שאלות בנוגע לוועדה רפואית למחלת מקצוע

rotemk2007

New member
שלום
הייתי בעבר בוועדות רפואיות של נכות כללית בנוגע למחלת פיברומיאלגיה , פוסט טראומה שהתפרצו אצלי לפני כ-8 שנים .
בוועדה נכות כללית הראשונה לפני כמה שנים קיבלתי אחוזים נמוכים ממה שציפיתי ( כולל ליקויים נוספים שלא קשורים למחלת המקצוע ) אבל כן הייתי זכאי לקיצבה אבל בוועדות לאחר מכן כבר הפחיתו לי את האחוזים מתחת לרף .
עכשיו קיבלו את התביעה שלי למחלת מקצוע . הגשתי תביעה לקביעת דרגת הנכות ואני ממתין לזימון לוועדה .
עכשיו יש לי כמה שאלות בבקשה :
1. מה בעצם ההבדל בין הוועדה של נכות כללית לוועדה של מחלת מקצוע ? הרי המחלות הן אותן מחלות ?
2. האם הרופאים שיושבים בוועדות של נכות כללית יושבים גם בוועדות של מחלת מקצוע ?
3. האם אופן חישוב אחוזי הנכות בוועדת נכות כללית שונה מאופן החישוב כאשר מדובר במחלת מקצוע ?
4. האם חברי ועדת מחלת מקצוע רואים את ההיסטוריה שלי בוועדות הקודמות בנכות כללית ויכולים להיות מושפעים מההחלטות ההזויות שקיבלו שם ?
5. אם מדובר באותם רופאים האם ניתן לבקש לעבור לסניף ביטוח לאומי בעיר אחרת ? ( כי הרופאים שישבו בוועדות נכות היו פשוט גרועים )
6. האם ניתן לבקש / לדרוש מביטוח לאומי לדעת מי הרופאים שיישבו בוועדה ? והאם ניתן לסרב להיבדק ע"י רופא ספציפי שכבר בדק אותי בעבר ?
7. האם יש דרך לקבל תגמולים מעבר לשנה אחת אחורה ?
8. האם כדאי שהרופאים בוועדה יידעו שאני מקליט את הדיון בוועדה ? והאם יש להם זכות לבקש ממני לא להקליט ?
תודה רבה

Harrington

Well-known member
מנהל
1. מה בעצם ההבדל בין הוועדה של נכות כללית לוועדה של מחלת מקצוע ? הרי המחלות הן אותן מחלות ?
יש הבדלים משמעותיים בין תביעה לנכות כללית לתביעה לנכות מעבודה. ההבדל העיקרי מתבטא בגובה הקצבה. אולם לענייננו, הוועדה תבחן את אחוז הנכות שנגרם כתוצאה מהעבודה גרידא, בעוד שוועדה לנכות כללית תבחן את אחוז הנכות בכללותו.
כך, סתם לדוגמה, הוועדה הנוכחית יכולה לנכות מאחוזי הנכות מצב קודם. כזה שהתקיים לפני (השפעת) מחלת המקצוע.
2. האם הרופאים שיושבים בוועדות של נכות כללית יושבים גם בוועדות של מחלת מקצוע ?
בדרך כלל לא אבל תיאורטית זה אפשרי.
3. האם אופן חישוב אחוזי הנכות בוועדת נכות כללית שונה מאופן החישוב כאשר מדובר במחלת מקצוע ?
ראי סיפא תשובה #1.
4. האם חברי ועדת מחלת מקצוע רואים את ההיסטוריה שלי בוועדות הקודמות בנכות כללית ויכולים להיות מושפעים מההחלטות ההזויות שקיבלו שם ?
ככלל התיק המלא שלך יהיה בפניהם. אולם זה לא אומר בהכרח שהם יתעמקו יתר על המידה בתיק הנכות הכללית.
5. אם מדובר באותם רופאים האם ניתן לבקש לעבור לסניף ביטוח לאומי בעיר אחרת ? ( כי הרופאים שישבו בוועדות נכות היו פשוט גרועים )
דעתך הסובייקטיבית שרופאי הוועדה היו גרועים, לא מהווה עילה לבקש לעבור לסניף אחר. ככל שתעלי (למשל בשלב הערעור) טענות ענייניות נגד נוכחות רופא מסוים, ניתן במקרים מסוימים לבקש ועדה אחרת (כלומר הרכב אחר) באותו סניף.
6. האם ניתן לבקש / לדרוש מביטוח לאומי לדעת מי הרופאים שיישבו בוועדה ? והאם ניתן לסרב להיבדק ע"י רופא ספציפי שכבר בדק אותי בעבר ?
ניתן לנסות לברר זאת מראש. לא תמיד תקבלי תשובה מדויקת. סירוב להיבדק עלול לפגוע בך. עדיף במקרה כזה לטעון, כבר בוועדה עצמה, מדוע את סבורה שאותו רופא לא ראוי שייבדוק אותך, אך במידה וההרכב מתעקש, לא לסרב אלא לשמור זאת כטענת ערעור.

למעלה