שאלה:

barnea1

New member
מבחינה אסטרונומית החורף מתחיל

ב-21 בדצמבר ונמשך עד ל-22 במרץ, בתאריך זה כבר מתחיל האביב. אך מבחינת מזג האוויר עצמו, ללא קשר כלל לתאריכים האסטרונומיים, החורף מתחיל ומסתיים בתאריכים שונים בכל שנה, זה תמיד משתנה.
 

assafp27

New member
נצל"ש - האם הייתה פעם קרה בנובמבר?

והאם הדבר נדיר? תודה
 

barnea1

New member
למיטב ידיעתי התרחשה קרה

ב-14 בנובמבר 1988 כאשר אז שלטה על אזרינו רמה סיבירית חזקה ומפותחת שהביאה קור נדיר ביותר ביחס לתקופה. באופן כללי התרחשות של קרה בחודש נובמבר היא דבר חריג למדיי שכמעט ואינו מתרחש בתקופה זו של השנה.
 

N o Nick

New member
הקרה החזקה ביותר התרחשה שנה שעברה,

לא? ב18-16 לדצמבר
 

barnea1

New member
היא הייתה בין החזקות אבל נראה לי

היו אחד או שני מקרים יותר קיצוניים בעבר של קרה.
 

גדי ל

New member
קרה חמורה יותר: 5+6 פברואר 1997,

4 לינואר 1989, 4 לפברואר 1989 ועוד.
 

גדי ל

New member
לילה הסטורי: 1 מ"צ בירושלים!!:

הטמפ. הקרה ביותר בנובמבר בעיר מזה 69 שנה, מינוס (!) 1 בהר כנען, 5 מ"צ בכרמל, 8 מ"צ באילת.
 

drs99

New member
בסוף נובמבר היו יותר מקרים

קרה בסוף נובמבר דבר כלל לא חריג, למשל ב- 27-29 בנובמבר 1999 שלטה רמה סיבירית מפותחת מאוד באיזורינו, עם טמפרטורות מאוד נמוכות. בנוסף, בשנת 1953 סוף נובמבר היה קר מאוד עם שלג מוקדם בירושלים (כפי ששמעתי). שלג בפסגות הרי הגליל בנובמבר קרה פעמיים בשנה שעברה, ב- 22 וב- 26 לחודש, ולפניו קרה הדבר ב- 23 בנובמבר 1982. כפי שברנע ציין, ב- 14 בנובמבר 1988 שרר קור נדיר לאיזורינו בעקבות רמה סיבירית מוקדמת מאוד.
 

N o Nick

New member
לפי הארכיון של גפ"ס,

באותו תאריך היה בסביבות 2- במפלס הנמוך(850 מ"ב) מקו אשקלון צפונה. לא כל כך קר בהתחשב ב17 בדצמבר,אבל זה בכל זאת אירוע נדיר. לגבי המפלס הגבוה יותר-אין שום דבר מיוחד ב-כ-ל-ל,כנראה האוויר הקר זרם בקרבת הקרקע
 

barnea1

New member
דווקא ברום היינו תחת שליטת אפיק

רום די עמוק שהדרים לאזורינו (עיקרו ממזרח) והזרים אוויר די קר ברום הגבוה. בקרקע היינו תחת שליטת רמה מפותחת (רמה סיבירית) שהביאה לזרימות צפון-מזרחיות בקרקע. הדבר התבטא בצניחה משמעותית בטמפ' בכל חלקי הארץ. אם הקרקע הייתה תחת אפיקיות היינו במקום קור ללא משקעים מקבלים גשמים ומז"א סוער.
 

laserjet

New member
בלבול קטן.. החורף מתחיל ב- 22/12

ועד ה- 21/3. כמובן מבחינה אסטרונומית.
 

drs99

New member
הסיום ב- 20 או ב- 21 במרץ

במאה הנוכחית שוויון האביב מתרחש ב- 20 או ב- 21 במרץ, תלוי בשנה יחסית לעיבור הגריגוריאני.
 

laserjet

New member
בוודאי. האמת היא שיש רק רגע אחד

בו הימים באמת שווים, גם באותו יום של שוויון האביב/סתיו, וכמובן רגע אחד קט בו ההיפוך הוא מינימלי או מקסימלי, בחורף או בקיץ, וזה קורה בשעה דקה ושניה ספציפית באותו יום, אלא ששעה זו איננה קבועה ונעה ונדה משנה לשנה, פעם כמה שעות קדימה ופעם כמה שעות אחורה, וכך נוצר שלפעמים יום השוויון מתרחש ב- 20, ולפעמים ב- 21 במרץ. אך לא ב- 19 או ב- 22.
 
למעלה