שאלה

MajorGad

New member
שאלה

אם אני משאיר את הטלויזיה פתוחה על ערוץ 2 לפני כניסת השבת האם מותר לי לצפות בערוץ 2 במהלך השבת מבלי לגעת בשלט (כלומר, בלי לשנות את הווליום, או להעביר ערוץ, או לכבות את הטלויזיה) ואם מותר לי ובמהלך השבת בערוץ 2 מוצג סרט עם זימה האם מותר לי לכבות את הטלויזיה?

Atlantis9

New member
תשובה

חבל לבזבז את השבת על ענייני חולין כמו טלוויזיה, בעיקר משום התכנים המוצגים בה, אין איסור להשאיר מכשיר חשמלי דולק מבלי לשנות את מצבו במשך כל השבת, ובכלל זה גם טלוויזיה, אך משום שבטלוויזיה מוצגים גם תכנים לא ראויים, ראוי שהטלוויזיה תהיה כבויה במהלך כל השבת. אסור בשום אופן לכבות מכשיר חשמלי במהלך השבת (פרט למקרה של פיקוח נפש), לכן במקרה ששכחת את הטלוויזיה דולקת בשבת ומוצג בה סרט זימה, אסור לך לכבות אותה ועליך להניח עליה בצורה שתכסה את המסך דבר מה אשר ימנע לראות מה שמוצג בה, כמו מגבת גדולה או סדין מסוג שלא ניתן לראות דרכו למשל.

זה לא כ"כ מדויק....

בטלויזיה יושבים אנשים ומחללים את השבת למען הצופים. וא"כ אסור להנות בשבת מחילול שבת של יהודי. לא ניתן להשליך ע"ז את ההיתר של חב' חשמל שהיא מספקת לבתי חולים לצורך פקוח נפש.

ח י י ם 10

New member
שימוש בחשמל בשבת

כלומר אז מותר להשתמש בחשמל של חברת חשמל רק לצורכי פיקוח נפש, נאמר לשימוש בבתי חולים וכו'? ולפי זה אסור להשאיר אור דולק לפני כניסת שבת, הרי זאת הנאה מחילול שבת של יהודי. האם כך?!?

א77

New member
לא

החשמל בכללו נדרש בשבת לצרכי פיקוח נפש. ובאותן גנרטורים ומערכות הרידינג למיניהם עובדים בשבת, כי החשמל חיוני לחולים בבתי חולים. לפיקוחי נפש גם בבתים פרטיים, גם ליולדות בבתים פרטיים וכו'. באותו זרם המועבר ממילא בכבלי החשמל, נהנים השאר, גם שאינם חולים בפיקוח נפש. אין בזה כל בעיה, אם לא לדעת בעל החזון איש וכל ההמונים הנוהגים בדעה זו. הם סוברים שאסור. בנימוק האיסור יש דיון שלם. אולי אין כאן מקומו, אבל בכ"ז במשהו... השאלה אם החשמל נעשה בצורה גורפת גם שלא לצורך פיקוח נפש עם העסקת עובדים וחילולי שבת בחברת החשמל ללא צורך. העובדים היהודים היושבים ברשות השידור בימי שבת, לצערינו מחללים שבת בפרהסיא ללא שום צורך של פיקוח נפש. תבשיל שנתבשל בשבת, תוך כדי חילולה ע"י יהודי, אסור !!!

אולי

אולי יש לפעמים סרטים שבעצם הוקלטו קודם ואין כאן ממש מעשה שבת. צריך לזכור שאיסור הנאה ממעשה שבת אינו מוחלט והוא רק מדרבנן.

א77

New member
סליחה?

איני מתעניין מתי והיכן נערכו הסרטים. אני משוכנע שבשעה וברגע שהסרט מוקרן ע"ג המסכים, יש מי העומד ברשות השידור ומפעיל את השידור. אותו אחד שברשות השידור ייתכן והוא יהודי, גם אם השידור נעשה בשבת לצערינו תוך כדי חילולה.

asaf2000

New member
מה שלומך גד ../images/Emo8.gif

סתם כך להשאיר מכשיר חשמל דולק מותר אבל בטלויזיה יש בעיה שאתה נהנה מחילול שבת של יהודים אחרים שעובדים בשבת כדי להעביר את השידור ובעיה נוספת של "מראית עין" שאחרים יחשבו שהדלקת בשבת.

חוץ מזה לעניות דעתי :

שבת לא נתנה בשביל לצפות בטלויזיה אלא "לא נתנה שבת לישראל אלא בשביל שיעסקו בתורה"

brotos

New member
יש פה עניין אבסורדי

הרי רוב האנשים קוראים עיתונים חילוניים בשבת, אז מה ההבדל? האם לא עדיף להתיר צפייה עם שעון שבת? הטיעון כי אין זה מעניינה של שבת כבר לא רלוונטי לאור פעיליות השבת של רוב הציבור הדתי- טיולים, עיתונים, משחקי ספורט, שיחות- אפשר בהחלט להגיד ששבת מעודדת רכילויות..., ועוד הרבה נושאים שהם לא "לימוד תורה".

asaf2000

New member
תסלח לי

אבל טיולים, משחקים ושיחות רכילות בשבת הם דבר אסור כמו להדליק טלויזיה בשבת. שבת בהחלט לא מעוררת רכילות, שבת מעוררת לימוד תורה, שבת מעוררת תפילה ושבת מעוררת הרגשה של קדושה זה רק תלוי באיך שאדם מכין את עצמו לכבוד שבת ושהוא יודע מה זה שבת ומוכן לעשות את עצמו כלי לקבל את הקדושה של שבת אבל אם אנשים חושבים ששבת זה רק יום חופש שמטיילים בו ומדסקסים רכילות וחדשות אז הבעיה היא אצל האנשים עצמם לא של השבת.

א77

New member
רוב

רוב מכמה. רוב של מי. רוב של אלו אנשים... האנשים שאצלנו. לא קוראים בשבת גם לא עיתונים חרדיים. ייתכן ויש חלק מהם הקוראים. אבל הרוב מהיכן שאני נמצא לא קוראים אף לא עיתון בשבת. בקשר לקריאה בעיתון בשבת מפורשת ההלכה, שזה לא כ"כ פשוט... אני אישית מתעניין ומסתקרן בקריאה של דברים אחרים... העיתונים מאד משעממים ביחס לספרות הקודש העומדת לרשותי בשבת כמו בימי החול.

brotos

New member
רוב של הציבור הדתי-לאומי.

צריך להיות אולטרה-נאיבי כדי להגיד שרוב האנשים לומדים תורה בשבת. רובם הגדול עושה דברים חוליים לגמרי, שלא קשורים בחשמל- ולכן הם לא אסורים באופן מובהק. עכשיו, פסלו את הצפייה בטלוייזיה, לפי מה שאני יודע, בגלל שאין זה מעיסוקה של שבת. שתי הטיעונים האחרים אינם מוחלטים: חשמל: אפשר להשתמש בשעון שבת, כמו בכל מוצר חשמל אחר. יהודים שמחללים שבת: אפשר להתיר צפייה בערוצים זרים וצפייה בווידיאו. לכן, נשארנו עם הטיעון כי צפייה בטלוויזיה אינה מעיסוקה של שבת. וקריאה של 'ידיעות אחרונות' כן? זהו האבסורד.

א77

New member
אני מסכים במה שכתבת

שרוב האנשים קוראים עיתונים חילוניים בשבת. ושוב, 'רוב' של מי... אחרי רבים להטות לא כולל את רוב אינשי דעלמא. אל תאמר שהנצרות או האיסלם הינן האמת חלילה בגלל דין רוב. ואני יודע בבטחה שרוב שומרי התורה והמצוות אינם קוראים עיתונים חילוניים בשבת !!! ואולי כרגע ניכנס לפלפול בגדר מהו שומרי תורה ומצוות. אבל די לי במה שאמרתי!!!

brotos

New member
כבר עניתי לך רוב של מי

הרוב של הציבור הדתי לאומי. לצורך העניין, בוא נקרא לכל מי ששומר שבת דתי. לפי קריקטריון זה, רוב הציבור הדתי קורא עיתונים חילוניים. לא שייך כאן עניין נצרות ואיסלאם משום שאני מדבר איתך כאן על ציבור דתי לעילא ולעילא. אכן, ביחד עם הציבור החרדי, אין רוב, אבל בוא נוציא אותו הפעם מהחישוב. עכשיו, העניין הוא לא רק הנוהג אלא גם ההלכה עצמה: טלוויזיה- אסור! עיתון- מותר!

א77

New member
ולצורך הענין

אולי בוא נקרא לכל מי שהינו ילד לאם יהודיה 'דתי'. האמת שאין במילון המונחים האישי שלי המושג 'דתי' 'חילוני'. אז זאת קבלתי ממך, שרוב האנשים קוראים עיתונים חילוניים בשבת. וכמובן רוב, לפי המונח שהטבעת לנו. יישר כוחך.

Danihell1

New member
שאלה לי אליך..

יש לך צורך בהתחכמות כזו כלפי אלוהים, או שמה היא כלפי עצמך?

למעלה