שאלה

שאלה

שאלה שתמיד סקרנה אותי... מאיפה באה הראדיקליות הקיצונית והפנאטיות של המוסלמים? זה תמיד עניין אותי כי אני לא חושבת שהקוראן , או לפחות ממה שידוע לי , מורה על התנהגות קיצונית כזו ... אי אפשר להתכחש שהמאמינים האולי הכי קיצונים בעולם בזמן האחרון שייכים לדת האיסלאם . למה זה? מאיפה הקיצוניות הזו באה? תודה למי שיענה ויום טוב :)

EastGirl83

New member
בשביל מי זה קיצוני?

הארה מעניינת שהאיר המרצה לאחרונה נתן לי לחשוב.. מי מחליט מי רידקלי ומי לא? תראי... אם נסתכל מנקודה מערבית, אז אפשר להגיד שנגדיר את הפעולות של אותם אנשים המשתייכים לרידקליים... כרידקליים..! ויש להראות להם השקפת עולם אחרת ואידיאולוגיה אחרת.. (בדרך כלל הם ינסו להראות את ההשקפה שלהם ולנסות להלביש את אותה השקפה באמצעים שונים). אך מנקודת מבט של הצד השני, של אלו שהמערב מגדיר כרדיקלים, הם פועלים כדת ודין, ולמעשה המטרה שלהם היא מטרה מקודשת לדידם והיא להחזיר את האסלאם הטהור, הם נחשבים כ"סלפים", אשר רק רוצים להחזיר את הדת למסלול ואפילו להשתמש במודרניזציה על מנת לקדם את המטרה שלהם. המטרה שלהם היא פשוט להחזיר את האסלאם למסלול, אפילו לתקופה שבה היו ערכי הנביא, ואפילו שני דורות אחריו (סה"כ 3 דורות). להחזיר את הערכים, הנורמות... המסלול הנכון. אני לא חושבת שיש כאן שחור או לבן... ותשובה חד משמעית... זה הכל תלוי בנקודת מבט.. מאיפה את מסתכלת.

2l khansa2

New member
ראדיקליות

אינה נובעת מהדת עצמה ,אלא מצורת הפעולות של ארגוני הטרור,יש לזכור שהפאנטיים הם באמת באמת מיעוט קטן,פשוט שומעים אותו יותר,הצורה שבה מתנהלים האחים המוסלמים למשל,אינה שונה בהרבה מהדרך שבה פועלת אחת המפלגות מהימין הקיצוני שלא אציין את שמה,האיסלאם אינו רדיקלי יותר מהיהדות,למשל בתורה יש משהו שנקרא "מלחמת מצווה" שאינו שונה בהרבה מהג'יהד,וכמו כן ניתן להסביר התנהגות מחבלים בכך שארגוני הטרור מוצרים אנשים שבעצם אין להם מה להפסיד,אנשים עניים במצב קשה מאוד מנטלית ולפעמים פיזית ולכן אין להם בעצם שום מניעה לעשות פיגוע,המשפחה שלהם מקבלת כסף,והם כביכול "מסודרים"...לכן רוב הסיבות אינן קשורות לאיסלאם,אגב בימי הביניים בזמן מסעות הצלב הטבח שנוראי שנעשה במי שלא התנצר לא נבע מהלכותיו של ישו עליו השלום אלא ממעשיהם של אנשים פאנטיים ושטופי מוח.... ישנם חוקרים שאומרים שהאיסלאם היא דת קיצונית יותר ולכן קל יותר להפוך אדם מוסלמי לפאנט אך אני אינני מסכימה עם גישה זו...יום טוב וברוכה הבאה

שמע

אני לא באה בקטע של לתקוף את האסלאם ולהגיד אנחנו טובים הם רעים..זו לא הייתה המטרה.. אני לא אומרת שאין קיצוניים יהודיים או נוצריים..סליחה אם זה נשמע ככה זו באמת לא הייתה המטרה שלי.. אני בטוחה שאתה מסכים איתי שהתאבדות למטרת פגיעה בחפים מפשע זו פעולה קיצונית-פנאטית לא משנה אם המבצע שלה הוא יהודי או מוסלמי או נוצרי ... כנראה שלא נסחתי את השאלה שלי בצורה נכונה ..מצטערת אם זה נשמע תוקף או משהו כזה..

EastGirl83

New member
היא בת....

ולכן מה שאת כתבת עכשיו מחזק את מה שאני חושבת, שהכל תלוי בהשקפה ונקודת מבט של צד מסויים.........

עגייב

New member
קיצוניים יש בכל מקום

רק שקיצוניים מוסלמים זכו ליותר תשומת לב מהעולם המערבי בהתחשב שאוכלסיית מגוריהם היא בארצות הכי נחשבות בעולם..להתחיל בארצות המפרץ וכל הארצות העשירות בנפט ולסיים בירושליים והבעיה הפלסטינית... קיצוניים בודסטים לא נאלצו להתמודד עם אותם סוגיות במזרח הרחוק למרות שמבחינת קיצוניות וניתוק מהחיים החברתיים (במובנים מערביים) אצלם גובר בהרבה מהקיצוניות המוסלמית...אני חושב שמאוד חיוני שהפורום יקדיש יותר מידע על האיסלאם בתקופות שונות...כשעוד נחשבו לדת הפתוחה והמודרנית שהשפיעה על כל תחומי החיים החל מתשתיות אדריכליות ועד רפואה מתקדמת , וסמיניה עדיין נוצצים בספרד...

lion 7

New member
מעניין שדוקא הקיצוניות הזו

התחילה רק בימינו מזה 20-25 שנה ? יש לי חשד גדול מיצוא הרעיון הזה מצד אירן... וכמובן מי שנולד בשנות האלה לא חש את המצב מקודם .. ודווקא מי שסובל מזה וסבל בהתחלה , הם אותם מוסלמים שלא ידעו שבקרבם יצוץ השד הפנטי .. איזה עולם מוזר

2l khansa2

New member
תפדל חביבי

אתה מוזמן להביא חומרים אבל אני לא מסכימה איתך,הסיבה שהאיסלאם הקימוני זוכה ליותר חשיפה היא ההיקף של הפעולות אותן הוא מבצע,שום טרור לא הגיע לממדים של ה11/9 שום טרור בצורה של צבאות גרילה לפחות,ניתוק מהחברה אינו קיצוניות אלא דרך חיים,פיצוץ של אוטובוס או מטוס הוא מעשה קיצוני,הטפה לרצח הוא מעשה קיצוני,כמובן שהאסלאם כפי שציינתי כבר בהתכתבות עמך יש בו גם צדדים חיוביים כמו בכל דת... חבל שאתה מחפש גזענות בכוח
הפעם לא תמצא,לפחות לא אצלי סאלאמת חביבי ומסא אל חיר

עגייב

New member
חזון ואמונה קיצונית

אמונה קיצונית בצדקת הדרך יכולה לדחוף לטרור. במיוחד הדבר נכון אם אמונה זו משולבת בחזון שהינו שונה באופן מהותי מהמצב החברתי הקיים. היות ויש פער תפיסתי גדול בין הקבוצה לבין החברה או השלטון בו היא חיה, הגיוני שיתקיים דיכוי או רדיפה מצד השלטון או החברה בה חיה הקבוצה (ראו סעיף), ומניעתה מקידום רעיונותיה בדרכים לא אלימות. דבר זה כאמור מגביר את הסיכוי לפניה לטרור. במיוחד, גדול הפיתוי לקיים טרור במצבים בהם נראה שדרכים אחרות אינן יעילות, או שיש פער תקשורתי בין הצדדים. גורם נוסף המחזק את הנטייה לשימוש בטרור הוא כאשר הצורך בשינוי נתפס על ידי הקבוצה כצורך דחוף, שיש להשיגו במהרה, וש"אין זמן" להשיגו בדרכים שלוות יותר. כבר בתקופת בית שני היו קבוצות קיצוניים בעם היהודי שנקראו סיקריקין שהרשו לעצמם לרצוח את מתנגדיהם בדרך לעצמאות יהודית. הטרור האיסלאמי בתקופתנו ניזון גם מחזון מצוות הג'יהאד שמצוינת בקוראן. לעתים האמונה איננה חייבת להיות דתית אלא יכולה להיות לאומית גזענית כמו אירוע הטרור שבוצע באוקלהומה סיטי או קומוניסטית כשל ארגון הטרור בקולומביה. ועם זאת קשה להגיד מהי אדיאולוגיה קיצונית. מנקודת המבט של תרבויות שונות, נקודות מבט אחרות הן קיצוניות ומוזרות. נראה שהלגיטמיות של שימוש באלימות באותה השקפת עולם, יותר מאשר המרחק בינה לבין השקפת העולם לה היא מתנגדת, היא זו שמקדמת אלימות. הסיבה שהקיצוניים מקרב המוסלמים נחשפו יותר לעולם גם בפעולות שלהם, היא כמו שאמרתי..העולם רצה את האוצרות שלהם ואלה הקיצוניים ראו בזה סיבה לטרור ולכן הקיצוניות המוסלמית נחשפה יותר לעולם בעשורים האחרונים יותר מכל קיצוניות אחרת..לזה התכוונתי..אין לי יכולת הסברה טובה יותר..וזה כדי להבהיר שהקוראאן לא מורה על שום קיצוניות או דרכי פעולה נפשעים...(ממש לא חיפשתי גזענות, במדינה הזאת היא נמצאת בכל עבר חחח)

הבעיה היא

כשאנשים מתחילים לתת תירוץ למעשים הללו,תירוץ יוצר לגיטימציה
וכשמחפשים משהו מוצאים,גזענות קיימת פשוט לא צריך לחפש אותה בטירף ובציציות חחח

אני מכיר תיאוריה לפיה

הפנאטיות האיסלאמית של היום היא ריאקציה למסעות הצלב. לא שבסוף המאה העשירית העולם היה מקום שקט ושלו עד שבאו הצלבנים. גם באירופה וגם במזרח התיכון היו מלחמות כל הזמן, אבל הצלבנים החדירו לכאן פנאטיות דתית נוצרית די קיצונית. נוצרי שיצא למסע צלב ידע שהסיכוי שישוב לביתו באירופה אפסי, וגם הסיכוי שישאר בכלל בחיים בעוד 5 שנים די נמוך. בכל זאת הם יצאו שוב ושוב למלחמת קודש שהפרס עליה הוא חיי נצח בגן העדן. הסובלנות המוסלמית כלפי דתות אחרות היתה באותה תקופה גדולה בהרבה מזו של הנוצרים כלפי מוסלמים, וזכור הסיפור על החליף עומר שסירב להזמנתו של הבישוף סופרוניוס להתפלל בכנסיית הקבר כדי שלא לגרום להחרמתה מידי הנוצרים.

למעלה