שאלות אמוניות שעלו במהלך המסעלפולין

שאלות אמוניות שעלו במהלך המסעלפולין

כתוב לנו בתורה "מחה תמחה את זכר עמלק"- ז"א שצריך להרוג את העמלקים.. אם כך באה השאלה מיזה עמלק? ומצד שני כתוב לנו בתורה "לא תרצח" אז איך אנחנו יכולים להרוג אם כתוב לא תרצח? ובאמת אני מנחפשת תשובה זה ממש מפריע לי שמצד אחד כתוב לנו לא תרצח מצד שני מחה תמחה....
דיון זה נפתח בעקבות חודש אירגון בפורום:) (עמיצור אמפריה)

tamarhp

New member
אסור לרצוח

חוץ ממקרים של מלחמה, למשל, ומצווה מיוחדת שנקראת מחיית עמלק. אותם לא רק שמותר להרוג אלא אף חובה, וזה לא נכלל ב"לא תרצח"... זה כמו שיגידו לך שאסור לנסוע באוטו בשבת אבל אם יש יולדת מותר.. כי פיקוח נפש דוחה שבת! חיים יותר חשובים! אז פה מצוות מחיית עמלק היא נפרדת מלא תרצח, ולא תרצח כולל אותה.. וכיום לא יודעים מי זה עמלק אבל יש כאלה שטוענים שעמלק = כל מי שבא נגד ישראל..

תמר זה לא נכון...

אסור לרצוח אף אדם............ זה מה שאני שמעתי מהרב שלי.. א6ני מוכנה לברר את זה שוב אנחנו העלנו השארות לגבי מיזה עמלק- הנאצים בשואה הערבים באנתיפדה בשנים האחרונות סוריה ירדן המצרים שרדפו אחרי בני ישראל במדבר בחיים לא נידע מי אלה רק שיבנה בית המקדש נזכה לדעת למי התכוונו... :) יוו אני גאה בעצמי חזרתי לכתוב בפורום קבלוני הללוני במורל לעמיצור:)

מוצארט

New member
חיה בסרט...

ראשית, זה לא משנה היום מיהו עמלק, כיון שיש לנו מספיק אויבים, ואנחנו לא צריכים אותו גם על הראש. אסור לרצוח אף-אדם? פששששש, תובנה מעניינת. אז מה נעשה בצבא? נקשור למחבלים ת'ידיים?

beckham17

New member
מלחמת מצווה דוחה לא תרצח!

(במיוחד בגלל שרצח זה בכוונה תחילה ולא לשם התגוננות) זאת מצווה לאומית שקובעת שעם ישראל יכול וצריך להלחם כנגד כל אויביו הבאים עליו ע"מ לכבוש את הארץ ולהגן על אזרחיה. לא צריך לקשור למחבלים את הידיים, מותר וחובה להלחם בהם מלחמת חורמה!

beckham17

New member
לא, דווקא בשביל לדעת את זה

לא צריך להיות רב... אבל כנראה אתה חושב שבשביל לדעת תורה צריך להיות רב ולא שכל אחד ילמד תורה... חבל!

tamarhp

New member
ומה עם "הבא להרגך השכם להרגו"?

זה לא סותר את איסור הרצח? שוב - יש מקרים, כמו הגנה עצמית, מלחמה, ומחיית עמלק, שזה מותר ואפילו מצווה.

SGVB

New member
נסיון לתשובה

כמו שנגד הטוענים ש"פיקוח נפש דוחה א"י" אומרים שזו מצווה שברור שמיסודה יש בה פיקוח נפש ומעצפ זה שהיא נאמרה היא "דוחה" את הפיקוח נפש וכנ"ל כאן יש איסור לא תרצח אבל במצווה שמהות רצח ברור שהיא דוחה אותה...

beckham17

New member
לא ענית ממה נובע ההבדל

מזה שמחיית עמלק היא מצווה ציבורית כללית, לא על היחידים. ולא תרצח היא מצווה על כל אדם ואדם מישראל. מלחמת מצווה ומצות מחיית עמלק דוחים את לא תרצח, כי מצווה כללית דוחה מצווה על הפרטים...

למעלה