, לטרקים של מספר ימים ולמסלולי הליכה ברגל.
לכל אחד מאלו רשימת ציוד שמתאימה לו, קשה להמליץ על משהו שיתאים לכל.
שק"ש- לאלו טמפרטורות אתה מצפה?
אוהל, שק"ש, ציוד בישול, מזרן-כל זה שוקל לא מעט ויש לו השלכה ישירה על נפח התרמיל שתקנה.

tweeg

New member
תגובה

הכוונה היא להמלצה לציוד לתנאי הקיצון לכיוון חורף.
כמובן שלתנאי קיץ הרבה יותר פשוט להתלבש ויותר קל להתכונן ובזה אני פחות צריך עזרה.
למסלולים קצרים יותר(מסלולי יום)אנחנו נסחוב כמובן פחות ציוד בתיק קטן(בניו זילנד השאר ישאר באוטו,ובמזרח בגסט האוסים)

שקש- קיוויתי שמישהו שמכיר את האזורים שציינתי יוכל להגיד לי.ההתלבטות כרגע היא פחות אלא דגמים ספציפים לקנות
אלא מה רצוי לקנות בכלל,האם לקנות בארץ או שניתן להשכיר שם.
עדיפות היא להשכרה כי קניה+שליחה לארץ/קניה+ומכירה/קניה+הסחבות למזרח הם אופציות גרועות
(הכוונה היא לאוהל,שקש וציוד בישול,שרלוונטי רק לניו זילנד כי במזרח להבנתי יש גסטהאוסים לכל אורך הטרקים)

תודה רבה על התשובה

הרי לך טיפ חשוב

תשכח מלהשאיר ציוד ברכב בניו זילנד כשאתה יוצא לטרקים. בכמה חניונים של טרקים מפורסמים (דוגמת טונגרירו) יש גנבים שעלו על הטריק, והם פורצים לרכב כדי לקחת את הציוד - או כך לפחות זה היה לפני כמה שנים. יכול להיות שעליית המודעות של המטיילים, שגרמה להם להשאיר את הציוד המיותר באכסניה סמוכה/שמירת ציוד כלשהי ביישוב באזור, הורידה את מינון הפריצות.
התופעה בזמנו היתה קיימת בכמה חניונים מסוימים בלבד, כדאי לבדוק (סה"כ מדובר במדינה סימפטית ובטוחה להפליא).

אין ממש תנאי קיצון בניו זילנד. היא אומנם גשומה להפליא וגם שלג בקיץ הוא לא כזה דבר נדיר במקומות גבוהים, אבל יש מקומות קשים יותר :)

לרוב ממליצים לקנות שק"ש של עד מינוס 5 לניו זילנד. בכל הטרקים הידועים והמוסדרים (גם כאלו שהם לא Great Walks) יש בקתות לישון בהן. לכן, יש צורך באוהלים רק אם מתכוונים ללון בקמפינג באופן קבוע (במקום אכסניות) או לצאת לטרקים נידחים באמת. אלא אם יש לכם רקע בטרקים, כך שאתם באמת מתכוונים ללכת על backcountry treks ממש לא שגרתיים -לא צריך אוהל לטרקים סטנדרטיים.
ובאמת, אם אין לכם ניסיון קודם בטרקים, תחשבו שנית על עניין ה-backcountry treks. יש המוווווןןן טרקים גם כך שלא מצריכים אוהל וסביר להניח שלא תלכו על אחרים.
לנפאל אין צורך באוהל בגלל שישנים בגסטהאוסים בטרקים, אבל יש צורך בשק"ש ממילא (קררררר!). אין לי מושג לגבי הודו.
נראה לי מיותר להשכיר ציוד לכל התקופה בניו זילנד בהנחה שזה כמה חודשים, כבר עדיף לקנות. כשהגעתי מניו זילנד למזרח ונסעתי ללאוס החמה פשוט השארתי ציוד עודף בשמירת חפצים כלשהי לחודש, ואספתי בחזרה לתאילנד כדי להמשיך לנפאל. לא היה לי אוהל מהסיבות שציינתי לעיל, רק שק"ש וראש גזייה, את רוב ציוד הבישול הדל שלי (מחבת למשל) נתתי במתנה למטיילים אחרים כשעזבתי את ניו זילנד, כי לא ראיתי טעם להיגרר עם המשקל המיותר של כמה פריטים זולים ממילא.

לבוש - אני לא מבינה את השאלות לגבי מותגים. קונים ציוד טוב, לא שם. גם אפשר להתווכח מה זה מותג מוכר. במשך כ-15 שנה הלכתי אך ורק עם נעלי טרקים של טרזטה. חברה מעולה, אבל בכלל לא מוכרת בארץ - זה אומר שהיא פחות טובה מאיזה שם מוכר יותר? הפליס ששימש אותי בטיולים האחרונים נקנה בכמה דולרים בסין. מזויף, אבל באיכות מעולה. התרמיל - לואו-אלפיין מקורי שאכן מצדיק את הפרסום. כל עוד הציוד עושה את העבודה, זה מה שחשוב.
תכלס, אתה לא נוסע לאנטארקטיקה. תתלבש חם, ובשכבות. תשקיע בנעלי טרקים טובות ובתרמיל טוב. מכנסיים אפשר פשוט לקחת מהארון. אני כן חסידה של ביגוד תרמי (רוב נסיעותיי היו למקומות קרים), אבל איכשהו רכשתי אותו לראשונה רק אחרי חצי טיול בניו זילנד באיזו חנות שם שהציעה מבצע מיוחד - כלומר, אפשר גם בלי, למרות שזה בהחלט תורם ובאופן משמעותי (יש מבצעי סוף עונה/עודפים וכו' גם בארץ - תשווה מחירים).
לא נראה לי שיש צורך בשני פליסים בניו זילנד. הלכתי על השיטה הזו (עם שכבה אחת של מיקרופליס ואחת של מעיל פליס) רק במקומות כמו אנטארקטיקה והקוטב הצפוני.

ציוד בישול - בטרקים בנפאל יש אוכל בגסט האוסים. בניו זילנד השתמשתי בגזייה מסוג הראש המתברג. ללא מיכל הגז המשקל שלה בתיק זניח לגמרי. מעבר לזה לא טרחתי לקנות כלום - איכשהו עם הדרך התגלגלו לידיי סיר ומחבת (נדמה לי שקיבלתי בירושה ממטיילים אחרים שחזרו הביתה/מכרו רכב), והבאתי מהבית 2 צלחות, סכו"ם, איזה קולפן וכו'. כטרמפיסטית המטיילת לבד ממילא לא הייתי צריכה יותר מזה.

כאמור - הכי חשוב: נעליים ותרמיל. קנה אותם בארץ. לנעליים כדאי להתרגל מראש. לך על חנות שאתה סומך עליה ובחר לפי נוחות ולא רק לפי שם.
שק"ש - גם לניו זילנד וגם לנפאל, ולכן כן הייתי קונה ולא משכירה. יש גם אכסניות ללא מצעים, ואז משתמשים בשק"ש כשמיכה. אין לי המלצות ספציפיות על חברות. אין לי מושג מאיזו חברה השק"ש שלי. אני מכירה את המוכר בחנות שנים רבות, וכשהחלפתי שק"ש לפני 5 שנים פשוט סמכתי על המילה שלו והיא לא הכזיבה :)

tweeg

New member
קודם כל-המון המון תודה

*בקשר לגניבת ציוד- אני מניח שזה לא נפוץ יותר מדי כי סה"כ זאת מדינה מערבית והציוד שישאר הוא לא ציוד יקר(בגדים שלא מתאימים למזג אוויר,בגדים ספייר וכו')
ובאותה מידה הם יכולים לגנוב את האוטו כך שאין לי הרבה מה לעשות עם זה.

*המחשבה היתה לא לישון כל הזמן בבקתות משיקולים של תקציב וצורך בהרשמה מראש
(כנראה לי הייתי צריך לבדוק את המילפורד טרק ולגלות שהוא תפוס עד מרץ,זה הלחיץ אותי סתם
)
אבל אם יש בקתות גם בשאר הטרקים כנראה נוותר על אוהל.
את השקשים נראה לי נקנה בארץ ונסחוב איתנו לכל הטיול כי הם שימושיים לנפאל ובשאר הארצות
אנחנו לא כ"כ נעשה טרקים לכן המשקל והנפח פחות יפריעו לנו(בהנחה שנהיה עם תיקי יום והתיקים הגדולים ישארו בגסטהאוסים)
וחבל לי לוותר עליהם כי יש להם עלות מסוימת(גם אם לא ממש גבוהה)

*אפשר המלצות לטרקים בניו זילנד?
אנחנו רוצים כמה טרקים קצרים כדי להתרגל,זה טיול ראשון של כולנו.אנחנו מנסים לתפוס פחות או יותר את כל הנופים של ניו זילנד בכמה טרקים קצרים(והשאר בטיולי יום)
חשבתי על:
טורינגו סירקיט:הר געש
קפלר טרק:הרים
רוטבורן:אגמים ופיורדים
אבל טסמן:חופים
אני מחפש גם טרק שישלב בתוכו יערות,האם באחד מאלה המוזכרים למעלה יש יערות?
האם יש לך המלצות לטרקים חלופיים שעדיפים?(כרגע קראתי רק על הgreat walks,אני צריך לחפש עוד חומר)
האם זה נראה לך תמהיל טוב של נופים למצות את ניו זילנד?
יש לנו בערך חודשיים והטרקים למעלה אמורים לקחת בערך 17 יום,האם כדאי למלות את שאר הזמן בטיולי יום?
חשבנו לוותר על טיולי אופניים/סוסים/קיאקים וכו' במחשבה שבמזרח זה יהיה יותר זול ועדיף לשמור את הכסף
(הסתכלתי על טיולי סוסים של כמה ימים,הסכומים הגיעו בערך ל6k
)

*אני לא מדבר על מותגים בשביל השם,אני תוהה איך אני יכול לדעת מה האיכות של הדברים בלי לנסות אותם בפועל.
כל הבגדים שיש לי כרגע הם חסרי מותג ואני מפחד שבסיטואציה הראשונה שאני אנסה אותם אני אגלה שקופא לי ה***.
השאלה היא אם אני אעשה הרבה פשרות כגון:
פליז מזויף
מעיל רוח מזויף
חם צווארים מהצבא
כפפות ב30 שקל
מכנסי טיולים מaliexpress(אלה שקישרתי אליהם למעלה)
וכו'(דוגמאות אמיתיות לציוד שכרגע יש לי)
שבסה"כ הכל מהווים את המרכיבים של לבוש שלושת השכבות(בסוגי חומר,שמה שאמור להיות פליז יהיה פליז,בלי כותנה וכו') אבל אף אחד מהם לא
יהיה איכותי אז עדיין יהיה בסדר.
(אין לי את הניסיון להעריך את איכות החומרים או אפשרות לבדוק אותם)

*ציוד בישול נראה לי נקנה שם,אנחנו ארבע אנשים לכן נוכל לחלק ביננו את המשקל.

*נעליים כמובן שאקנה בארץ לפי מדידות ונוחות.

*בקשר לתרמיל אני טיפה בבעיה,לאחותי יש אחד להביא לי אבל הוא תרמיל שמיועד לבנות ואני לא מצליח להחליט אם הוא יושב עלי טוב או לא
בגלל חוסר ניסיון ומחשבה שאולי פשוט לא שמתי אותו נכון.
שמתי בו קצת משקל והלכתי בו בתוך הבית אבל אני לא סגור אם הוא יושב עליי טוב או לא.
הרצועות של הכתפיים טיפה באוויר,והרצועות של האגן יושבות לי טיפה גבוהה ואני לא מצליח להבין למה הוא יורד.
אם אני אעלה כמה תמונות זה יהיה אפשרי לזהות מה הבעיה?

*ממש ממש תודה על התשובה,זה נראה כאילו יש לנו כ"כ הרבה דברים לארגן(למרות שלא נישאר כ"כ הרבה)
ונורא קשה לחשוב על הכל מראש.

אני מאוד מעריך את העזרה עד כה.

תשובות

דווקא אין ממש גניבות של רכב. החניונים לטרקים אינם כל כך נגישים, גם הגנבים מגיעים לשם ברכב... בכל מקרה, אם אתם יוצאים לטרק ארוך, השאירו את החפצים בשמירה באכסניה האחרונה בה הייתם או בזו שבה תלונו עם שובכם. הכי פשוט.

לגבי הבקתות: אכן יש טרקים ספציפיים שבהם קשה למצוא מקום בבקתות וצריך להזמין מקום מראש. האפשרויות? להזמין מקום מראש, או פשוט לבחור בטרקים פחות עמוסים. אכן אפשר לקחת אוהל ולהשתמש בו כתחליף, אבל למילפורד למשל זה לא יעזור (הלינה באוהלים בו אסורה), וברוטברן לפעמים יש גם עומס בקמפינג... מכיוון שאין לך ניסיון בטרקים, אין טעם לצאת לטרקים בלתי מוסדרים המחייבים אוהל - באמת שאין סיכוי שתעשה אותם.
לפי איך שאתה מתאר את המצב, הייתי במקומך מוותרת על אוהל. מקסימום אם ממש ממש תצטרך לטרק בודד, אני מניחה שאולי יהיו מקומות להשכיר (מעולם לא ניסיתי, אז אין לי ממש ידע בנושא).

המלצה חשובה: קחו יומיים של חופש לפני היציאה לטיול ותעשו טרק בארץ. או אפילו, אם אין אפשרות אחרת, מסלול הליכה של יום אחד (7-9 שעות) אבל עם תרמיל על הגב כדי לראות איך אתם מתמודדים עם משקל. המון מטיילים ישראליים ניחנים ב"עיניים גדולות" באשר לטרקים בחו"ל, אבל מאחר שלא התנסו בכך קודם, בזמן אמת הם מגלים שזה ממש לא בשבילם, שהתרמיל לא נוח, שהם ארזו 7 קילו יותר מדי... (בדרום אמריקה, שם הטרקים פחות חביבים למשתמש מנפאל וניו זילנד, נתקלתי גם במקרים שזה ממש גבל בסיכון משווע וברשלנות מצד מטיילים). במיוחד למי שנוסע במטרה לעשות טרקים - כדאי לנסות את זה קודם בישראל.
כדאי גם ללמוד קצת על מחלת הגבהים שבה תיתקלו בנפאל (ניו זילנד לא גבוהה מספיק). לדעת איך מתמודדים איתה, איך מאבחנים ואיך מתכננים טרק נכון כדי להימנע ממנה ככל האפשר או לפחות למנוע התדרדרות במצב עם פגיעתה. מאוד מאוד חשוב. במקרה של מחלת גבהים התנהלות נכונה עושה את כל ההבדל ויכולה להפוך את זה ללא יותר מכאב ראש קל וקצר. התנהלות לא נכונה יכולה להסתיים במוות.

בכל הטרקים שהזכרת יש יער במידה כזו או אחרת. בכל אופן, לגבי הטונגרירו, הייתי ממליצה לא לעשות את הסירקט, אלא לבחור בקרוסינג - זה מסלול של יום אחד ארוך, שהוא למעשה היום הכי מוצלח מכל הסירקט. זה מספיק לגמרי. לגבי האייבל טזמן - לטעמי החופים הם החלק החזק של הפארק, וההליכה בתוך היער בפארק הספציפי הזה די משעממת. לא הייתי טורחת לעשות את כולו, אלא רק חלק, נגיד יום או יומיים, או אפילו פשוט להגיע לשם במסגרת טיול קיאקים לביקור קצר וממצה בחופים.
את הנופים של ניו זילנד תוכל לראות גם מהנסיעות והרבה עצירות בדרך למסלולים קצרים, ויש מלא כאלו. בכלל, יש המון פארקים והמון מסלולים פחות מוכרים שהם יפהפיים. יש סניפי מידע בכל מקום, אז לא בעיה לגלות הכל תוך כדי טיול או פשוט לשאול מטיילים אחרים שפוגשים בדרך על מה הם ממליצים.

ביגוד: באמת שקשה לי להמליץ. כל אחד והסבילות לקור שלו. לא ניסית את הפליס מעולם בחורף בארץ? הטמפרטורות בניו זילנד לא כאלו נמוכות... מה טוב לך לישראל ביום קר ממש? מעיל גשם מטרתו לעצור גשם, אם הוא עומד בזה זה לא משנה מאיזה מותג הוא. אין לי מושג מי היצרן של חליפת הסערה שלי (אל דאגה, אתה לא צריך חליפת סערה, היא נקנתה ליבשת אחרת). מבחינת מכנסי טיולים, כאמור, יש לי דגמ"ח אחד שקניתי במבצע, מעבר לזה תמיד לקחתי בגדים רגילים.

נסה את התרמיל בפעולה. באמת, צא לטרק איתו או לפחות ליום הליכה אחד ארוך עם משקל של 6-9 קילו. תראה איך זה מסתדר.
קשה לי לייעץ לגבי תרמילים. לשמחתי מצאתי איש מקצוע מעולה לפני הטיול הראשון, אז את כל הציוד הראשוני (וכמה השלמות/החלפות רציניות שעשיתי מאז) עשיתי לפי המלצתו.

ובעיקר - אל תדאג. תמיד מגלים ברגע האמת ששכחת משהו. אתה לא בלב מדבר. זו מדינה מודרנית, פשוט כנס וקנה.
הטיול נראה גדול ומסובך לפני שנוסעים, כשאתה שם זה די מתגלגל מעצמו והופך קל יותר (לא שהאמונה הזו עזרה לי באפריקה, אבל לא משנה).

tweeg

New member
תגובה 2

*אכן נראה לי שנוותר על אוהל ונשכיר לטרקים ספציפים אם נצטרך

*אני מתכנן מחר הליכה של בערך שעתיים עם 13 קילו בשביל לבדוק את התיק,ואני כנראה אעשה משהו יותר ארוך
כאשר אני אקנה נעליים.
6-9 קילו?הבנתי שמשקל לתיק לגבר אמור להגיע בערך ל13,אם מישהו יכול לתקן אותי לפני מחר בבוקר זה יהיה נפלא

*על מחלת גבהים כבר קראתי,אנחנו נעשה את האנפורנה קודם שהבנתי שהעלייה יותר איטית ורק אחרי זה את הלאנגטאנג אגמים קפואים
שהעליה יותר מהירה.
אני זוכר פחות או יותר בעל פה את התסמינים ואני מתכנן להתנהל באופן אחראי לגבי הקצב.
(מעדיף "לבזבז" עוד יום התרגלות מאשר להתעסק עם בצקות במוח)
אם אני נשאר כמה ימים בגובה מעל 3K ושבוע אחרי זה עולה עוד פעם,תהיה לי חסינות מסוימת,או שאני חוזר למצב אפס?

*לגבי הטרקים:
אני מנסה לגבש רושם כללי מראש על מה כדאי לעשות,אבל ברור ששם יהיה שינוי לפי המלצות,מזג אוויר ותפוסה של הבקתות וכו'.

*את רוב הציוד לא ניסיתי,זה ציוד שאספתי מהבית ועוד דברים שאני מתכנן לקנות.אני מניח שאני אעשה ניסיונות בניו זילנד
ואשלים ציוד עם הזמן.
אני אתחיל לבדוק טווח טמפ' כדי לבדוק כמה באמת קר יהיה.כרגע פשוט ראיתי הרים עם שלג והסקתי שיהיה קר
אבל אנחנו באים בעונה טובה ככה שלא אמור להיות ממש קר.

לצערי אני לא מאמין שיהיה עוד טיולים בעתיד הקרוב אחריו,ככה שהשלמות אני אוכל לעשות אבל החלפות זה כבר מעבר
לתקציב ואני פשוט אצטרך להסתדר עם מה שיש.

אני רוצה להודות לך על התשובות הארוכות והמפורטות,עזרת לי המון

natyh

New member
לא קראתי את התשובות שקיבלת

רק רוצה להוסיף מקוה שלא נכתב :
1 המקום להצטידות במוצרי יד שניה שלא תמצא בארץ ברמה של יד ראשונה בזיל הזול הוא הטאמל בקטמנדו נפאל.
כל יום בו אתה נמצא בסביבות ה 3000 מטר הוא יום הסתגלות שבו הגוף מסתגל לגובה מצבך טוב יותר יומיים אחרי מאשר ביום אחרי או מיום ההגעה כל יום הגוף מיצר עוד כדוריות אדומות , שקצב ייצורן מוגבל וכך אספקת החמצן מששתפרת.

הגעתי פעמיים ל 5400 מטר פעם בנפאל בטרק האנפורנה שבו ההסתגלות היתה גרועה .
יחסית בשל קצב ההליכה בטרק.
ופעם שניה לאחר חודש של אימונים טרקים והכנות בהוארז פרו בפעם השניה רצתי מעלה משאיר מאחורי כמה בוגרי סיירות חסונים שהגיעו מעלה מספר דקות אחרי .
לא עניין של כושר ההסתגלות שלי היתה טובה משלהם אחד החל את הטרקים שבועיים מאוחר מרובינו , ואחר היצטנן כפי שקרה לי בפעם הראשונה אם הצטננת רד למטה כשתחלים תמשיך ..

tweeg

New member
תגובה

*עד שאני מגיע לנפאל יש לי בערך 3 חודשים+-,ככה שאני צריך את הציוד לפני.למרות שהבנתי שניו זילנד יותר חמה
מאשר נפאל ולכן אולי אוכל לעשות שם השלמות לציוד במידה ויהיה לי קר בטיולים לפני.

*כמה זמן בערך מחזיקה ההסתגלות לגובה?נניח אני עושה את האנפורנה ואז את האגמים הקפואים(שהבנתי שהעלייה פחות מתונה)
בהפרש של שבוע+-,האם זה יחזיק?
הקצב הכללי שלנו אמור להיות יחסית איטי,לכן אני לא דואג כ"כ.

*הצטננות זה לא קשור לגובה,זה חיידקים וקור.נראה לי הכי טוב זה להישאר בגסטהאוס טוב עד שיעבור.

תודה רבה על התשובה

natyh

New member
ציטוט

"*הצטננות זה לא קשור לגובה,זה חיידקים וקור.נראה לי הכי טוב זה להישאר בגסטהאוס טוב עד שיעבור."
לא נכון.
העליה בגובה מחלישה את המערכת החיסונית בשל העומס הנוסף על מערכת הדם .
לא נכנס להסבר כרגע .

קילוגרמים

בדרך כלל התרמיל שלי שוקל בטיולים 10-14 קילו, אני מעריכה, כשהקצה הגבוה זה כולל האוהל (בחלק מהטיולים לא היה לי אוהל).
א-ב-ל - בטרק אתה לא לוקח כל כך הרבה ציוד. אתה לוקח מינימום של בגדים, בטרקים בניו זילנד אין איפה להתרחץ אז גם לא צריך תיק רחצה שלם, ובכלל - לוקחים כמה שפחות דברים. אל תשכח, בניו זילנד אתה צריך לסחוב גם אוכל לימי הטרק (בנפאל אין צורך) ולעתים גם אמצעים לבשל אותו, ומים. לגבי כמות המים בודקים מראש - פעמים רבות יש איפה למלא בדרך ואז אפשר להסתפק בבקבוק גדול אחד לאדם. אם לא, מתארגנים בהתאם. בנפאל חובה להביא אמצעי כלשהו לטיהור מים, כי הם לא טובים לשתייה (ומניסיון, קל מאוד לחלות שם). לכן רוב הסיכויים שלא תצטרך לסחוב 13 קילו בטרק בנפאל/ניו זילנד.
לדעתי גם ביום-יום עדיף שהתרמיל לא יהיה יותר מדי כבד. אתה אומנם עתיד לטייל עם רכב בחלק הראשון של הטיול, אבל לי למשל כטרמפיסטית ב-NZ היו לא מעט פעמים שסחבתי את התרמיל המלא על הגב לקילומטר-שלושה.

אין דבר כזה להשיג חסינות ממחלת גבהים. אפילו אדמונד הילארי, האדם הראשון על האוורסט, חלה במחלת גבהים בחלק מביקוריו בנפאל. אין לי מושג עד כמה זה מחזיק שבוע, ובכל מקרה - כל עוד יש לך מודעות, ואתה מבין שכשמרגישים רע עוצרים, ואם זה לא עובר במהרה יורדים מיד בגובה, אז תהיה בסדר.
אישית הייתי רק בלאנגטאנג והאגמים (טרק אחד הספיק לי לגמרי). האנאפורנה הרבה יותר ארוך והגובה הרבה יותר גבוה, יש גם יום אחד מאוד קשה של הליכה רבה, אז לא בטוח שאחד מהטרקים טוב יותר להסתגלות מהשני.

ואל דאגה. רוב האנשים לא מנסים את הציוד בתנאי שטח לפני. נסעתי לאנטארקטיקה לפני כ-5 שנים, איפה בארץ כבר יכולתי לנסות את הביגוד? :)
ההתנסות המוקדמת בטרק חשובה לדעתי פחות בגלל הציוד ויותר בשביל לראות האם זה מתאים לך, כמו גם ללמוד על איך אורזים לטרק, איך מתכוננים אליו וכו'. אם הביגוד לא יענה על דרישות הקור שלך תמיד תוכל לרכוש עוד שכבה שם. זה מה שאני עשיתי בטיול התרמילאים הראשון שלי.
ושלג בכמה תמונות לא אומר כלום. גם בישראל יש שלג במקומות מסוימים... בניו זילנד בקיץ יכול להיות חם להפליא, צורב ממש. גם כשקר זה לא יותר מחורף ישראלי באזור המרכז. אתה יכול לחפש באינטרנט ממוצע טמפרטורות.

tweeg

New member
תגובה

*הייתי בטוח שהחישוב הוא לזמן הטרק עצמו,כמה בערך אמור לשקול התיק בזמן הטרק עצמו?
היום הלכתי שעתיים וחצי עם 12.5 קילו(ש3 קילו היו מים,וירדו בהדרגה במהלך ההליכה) ואני לא אשקר,היה לי לא כ"כ קל.
כמובן שאני אתרגל עם הזמן אבל לשלב את זה עם עליות+חוסר חמצן נראה לי יהיה קשה.

*חסינות ממחלת גבהים=כמות מוגברת של כדוריות דם אדומות.
ולכן אם הגוף מייצר כמות כל עוד הם לא "מתו" אמורה להישאר כמות גבוהה יותר מהמומצע,ולכן אם אני מסתגל
לגובה,יורד ואז עולה עוד פעם,אמורה להיות לי הסתגלות מהירה יותר.
אני לא מתכנן לסמוך על זה,ואני מתכנן לנהוג באחריות,סתם תהיתי בנושא.

*למרות שאין לי ניסיון בטרקים הלכתי כבר בעבר,אמנם טיולי יום ובלי משקל גבוה,אבל את הקונספט עצמו אני אוהב.

*חיפשתי קצת טמפ',אבל זה מראה בעיקר בערים ולא בהרים,ששם הטמפ' יורדות בהרבה(אני מניח).
הבנתי פחות או יותר שהטמפ' בניו זילנד לא נמוכות כ"כ,ובכל מקרה נתחיל מטיולי יום וטרקים קצרים ולכן יהיה לנו הרבה זמן להשלים ציוד.
פחות או יותר החלטתי כבר על ההיקף ציוד שאני מתכנן לקנות בארץ

*אם אפשר לשאול,איך את משלבת טיולים גדולים במהלך החיים?אני לא רואה עוד הזדמנות לעשות טיולי בסדר גודל כזה
במהלך ה5 שנים הבאות+-,וגם אז אני מניח זה יהיה במעבר בין עבודות או משהו כזה.

*שוב,תודה על התשובות והנכונות לעזור

בכיף :)

אל תשכח שבנפאל אתה לא חייב לסחוב בעצמך: אפשר לשכור סבל. למרות ששם באמת אין צורך לסחוב יותר מדי: לא אוכל ולא ציוד בישול, וגם לא אוהל. את הבגדים די ממחזרים, אז גם אין צורך להעמיס יותר מדי מהם. לכן, ממילא המשקל מאוד נמוך יחסית.
קשה לומר כמה אמור להיות המשקל בטרק, כי זה תלוי בטרק, באורכו, בתנאים ובמה לוקחים. לפני כל טרק בניו זילנד צריך לברר מה מצב מי השתייה לאורך הטרק ומה יש בבקתות. יש אחת, למשל, שיש בה ציוד בישול מלא במפתיע, אז לא צריך להביא אפילו צלחת. צריך לארוז חכם וגם לקנות אוכל בחוכמה: מספיק קלוריות כדי שתהיה לך אנרגיה, אבל בלי בזבזנות במשקל - קופסאות שימורים למשל הן נוראיות, כבדות, ומכילות לא מעט משקל מת של נוזלים.

לגבי שילוב טיולים: כן, זה לא קל.
שני טיולי התרמילאים הראשונים שלי היו אחרי הצבא. חזרתי מהראשון, עבדתי כמה חודשים ונסעתי שוב. השניים הנוספים נעשו בגיל מאוחר יותר, כשהיתה לי תקופת אבטלה בין עבודות ופעם אחת כשהחלטתי שזה הזמן הכי נוח למסע שתכננתי זמן רב והחלטתי להמר ולהתפטר בשביל זה.
פשוט משלבים את הטיול כשיש תקופת מעבר בין עבודות, או אם מצליחים למצוא עבודה שמוכנה לתת לך חופשה קצת יותר ארוכה (נדיר) או שמתאמצים ומפנים זמן בשביל זה. בעיניי החלק הקשה יותר הוא לממן את זה. די בלתי אפשרי אם אתה מנסה לשכור דירה ולחיות כמו בן אדם ממשכורת ישראלית חציונית. אבל זו כבר בעיה בפני עצמה...

tweeg

New member
תגובה

אני מניח שבנאפל המשקל באמת ירד בהרבה,חוץ מהבגדים שעלי,טיפה בגדים להחלפה נשנושים ומים אני לא רואה סיבה לסחוב כמעט כלום.
בניו זילנד אכן יהיה יותר גבוה,אבל הטרקים יהיו עד 5 ימים,כדי להתרגל.
ננסה להשאיר כל מה שלא נחוץ,ונקווה שלא ישאר הרבה.

אוכל הבנתי קונים רק דברים שמתנפחים(אורז,בורגול וכו')
למרות שקלוריות זה חשוב אני לא מניח שזה המדד,כי אני יכול לקחת דברים עם המון קלוריות(נגיד שוקולד)שלא ישביעו אותי בכלל
ואז אני יהיה רעב כל היום,גם אם עברתי את הemr(צריכת קלורית בסיסית+פעילות) מבחינה קלורית.
אני די בטוח שגרעון קלורי של כמה ימים הוא לא כ"כ קריטי,ועדיף להיות שבע ולרדת במשקל קצת מאשר ההפך

אני מקווה שעוד יצא לי לטייל בחיים,אבל קשה לדעת מראש.
אני רק מקווה שאני לא אתקע בהודו

אהבתי שכתבת משכורת חציונית ולא ממוצעת,רוב האנשים לא כ"כ מבינים את ההבדל
(כולל חכ"ים מהאופוזיציה שמצטטים את בנק ישראל ל130 משכורות ממוצעות לדירה)

ברור, גם משביע וגם עם אנרגיה

לא בהכרח "מתנפח". יש מגוון סוגי מזון שאפשר לקחת, תלוי במדינה ובהיצע שיש בה, במשקל וכו'.

למעלה